Konec letecké války. Airbus a Qatar Airways se dohodly na smíru, začnou opravy vad laku na A350

Airbus A350 společnost Qatar Airways. Foto: Qatar AirwaysAirbus A350 společnost Qatar Airways. Foto: Qatar Airways

Detaily dohody nejsou veřejné, Airbus vrátil zpět objednávky na nová letadla.

Po více než třinácti měsících končí jeden z velmi ostrých sporů v letectví, do kterého oba aktéři vtáhli i širokou veřejnost. Airbus a Qatar Airways oznámily dohodu na způsobu řešení sporu o kvalitu laku na letadlech Airbus A350-900. Katarský dopravce je v prosinci 2021 odstavil kvůli degradaci laku a obavám o bezpečnost. Airbus odmítal, že by vady ohrožovaly bezpečnost.

Spor dospěl až k londýnskému soudu, který případ řeší přes půl roku. Nakonec se obě strany dohodly na mimosoudním narovnání, které dnes oznámily ve strohé tiskové zprávě.

Dosáhli jsme vzájemného urovnání sporů. Nyní začne oprava letadel a obě strany se těší na jejich brzký návrat do provozu,“ uvedly firmy ve společném prohlášení. Detaily dohody nejsou veřejné.

Airbus vrátí zpět objednávku na 50 letadel A321neo od Qatar Airways, současně dodá zbývajících 23 letadel A350 z původní objednávky. Dopravce ale sporem ztratil téměř tři roky na dodávky A321neo, získá je až v roce 2026.

Spor provázela nezvykle velká publicita, zejména Qatar Airways se rozhodly jít cestou zveřejňování snímků poškozených letadel. Airbus problémy s lakem připustil. Odmítal ale, že by ohrožovaly bezpečnost. Spor došel tak daleko, že Airbus vypověděl smlouvu na dodávku nových letadel. Qatar Airways přitom patří mezi největší zákazníky Airbusu.

Detail poškozeného laku A350. Foto: Qatar AirwaysAirbus A350-900 v barvách Qatar Airways. Foto: AirbusAirbus A350-900 společnosti Qatar Airways poprvé přistál v Praze. Foto: Flyrosta.com
Tagy A350-900 Airbus qatar airways
22 komentářů