Letecké společnosti Letectví

Letecký konvoj do Íránu. ATR stihlo dodat nová letadla pár hodin před sankcemi

ATR 72-600 pro Iran Air. Foto: ATR
ATR 72-600 pro Iran Air. Foto: ATR

Výrobce turbovrtulových letadel ATR dodal pět nových turbovrtulových letadel jen pár hodin před zahájením embarga vůči Íránu společnosti Iran Air. Íránský dopravce pětici letadel převzal v sobotu večer v Toulouse, všech pět letadel odletělo v konvoji za sebou.

Iran Air objednal v dubnu celkem 20 letadel ATR 72-600, stihl převzít zhruba polovinu. K objednávce došlo po uvolnění vztahů mezi USA, EU a Íránem, kdy miliardové kontrakty uzavřel i Airbus a Boeing. Letos ale došlo opět k uvalení embarga a Airbus a Boeing se mohou s většinou kontraktů zatím rozloučit. Iran Air si objednal 200 letadel, které měly výrazně modernizovat letecký skanzen, který kvůli sankcím dopravce provozuje.

ATR je ze všech tří výrobců v počtu dodaných letadel nejúspěšnější, celkem dodal 13 letadel z 20. Airbus ze stovky objednaných letadel dodal jen tři. Boeing ani jedno.

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rail2005

K tomuto bych dodal, že sankce proti Íránu vyhlásily nově pouze USA. Kdyby byli představitelé EU suverénnější, pošlou USA na smetiště dějin a nebudou dělat jak Airbusu, tak ATR problémy s dodáním zbytku letadel. Evropská komise by se měla především starat o to, aby se evropským firmám v době obchodní války dařilo dobře.

a8n

EU ale žádné problémy nedělá. Dotyčné firmy si samy rozmyslely, zda budou dodávat radši do USA, nebo do Íránu.

Chachar Budvar

Copak sem třeba (namísto bdělé censury) hodit něco o stavbě mostu přes Kerčský průliv? Nebylo by to moc investigativní? Anebo alespoň o některém z nových typů letadel vyráběných v RF? myslím, že v zájmu vyváženosti by neškodilo trocha objektivnosti.

Chachar Budvar

Nechte zpropadeného zombíka konečně snít jeho železničně bezregionálkový sen. A jak zná každý poctivý novinář, není nad osobní zkušenost. Ovšem pak Vám uniká autentická zkušenost se zahnívajícím ruským imperiálizmem. Jehož symptomy se m.j. projevují velice rychlou stavbou nejdelšího mostu v Evropě.

neználek

V třetí větě od konce je asi chyba, že? Správně by mělo být “ dodal 13 letadel “.

Chachar Budvar

Další díl na téma „USA diktuje, ostatní musí poslouchat“:( Bůh zaplať za Rusy, určitou protiváhu.

Lukáš F.

Rusové nediktují, ti rovnou posílají okupační vojsko.

Chachar Budvar

Ano, učí se to tak.

Martin Hanzal

Aha, tak nás prosím poučte, jak to tedy bylo „doopravdy“

Jen tak

Koukam, putinova pata kolona dorazila uz i sem.

Chachar Budvar

Také se to tak píše. Je fajn, když máte vlastní názory.

Nekdo

staci se zeptat Gruzincu, Ukrajincu ze soucasne, nebo Finu z davnejsi historie. to jenom pro pripad, ze nahodou trpite Stokholmskym syndromem ze sovetske okupace nasi vlasti…

Jen tak

Usa nic nediktuje. Usa jen americkym firmam zakazalo obchod s iranem.