Letecké společnosti Letectví

Laudamotion startuje velkou expanzi s 65 linkami, Ryanair mu půjčí šest letadel

Start prvního letu Laudamotion a zakladatel firmy Niki Lauda. Foto: Laudamotion
Start prvního letu Laudamotion a zakladatel firmy Niki Lauda. Foto: Laudamotion

Společnost Laudamotion, do které vstoupila nečekaně letecká společnost Ryanair, navýšila výrazně své plány na expanzi hned první sezonu. Během letního letového řádu nasadí celkem 21 letadel a otevře 65 linek z Rakouska, Německa a Švýcarska.

Expanzi firmy, která vznikla na troskách zkrachovalého dopravce Niki, představili ve Vídni Niki Lauda a šéf Ryanairu Michael O´Leary. Ryanair má ve firmě zatím čtvrtinový podíl, který chce navýšit na 75 %.

Laudamotion oznámil na začátku března start s podstatně menším počtem nových linek.  Spolupráce s Ryanairem nakonec umožní nasadit až 21 letadel.

Největší základnou bude Düsseldorf se šesti letadly, ve Vídni a Berlíně bude mít firma po čtyřech letadlech. Laudamotion má aktuálně 10 airbusů A320 ve flotile, pět dalších si má ještě pronajmout. Šest boeingů 737-800 poskytne přímo Ryanair. Pro české zákazníky budou nejblíže lety z Lince, Vídně a Norimberku.

Nabídka linek se zaměřuje na středomořské destinace, nejvíce letů firma nabídne na Mallorcu. Tam už Laudamotion začal létat, v neděli poprvé firma letěla z Düsseldorfu.

Ryanair je potěšen, že mohl podpořit letní letový řád Laudamotion. Sdílíme vizi Nikiho Laudy vytvořit úspěšného rakouského nízkonákladového dopravce na trhu, kterému dominují drahé dceřiné firmy Lufthansy,“ řekl O´Leary.

Šéf irského dopravce, který odebral od Boeingu přes 500 letadel 737-800, pronesl navíc slova, která amerického výrobce zneklidní. V prohlášení uvedl, „že se tím dostane Ryanair k flotile airbusů, v kterou několik let doufá.“ Laudamotion má získat naopak finanční jistotu a peníze na rozvoj od jedné z nejziskovějších aerolinek na světě.

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub

Tak O´Leary udělal dobrej tah, když řekl, že chce flotilu airbusů, protože to povede k tomu, že mu boeing, který o něj samozřejmě nechce přijít, bude nabízet mnohem výhodnější (pro boeing nevýhodnější) smlouvy.