Čína představila magnetický vlak. Může jezdit až 600 km/h

Nový čínský vlak pro rychlost až 600 km/h. Foto: CRRCNový čínský vlak pro rychlost až 600 km/h. Foto: CRRC

Nový vlak by mohl zkrátit cestu z Pekingu do Šanghaje na 2,5 hodiny.

Čína představila nový vlak s technologií magnetické levitace, který vyvine maximální rychlost až 600 kilometrů v hodině. Uvedla to dnes státní média, podle kterých je tento vlak plně vyvinutý a vyrobený v Číně a je nejrychlejším dopravním prostředkem pro pozemní přepravu na světě.

Takzvaný maglev, jak se vlakům na principu magnetické levitace zkráceně říká, využívá elektromagnetické síly. Nadnáší se tak těsně nad tratí, ale kolejnic se nedotýká.

Čína využívá tuto technologii v omezeném měřítku téměř 20 let. Šanghaj má pro maglev krátkou trať, která vede z jednoho místního letiště do města. V zemi ale zatím nejsou žádné tratě pro maglev mezi městy nebo provinciemi, na kterých by se dala dobře využít vyšší rychlost. Některá města, jako je Šanghaj a Čcheng-tu, ale začala provádět průzkum pro výstavbu takové tratě.

Při rychlosti 600 kilometrů v hodině by cesta vlakem z Pekingu do Šanghaje trvala jen 2,5 hodiny, uvedla agentura Reuters. Pro srovnání – v současnosti tato cesta letadlem trvá tři hodiny a vysokorychlostním vlakem 5,5 hodiny.

Řada zemí, od Japonska až po Německo, se také snaží vytvořit síť pro vlaky na principu magnetické levitace. Překážkou rychlého rozvoje jsou však stále vysoké náklady a to, že tyto tratě nejsou kompatibilní se současnou kolejovou infrastrukturou.

Nový čínský vlak pro rychlost až 600 km/h. Foto: CRRCNový čínský vlak pro rychlost až 600 km/h. Foto: CRRCNový čínský vlak pro rychlost až 600 km/h. Foto: CRRCNový čínský vlak pro rychlost až 600 km/h. Foto: CRRCNový čínský vlak pro rychlost až 600 km/h. Foto: CRRCNový čínský vlak pro rychlost až 600 km/h. Foto: CRRC

ČTK

Tagy Čína crrc maglev vysokorychlostní vlaky
77 komentářů