Letecké společnosti Letectví

Letecký konvoj do Íránu. ATR stihlo dodat nová letadla pár hodin před sankcemi

ATR 72-600 pro Iran Air. Foto: ATR
ATR 72-600 pro Iran Air. Foto: ATR

Výrobce turbovrtulových letadel ATR dodal pět nových turbovrtulových letadel jen pár hodin před zahájením embarga vůči Íránu společnosti Iran Air. Íránský dopravce pětici letadel převzal v sobotu večer v Toulouse, všech pět letadel odletělo v konvoji za sebou.

Iran Air objednal v dubnu celkem 20 letadel ATR 72-600, stihl převzít zhruba polovinu. K objednávce došlo po uvolnění vztahů mezi USA, EU a Íránem, kdy miliardové kontrakty uzavřel i Airbus a Boeing. Letos ale došlo opět k uvalení embarga a Airbus a Boeing se mohou s většinou kontraktů zatím rozloučit. Iran Air si objednal 200 letadel, které měly výrazně modernizovat letecký skanzen, který kvůli sankcím dopravce provozuje.

ATR je ze všech tří výrobců v počtu dodaných letadel nejúspěšnější, celkem dodal 13 letadel z 20. Airbus ze stovky objednaných letadel dodal jen tři. Boeing ani jedno.

Štítky

14 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • K tomuto bych dodal, že sankce proti Íránu vyhlásily nově pouze USA. Kdyby byli představitelé EU suverénnější, pošlou USA na smetiště dějin a nebudou dělat jak Airbusu, tak ATR problémy s dodáním zbytku letadel. Evropská komise by se měla především starat o to, aby se evropským firmám v době obchodní války dařilo dobře.

  • EU ale žádné problémy nedělá. Dotyčné firmy si samy rozmyslely, zda budou dodávat radši do USA, nebo do Íránu.

 • Copak sem třeba (namísto bdělé censury) hodit něco o stavbě mostu přes Kerčský průliv? Nebylo by to moc investigativní? Anebo alespoň o některém z nových typů letadel vyráběných v RF? myslím, že v zájmu vyváženosti by neškodilo trocha objektivnosti.

  • Máme obavy, že i v letadlech vyráběných v RF měl prsty docent, takže opravdu ne. Navíc na servery, odkud čerpáte informace, opravdu nemáme.

   • Nechte zpropadeného zombíka konečně snít jeho železničně bezregionálkový sen. A jak zná každý poctivý novinář, není nad osobní zkušenost. Ovšem pak Vám uniká autentická zkušenost se zahnívajícím ruským imperiálizmem. Jehož symptomy se m.j. projevují velice rychlou stavbou nejdelšího mostu v Evropě.

 • V třetí větě od konce je asi chyba, že? Správně by mělo být “ dodal 13 letadel “.

 • Další díl na téma „USA diktuje, ostatní musí poslouchat“:( Bůh zaplať za Rusy, určitou protiváhu.

    • Aha, tak nás prosím poučte, jak to tedy bylo „doopravdy“

     • Také se to tak píše. Je fajn, když máte vlastní názory.

      • staci se zeptat Gruzincu, Ukrajincu ze soucasne, nebo Finu z davnejsi historie. to jenom pro pripad, ze nahodou trpite Stokholmskym syndromem ze sovetske okupace nasi vlasti…

  • Usa nic nediktuje. Usa jen americkym firmam zakazalo obchod s iranem.

Newsletter

Partneři