LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Liberecký Boveraclub nechá ve Zlíně opravit historický autobus Praga

Autobus Praga RND. Foto: BoveraclubAutobus Praga RND. Foto: Boveraclub

Kompletní renovace má být hotova do konce příštího roku, autobus bude opět plně pojízdný.

Historický autobus Praga RNB z roku 1947 čeká v příštích měsících kompletní renovace. Liberecký Boveraclub získal evropskou dotaci na jeho opravu a zprovoznění. Zakázku za 2,94 milionu korun provede společnost Zliner, jak vyplývá z věstníku veřejných zakázek.

Jde o autobus, který si Boveraclub pořídil v roce 2016 od spřáteleného spolku Zubrnická museální železnice. „Byl sice ve stavu kompletním a šel nastartovat, nicméně počítali jsme s potřebou rozsáhlé renovace,“ řekl Tomáš Krebs z Boveraclubu.

Historie autobusu není přesně známa. „Vzhledem k tomu, že je dvoudvéřový a také podle některých dochovaných detailů, byl s největší pravděpodobností vyroben jako zubní ambulance. Později byl však interiér změněn na přepravu cestujících a nakonec vystřídal i několik majitelů. Bohužel ve velkém technického průkazu je první majitel uveden až ten ze sedmdesátých let,“ dodal Krebs.

Spolku se díky partnerství s tramvajovým muzeem v Chemnitz a tamní organizací Strassenbahnfreunde Chemnitz podařilo zajistit financování renovace v rámci projektu „Historie průmyslu v Sasku a Čechách v zážitcích“, podpořeného Programem přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko.

S předfinancováním akce pak nezanedbatelným způsobem pomáhá město Liberec, partnerem projektu je i Technické muzeum Liberec.

Do konce roku 2022 má být ve Zlineru provedena kompletní renovace, autobus bude pojízdný a bude i nadále vozit cestující. Při renovaci však budou citlivě zachovány dochované prvky a detaily, připomínající jeho původní určení.

Autobus Praga RND. Foto: BoveraclubAutobus Praga RND. Foto: BoveraclubAutobus Praga RND. Foto: BoveraclubAutobus Praga RND. Foto: BoveraclubAutobus Praga RND jako zubní ordinace. Foto: archiv BoveraclubuAutobus Praga RND jako zubní ordinace. Foto: archiv Boveraclubu

Tagy Boveraclub Praga RNB seznam Zliner
15 komentářů