Cestovní ruch Dopravci Infrastruktura Železnice Zprávy

Léto v obrazech: Nejstrmější zubačka v Rakousku překonává 1200 výškových metrů

Pohled z hory Schafberg na jezero Wolfgangsee. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Pohled z hory Schafberg na jezero Wolfgangsee. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Pro české příznivce železnice je to jasný výletní cíl, vzdálený od hraničního přechodu Dolní Dvořiště jen necelé tři hodiny jízdy autem. Řeč je o rakouské ozubnicové železnici SchafbergBahn, která spojuje břehy jezera Wolfgangsee s vrcholem hory Schafberg.

Necelých šest kilometrů dlouhá trať překonává 1190 výškových metrů a s maximálním sklonem 255 promile je nejprudší v Rakousku (česká zubačka Kořenov – Tanvald má 58 promile).

Od spuštění provozu v roce 1893 slouží turistům a zásobování horského hotelu na vrcholu. Postavily ji stovky převážně italských dělníků s pomocí mul. A více než 125 let od zdolání vrcholu prvním vlakem skutečně Čechy láká, soudě podle hovorů kolem je čeština ve vlaku po němčině druhou nejčastější řečí, zdatně ji ovšem atakují čínština a japonština.

Provoz zajišťují hlavně čtyři zánovní parní lokomotivy z 90. let 20. století na topný olej a dvě dieselelektrické lokomotivy z let 2010 a 2016 od Stadleru. Doplňuje je jeden 50 let starý motorový vůz a o prázdninách pět původních parních lokomotiv na uhlí z konce 19. století. SchafbergBahn dále vlastní 15 osobních a pět nákladních vagonů. Patří akciové společnosti Salzburg AG, kterou z většiny vlastní město Salcburk a spolková země Salcbursko.

Cesta trvá zhruba 35 minut, s historickou parní lokomotivou až dvojnásobek. Zpáteční jízdenka vyjde na 40 eur, dítě má poloviční slevu. Rodinná zpáteční jízdenka pro dva dospělé a děti stojí 91 eur. Vrchol Schafbergu nabízí jednu z nejlepších alpských vyhlídek; hora je obklopena několika jezery a při dobrém počasí je vidět Šumava.

9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Ler

Náhodou jsem tam byl v pondělí, je to zážitek :). Uhelná pára zrovna nejezdila, ani motorák, ale stejně to byl zážitek :). Nahoře výhled jen těsně kolem hory, ale jezera vidět bylo, dál ne. Je to pálka, ale je to super výlet 🙂

Vašek

Letos jsem se tam zastavil, ale cena jízdenky mě odradila. Tak jsem si pouze vyfotil mašinky.

Michal

Výhled zprostředkuje i webkamera:
https://schafberg.panomax.com/

Jakub

Jel jsem s ní cca 3 roky zpátky. Je to opravdu zážitek. Ale jízdenka je opravdu pálka.

Alibaba

Pro příznivce železnic bych taky očekával radu, jak se tam dostanu železnicí…

Lkprak

Při letmém pohledu na mapu bych řekl, že asi po kolejích do Bad Ischlu (měla by fungovat i Včasná jízdenka) a dál asi Postbusem? Koukněte na web OBB mají tam zapracovaný i ty autobusy (včetně možnosti koupit si jízdenku).

ViaRetica

Vlakem do stanice Bad Ischl,z Bad Ischlu pioštovním autobusem 546 do stanice St.Wolfgang im Salzkammergut,Schafbergbahn

Dá se koupit přes appku nebo web ÖBB

ViaRetica

Do Bad Ischlu rozhodně na včasnou jízdenku,jste-li z Čech tak Tabor – Bad Ischl (via Dvořiště) od 14€,koupit zvlášť jízdenku do Tabora za vnitro tarif,z Moravy koupit Brno – Bad Ischl (via Břeclav) cena též od 14€,přes Břeclav,ale bývá za tuto cenu dlouho dopředu vyprodáno
Poštovnî autobus Bad Ischl – St.Wolfgang 4,5 €

Alibaba

Díky všem za rady, v Bad Ischlu jsem byl, ale tohle mě nenapadlo.