Kolaps dopravy zboží z Číny pokračuje, po přístavech se rozšířil i na letiště a koleje

Nákladní letoun 777F společnosti China Cargo v Praze. Foto: Letiště PrahaNákladní letoun 777F společnosti China Cargo v Praze. Foto: Letiště Praha

Výsledkem je růst ceny přeprav, který se má s blížícími se Vánocemi ještě zvýraznit.

Zpět na článek
103 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
samík1

Bohužel pod článkem nový maglévu v číně jsou komentáře zablokovány. Proto píšu zde. A chtěl bych se zeptat jestli si redakce všimla, že v Číně začíná i konkurenční levitační vlak: https://zdopravy.cz/cina-predstavila-magneticky-vlak-jenz-vyvine-rychlost-az-600-km-h-87053/#comment-581048

Chronosphere

Kamiony z Číny- vítěz Corona virového lockdownu

samík1

lépe bych to neřekl. Kolik mrtvých má EU s USA? Dva nejdůležitější plátci HDP Číny a kolik mrtvých má Země středu? Jak to podkopalo naší ekonomiku ale i když za vše Čína muže tak žádné sankce. A všichni dál vesele posílají prachy do komunistického megastátu.

None

A co potrubní pošta? Na malé zásilky by to stačilo.

Gwann

myslíte třeba posílat čipy tím osirelym plynovodem přes ukrajinu?

Jiří Kocurek

Do ježka se jich pár vejde.

Jiří Kocurek

Drahé. Dražší než železnice. Když se nedají sázet kontejnry na loď/vlak, tak sázení balíků do kapslí postihne karanténa stejným způsobem.

FrantaM

Já vím, že jsem se svým názorem asi osamocen. Ale jelikož je čím dál tím pravděpodobnější, že nám tady Čína zamořila celou planetu uniklým coronavirem z laboratoře, přičemž se na straně Číny nekoná byť sebemenší sebereflexe a ochota to vyšetřit, tak bych od ní už nekoupil ani špejle.

Y.K.

To se snadno řekne, ale hůř udělá. Zejména co se týče výroby elektroniky.

medical examiner

Japonsko vás v tom nenechá…

Y.K.

Japonsko také vyrábí většinu elektroniky v Číně, fabů mají zlomeček oproti zlatým 80. letům, kdy ohromovali svět. I Korejci už jsou dále. Smutné, ale je to tak.

Jirka

Taková Toshiba😥

FrantaM

Já si myslím, že by si s tím trh a výrobci poradili. Akorát by to třeba rok nebo dva trvalo.

Roman osobně

Nebál bych se říci, že by to trvalo podstatně déle.

Y.K.

Jednou někdy v budoucnu by sis tím, možná, poradili. Za masovou výrobou současné elektroniky jsou obrovské investice, které se dají smazat jen (globální) výrobou pro celý svět. Složitost a přibližování se fyzikálním limitům narůstá každým rokem.

Bouchat kusy plastu, to by se asi dalo rychle, ale zase kdo o takovou práci stojí , žáno.

Pája

Před 20 lety by byl výrazně menší problém s opětovnou výrobou v ČR. Jenže dnes už leckde plastikářské formy šly do šrotu a to je napříč obory. Taky mládí se dnes zrovna nehrne do práce rukama, navíc za mzdy, které jejich vrstevníky leda tak rozesmějí. Tenhle problém bude mnohem větší, než si zatím leckdo připouští.

ČD4ever

V ČR jsou dobře dostupné 3D tiskárny, ne?
Některé vstřikovací formy jsou opravdu drahé, potvrzuji.

Bohouš

Máte představu o rychlosti 3D tisku a o životnosti běžných „výtisků“?

FrantaM

Já si myslím, že tohle není problém.
My jsme si prostě zvykli, že běžné spotřební věci jsou díky výrobě v Asii levné. Ale přece je jedno, když notebook, který vydrží 6 let, bude stát o pár tisíc víc nebo zednické kolečko (ano, už dovážíme z Číny i kolečka), které vydrží 20 let, bude stát o pět stovek víc.
Je to jen v myšlení lidí.

Y.K.

Spíše máte zkreslené představy o komplexitě dnešních výrobků. Kolečko OK, to dokážeme lokálně vyrobit. Počítač, mobil, hmm. Myslíte jako ze švábů a ostatních součástek dovezených z Číny a celého světa? To asi jo, ale to nic neřeší, naopak to dělá dopravu ještě komplexnější. Navrhovat a vyrábět moderní mikroporcesory a SMD elektroniku, displeje? Hmm, to dokáže rozkývat i takové hegemony jako je Intel nebo výrobce jako je Sharp. Náklady jsou astronomické, technologie vydrží jen pár let, pak už jsou staré, tohle se nedá dělat lokálně na malých trzích. A Čína, ač to leckdo nebude chtít slyšet, má kvalifikované techniky založené lidi… Číst vice »

K.S.

Záleží na tom co za čip chcete, kolik na to máte času a kdo jste, pokud Intel/AMD, tak stehujete jenom fabriku. Nic víc, ale i tak je to oříšek. S tím jak jde komplexnost dané součástky dolů, jde se do větších a větších měřítek, tak to dělá více a více společností a fabrik po světě. Vlastní procesory zkouší dělat Rusové, no pro běžnou kancelářskou práci to bude stačit ale… (Na tu vlastně stačí i jednočipy) Problém je ale v mnoha jiných oborech, třeba moderní technologie založené na permanentních magnetech jsou poměrně značně závislé na ČLR a náhrada prakticky není, respektive… Číst vice »

K.S.

No laptop bude stát pořád tak nějak +- stejně, rozborku sborku na něm uděláte i jako velmi nekvalifikovaný člověk za hodinu a půl, ale problém je jinde. v celých řetězcích výroby elektronických komponentů kdy se holt v určitém bodě historie podařilo prvně Japonsku a pak Taiwanu předběhnout západ a i východ. A ono se to pak hodně blbě obnovuje, takže tam je většina výrobních kapacit odporů, kondenzátorů a čipů.

MHD

Tak zrovna plasty v naší zemi dělat umíme. Jak vývoj, tak výrobu. ( Jinou věcí už je, že výroba aktuálně nemá kapacitu na přesun výroby z Číny).
Co už moc neumíme, je textil a elektronika.

Jiří Kocurek

Ty formy se tady v ČR vyrábějí. Známý u toho pracuje.
Jo a po 20 létech používání už ta původní stejně neexistuje, opotřebení je sviňa.

None

Když nekoupíš ty, nic se nestane. Když celá Evropa, jsme zpátky na stromech 😉

medical examiner

Třeba na jabloni…

FrantaM

Nemyslím si, oni by se našli jiní dodavatelé. V tomhle by si trh poradil, akorát by to třeba rok nebo dva trvalo.

Gwann

tak strategicky cíl hezky, teď hajdy k němu. ale to bude chtít tak milion migrantu jen k nám, aby měl kdo v těch fabrikach hakovat

FrantaM

V době kdy se nejnovější továrny na elektroniku potřebují minimum lidí k obsluze, to nebude potřeba.

None

Továrna je pěkná věc, ale trochu trvá ji postavit. A pak se to vyrobí za dvojnásobnou cenu a kdo to bude kupovat? A vyrobí se to z čeho?

FrantaM

Jo, na vymýšlení důvodů proč něco nejde, na to tu v Česku máme mnoho expertů 😀

Gwann

a ty textilky a oděvní průmysl a montáž elektroniky, tam jsou jako všechno roboti…

kdyby lidí nebyli potřeba i na současné výroby, co tu máme, nebreceli by všichni že lidi nejsou. ve výrobě, ve službách, ve stavebnictví, v IT, prostě nejsou.

Roman osobně

Ty sem ale nejdou za prací…

MildaIV

Imigranti jsou ochotní pracovat v těch továrnách, protože jim nic jiného nezbývá. Jejich děti ale už ne.

Gwann

to je právě ten problém…bude to asi znít hnusně…ale jediné co jde…nenechat je sem migrovat jako rodiny. sorry jako.

Gwann

ale vystrcte hlavu ze zadní části těla.

ano, jsou typci, co fakt dělat nebudou.

ale bez spousty gastarbeiteru tu už neexistuje stavebnictví, zemědělství, spousta tzv.montoven, dokonce ani zdravotnictví. známý má hotel…nemůže otevřít. nesezene uklizecku. protože se sem z ukrajiny teď nemůžou dostat.

takže méně pitomiovych českých potravin od českých sedlaku za poctivě ceny a trochu myslet.

mauriicio

Offtopic: Máte hezké nové upozornění. Dal jsem tedy tento web do whitelistu, a po přečtení 3 zpráv ho přetáhl do blacklistu(*). Největším viníkem je spodní lišta s reklamou. Používám PC od dob 4:3 monitorů, a moderní širokoúhlý formát jsem přijal se skřípěním zubů ala Vladimír Železný. Ale i dnes dostávám tik do oka, když cokoli, cu může být ve sloupci nebo se může schovat, se rozhodne trvale snížit výšku mé obrazovky. Jo, a při kliknutí na „schovat“ žere lišta neuvěřitelný výkon. Ono, málo který uživatel se ráno probudí, a řekne si že už nechce reklamou podporovat své oblíbené weby. Většinou… Číst vice »

Pája

Nejste sám. Od objevení se této hlášky pokaždé zvažuju, zda má smysl pokračovat v četbě.

FrantaM

Přesně. Já čtu tento web od samého začátku a neplánoval jsem používat blokátory reklam. Před časem mi ale přestal web fungovat a bylo to tím, že to počítač kvůli reklamám výkonově nezvládal, což jsem nechápal, protože co je sakra tak náročného na zobrazování reklam? To přes to těžíte kryptoměny nebo co? Tak jsem musel chtě nechtě musel nasadit blokátor a zas to začalo fungovat.
Ok, dám tomu druhou šanci, ale jestli to bude zase vytěžovat počítač nebo to bude nějak moc agresivní, takto zase zapnu.

Jakub

Kdysi jsem si stáhnul zprávu (zhruba 4 odstavce) z jiného velmi čteného deníku, soubor měl 15MB, nedávno znovu a už 150MB :-O

Jiří Kocurek

Doba mobilová. Všecko je na výšku. Čest výjimkách, které podle rozlišení monitoru přeskládají stránku.

Jan Sůra

Děkujeme za názor. Je to krok mezi verzemi „zdarma pouze s reklamou“ a „bez reklam za peníze“. Nemáme zatím jinou možnost zjistit, o kolik nás adblockáři okrádají.

Roman osobně

Nemyslím si, že slovo „okrádají“ je tím nejsprávnějším. Holt někoho ta vtíravá reklama s**e a to není přece „okrádání“.

Jan Sůra

Když mě něco vadí, tak to nevyužívám. Znovu: z adblockářů nemáme ani haléř, ani se nijak nezapočítávají do celkové čtenosti.

Ales K.

No dyť jo. Vadí mi reklama a tak ji nevyužívám.

Jan Sůra

A nám vadí lidé, kteří za konzumaci obsahu neplatí:) Takže se asi neshodneme:)

Lol Phirae

Jste naprosto nepoučitelní, stejně jako všichni ostatní v téhle branži. Na takový ýDěs už se bez blokátoru reklam nedá vůbec vlézt, obsah není mezi reklamou k nalezení. Zdárně tam směřujete.

Jan Sůra

Díky, ale od někoho, kdo chodí na server, který jste zmínil, opravdu nechci nechat poučit.

Ctenar

Nezapomeňte, odkud jste přišel. Znalost množství reklam na určitém serveru ještě neznamená, že ho čtu.

Oddělení diskuze do samostatné stránky vám jistě na výnosech pomohlo, tak se nepohoršujte.

Reklamu neblokuji.

Jan Sůra

Vím, odkud jsem přišel. A také vím, že to odkud jsem přišel, nemá mnoho společného s tím, co nyní holding provozuje:-)Oddělení diskuze bylo především z důvodu velká část čtenářů nechtěla číst s textem diskuzi a zpomalovalo to načítání stránky.

VS

Dobrý den,

nešlo by diskusi nechat oddělenu v mobilní verzi, ale ponechat ji připojenu ve verzi pro počítače? Tam obvykle nebývá zdržení tak velké. Nebo ji oddělovat až po překročení třeba padesáti komentářů?

Děkuji za zvážení.

Jan Sůra

Dobrý den, nešlo.

Lukáš

Tak pokud dáte možnost předplatného bez reklam, tak si jej rád pořídím. Stejně si platím např. deník N nebo DVTV… Ale jinak používám adblock standardně několik let a nehodlám jej vypínat kvůli jednomu webu.

Miroslav Zikmund

Čtenář by často měl od zadavatele reklamy dostávat odškodnění za „hloupost / nesrozumitelnost“ reklamy ….

VS

Dobrý den, nenastavoval jsem si na počítači žádné blokování a po dovolené se mi začalo (na firemním počítači) zobrazovat upozornění o blokování reklamy. Přinutilo mě to to ověřit si situaci: Mám ve firemním Ffx celkem šest rozšíření; jediné, které by mohlo něco blokovat, je Privacy Badger od GNU, ale to není blokátor reklam, ale blokátor šmírování. Takže pokud Vaše reklamy šmírují, budete to asi mít těžké. Chápu finanční zákonitosti, ale šmírování je příliš. Druhou možností je, že reklamy blokuje nějaký firemní SW a nedá mi vědět — to nemohu ovlivnit; veškerá komunikace jde přes Zscaler. Na placenou verzi mám asi… Číst vice »

Jan Sůra

Dobrý den, děkujeme za názor. Platit samozřejmě nemusíte, stejně jako obsah číst. Říká se tomu svobodná volba.

K.S.

Pane Sůro,
Jedna věc je legitimní zájem na zobrazení reklamy, druhá je že ta reklama obsahuje trackování, což může být možná legitimní zájem reklamky, ale je to velký vykřičník pro mnoho lidí.

Další jev, před kterým bych Vás chtěl varovat j že při různém zamykání se, vynucování reklamy atd. nakonec zůstává jenom jistá sorta diskutujících, jistě víte jakou mám na mysli.

Je to Váš web, do obchodního modelu se Vám plést, nebudu ale nezapomínejte že už existuje jiný podobně zaměřený kam mohou začít lidé utíkat.

Jan Sůra

OK, co navrhujete? Mám to chápat tak, že ti s adblockem jsou nějací lepší diskutující?

Jenisej

Okrádají ??? To nemyslíte vážně…. Víte, ono stačí zrušit pod upozorněním tlačítko pokračovat a máte po starostech.

Matouš

Už dávno jsem vám psal, že rád budu za obsah dobrovolně platit. Nedali jste ani „blbou” možnost poslat měsíčně kilo na účet.

Věřím, že zdaleka nejsem sám, kdo by rád místo pozornosti (tedy skrz reklamy) odměnil vaši práci přímo penězi. To kilo měsíčně ze mě navíc skrz reklamu nebudete mít, ani kdybych sem chodil 20x za den.

Tak prosím brzděte s tím, že tady lidi, co jen chtějí, aby web aspoň trochu rozumně fungoval, označujete za zloděje.

mauriicio

Já samozřejmě rozumím. Občas mám ale pocit, že „majitelé webů“ nerozumí. Kolik lidí si myslíte, že mají „adblockery“ protože je to módní? Prostě je prostě mají? A kolik je má jako reakci na nepříčetné útoky vyskakovacích oken apod.? (znovu, zde to není nic hrozného, ale slušný web to přece jen dělá jinak). A v reakci na to, kolik lidí se vám vrátí, a kolik prostě najde jiné řešení? Např. já: Kdybych si musel vybrat, tak radši u každé zprávy kliknu na „ukázat“, než abych „trpěl“ blikajícími a posunovacími bannery. Ale samozřejmě, vybrat si nemusím, oprava nebyla zdaleka tak obtížná, jak… Číst vice »

Jan Sůra

díky za názor. opravdu nebyla jiná cesta, jak počty adblokaru zjistit. a bez těchto dat se těžko stanovuje správně cena.

J.D.

Jen bych ještě dodal, že část reklam jsou zjevní „šmejdi“, tedy obvykle klamavá reklama atd. Už jen čekám, kdy se mi v tom výčtu, co jsem zde viděl, zobrazí prostředky na růst penisu. To je dost smutné.

K.S.

Hlavně Vám to bere nejenom blokátor reklamy, ale i dnes naprosto standardní ochranu proti sledování.

Prádelník

Smartwings neplánují vstup do segmentu letecké nákladní dopravy?

mgr.pavel

Rádio Jerevan má informace, že ne. Prý s jedním motorem to z Číny do Evropy ještě nkdo nezvládl.. 🙂

Pája

Někdo musí být první 😀

Jiří Šrámek

Aby mohl světu sdělit: „tudy ne, přátelé“.

Roman osobně

Takže že by to SW zkusil bez motorů?

Gwann

myslíte, že ta hořící sibiř vytvoří takový stoupavy proud že 737 doplachti až do Prahy?

Petr

A jeje, to zas nekdo nedostane vcas soucastky pro modelovou zeleznici…
Jinak tohle je prace pro ministra hospodarstvi. Ano, tezko se tomu da uverit, ale pan Havlicek, je clovek, kteryho jsme si (neprimo) vybrali pro reseni tohodle problemu.

Ludwig

To by mě celkem zajímalo, jak by toto měl řešit?

Petr

Sir Humphrey Appleby by z nas mel radost… Rikal, ze ministerstvo tu neni od toho, aby neco delalo, ale od toho, aby vysvetlovalo proc nic delat nejde. No a my se obejdeme i bez toho vysvetlovani. To je vlastne uplne idealni.
Ja nevim jak by to mel resit. Ja nejsem ministr – odbornik a nemam za sebou stodolu dalsich odborniku. Kdyz vsechno slapalo, tak litaly delegace do Ciny obtejden. Kdyz je problem, tak jezdej delegace do Mlady Boleslavi fotit se na nadrazi.

Gwann

no, ona by hlavně asi měla dělat něco EU a větší státy, kde jsou centrály velkých koncernu

Petr

A vida. Najednou nejsme suverenni stat a ma to za nas udelat EU a vetsi staty?

Gwann

ja tady suverénní plky nevedu. čína se s námi nebude ani bavit. s EU, Německém či Francii by asi musela…

Gwann

tak ale ty modely, to není prca. čekáte na to celý život, až to někdo vyrobí…a pak to je, ale nejde to dovézt. někteří se třeba už ani na tomto světě nedočkají…

medical examiner

A je to dostatečně dobrý kšeft na to, aby je bylo možné vyrábět kompletně v ČR?

Gwann

nevim jak komponenty, ale taky se tu ledacos vyrábí. jenže hlavní čeští producenti (v TT) mají poněkud odflaknuty návrh či provedení. přičemž to první je dost šílená vizitka.

czhunter

Přesně tak, kdekdo říká, že by se měli věci dělat tady, doma, lokálně, ale když člověk vidí, že čeští výrobci umí být při stejné ceně mnohem méně kvalitní než Číňani, Japonci nebo Němci … tak to se ta domácí výroba těžko podporuje.

Greta

Globální vesnici zkolabovaly chodníky. Buďto postaví firmy a vlády ještě více překladišť, přístavů, tratí a letišť a vyrobí miliony robotů, kteří nemohou dostat covid a nevadí jim práce 24/7, nebo zařadí zpátečku a vrátí se k částečně lokální produkci.

Tomas

coz je ale program na desitky let.

dejf

obojí je tak děsivě drahý, že si to žádná vláda nedovolí, protože by to byl konec tý vlády. teď se to holt musí nějak přechroustat a rozchodit a pomalu to začít modernizovat. spousta infrastruktury byla na hraně schopností už před covidem ale to všechno jelo jak namazanej stroj. a teď do toho někdo vysypal kýbl písku. jasně že postavit ten stroj vedle novej je řešení, ale ne pokud je tak drahej. o lokální výrobě ani nemluvit, spousta věcí nejde v evropě skrz ekologii rozumně vyrobit, tak se to smolí ve třetím světě a všichni se tvářej hrozně eko. když vyčerpáte… Číst vice »

J.D.

Můžete sem napsat nějaké příklady toho, co nejde v Evropě skrz ekologii rozumně vyrobit?

Jackub

Třeba ocel – v dostatečném množství. Kdo vám asi tak povolí novou ocelárnu (nebo rozšíření té stávající)? 😉

J.D.

Máte pravdu, že ekologická výroba oceli se nemůže v konkurenci zbytku železáren po světě nikdy zaplatit a i proto taky tento průmysl v evropě s ohromnou setrvačností umírá. Ale dejf zmiňuje věci, ne suroviny.

Potulný wechtr

Ocel je věc.
Surovina je železná ruda, uhlí, voda atd.

dejf

no já tak nějak míchám předměty a suroviny do jednoho pytle, bez těch surovin se s výrobou předmětů stejně můžeme jít zahrabat.

Jaaa

Nebojte, EU plánuje clo z CO2, takže tenhle dumping skončí.

Kouďák

Tak namátkou oblečení, hračky ..

J.D.

To je zvláštní, osobně jsem navštívil jak výrobce oblečení, tak i hraček v ČR a s ekologií fakt problém neměli.

Kouďák

To si nerozumíme, ono je rozdíl vyrobit a rozumně vyrobit, tedy tak aby to šlo prodat a něco na tom vydělat.

J.D.

Ale ty firmy prodávají a vydělávají. Kdyby vyráběli v Asii, asi by mohli vydělat i více, ale rozhodně ne kvůli ekologii, ale především kvůli ceně lidské práce. Tady dejf zmiňoval, že se v evropě nedají nějaké výrobky rozumně vyrábět KVŮLI EKOLOGII. Já bych fakt chtěl přijít, jaké to jsou. Oblečení a hračky to fakt nebudou – obojí se úspěšné vyrábí jak v Evropě, tak i přímo u nás a když trochu zagooglujete, tak Vám to dojde.

Kouďák

Tak určitě existují firmy z obou oborů co vyrábí zde třeba tilak. No a pak zajděte do obchodu a sledujte cedulky všech značek kde se to vyrábí. Uvažuje proč, cena práce ano no a co třeba ten textil ono při výrobě textilu v Číně neřeší spotřebu vody a její čištění od chemie a nějaké limity. Ono k těm výrobkům stačí přičichnout.

J.D.

Jasně – já se vyhrazuji vůči tomu, že existuje velké množství výrobků, které v evropě nejde vyrábět kvůli ekologii. Ano, energetika, základní suroviny … tam EU silně reguluje a nejde cenově soupeřit se zbytkem světa. Ale jinak to fakt podle mě není tolik o ekologii, ale o jiných vlivech globalizace.

Axontest

To už nikdo neumí

None

Má Čína nějaké emisní povolenky? Jak je na tom ovzduší ve městech? Jen díky tomu nás mohla dávno předběhnout. Představte si, že by chtěli třeba postavit DALŠÍ VRT a někdo by zjistil, že je v cestě brouček, dům, …. Za jak dlouho by ta stavba byla hotová? U nás za 20 až 50 let a u nich by se jezdilo už druhý den 😉 To jsou takové ty menší rozdíly mezi námi. A bude hůř, protože myslí do budoucnosti a tak kupují všechny státy, kde se dá něco těžit. Takže i kdyby si svět chtěl všechno dělat bez nich, stejně… Číst vice »

Jackub

Přesně! Ten poslední scénář je také v podstatě jediným důvodem, proč se tak urputně a usilovně řeší bankroty Řecka, Itálie atd. Protože kdyby se ty státy nechaly padnout, máte tu desítky miliony lidí, kteří nemají co ztratit, což vždycky končí revolucí… Ale protože perpetuum mobile ještě nikdo nevymyslel a současná praxe je už notně vychýlena z rovnováhy, je tento scénář beztak jen otázkou času. A čím později to přijde, tím to bude horší… 🙁

Jiří Kocurek

„A čím později to přijde, tím to bude horší… “
Velmi obecné kecy. Ona totiž společnost dokáže reagovat na změny. Jen ji v tom nesmí politici bránit zákonem, protože jsou přesvědčení, že to vědí líp než všechni ostatní dohromady a tak přijsou s jediným správným řešením a 90% rizikem nefunkčnosti onoho.

Jackub

Takže jste si sám odpověděl, jak to bude… 😉

Chronosphere

Ono už lidstvo ve své historii někdy zařadilo zpátečku 🤔?

Jiří Kocurek

Tohle přesně zavedl Mao, soběstačnost v každé oblasti. Lidi v obavě z trestu roztavilili motyky, aby splnili plán výroby želza. Hledejte Velký skok.

No a místní pacienti by nechali lidi onemocnět, z nedostatku jódu, jen aby se nemusela vozit sůl. Měli by z toho dokonce radost!

Jaaa

Tak směšovat částečnou lokalizaci s autarkní ekonomií dovede opravdu jen pangejtista jako vy…