Letectví

Job Air má na letišti v Mošnově nový hangár, zaměstnance hledá i na Filipínách

A321 společnosti Aeroflot před novým hangárem Job Air Technic. Foto: JAT
A321 společnosti Aeroflot před novým hangárem Job Air Technic. Foto: JAT

Letecké opravny Job Air Technic finišují s novým hangárem na letišti v Mošnově. Nové zázemí prošlo tento týden kolaudací, zbývá ještě dokončit stojánku, tedy manipulační prostor před hangárem. Do hangáru se vejdou dvě letadla typu Airbus A320 nebo Boeing 737. Firma patřící do skupiny Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada do hangáru a technologie investovala 380 milionů korun.

Provoz v hangáru má začít do konce listopadu, opravny čekají na dobudování stojánky Moravskoslezským krajem, který Letiště Ostrava vlastní. Do té doby nesmí žádné letadlo do hangáru vjet.

Nové dílenské a skladové zázemí nám uvolní ruce a budeme díky němu schopni realizovat řadu našich činností v prostorách zcela jiné úrovně, a to jak velikostí, tak kvalitou. Díky tomu můžeme například opustit provizorní lakovnu, již jsme si pronajímali v jiné části letiště. Nově bude také možné do interiérové dílny přemístit sedačky, které jsme dosud během oprav skladovali u letadel. Lakovna, opravna kompozitních, exteriérových i interiérových dílů bude v plném provozu od počátku listopadu,“ říká Aleš Kvídera, člen představenstva a ředitel Job Air Technic. Do nového hangáru již byly přesunuty kompletní datové systémy společnosti a využívat se začne též nové zázemí pro zaměstnance i zákazníky, a to jak šatny, tak kanceláře.

Samotné kolaudaci předcházely předkolaudace z Úřadu civilního letectví, zkoušky hasicího systému a návštěva z Krajské hygienické stanice. V hangáru je celkem šest vodních děl s průtokem 6000 litrů za minutu. V rámci zkoušky byly spuštěny tři, tedy v polovině hangáru, a zároveň se testoval celý protipožární systém.

„Celý protipožární systém nás vyšel na 27 milionů a jsme proto rádi, že při zkouškách vyhověl. O den později u nás byli zástupci Krajské hygienické stanice a také z jejich pohledu byly všechny dokumenty, které jsme jim předložili, v pořádku. Další jim budeme dokladovat v průběhu zkušebního provozu, jak budou postupně nabíhat technologie. Obě návštěvy sloužily jako důležitý podklad k samotné kolaudaci,“ upřesňuje Aleš Kvídera.

Hangár zůstane zatím ale částečně nevyužitý: na údržbu letadel nemá dostatek lidí. „Již od začátku příští opravárenské sezony bychom chtěli mít personálně obsazenou další linku a budeme ji moci spustit,“ dodal Kvídera. Jde o zhruba šedesát lidí v profesích, kterých je na trhu práce nedostatek. Do dvou let chce firma sehnat 140 lidí. a při jejich nedostatku na domácím trhu se rozhlíží též v zahraničí. Letos tak například firma realizovala nábor na vzdálených Filipínách, kde se pokusila sehnat 16 zkušených leteckých klempířů. Kromě toho společnost přispěla k obnovení oboru letecký mechanik na Vítkovické střední průmyslové škole, ve firmě probíhá odborná příprava studentů a z absolventů by se mohli stát potenciální zaměstnanci.

Nový hangár bude zatím generovat příjem například tím, že v něm opravna zákazníkům umožní zaparkovat letouny, případně v něm budou probíhat dílčí úkony. Kapacita opraven pro tuto sezonu je zcela naplněna a další poptávky již JOB AIR Technic řeší pro příští rok. V roce 2018 vygenerovaly letecké opravny JOB AIR Technic tržby ve výši 543 milionů korun, výhled na rok 2019 počítá s nárůstem tržeb na úroveň 650 milionů korun. Letecké opravny se soustřeďují na těžkou údržbu letadel, především takzvané Redelivery a C-Checky.

 

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Honza
Host
Honza

V tomhle se aspoň částečně letišti Mošnov daří. Spustili pravidelný cargo let, firmy kolem relativně rostou. Třeba to bude jako se vším v Česku, my nejsme žádní ekonomičtí tygři, ale pomalu ale jistě se to v Mošnově bude rozrůstat.

Jiří
Host
Jiří

Ano, díky za ty težké naložené nákladní stroje se čtyřmi starými hlučnými motory startující směrem nad ostravu s plným tahem v necelé kilometrové výšce nad několik městských částí s dohromady 120 000 obyvateli ve 2:30 – 4:00 ráno. Je to stále častější a když se trefí na neděli, tak to je opravdu zážitek – takový růst si strčte teda někam 🙁

Pilotí potěr
Host
Pilotí potěr

Až bude na Mošnově stejný provoz jako v Praze a letadla budou odlétat co pár minut, pak remcejte. Pořád všichni vykládáte, jak je škoda, že na letiště nic nelétá. A když se konečně začně něco dít, stěžujete si jak malé holky.
Doufám, že se provoz, jak denní, tak noční, bude nadále rozrůstat. Letiště má obrovský potenciál.

Jiří
Host
Jiří

Praha má hned několik projektů, jak snížovat hlukovou zátěž obyvatel a to nejen v nočních hodinách. Ostrava má 7 nebo kolik let starou studii, kdy nepamatuju, že by v noci vůbec něco nákladního startovalo, a na základě této studie tvrdí, že není třeba podnikat žádné kroky na snižování hluku. Navíc to teď posílají často směrem nad ostravu, ikdyž povětrnostní podmínky nevylučují start na druhou stranu. Letiště mělo obrovský potenciál tak před 15 lety.

Zdá se, že příliš aktuálních informací nemáte.

Pilotí potěr
Host
Pilotí potěr

Je zcela logické, že nezasvěcení a neinformovaní lidé jako Vy, budou mít obdobné názory. Obzvlášť když všichni koukáte na „objektivní pohled českých médií“. Kdyby jste se v problematice pohybova řadu let jako já, měl byste jiný pohled na věc.
A pokud Vám vadí létání nad Ostravou, stěžujte si na ÚCL. Odlety řídí dispečeři. Pořád navíc srovnáváte desítky nočních letů Prahy v rámci jednoho dne s jednotkami nočních odletů z Ostravy v rámci týdne.

Jiří
Host
Jiří

Je vidět, jak moc se v problematice pohybujete – hlukovou zátěž a překračování limitů řeší KHS a nikoli ÚCL 😉

Bob S.
Host
Bob S.

Hm.,predcasne zmoudrely synku, a na ktere ultralehke konstrukci beres sve zkusenosti?

Panakis
Host
Panakis

Pry v Ostrave na letisti nikdo. Nic. A pry to tam uplne zdechlo. Divna zprava ze rozsirili na umirajicim letisti opravny ze? … 😉

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Logicky:
− Na Ruzyni je plno.
− Několik týdnů trvající velká údržba se dá dělat i jinde
− Ale musí tam být ranvej
− Ideálně s menším provozem, aby se tam dalo kdykoliv přeletět
− A nebylo to moc daleko od Ruzyně, Vídně, Katovic …

Panakis
Host
Panakis

Tak logiku to ma zeano, me jde o to jak se to v mediich prezentuje. Ostrava shit a diky cau. Pritom jak je vidno tak v jistem segmentu tam parta expanduje…

Jen tak
Host
Jen tak

jenze na provoz opravny letadel nepotrebujes dotovany terminal a celou tu saskarnu kolem…

ono to to jedno letadlo tydne nevytrhne 😀

JAJ
Host
JAJ

V této firmě pracuji již přes 4 roky 😀
Kolik Vám zaplatili za tento článek ?

Pražák
Host
Pražák

A co konkrétně není pravda?

Jen tak
Host
Jen tak

🙂 zhrzeni zamestnanci budou tvrdit, ze cerna je bila klidne do konce sveta 🙂

jan
Host
jan

Spousta firem tahá zaměstnance opravdu z různých lokalit jako např. Filipíny – nevím proč zrovna Filipíny.. Bohužel se z ČR strašným tempem stává multi kulti. Od Ukrajiny jsou dost daleko.

Kolemjdouci
Host
Kolemjdouci

Jsou levní a relativně si váží práce. A není zase tak komplikované pro ně získat pracovní vízum.

Lkprak
Host
Lkprak

Skupina Filipínců pracují jako letištní mechanici i v Praze na Ruzyni u ĆSA – Technics. Asi to nebude náhoda.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

To víte, kdo pracovat nechce, ten pracovat nebude a když ho do fabriky doženete pod pohrůžkou, tak se tam někde zašije a pracovat opět nebude.
No a pak tady máme takovou věc: Na tyhle pozice se musí něco umět, a nebude toho zrovna málo. To není jak servisovat celý život jenom 810 a nic jiného neumět a nechtít se učit: „Já jsem ze školy už 30 roků venku! Nejsem žádněj podělanej parchant, abych se učil!“ A že takových lidí je. A ne každý zvládne číst návody v angličtině, někteří rudnou vzteky, už když vidí cizí slovo.

Jen tak
Host
Jen tak

Nezáviď …

Dog
Host
Dog

Nestojí ten Aeroflot na snímku spíše před starým hangárem? Ten popisek se mi nezdá…

PeMIČ
Host
PeMIČ

Stojí před starým.Nový je ten nižší hangár.

Kubrt
Host
Kubrt

Pěkné. Kolik mají teď zaměstnanců? Děkuji.

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll

Krátce