Jihlava ustála roční zpoždění dodávky trolejbusů, dotaci na pořízení dostala v plné výši

Trolejbus SOR TNS 12 v ulicích Jihlavy. Foto: Jihlava.czTrolejbus SOR TNS 12 v ulicích Jihlavy. Foto: Jihlava.cz

DPMJ plánuje nákup dalších trolejbusů.

Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) získal dotaci na nákup šesti parciálních vozů v původně schválené výši. Městská firma měla kvůli více než ročnímu zpoždění dodávky trolejbusů od výrobce obavy, že o část dotace přijde.

O schválení výplaty informovalo město na svých stránkách. „Řídící orgán Integrovaného regionálního operačního programu (dále jen ŘO IROP) teď dokončil administrativní ověření závěrečné žádosti o platbu a schválil všechny výdaje na pořízení trolejbusů ve výši 71,5 milionu korun jako způsobilé. Dotace ve výši 85% ze způsobilých nákladů byla DPMJ vyplacena v plné výši tento týden,“ uvedlo město. Podle smlouvy měly trolejbusy dorazit už v červnu 2022.

Do Jihlavy dorazily zpožděné trolejbusy, měly jezdit už od loňského června

Trolejbusy dodalo sdružení Tram for Envi a ukrajinský Bohdan Motors, které vyhrálo veřejnou zakázku na jejich dodávku. Karoserie pro trolejbus měla být původně z Ukrajiny od Bohdan Motors. Už v prosinci 2021 se dodavatel s dopravním podnikem dohodl, že kvůli zpoždění způsobeném pandemií koronaviru karoserii nakonec vyrobí SOR Libchavy, jde tak v podstatě o trolejbus SOR TNS 12.

Nástup sdružení do veřejných soutěží v Česku přinesl prudký pokles cen nových trolejbusů. V Jihlavě cena v soutěži klesla natolik, že si dopravce mohl dovolit koupit ještě jeden trolejbus navíc.

Dodávka nových trolejbusů pro Jihlavu má další zpoždění, chybí díly

Do Jihlavy dorazily nové trolejbusy loni v závěru roku. Cestující je poznají snadno: písmeno označující linku na venkovním displeji má zelenou barvu. Mají nerezová madla a omyvatelné potahy sedaček.

DPMJ má k dispozici 79 vozidel, devětatřicet z nich jsou trolejbusy. Z tohoto počtu už je nyní (včetně nově dodaných) třináct trolejbusů parciálních. Ty mohou jezdit i do úseků, ve kterých není trolejové vedení, protože mohou část trasy jezdit na baterii.

Delší dojezd

„V roce 2025 se počítá s dodávkou dalších šesti parciálních a šesti standardních trolejbusů. Aktuálně je výběrové řízení ve fázi hodnocení nabídek. Tři další parciální trolejbusy by měly do Jihlavy přijít také v roce 2026.  Nejnovější šestice parciálních trolejbusů má oproti původní generaci řadu vylepšení. Mají asi o 25% delší dojezd na trakční baterii a do trolejbusů se vejde o deset cestujících víc než v případě předchozí generace,“ řekl předseda představenstva DPMJ Radim Rovner. Na nových 15 trolejbusů počítá DPMJ rovněž s dotací ve výši 70 % způsobilých výdajů.

Letos by měl do Jihlavy dorazit také nový 10,5 metru dlouhý autobus Iveco Urbanway, který bude prioritně určený cestujícím z příměstských oblastí. Stávající midibusy Rošero jsou  na konci životnosti a nevyhovují také svojí nízkou kapacitou.

Městské autobusy a trolejbusy v Jihlavě loni přepravily téměř 16 milionů lidí a v počtu přepravených cestujících se tím DPMJ vrátil v roce 2023 k předcovidovým hodnotám z roku 2019.

Tagy Bohdan Motors Dopravní podnik města Jihlavy DPMJ SOR TNS 12 Tram for envi
19 komentářů