Levněji na okraji, dráž v centru. Plzeň mění ceník za parkování

Nové P+R parkoviště u terminálu Kaplířova v Plzni na Borech. Foto: Plzen.euNové P+R parkoviště u terminálu Kaplířova v Plzni na Borech. Foto: Plzen.eu

Celodenní odstavení auta na Borech vyjde v kombinaci s jízdenkou na MHD na pět korun.

Plzeň začne ceníkem za parkování více motivovat návštěvníky města a dojíždějící, aby své auto nechali na kraji města a nezajížděli s ním do centra.

Od 1. května sníží ceny parkovného na svých dvou záchytných parkovištích typu P+R, konkrétně v Dobřanské ulici na Borech a na náměstí Emila Škody. Až dosud řidiči, kteří tam nechali vůz a následně jeli MHD, platili za parkovné a lístek do MHD celkem 60 korun, nově to bude 45 korun. Naopak stání ve vytíženém parkovacím domě Rychtářka v centru zdraží ze 60 na 100 korun na den.

Cílem je motivovat lidi, aby parkovali své vozy na okrajích metropole a do centra jeli MHD. Menší změny budou platit i na parkovišti u bazénu na Slovanech. Úpravy schválili radní.

Obě naše parkoviště P+R mají kapacitu téměř 480 stání, konkrétně Bory 315 a nám. Emila Škody 163. Bory by měly sloužit přijíždějícím ze směru z Klatovska, jižního Plzeňska, nám. Emila Škody pak především řidičům z Domažlicka a Tachovska. Jejich využití zatím není silné, snížení ceny tak vnímám jako vstřícný krok, jak podpořit cestování v Plzni MHD a jak tedy snížit zátěž automobily ve městě,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

5 korun za den

Parkovné se platí při odjezdu. Základní cena za celodenní parkování je nyní 60 Kč. Pokud má klient předplatné na MHD nebo nárok na bezplatnou přepravu, zaplatí pouze 20 Kč. Cena za parkování přes noc je 100 Kč, což má motivovat ke každodennímu vyklízení parkoviště.

„Systém jako takový je funkční, ale je třeba oživit poptávku zejména na parkovišti na terminálu Bory. Poloha parkoviště je pro daný účel ideální, parkoviště však doplácí na velký počet bezplatných parkovacích příležitostí v okolí. Snížíme proto cenu za celodenní parkování z 60 Kč na 45 Kč. Z toho část připadající na jízdné v MHD činí i nadále 40 Kč, takže pro držitele předplatného na MHD vyjde celodenní parkování na pět korun,“ dodal Aleš Tolar. Stejná cena by měla platit také u parkoviště Kotkova, které bude zprovozněno v letošním roce a nabídne 245 míst.

Zdražení parkovacího domu Rychtářka u historického jádra města má přimět řidiče k tomu, aby ho nepoužívali pro odstavení auta na celý den. Hodinová sazba se zvýší z 10 na 20 korun. „Důvodem zvýšení sazeb parkovného po 12 letech provozu je zasadit parkovací dům lépe do cenové posloupnosti od středu města. Chceme, aby převis poptávky po předplatném neohrozil základní funkci parkovacího domu. Ceny nicméně i nadále zůstanou pod úrovní cen pronájmů stání ke garážování vozidel obvyklých v okolí,“ doplnil Aleš Tolar.

Změny v ceníku u bazénu

Drobné úpravy začnou platit také na parkovišti u bazénu na Slovanech. Dosud tam platila úleva pro návštěvníky bazénu. Po validaci parkovacího lístku na rabatovací jednotce na základě předložení platné vstupenky do bazénu Slovany bylo parkování bezplatné.

Zkušenosti však ukazují, že systém validace nefunguje správně, dochází k jeho zneužívání. „Systém validací proto nahradíme obecným tarifem, kdy první 2 hodiny parkování v provozní době 7 až 19 hodin budou za 5 korun na hodinu. Tato cena je přijatelná pro každého včetně návštěvníků bazénu. Dále se zkracuje provozní doba placeného stání do 19 hodin s cílem zvýšit výhodnost parkoviště pro noční parkování obyvatel z okolí. Při využití snížené ceny za první dvě hodiny parkování bude možné parkovat v době 17 až 7 hodin za cenu 10 korun,“ dodal Aleš Tolar.

Tagy P+R Plzeň Plzeň Plzeň - Bory
9 komentářů