Horko kolem letadel do Íránu. Airbus a ATR část dodávek stihnou, Boeingu hrozí soud

A330-200 pro Iran Air. Foto: AirbusA330-200 pro Iran Air. Foto: Airbus

Írán měl být jedním z největších nových trhů pro odbyt letadel, kvůli obnovení sankcí je teď ale spíše noční můrou

Írán měl být jedním z největších nových trhů pro odbyt letadel, kvůli obnovení sankcí je teď ale spíše noční můrou pro oba největší výrobce, Boeing i Airbus. Evropský výrobce letadel nejspíše sankce ještě obejde a dodá do konce července do islámské republiky 11 strojů. Evropa ještě bojuje za to, aby Airbus měl na dodávky výjimku.

Šéf Iran Air Farzaneh Sharafbafi na kongresu mezinárodního sdružení leteckých dopravců IATA uvedl, že do konce července má firma obdržet osm nových turbovrtulových letadel ATR a tři nové airbusy. Co bude dál, není jasné.

Americký prezident Donald Trump oznámil v květnu znovuobnovení sankcí na dodávky zboží do Íránu. I když se na první pohled opatření netýká Airbusu jako evropského výrobce, ve skutečnosti na něj trest pro Írán dopadá také: část dílů na letadla pochází z USA a letadla jsou tak v sankcích zahrnutá.  Ve hře jsou dodávky letadel za 838 miliard korun.

Iran Air jako největší íránský dopravce ale s letadly počítá a vzhledem k vysokému stáří flotily je i nutně potřebuje. Íránská vláda proto už dokonce oznámila, že zvažuje žalovat Boeing kvůli rozhodnutí ukončit běžící kontrakty.

O prolomení sankcí se snaží i evropští politici. V dopise Donaldu Trumpovi, který otiskly například New York Times, ho ministři průmyslu Francie, Německa a Velké Británie žádají aby byl byly ze sankcí některé obory vyjmuty včetně civilního letectví. Airbus získal v Íránu objednávky na 100 letadel, ATR na 20, Boeing na 80.

 

Tagy Airbus ATR boeing Írán Iran Air sankce
6 komentářů