Jen náš a státní tarif, za režijkáře nám plaťte. První kraje chystají zákaz ceníku ČD

Nový RegioPanter v Plzni. Foto: České dráhyNový RegioPanter v Plzni. Foto: České dráhy

Na české železnici se schyluje k zásadní změně, kterou část cestujících vůbec nepocítí, může se ale velmi dotknout zejména majitelů

Zpět na článek
604 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka

Ať si všichni dopravci rozeberou i tratě z Horní Dolní do Lhoty a bude po problému. To se jim to píská, když mají plné rychlíky.

Leinad

Smlouva na deset let je daleko lepší než nejistota jestli zítra prodá nějakou jízdenku. Banky při sjednávání půjčky, leasingu,… docela rády vidí krajské financování.

Leinad

Jo pravidelní cestující ocení IDS, ale režimkáři budou proti. 🙂 Autobus přece musí být konkurence vlaku, ne na něj navazovat v IDS a už vůbec ne uznávat stejné jízdenky.

Pedro72

V Jihomoravském kraji by si ČD mohly získat více sympatií, pokud by nedělaly naschvály cestujícím. Třeba kontroly osobního dokladu u jízdenek v Poseidonu štvou každého a jsou úplně zbytečné.

Jan Prachař

Jak šel čas :)) 2003 Vzniká akciová společnost České dráhy 2007 Vyčleňuje se nákladní doprava do ČD Cargo 2008 Provozování dráhy přechází na SŽDC (údržba tratí, jízní řády,…) 2011 Řízení provozu přechází na SŽDC (vypravčí, dispčeři,…) 2016 Převod nádraží pod SŽDC 2020 Vzniká státní tarif (TR10 ztrácí význam síťového tarifu) 202? SŽDC zřizuje síť podkladen pro prodej jízdních dokladů státního tarifu (na místo pokladen ČD) 202? Dispečink osobní dopravy přechází pod SŽDC, aby byla zajištěna návaznost spojů 202? Depa, dílny a opravy přechází pod SŽDC, aby k nim měly všechny dopravci rovnocenný přístup 202? ČD Nostalgie přechází pod novou státní… Číst vice »

venkov4ever

Zadržte modré slzy i žlutou žluč (opět pleonasmus?). Nějak se dohodnou, k faktické změně nedojde.

Souprava

1 linka vypadne z TR10 a šotoušci s režimkáři z toho hned udělají tragédi… 500 příspěvků se fakt nevidí… 🙁 To nemáte dost jiných linek, kde se vozit s jediným správným dopravcem, nebo železničáře v důchodu zruinuje si na téhle lince zaplatit 25% z jízdného jako obyčejní důchodci?

Rogalo

Tak jasně, šotoušci, režimkáři, jediný správný dopravce… rutinní slovní výbava někoho, kdo nedokáže jednou napsat komentář bez jízlivostí…
Jenže se pleteš – oni ti šotoušci se v tom tarifním galimatyáši nakonec nějak zorientují (protože to sledují), problém to bude naopak pro obyčejné cestující, obzvlášť pro ty nepravidelné.

Panelák

Proč by tu jinak vzniklo 600 příspěvků, z toho významný počet o:
1) „přesedání do auta“ a „vyhnání na silnici“ *);
2) potřebě vyjevit svůj postoj u prakticky všech držitelů IN50 v zemi;
3) dřív bylo líp;
4) náročném (nočním, obtížném) studování 14 tarifů;
5) motivaci k práci u dráhy, ale přitom ji nevyužívají;
6) neplatnosti interrailu a mezinárodního jízdného?

(Vyhnání na silnici mám z těch floskulí nejraději, evokuje to „vyhnání z ráje“, kterým jsou v této souvislosti ČD 🙂 ).

Souprava

Je nějak špatně, že lidé pojedou tím, co jim více vyhovuje (auto)? Máme je do vlaku nahánět násilím? Nebo jim máme platit, aby jeli vlakem? Ony ty osobáky jezdí mezi Mýtem a Berounem téměř prázdné už dneska… ta TR10 zřejmě moc netáhne. 🙂

Ale kvůli zrušené TR10 mezi Berounem a Plzní určitě přijde železnice jako celek aspoň o 30% cestujících.

Kolik lidí v republice má IN50? 2000? Když jezdím na PID lístky, tak to je taky často až o 50% levnější než tarif ČD a bez jakékoli plastové kartičky… asi kouzlo. 🙂

jarmila

Zapoměli jste na jednu maličkost režijka pro duchodce za 950 korun to je zadarmo???

Rampa

Tak si to pojďme shrnout.

Většina diskutujících se asi shodne, že režijky nejsou tím hlavním problémem. Pokud chce dopravce, aby kraj uznával režijní jízdné, pak je pochopitelné, že mu to kraj bude účtovat.

Horší je to s mezikrajským cestováním. Výhledově bude mít cestující dvojí volbu:
1. po nocích studovat 14 krajských tarifů
2. jet na drahou jízdenku v rámci SJT
Obě jsou nevábné a přitom by stačilo jediné: Nastavit sazebník SJT přívětivěji a zahrnout do něho slevové produkty pro časté cestující.

MichalM

Bude SJT dražší než dnes ČD bez IN25?

JaJeČ

Ano.

jal

To je třeba chválit. Ti, kteří se vyžívají na netu i jinde kupováním šekových jízdenek, si přijdou na své. Drahý celostátní nebude nikdo používat. A ti, co nebudou ochotni se vyznat ve 14. krajských tarifech, pojedou autem.

Karl64

Žádná kaše se nejí tak horká jak se uvaří. To za prvé a za druhé ma to platit od roku 21 ne hned a nebudou náhodou taky nějaké volby ?

xyz

„nebudou náhodou taky nějaké volby?“
Budou. Nicméně brutto kontrakt Plzeňského kraje s dopravcem již je sjednán a je dlouhodobý.

Mimo jiné jde o kontrakt s relativně vysokou nákladovou cenou za km, souběžně však s přísnými pravidly pro dopravce. Nedivím se, že objednatel bude chtít kompenzovat tyto „mimokrajskotarifní“ věci.

(To, že ČD chtějí zrušit režijky obecně či uznávání režijek v těchto vlacích, je jen konstrukt některých zdejších diskutujících. Reálná otázka jen je, kolik Kč budou ČD platit; resp. přesněji kolik jim bude odečteno z částky proplácené krajem po odečtení tržeb.)

Apollo 17

„To, že ČD chtějí zrušit režijky obecně či uznávání režijek v těchto vlacích, je jen konstrukt některých zdejších diskutujících. “

Bingo.Ale konstrukt,že nebudou platit režijky vygeneroval diskusi s 550 příspěvky.A o tom to je.

Martin Nosek

Protože režijky prostě mnohým z neznámých důvodů leží v žaludku. Proč jim neleží stejně jiné firemní benefity nechápu. Režijku nemám a že ji někdo má, mne nechává úplně v klidu.

venkov4ever

Ano, to je skutečně námět pro psychology. Jestli je to tím strašným slovem „režijka“, nebo žlučáky dráždí paušál, těžko říct. Režijka představuje benefit ve výši 1575 Kč měsíčně. Vsadím se, že kdyby režijky zrušili a Šípovým otrokům přidali částku, která po zdanění přinese 3150 Kč měsíčně, čili zdvojnásobení benefitu, žlučáci by se ihned uklidnili, namísto toho, aby zdvojnásobili produkci žluči. Režijka je dalším důkazem totální iracionality lidského uvažování, protože dráždí k nepříčetnosti žlučáky veškerého věku, pohlaví i vzdělání. Opravdu bych chtěl slyšet názor Radkina Honzáka, Jeronýma Klimeše, nebo někoho podobného ohledně fatálního dopadu režijek na psýchu žlučáků.

jan

zajímavé,že jim nevadí výhody poslanců,senátorů a ostatním ,kteří patří do této tlupy!!!Tam se s ničím ne++rou,přidávají si a fňukají,že mají málo za jejich namáhavou !!““práci““ !!!!!!!!

xyz

Ironií je, že celá tato „polemika“ by neexistovala, pokud by výběrové řízení na tuto linku vyhrál kterýkoliv jiný dopravce než ČD – tedy dopravce, který by režijní jízdenky ČD (platné i pro zaměstnance SŽDC) tak jako tak neuznával. 🙂

HonzaEM

Tady přece nejde jenom o režijky, ale o tarif ČD jako talový. Přece jen je to furt dopravce největší a na rozdíl od jiných má zatím určité věrnostní slevy.

Tronda

Ale jděte, různé Interraily a mezinárodní NRT jízdenky do Dobřan zastávka je jen okecávačka. A jiní dopravci mají také věrnostní slevy, např. RJ má kreditovou jízdenku, u GW věrnostní sleva není třeba protože jejich jízdné už je na úrovni ČD IN25.

modrá guma

Přesně tak, nejde o režijky, které stejně nikdo z železničářů nevyužívá, ale hlavně o likvidaci IN100 a mezinárodního jízdného vč. Interrailů!

Adolf

Už se to zde psalo asi milionkrát. IN100 bude nahrazena ve státním tarifu a budete na ní moci jet nejenom s ČD, ale i s ostatními dopravci v ZVS.

Tronda

Řekl bych, že diskutér modrá guma, to nemyslel tak, jak je to napsáno. 🙂

Olin

A zase kostrukt: Jen ne v komerčních spojích RJ (Praha-OV, Praha-Brno-…), ani ČD (Pendolína, Opavan)

Pepa z depa

Tak dlouho se vše rozdělovalo na menší části, aby bylo křišťálově jasné jak se vše financuje, až je toho křišťálu tolik, že přes něj není vidět kdo komu za co platí, popřípadě neplatí.

xyz

„Tak dlouho se vše rozdělovalo na menší části, aby bylo křišťálově jasné jak se vše financuje“… až někteří objednatelé začali i v železniční dopravě zadávat brutto smlouvy tak, aby jim dopravci museli přesně vykazovat tržby (tzn. něco, co je v autobusové dopravě běžné již delší dobu). A ne že objednatel bude směrem k dopravci platit stejnou částku bez ohledu na to, zda průměrný počet cestujících je 20, 50 či 100 lidí.

Panelák

Kdo komu za co platí (resp. v případě zaměstnaneckého jízdného neplatí) je právěže nejlíp vidět přes ty brutto smlouvy (objednatel platí celý výkon a případné tržby si od toho odečte sám, místo aby je nějak kreativně zašmelil dopravce a třetinu lidí přitom odvezl „zadarmo“). Kvůli tomu je takový tlak proti nim.

Apollo17

Já bych to viděl pozitivně.
Dopravci budou z dražšího celostátního jízdného mít větší příjem od seniorů a žáků,pak můžou přidat zaměstnancům nějakou tu tisícovku měsíčně jako kompenzaci za režijku.
SŽDC bude muset přidat svým zaměstnancům,aby naplnili stavy např. na CDP Balabenka,protože zaměstnanci např. z Chocně si vlak sami platit nebudou chtít a v Praze moc nových výpravčích za současné platy neseženou.
Jak ty doplatky pro seniory,tak zvýšené náklady SŽDC zaplatí daňový poplatník a všichni budou spokojeni.Šetřílkové,kteří ušetří pár korun z krajského rozpočtu,tak dopravci,kteří budou účtovat doplatek z celostátního tarifu a budou mít větší výdělek,SŽDC to bude jedno 🙂

xyz

„Dopravci budou z dražšího celostátního jízdného mít větší příjem od seniorů a žáků“ Pouze v případě, že do té doby nebude zrušeno tzv. Babišovné. „pak můžou přidat zaměstnancům nějakou tu tisícovku měsíčně jako kompenzaci za režijku.“ Dopravci přece režijky zrušit nechtějí. Jen mají některým objednatelům finančně kompenzovat jejich platnost. „SŽDC bude muset přidat svým zaměstnancům,aby naplnili stavy např. na CDP Balabenka,protože zaměstnanci např. z Chocně si vlak sami platit nebudou chtít“ … čímž pádem tito zaměstnanci od SŽDC odejdou a naplní volná místa v jiných oborech = pro tyto obory pozitivní jev. Ovšem nic nebude tak horké, protože jednak Choceň… Číst vice »

xyz

“ dopravci,kteří budou účtovat doplatek z celostátního tarifu a budou mít větší výdělek“ Doplatek „Babišovného“ nyní ČD účtují z poměrně drahého obyčejného jízdného, tzn. již nyní dostávají v této věci vysoké doplatky (které zůstávají přímo jim; zatímco v případě národního tarifu je možné, že to „Babišovné“ bude rozúčtováváno stejným způsobem jako tržby od cestujících). Mimochodem, slušné peníze navíc si ČD nyní vydělají i tím, že DPH za jízdné byla snížena z 15 na 10 % (zatímco většina nákladů pro ČD zůstala ve 21% sazbě). Už tím si ČD slušně vydělaly, takže „můžou přidat zaměstnancům nějakou tu tisícovku měsíčně jako kompenzaci… Číst vice »

Adam

Proč nejde v ČR vymyslet státní tarif jako ve Švýcarsku? Kde je základní hodně drahý, ale lze za pár set franků koupit kartičku na slevu 50%, která platí ve všech vlacích, dokonce i na lanovkách, MHD,…

Panelák

„Proč nejde v ČR vymyslet státní tarif jako ve Švýcarsku?“ Pro ty, co se právě vrátili z mnohaletého pobytu na jiné planetě: „státní“ tarif je přesně to, co se v ČR právě vymýšlí. Jeho parametrické nastavení jistě není nic neměnně betonového a důležité je to, že se po dlouhém ignorování konečně něco dělá (a že do toho šotouši a hlavně ČD nádražáci nemůžou moc kecat, i když to oběma skupinám působí ujímání). No a obecně, proč tu něco nejde jako ve Švýcarsku — protože ČR není Švýcarsko, ČD nejsou SBB a jednoduše nemáme ten balík peněz, který si můžou dovolit… Číst vice »

Ilona Zelenáková

mě by spíš zajímalo, jak to bude v R Klatovy Plzeň, to jako někdy pojede R placený MD, kde bude tarif ČD(+SJT), a jindy R placený krajem, kde bude tarif IDP(+SJT)? nebo bude i v R MD platit IDP?

aby nenastal paradox, že v některém bude jen IDP a v některém jen ČD (při nezavedení nebo opoždění SJT)

Juraj

Pokud je rychlík integrovaný krajem, platí tarif kraje nebo SJT.
Pokud není integrován do IDP, platí tarif ČD nebo SJT.
SJT platí za každých okolností.

VRT

Dáme 1000?

X 1

O flašu té loňské? 😉

Zapa

Dáme. Musím se přiznat, že mám režijku. 😀

IGCT

nespamuj

Jedine vlaky

Rekord v počtu diskutujících

ApolloXI.

A přitom k takovému kočkopsu. Liberalizace je návrat do stavu před zestátněním drah rakousko-uhersko správou. A tím pádem návrat k celkově většímu finančnímu zatížení státu.

Panelák

Tak určitě, zestátnění železnic bylo ohromnou f

Panelák

finanční úlevou pro stát 🙂

IGCT

fakt? Krom poplatků za dopravní cestu díky novým soukromníkům nějak tu finanční úlevu nevidím

IGCT

Držitelů režijek je 1% celkového počtu obyvatel ČR. Opravdu tabu jak hrom.

petr.r

příspěvek a počty nemají žádnou hodnotu, jelikož uvádíš 1%, ale k čemu?, ty si myslíš, že 99% lidí jezdí vlakem?

IGCT

protože kraje si objednávají vlakovou dopravu ve vlakokilometrech. A je jedno, zda vlakem nejede nikdo nebo je přecpaný

xyz

„Držitelů režijek je 1% celkového počtu obyvatel ČR. Opravdu tabu jak hrom.“
O. K., o to menší problém bude, když:
– (buď) dopravce bude kraji proplácet (resp. nechá si z výsledné úhrady odečíst) kompenzaci za tzv. protarifovací ztrátu způsobenou jejich uznáváním (ušlé příjmy kraje vlivem toho, že držitel takové jízdenky nejel na „krajský“ tarif)
– (nebo) ve vlacích předmětného dopravce nebudou (dle smluvního ujednání, které prosadil ten, který OBJEDNÁVÁ a PLATÍ, tedy krajský úřad) tyto jízdenky v dotčených vlacích uznávány

IGCT

Nebo možnost další-SŽDC zvýší ceny za dopravní cestu pro osobní dopravce.
Tež řešení a všici budou spokojení 🙂

xyz

„SŽDC zvýší ceny za dopravní cestu pro osobní dopravce.“
Nesmyslný postup mj. pro jakékoliv „neČD“ osobní dopravce, kteří zaměstnancům SŽDC žádné zaměstnanecké jízdné neposkytují a kteří tedy nepatří mezi ty „potrestané“ za to, že objednatel dopravy využil možnosti určit, jaký typ jízdenek v jím objednávaných vlacích bude a jaký nebude platit. 🙂

IGCT

„SŽDC zvýší ceny za dopravní cestu pro osobní dopravce.“ A tím se vrátí možnost ježdění režijkou všemi vlaky 🙂 Geniální. 🙂 Prostě nádhera střídá krásu.

Tronda

Fujfuj soukromníky je třeba vytrestat preventivně!

IGCT

kdyby se měli trestat, tak by jim připadla povinnost zajišťovat ztrátové manipulační vlaky a obsluhovat nákladiště. A taky by ti osobní museli zajistit náhradní přepravu, když mají jednotku po nehodě a nemají dostatek náhradních souprav.

Tom

Žadné tabu, všichni řešíte jen nenáviděné režijky, ale já si kupuji produkt IN 100 první třída a najednou u stejného dopravce budu pátrat, kterým vlakem smím a také kde sehnat a jak krajské jízdné. Tím pádem, než takový každodenní opruz, raději zvolím auto, v mnoha případech i rychlejší. Tedy návrh, který naopak vyžene lidi zpátky na silnici. Někdy přestupuju ve třech i čtyřech krajích. Tedy jezdím každý den jiným směrem a opravdu nemám čas pátrat, kde platí jaká jízdenka za jaký úsek. Myslím, že účelem je rozbít síťovost a časem se zbavit ČD a pod slovem liberizace se skrývá vlastně… Číst vice »

xyz

„ale já si kupuji produkt IN 100 první třída a najednou u stejného dopravce budu pátrat, kterým vlakem smím“
Budete si moci koupit obdobný produkt v národním tarifu. Nemusíte přesednout do auta.

„kde sehnat a jak krajské jízdné.“
Pokud bude povinnost prodávat jízdenky krajského IDS, tak je pravděpodobné, že dle tohoto tarifu budou provádány jízdenky i v pokladnách ČD.
(Obdobně to platí např. v Rakousku, kdy v pokladně/automatu ÖBB koupíte jízdenku „z bodu A do bodu B“ a v případě, že je to ve stejné spolkové zemi, je prodána dle tarifu příslušného „IDS“ – dopravního spolku.)

Josef J.

V Praze mi neprodají jízdenku dle tarifu Ústeckého raje nebo IREDO.

Panelák

To jste jen tady už asi sedmnáctý šotouš, co prohlašuje, že bude jezdit autem 🙂 (přičemž typicky žádné nemá, max. si půjčuje od rodičů, pokud vůbec má řidičák).
Ale ty fráze o ošklivosti liberalizace máte nastudované pěkně, jen tam chybí kapka toho sociálna (ubozí ožebračení exČD železničáři).

Ono i kdyby ten návrh „vyhnal na silnice“ (tahle floskule se mi líbí ze všech nejvíc) celých těch pár promile, kterých se fatálně dotkne „zdražení“ státního GeneralAbo z 20 na 25 tisíc, tak se to opravdu nepozná.

jofrey

Uvažujete jen zcela o malé skupině lidiček, ale tím jak se životní úroveň zvedla a autem do práce jezdi hodně zaměstnanců, tak pokud pojedu na výlet a bude to pokračovat tímto směrem, tak určitě použiji auto, je to sice špatně, ale složitost a česká cesta je opravdu špatně.

Panelák

90% lidí dnes používá auto do práce a/nebo na výlety úplně rutinně, aniž by o tom vypisovali sáhodlouhé litanie a výhrůžky na dopravní fanzine. Rozhodně nevěřím tomu, že skupina „přesednu do auta“ na těchto stránkách jsou do jednoho topmanažeři zahraničních firem, kteří mají IN100 místo passata kvůli svému ekologickému cítění a z odporu k liberalizaci a konkurenci, zatímco obdivují skvělé služby Českých drah a snaží se jimi inspirovat ve své práci… no schválně, co třeba vy? 🙂

Olin

Ano. Máte pravdu. Nejsem ani top manager, ani šotouš, stejně jako TOM jsem kupoval IN100 a jezdil kam jsem potřeboval. Autem v jednom dni Ústí – Ostrava, nebo jinam (cca 30 cílů) a zpět + rozumný čas a vypětí na místě není udržitelně realizovaltelné. Takže to není o ekologickém cítění, ale mám se rád a vážím si své práce (a ano – řízení auta považuji za práci) . Dnes nemám IN100, Kupuji PID v mobilu, DUK na pokladnách, IDSJMK přes Poseidon, RJ kreditovou jízdenkou. General Abo zůstane „asi“ srovnatelné s budoucí IN100. Ta nebude platit v „některých“ vlacích na plzeňsku,… Číst vice »

Bdtax Fan

Já bych to nebral tak tragicky, jak to z této diskuse vyznívá. Pro ty, kdo nechtějí luštit krajské nabídky, tu bude právě celostátní tarif. Největší chybou české železnice v posledních 15 letech bylo, že vůbec něco jako tarif ČD na spojích v závazku veřejné služby ministerstvo při dělení ČD/SŽDC dovolilo. Státní tarif měl vzniknout rovnou se vznikem SŽDC převzetím tehdejších tarifních podmínek ČD a všechny tehdejší pokladny ČD měly přejít také pod SŽDC. Bohužel se tak nestalo a teď to stát řeší na poslední chvíli, ale pořád ještě není pozdě. Někdy se začít musí a věřím, že celostátní tarif se… Číst vice »

JaJeČ

Pozor, v kombinaci IDS vs SJT je často podmínkou, že SJT lze použít pouze pro cesty mimo kraj. Tedy nikoliv v rámci IDS (tak to zvažuje tuším IDS JMK).

Bdtax Fan

To není moc pozitivní. 😱 Které kraje konkrétně takovou podmínku zmiňovaly? A je to už jisté, že někde toto omezení bude platit?

Juraj

Toto není pravda. SJT bude použitelný na libovolnou železniční relaci. V kombinaci s IDS pak bude použitelný tak, že SJT pokryje celý vlakový úsek a IDS návaznou dopravu.
Stejně ale v mnoha případech bude IDS výhodnější volba. A samozřejmě SJT nevzniká ve vakuu, ale ve spolupráci s objednavateli.

Josef J.

Ale myslím, že to bude podmínka protiprávní.

Alexandr

Pěkná pitomost, aby národní dopravce nemohl používat na svých linkách svůj tarif. Kdyby to byl autobusový dopravce „Pepa Novák“, co jezdí pár linek kolem okresního města, tak pochopím, že se bude jezdit na krajský tarif. Řada diskutujících ale zapomíná, že České dráhy je největší tuzemský dopravce a jeho tarif supluje neexistující národní tarif (a pro pravidelné cestující bude tarif ČD levnější i po zavedení národního tarifu). Ještě že bydlím na Vysočině, tam zůstane vše při starém a na většině tratí budou nadále na základě přímého zadání jezdit České dráhy. Na většině relací bude postačovat vlaková jízdenka, při kombinaci vlak+bus nebo… Číst vice »

Panelák

Jo tak Vysočina, to je teda přenáramný vzor pro veřejnou dopravu 21. století!

xyz

Zejména je zajímavé sledovat „soutěžení“ autobusové dopravy tímto krajem v rámci onoho IDS. Příprava IDS začala již v roce 2014, původní termín spuštění byl 2017. Nakonec byl celý systém schválen až v 5/2018, ale dodnes nebyli schopni vyhlásit výběrová řízení na autobusové dopravce (takže se to do 12/2019 samozřejmě nestihne, takže mezitím „dočasná“ prodloužení stávajícím dopravcům atd.).

Železniční doprava zcela bez soutěže na všech tratích do rukou ČD (resp. JHMD v úseku Obrataň – Kamenice nad Lipou – hranice kraje směr J. Hradec).

Alexandr

Já jen doplním, že třetím železničním dopravcem na Vysočině bude Railway Capital, který v rámci pětiletého kontraktu bude tuším do r. 2022 jezdit na trati Moravské Budějovice-Jemnice. Tam snad také budou platit jízdenky VDV. Co se týče autobusů, tak je samozřejmě chyba našeho cholerického hejtmana, že odmítá soutěžit autobusové dopravce, protože jinak by systém VDV byl spuštěn včas i v autobusech. P. S. Kdyby existoval národní tarif zhruba na cenové úrovni IN25, tak by „netto“ smlouvy neměly takový dopad na cestující, jaký budou mít. Přesto ale nevýhodou státního tarifu bude absence komerčních nabídek dopravců. Myslím, že hlavně víkendové a včasné… Číst vice »

Alexandr

„Jo tak Vysočina, to je teda přenáramný vzor pro veřejnou dopravu 21. století!“
Kromě Vysočiny plánuje zadat dopravu Českým drahám ještě Středočeský kraj (s Prahou), který je obecně považován za dopravně vyspělý. No a Vysočina se již od roku 2015 v rámci přípravy na IDS posouvá do 21. století a na některých linkách se jezdí už dnes dle jízdních řádů VDV (= Veřejná doprava Vysočiny).

JaJeČ

Koukám, že se tady řeší především režijky atd, ale nadhodím jinou věc. Jak to bude z pohledu flexibility se stornováním jízdenek, pokud z nějakého důvodu nakonec nepojedu? U ČD, stejně tak i u jiných dopravců lze běžně stornovat bezplatně do 15 minut předem. V SJT to má být jen do půlnoci předešlého dne a to jen se stornem minimálně 7 % s tím, že ve hře je i 14 % (pokud bych jízdenku vracel u někoho jiného, než jsem ji koupil). Co tarify IDS? Umožní mi bezplatné rušení jízdenek?

Panelák

Tak to je nepochybně jen otázka technického nastavení (takže se zaměřte spíš na parametrické vylepšování „státního“ tarifu než modlení se za jeho neexistenci).
Ostatně, jak dlouho jde u ČD stornovat jízdenky 15 minut předem a beze srážky? (Za mých mladých let to bylo 10%, minimálně 20 korun.)

A to už se radši nebudu pídit po tom, co bylo tou příčinou, která ČD „přesvědčila“ ke změně ve stornovací politice, protože to by se tu teprve strhla vichřice 🙂

JaJeČ

Otázka není o tom, proč to zrovna ČD mají nebo nikoliv. Otázka zní, proč když to je nyní běžné u mnoha dopravců, proč se u toho SJT nepočítá s bezplatným stornem do 15 minut předem, když už se v jeho rámci počítá, ať jsou terminály ve vlacích online (resp. semi online jako nyní u ČD).

Juraj

U SJT se s bezplatným stornem počítá za určitých okolností. Poplatek tam bude při vracení dokladů na prodejních místech, protože jsou s tím spojené objektivní náklady. Naopak online nákup, online storno bude možné s 0% poplatkem do 23:59 D-1.
Zavedení modelu typu ČD („sám si vyberu svůj deadline“) je k diskusi.

-TR-

Jakým způsobem se bude řešit např. chybně vystavená jízdenka, kterou cestující bude chtít reklamovat okamžitě po vydání?

Juraj

Počítá se s časovou lhůtou (grace period) pro okamžité reklamace na prodejním místě – model podobný jako dneska u dopravců. Chybné vystavení se nepovažuje za běžné uplatnění práva z přepravní smlouvy, protože přepravní smlouva nevznikla korektně.

JaJeČ

OK, díky za upřesnění. Přimlouvám se za pohyblivý začátek platnosti, protože ten je důležitý zejména u dálkových cest, které si člověk plánuje více dopředu, a zároveň je větší pravděpodobnost cesty více dopravci. Ještě se zeptám jak to bude u storna pokud to bude kombinace IDS+SJT+IDS například? Popřípadě kombinace například na cestu typu Opava – Plzeň, kdy OP – OV pojedu s ČD na SJT, z OV do Phy na akční jízdenku jakéhokoliv dopravce a pak z Prahy zase na SJT s ČD. Bude to umět to samé, co umí teď od února ČD? Že mi to složí jízdenku z těchto… Číst vice »

Juraj

Je to validní podnět a zabýváme se tím. Rádi bychom možná nejdříve viděli reálná data z validací a podle toho systém postupně zvolňovali. Ani dopravci dnes nedokáží na některé otázky odpovědět, takže začínáme spíše opatrně. SJT+IDS bude jedna jízdenka, kdy SJT obsáhne celou vlakovou část a IDS „last-mile“ návaznou dopravu. Storno v tomto případě bude shodné s podmínkami SJT, aby to šlo koupit i stornovat v jediném kroku. Kombinovat akční + SJT samozřejmě lze, ale budou to samostatné nákupy a půjde to na vrub cestujícího, tzn. nebude to jako teď u ČD. V praxi to budou i dvě nezávislé přepravní… Číst vice »

JaJeČ

Díky. I když škoda toho opětovného rozdělování – za mě by to mohlo jít taky na jednu smlouvu za podmínky, že by SPPO tarifu dopravce odpovídaly SJT…

HonzaEM

Dřív to šlo stornovat i po odjezdu a bez srážky. Například chtěl jsem jet z Lovosic do Děčína, sedím ve vlaku, který už měl dávno odjet, ale kvůli výluce čeká na volnou kolej, ale čeká tak dlouho, že by mi v Ústí ujel přípoj na Děčín, takže cesta tím pádem ztratila význam, tak jsem vystoupil, jízdenku vrátil v pokladně a šel domů.

IGCT

Já to (asi) nějak nechápu. Jsem zaměstnanec SŽDC a držitel „režijky“. Čili jsem státní zaměstnanec. A stát dává finance krajům na vlakovou dopravu. Kraje tyto peníze považují za vlastní, což trošku jaksi není pravda. Kraje se dušují, že je cílem lidi dostat do vlaků z přeplněných silnic a dálnic. Používám režijku jednak na dopravu do zaměstnání, ale taky na služební cesty(pokud to lze), neboť cesta vlakem mi přináší efektivnější využití času oproti cestování služebním autem. Takže nyní budu nucen brát výhradně služební auto, čímž vzrostou náklady státu.

IGCT

Mimochodem, zaměstnanci dráhy nejezdí zadarmo, ale za 1500,-Kč za rok

Adolf

V současnosti okrádáte o tržby dopravce České Dráhy, který to má nařízeno ze zákona. Kraje za to platí zvýšenou cenu za kilometr, protože proč by vás nechávali ČD jezdit zdarma, když to můžou na někoho převést, že. A krajům se to nelíbí. Po zásahu všech možných odborářů se uzákonilo to, že v nových soutěžích režijky platit nebudou. Zde bere riziko tržeb kraj, okrádali byste tak kraj. Vašich astronomických 1500 kč za rok je naprostej výsměch vzhledem k ostatním cestujícím v dopravě, kteří těch tisíc platí 20.

IGCT

Fakt?? A co řeknete zaměstnancům E.ON, ČEZ… kteří zase mají jako zaměstnanecký benefit nižší ceny el. energie. A zadarmo to není. A je čím dál víc lidí, co si režijku nepořizují vůbec, protože ani těch 1500 neprojedou.

Adolf

„A je čím dál víc lidí, co si režijku nepořizují vůbec, protože ani těch 1500 neprojedou.“
Tak to je skvělá zpráva, takže proč je vůbec uznávat? Z nějakýho dědouška, co má režijku, dnes kraj nic nemá. Pokud bude hradit jízdné s Babišovo slevou 75%, dostane kraj kromě tržby od něj dalších 75% od státu.

xyz

„Fakt?? A co řeknete zaměstnancům E.ON, ČEZ…“
Argumentační faul – úhybný manévr jinam – mj. k docela odlišnému případu, kdy neuznávání (či proplácení ze strany dopravce tak, aby kraj na tom netratil) si přeje ten, který si předmětnou službu u dopravce OBJEDNÁVÁ a PLATÍ – tedy krajský úřad.

IGCT

Hele, kdysi i jako brigádník v Hamé jsem dostal po 2,5 měsících brigády tašku jejich výrobků jako benefit mimo plat. Takže klid. Režijka byla zaměstnanecký benefit dráhy, a pořád ještě je. Jen se to oklešťuje čím dál víc a chtělo by to po dlouhé době vyvolat odborovou stávku, abychom si aspoň tento benefit uchovali.

xyz

„Hele, kdysi i jako brigádník v Hamé jsem dostal po 2,5 měsících brigády tašku jejich výrobků jako benefit mimo plat.“
Druhý argumentační faul za sebou.

„chtělo by to po dlouhé době vyvolat odborovou stávku“
A on vám jej zaměstnavatel chce vzít, že budete chtít proti svému zaměstnavateli stávkovat?

Panelák

Obdržet tašku výrobků Hamé bych nepovažoval za benefit, ale za pokus o trestný čin vraždy.
Hele, a proti komu to vlastně budete stávkovat? Proti kraji? 🙂

petr.r

asi proti mně, haha a já řeknu nasadíme armádu.

HonzaEM

Ano, odlišný případ, protože ten zaměstnanec ČEZu skutečně nějakou tu „levnou“ energii spotřebuje, kdežto když se ten režijkář sveze vlakem, tak náklady na jeho pohon a údržbu stoupnou naprosto zanedbatelně, než kdyby na celou tu cestu použil auto, protože ten vlak pojede, i kdyby byl prázdný, kdežto to auto ne.

Panelák

„co řeknete zaměstnancům E.ON, ČEZ“

Jo, a cestáři si v zimě můžou zadarmo posypat silnici před barákem, na to bych nezapomínal!

eLKá

Technická: režijku máte za 7,5% standardní ceny. Opravdu si myslíte, že zaměstnanci E.ON/ČEZ atd. mají tu slevu na elektřinu stejnou?

HonzaEM

A jak je u režijky stanovená ta „standardní“ cena?

IGCT

Není to pravda, protože SŽDC za tenhle benefit platí ČD.

Adolf

symbolických 1500 kč ročně nebo 20000 kč ročně, tedy do tarifu IN100?

Dominik

Porovnávat In100 s režijkou nelze

Panelák

To je fakt, režijka platí třeba ještě na Slovensku + jako podmínka pro výdej volné jízdenky FIP, má tedy daleko vyšší hodnotu než 20000 za obyčejnou IN100.
Ale já bych to srovnání považoval za přijatelné zjednodušení bez ohledu na Slovensko.

xyz

Přesně tak, ta prohlášení typu „cenu režijek nelze stanovit“ či „hodnota režijky je o dost nižší než cena IN100 (resp. tehdy tzv. IN-Goldu)“ z jistých kruhů zaznívala už před 9 – 10 lety (když se „nemohly“ tyto jízdenky zařadit do DPFO atd.).

Tehdy ještě aspoň platilo, že IN-Gold platí i do 1. třídy, ale už i to padlo, tzn. plusmínus srovnatelné (u IN100 některé drobné bonusy, které u režijky nejsou; u režijky naopak navíc celé Slovensko).

HonzaEM

Režijka neplatí v autobusech AE.

Petr

tak jasne ze in 100 je horsi ale kupuji si ji firmy nebo pravnicke osoby a ty si ji davaji do nakladu takze asi tak

HonzaEM

Firmy nebo právnické osoby si kupují IN 100 Business za 40000.

petr.r

no a? tak ať si jezdí s čd, když jim dávají peníze.

petr.r

mimochodem, kraj platí sdžc za dopravní cestu, sždc chce za rozhlas, za nášlapný, za wc, za vodu atd a já nevidím důvod aby pracovníci sždc platili kraji za dopravu.

Adolf

Právě proto, že kraj platí sdžc za dopravní cestu, sždc chce za rozhlas, za nášlapný, za wc, za vodu atd, tak proč ještě platit všem zaměstnancům SŽDC jejich výlety po kraji?? A nechávat si tak unikat tržby?

HonzaEM

Unikat tržby? A jaké?

IGCT

jenže to nejsou peníze kraje. Kdyby kraj nedostal peníze od státu, tak není žádný kraj. A SŽDC je státní firma, podobně jako ŘSD, Lesy ČR…

xyz

„jenže to nejsou peníze kraje. Kdyby kraj nedostal peníze od státu, tak není žádný kraj.“
Předně, ty peníze JSOU kraje (DOSTAL je = jsou JEHO). Ostatně, dle vaší teze ty peníze nejsou ani „státu“, nýbrž občanů a firem.

Sečteno, podtrženo: z toho titulu, že kraje a obce dostávají peníze ze státního rozpočtu prostřednictvím rozpočtového určení daní, neplyne ze strany obcí a krajů žádná „povinnost vděku“ vůči státu a už vůbec ne automatická povinnost akceptace režijních jízdenek (aniž by došlo k příslušné kompenzaci) kteréhokoliv z dopravců na spojích objednávaných předmětným krajem.

xyz

„Právě proto, že kraj platí sdžc za dopravní cestu“
Ne, za dopravní cestu platí dopravce.

A touto platbou jsou závazky ze strany dopravce vůči SŽDC uspokojeny a z tohoto titulu pracovníkům SŽDC nepřipadá žádný nárok na tzv. bezplatnou přepravu u žádného z dopravců.

IGCT

nejedná se o bezplatnou přepravu!

Kajman

Abyste se z těch patnácti stovek nepotento. Já to narvu ČD za dopravu do práce za měsíc.

eLKá

OK, tak se jedná o přepravu s 92,5% slevou… Spokojen? 😉

petr.r

chyba se vloudila, samozřejmně jsem chtěl napsat aby neplatili.

Adolf

Pokud používáte režijku na služební cesty, je to samozřejmě špatně, okrádáte tím dopravce, tady byste okrádal kraj. Zaměstnavatel vám má koupit buď IN100 nebo vypisovat cestovní příkazy nebo koupit nějaké variace IDS tarifů. Spousta firem si kupuje od dopravců IN100, holt to začnete dělat taky.

Dominik

Co? Jaké okrádání? Co to melete za nesmysly?

Petr

no tak nezavidte ze na nas zaměstnavatel nesere😀😀. A co mate vy pane Adolf za benefity?stoji Vas neco??No pochlub te se😀

malý bobeš

já si IN100 rád koupím sám, ale v článku je zmíněno že: „nebude kraj uznávat ani slevové nabídky Českých drah typu IN karet“
K čemu mi tedy IN 100 bude dobrá?

HonzaEM

Jaký je rozdíl ve financování, když pojede na „cestovní příkaz“ nebo na režijku?

Panelák

U režijky např. stát nedostane zaplacenou DPH z „uniklého“ jízdného.

Adolf

A jinak – stejné to není. Kraj je sice takový stát ve státě, ale stará se mimo jiné o svá zdravotnická zařízení ve své působnosti. Pokud si z vaší tržby sníží ztrátu tím, že mu budete hradit jízdné, bude v kraji zas o něco lépe. 🙂

Petr

Kraj se o nic nestara zdravotnictvi stoji za nic , silnice stoji za nic , udrzba silnic je taky nulova atd .

IGCT

vzhledem k platovým podmínkám jak u SŽDC, tak u ČD, je režijka poslední benefit, který motivuje pro práci u dráhy. Dráha má platové třídy a hromada lidí utíká do soukromého sektoru za vyššími příjmy. Nemůžeme měnit platy v platových třídách, které jsou schváleny vrcholově. Režijka je jedna s posledních výhod, skrz který dráha ještě může trošku konkurovat soukromým firmám.

Adolf

A co kraj s tím? Má se z toho posr.t? Má se kvůli tomu nechávat okrádat o miliardy ročně? Jemu jsou nějaký zaměstnanci v jiném kraji úplně buřt.

IGCT

můžou mu být buřt. A když nebudou zaměstnanci infrastruktury, tak ani soukromník nevyjede. Jednoduché… 🙂

petr.r

my tady na diskuzích čteme něco jiného.

Panelák

„je režijka poslední benefit, který motivuje pro práci u dráhy“

Tak já nevím, furt dokola tu čteme, jak nádražáci stejně jezdí autem a režijka se jim ani nevyplatí a berou si ji jen z nostalgie nebo jako klubovou průkazku… tak co je motivujícího na benefitu, který pro ně nemá hodnotu ani 125 korun měsíčně? To by mě teda nikde neudrželo.

xyz

„vzhledem k platovým podmínkám jak u SŽDC, tak u ČD, je režijka poslední benefit, který motivuje pro práci u dráhy.“
Což jinak nesouvisí s možností, že je právem objednatele dané služby upravit si, za jakých podmínek smí či nesmí užívat onu službu zaměstnanci dopravce.

P. S. Jestli jsou platové podmínky u SŽDC a ČD tak špatné, tak to mj. svědčí o nedobré práci odborů.

Panelák

Vy si bez režijky budete muset brát VÝHRADNĚ služební auto, protože jste natolik retardovaný, že si narozdíl od miliónů vašich spoluobčanů nedokážete koupit JÍZDENKU (pozor, nové slovo!) a následně ji vyúčtovat v cesťáku (hned vedle „diet“, které si předpokládám vyúčtovat umíte)?

Co to dneska ta SŽDC zaměstnává za materiál?

IGCT

Věci se mají tak, že než řešit byrokracii schvalování služební jízdy vlakem ředitelem oblastní jednotky, tak radši použiju auto. Výsledek? Budu s autem smradit, zacpávat dálnice a silnice.

Režijka je jízdenka. A režijkáři si ji platí jednou ročně a za svý.

Panelák

Služební jízdu vlakem vám musí schválit nějaký vysoce postavený modrý opičák, ale autem si můžete po silnicích a dálnicích trajdat jak chcete? Co je to za firmu? Jo aha, státní a monopolní, na kterou se skládají jiní.

xyz

„než řešit byrokracii schvalování služební jízdy vlakem ředitelem oblastní jednotky, tak radši použiju auto.“
A co situace, kdy musíte služebně jet do oblasti, kam koleje nevedou či kam jezdí jiný dopravce než ČD?

xyz

“ stát dává finance krajům na vlakovou dopravu. Kraje tyto peníze považují za vlastní, což trošku jaksi není pravda.“
Ty peníze JSOU jejich (tedy těch krajů) vlastní (státu se za jejich užití nemusejí nijak zodpovídat); stejně tak je v kompetenci krajů upravit smluvní ustanovení v kontraktech s dopravci.

„Takže nyní budu nucen brát výhradně služební auto“
… nebo si za jízdenku zaplatíte nebo vám cestu proplatí zaměstnavatel.

IGCT
xyz

„Většinou nejsou jejich vlastní!!!“
Takže napotřetí: DOSTALI je (z daní občanů v rámci tzv. rozpočtového určení daní), jsou JEJICH a mohou s nimi naložit dle SVÉHO uvážení.

Je neuvěřitelné, jak se zde vícero lidí snaží tvářit, jako by kraje a obce (!) měly vůči státu držet ústa (a nesmět si stanovit smluvní podmínky svých kontraktů dle svého uvážení) jen kvůli tomu, že kraje a obce nejsou (až na výjimky) „výběrčími daní“, ale že k výběru daní dochází centrálně a následně jsou peníze do jednotlivých sfér státní správy a samosprávy distribuovány.

noerf

IGCT: SŽDC platí ČD za režijní jizdenky. Akorát nyní je bude kupovat přes Cendis. Problém to bude nákladově u ČD, protože ty režijní jizdenky bude muset zaplatit ze svých tržeb. Jinak je to spíše otázka politické volby, proč přebírají kraje riziko tržeb na sebe a nenechají jej na dopravci, který může tvořit zisk. Jinak e.on i ČEZ zaměstnancům dávají slevy na silovou energii, či dodavku zemniho plynu, stejně jako další dopravci, když riziko tržeb je na straně dodavatele produktu nebo služby, což není tento případ. Ale zase by úředníci daného kraje mohli jezdit zdarma (jako benefit), neboť je to ve… Číst vice »

Panelák

Mít v jednom odstavci „ČD“ a „tvořit zisk“, to je teda odvaha 🙂
Kraje na sebe naopak NEBEROU riziko toho, že si ČD dodatečně vzpomenou na různé „protarifovací ztráty“, doplacení „přiměřeného zisku“ (protože zrovna odradily víc substrátu, než měly v plánu), riziko bojkotování IDS tarifu ve prospěch tarifu dopravce apod. Dvě strany téže mince.

tbalada

A k těm režijkám. To teda bude platit i třeba pro řidiče autobsů, že bude ARRIVA platit kraji? Ti přece také mají jízdné v rámci firmy.

petr.r

Tohle je škaredá povaha co máš, mně to připomíná jak zloděj bonzuje, že někdo krade. Přečti si to po sobě.

tbalada

Jen jsem se zeptal, jak to funguje i u ostatních dopravců, protože to v článku není. Takže nevím, co je na tom za „škaredou povahu“. A jinak jsme si nepotykali, tak bych byl rád, abychom debatu drželi v nějaké slušné rovině.

Železničář

Taky jsem mu psal.Jenže když dá Pán duši do berana,jinak to nebude.

IGCT

ostatní dopravci taky mívají snížené jízdné jako zaměstnanecký benefit.

petr.r

Soudruhu beru na vědomí a budu vám vykat.

tbalada

Právěže soudruzi si tykali, tak asi tady odtud máte ty móresy s tykáním.
Nicméně děkuji.

petr.r

já jsem soudruh nikdy nebyl, tak mám ti tykat nebo vykat, jestli budu mět -, tak ti budu tykat.

Zapa

Být vámi, tak bych se raději zdržel komentářů.

noerf

tbalada: Pokud je riziko tržeb na dopravci, je to problém dopravce. Pokud je riziko tržeb na objednateli, tak budou zaměstnanci dopravce muset platit, pokud to za nezaplatí zamestnavatel.

Lektor

Nedávno jsem četl rozhovor s někým z MD, kde tvrdil, že jízdné za státní tarif musí být vyšší než komerční , aby dopravce(jedno který) byl více motivován poskytovat lepší služby a jeho tarif. No a následně kraje zakáží tarif dopravce, tak nevím co si o tom mám myslet….

xyz

„rozhovor s někým z MD, kde tvrdil, že jízdné za státní tarif musí být vyšší než (…) No a následně kraje zakáží tarif dopravce“
Kraje mohou na některou věc mít jiný názor/postoj než MD. To je logické. Mj. platí, že MD nyní „vypoptávkovalo“ netto smlouvy (riziko tržeb na straně dopravce), zatímco Plzeňský kraj na lince Beroun – Plzeň – Přeštice (- okrajově Klatovy) vysoutěžil brutto smlouvu (riziko tržeb na straně objednatele), z čehož dost možná pramení i ona „tarifní motivace“.

jan

To je dobrý alibistický žvást:-) Kde to bylo.. Jo zaklínačka better services.. 🙂 Proč by měl být motivován vlastně pro svůj tarif:-) Alibistické kecy přiznat úmysl a hodit to na někoho jiného..

Panelák

Tak se podívejte třeba na ČD, jak jsou motivovány pro svůj (dražší a neintegrovaný s MHD) tarif až tak, že ve středočeských pokladnách mají nařízeno utajovat PID tarif a prodat ho jen tomu, kdo si o něj explicitně řekne… což je přímá aktivita managementu ČD s krycími kecy o „právech z přepravní smlouvy“ apod.
Jinak „motivací“ dopravce může být třeba prémie za počet přepravených osob, nikoli jen „vlastní tarif“ – spousta dopravců v Německu svůj tarif vůbec nemá nebo má jen nějaký „přechodový“ za hranice IDS a funguje to.

Ovšem tam nemají režijky jako zdroj těch nejdůležitějších problémů.

Zbyněk

Ústecký kraj u smluv s RegioJetem a AŽD Praha. Kontrakt s Českými drahami není veřejně dostupný kvůli výjimce pro České dráhy jako emitenta obchodovatelných cenných papírů pro zveřejňování v registru smluv.

To není pravda! Převážná většina dodatků a smlouva s ČD je na stránkách KÚÚK. Pro pořádek uvádím konkrétní odkaz, kde je dokonce dané téma jízdenek čd v Úk. Viz od str. 12

https://www.kr-ustecky.cz/assets/File.ashx?id_org=450018&id_dokumenty=1695016

Zbyněk

Smlouva na nové výkony snad ještě nebyla uzavřena, zřejmě jste měl na mysli Dodatek ke smlouvě č. 20. Ten samozřejmě k dispozici je také viz. str. 245 s odkazem: https://www.kr-ustecky.cz/assets/File.ashx?id_org=450018&id_dokumenty=1722867

Zbyněk

Dokonce po hodinách hledání jsem našel smlouvy i z let 2006 a 2007 v nezačerněné podobě z konkrétními částkami na personál atd. a většinu věcí co je dnes začerněno.

tbalada

Problém je ten, že každá krajská ves má pocit, že je stát ve státě. Jedni maj brutto smlouvy, druhý netto… Kdyby bylo jednotně všude netto, asi by žádný problém nebyl. Ale chápu to správně, když budu cestovat například Praha-Ejpovice a v Rokycanech budu přestupovat do regionálky Plzeňského kraje, tak INkarta mi platí jen Praha-Rokycany a Rokycany-Ejpovice už budu muset je za nějaký krajský tarif? No, pak ale vyvstává otázka proč tím vlakem vlastně cestovat. Pro mě už v tu chvíli je lepší jet autem. Nějak tomu nerozumím, kraj má starost, aby mu neunikaly tržby, ale tímhle si myslím, že přijde… Číst vice »

xyz

“ Kdyby bylo jednotně všude netto“ Integrovaný krajský tarif z principu nemůže být netto, protože dochází k rozklíčování tržeb mezi všemi zúčastněnými (vlakovými i autobusovými) dopravci.

„Kdyby bylo jednotně všude netto, asi by žádný problém nebyl.“
A pokud by všechny kraje měly smlouvy brutto, tak by problém v této věci byl/nebyl – ?

tbalada

No já to pochopil tak, že až doteď to byly brutto smlouvy.

Adolf

Až doteď byly právě všude netto smlouvy, takže dopravci měli kraje v hrsti, prakticky vše byl problém a kraje jim dohrazovali ztrátu do výše jejich tarifu ( u ČD do výše uměle předražené TR10). Tak se kraje jednoho krásného dne nasrali a vyřešili si to jednou pro vždy po svém.

tbalada

Pravda, zamotal jsem se do toho. A proto si myslím, že do teď to bylo lepší. Ano kraje to vyřešily, ale obávám se, že ne ke spokojenosti platících… Jak jsem uvedl, pro mě se tak nějak ztratí výhoda cestovat vlakem a začíná mi to připadat nepřehledné.

Panelák

„pro mě se tak nějak ztratí výhoda cestovat vlakem“ … a pojedete autem! Další pozér do sbírky 🙂 „začíná mi to připadat nepřehledné“ No mně přesně naopak – když se mi podaří překonat úskok pokladní ČD, která se mi v Kralupech pokusí prodat jízdenku ČD podle nějakého „přehledného“ tarifu ať už Flexi, Fix, Včasného, Pozdního nebo Zítřejšího, a donutím ji vydat PID, tak se mi to náramně zjednoduší a zpřehlední – můžu jet čímkoli, z Holešovic metrem, do Libně Arrivou (i když tam platí i ČD), tramvají do Hloubětína, autobusem na Jarov… Kupování si extra jízdenek na vlak a extra… Číst vice »

tbalada

Nevím co je na tom pozérského. Prostě se mi nebude chtít luštit, kam kartičky ČD platí a kam ne. Já s tím nemám problém, jet autem. Cestuji vlakem dálkové trasy, nejezdím vlakem na dojíždění do Prahy, takže mě se to zdá nepřehledné. Mám roční tramvajenku pražskou, proto na to nahlížím z opačné strany. A příklad jsem uvedl už.

Tronda

Systém brutto smluv je samozřejmě mnohem lepší, už jen proto, že se dopravce (jedno jestli vlakový nebo autobusový) vůbec nemusí starat o počet cestujících a odpadnou diskuze s dopravci, typu tam jede jen jedna babička, tak nám dosypejte. Teď už to, jestli do té vesnice jiné spojení není, tak to jestli tam vlak/bus pojede a bude v něm jedna cestující nebo 50 nebude vůbec problém dopravce. A ty co blábolí o poklesu kvality nemusí mít také žádné obavy, kvalita je popsána ve smlouvě, kterou dopravce podepsal a když ji nebude dodržovat, tak bude cvakat penále.

noerf

Tronda: Jenže bruto smlouvy nemotivuji dopravce, aby přitáhl lidi k hromadnému cestování.
Naopak, když vozí vzduch, tak je to pro ně ideální stav, protože ušetří za údržbu interiéru. A dopravce by měl mít nejvyšší zájem na přilákání cestujících.

xyz

„Jenže bruto smlouvy nemotivuji dopravce, aby přitáhl lidi k hromadnému cestování.“
Ale o to více k témuž motivují objednatele (který tak jako tak platí). Plus připomínám, že IDS tarif z principu nemůže být netto (musí docházet k přerozdělování tržeb tak, aby odpovídaly tomu, že část cestujících v IDS využívá vícero druhů dopravy a nejen toho druhu, ve kterém zakoupil jízdenku).

Při netto smlouvách má objednatel naopak malou motivaci přitáhnout cestující k hromadnému cestování, protože ať ve vlaku jede 10 či 50 či 100 lidí, tak výše úhrady na km ze strany objednatele k dopravci je pořád stejná.

INxxx

Nechme režíjky stranou, to je samostatná diskuze. Zásadní je si uvědomit, že ty slevové karty ČD nezavádějí z nějaké touhy po samaritánství (neplést se slevami nařízenými státem), nýbrž ze snahy o navýšení tržeb. Aneb za obyčejné jízdné mnoho zájemců do vlaků nenalákají. IN50 i IN25 jsou účinné nástroje k navýšení tržeb, nikoli tunel na prachy objednatele. Státní tarif tuto úlohu zatím neude schopen sehrát. A tak je otázka, kam nás ta liberalizace nasměruje. Zatím si od ní všichni slibují zlevnění, zjednodušení a zkvalitnění služeb. Mnohé náznaky však stále více ukazují, že ani jedno z toho nemusí být v realitě takový… Číst vice »

xyz

„Liberalizujeme, ale vůbec na to nejsme připraveni.“ Chyba státu. Od roku 2009 (!) věděl, že za 10 let skončí 10leté smlouvy 🙂 a věděl, že pak může vyjet o dost víc dopravců. Na přípravu měl 10 let, což je času víc než dost. „Není vyřešen tarif (= myšleno IAD konkurenceschopný)“ Pominu-li skutečnost, že i běžné jízdné v rámci ČR je relativně levné, tak dádám, že oněch cca 1,3 Kč/km + nástupní sazba není fyzickou vlastností státního tarifu, ale jedním z mnoha možných parametrů (které se při dobré vůli dají upravit). “ Ušetří MD tím, že bude v mnoha stanicích od… Číst vice »

petr.r

pletete se, čd zavedly in-karty z důvodu aby jim lidi půjčili peníze předem, tzv něco za něco.

xyz

Navíc, zavedení in-karet (resp. jejich předchůdkyň – papírových „karet Z“) neznamenalo, že kdo ji do té doby neměl, začal s kartou jezdit levněji; ale to, že kdo si ji nově (od 1. 1. 2002) nepořídil, začal jezdit o skok dráže (musel se „vykoupit“ z toho, že bude jezdit za nezměněnou úroveň jízdného).

Tronda

Ano, ano a kdo si Z kartu nekoupil, tak mu jízdné ze dne na den zdražilo tak, že šel radši pro auto. To je ten bohulibý a prozákaznický přístup ČD v praxi, ale na to už většina šotoušků buďto radši zapomněla, nebo v té době ještě tahali kačera.

petr.r

zavedením tych Z karet byl tehdy markantní odliv cestujících a autobusy se staly levnější, bylo to před 15 léty.

Panelák

A proč vlastně ČD zavedly „obyčejné jízdné“?
(Aby mohly dojit stát na kompenzacích do jeho navýšené výše.)

xyz

– Pokud jízdenku prodají ČD dle svého tarifu, zůstane jim tržba „v kapse“. Naopak pokud cestující jede na IDSkovou jízdenku, dochází k rozklíčovávání tržeb v rámci IDS. Proto je v logickém zájmu kraje, aby pokud možno co nejvíce cestujících využívalo „krajského“ tarifu a co nejméně (či žádní) cestující(ch) takového tarifu, z nějž tržby jdou do kapsy dopravce.

– Příklad z Rakouska: jízdenky na vlak uvnitř jednotlivých dopravních spolků (jejichž hranice téměř přesně kopírují hranice jednotlivých spolkových zemí) lze pořídit jen v rámci „integrovaného“ tarifu. Nikoliv v rámci tarifu ÖBB.

Zbyněk

Přesně tak, je ale šílené, že potom bude docházet k fragmentaci jízdného podle linek, tj. ryhchlík objednává MD a souběch tarifů je v pořádku, ale vlaků v režii KÚ jen tarif IDS nebo ST? Každý ať si vybere podle výhodnosti pro danou cestu. Vše by bylo pojištěno např. tím, kdyby u pokladny všem nebídly nejvhodnější tarif, ale tady by to bylo složité, sám pokladník nezná nejvýhodnější variantu a naprogramovat systém a vložit do něj tolik tarifů by bylo neúměrně nákladné. Třeba se mnou nesouhlaste, však nejlevnějším řešením je, aby pokladník měl za povinnost se otázat, který tarif chcete či zohlednění… Číst vice »

Panelák

„nejvhodnější tarif, ale tady by to bylo složité, sám pokladník nezná nejvýhodnější variantu“
… což se zjednoduší právě tím, že bude jen IDS a nějaký ten „přechodový“ státní. Ale počítám, že vy jste se chtěl tímto proargumentovat k pravému opaku, že? 🙂

Zbyněk

Ne tak docela, mám zkušenost, že pokladníci nevědí, co platí v sousedním kraji, někteří to ani nechtějí vědět, stejně, cestující je ten, kdo určí na kterou jízdenku pojede, avšak s personálem, kdy malá část je velice vsřícná, informovaná a umí svoji praci naproti nekompetetním někdy až vulgárním a agresivním zaměstnancům, kteří možná něco ví, ale nepoví. Naopak cestující by měli mít více možností volby a zvolit si nejvhodnější nabídku.

Jindřich Berounský

Zajímavá logika plzeňského sociálně demokratického hejtmana, která je k smíchu. Týká se totiž všech dopravců v republice včetně autobusových, kteří si sami poskytují většinou jízdné zdarma pro své zaměstnance jako benefit. Už se těším, jak se bude přes mezinárodní organizaci FIP psát všem železnicím Evropy, že jízdní výhody pro zaměstnance evropských železnic neplatí na některých tratích Plzeňského kraje ve vlacích národního dopravce České dráhy, protože hejtman Bernard má brutto smlouvy. Hejtman přirozeně nejezdí vlakem a neví, že zejména v Plzeňském kraji mu utíkají tržby a cestující jezdí ve velké míře zadarmo. Po úsporách ve vlakových četách stačí v ranních a… Číst vice »

xyz

„Hejtman přirozeně nejezdí vlakem a neví, že zejména v Plzeňském kraji mu utíkají tržby a cestující jezdí ve velké míře zadarmo. Po úsporách ve vlakových četách stačí v ranních a odpoledních špičkách nastoupit trochu dále od průvodčího, resp. vlakvedoucího.“
Jinými slovy – tyto úniky tržeb způsobil sám dopravce (ČD, a. s.) nasazením nedostatečné vlakové čety.

„Pan hejtman vymýšlí úspory a zapomíná podávat majetková přiznání!“
Argumentační klam – namísto věcných argumentů snaha očernit jednoho z vícera (!) tvůrců tohoto konceptu (pozn. fakt tvořen hejtmanem a ne radním pro dopravu či odborem dopravy KÚ?).

Jindřich Berounský

Je tu apel na co nejnižší cenu dopravního výkonu a s tím souvisí složení vlakových čet i v ranních špičkách. Hejtman prezentoval svůj velmi zajímavý názor. Samozřejmě, že k tomu dospěl díky rádcům, ale nevím, kdo všechno mu tam radí.

modrá guma

Jindro, copak dopis Bernardovi – hlavně napiš nějakou ostrou hrozbu na SOSAD webu, že bude stávka kvůli neplatnosti FIP! OSŽ už to řeší přes Vondrovice, ale u vás furt ticho!
Úspory ve vlakových četách jsou taky hejtmanem vymyšlené!

xyz

„Jako generální ředitel Škody Transportation v letech 2010 až 2015 (…) je určitě hrdý na nejdražší lokomotivy i tramvaje na světě, které doposud nejezdí, jak měly jezdit.“
Na každý obchod musejí být dva. Ten kdo prodává (Škoda Transportation) a ten kdo kupuje (tedy dopravce ČD, který mj. tedy kupuje „nejdražší lokomotivy na světě, které doposud nejezdí, jak by měly jezdit; a pak se někdo diví, že mj. tomuto dopravci nechce objednatel zaplatit více než je objektivně potřeba + že požaduje primárně platnost tarifu stanoveného právě ze své strany – tedy ze strany objednatele).

Lektor

Tak dříve byli ČD kritizovaný za příliš složitý a neprehledny systém slev a cen jízdného. Tak se to pro přehlednost vyřešilo tím, že v každém vlaků bude platit jiný tarif. Ještě sem schopný pochopit, s velkým sebezapřením, že je to jinak v jiném kraji ale aby to bylo jinak i v rámci kraje to člověk nepochopí. Kraje by se měli co nejdříve zrušit. Přínos nulový a ještě si hrají na stát.

Panelák

Systém je jednoduchý – všude bude platit tarif integrovaného dopravního systému Plzeňského kraje. Okrajové tarify jako režijní jízdné si musí jejich poskytovatelé zvládnout sami.

Zbyněk

A co rychlíky a vlaky EC, tam to kraj nařídit přeci nemůže!

Panelák

Že by neexistovaly žádné rychlíky nebo EC vlaky, ve kterých platí tarif integrovaného dopravního systému?
(Jo jo, dokonce i v „EC“ Regiojetu se dá jet na IDS JMK…)

Jaaa

Představte si, neexistuje! A zrovna na té Jižní Moravě…

Železničář

Zbytečné komentáře a snaha o nějaký model.Rezijky budou platit,všichni dotčeni najdou řešení.Tož tak a hezoučký den.😘

petr.r

přečti si článek, já jsem to už psal před půl rokem, že in karty končí. A to je vlastně důvod odejít od čd, tenhle článek je vlastně vstupenka na změnu zaměstnavatele pro ty co ještě počítali s režijkou.

Jiří G

Tohle není o režijních jízdenkách. Tady jde o IN 25, 50, 100.Ji

Tronda

Tak jasně, nějak se to musí nastrojit, jako že jde o platící cestující. Ono když půjde o IN25, tak bohatě stačí výměna dopravce z ČD na GW a jízdné je hned na úrovni IN25 a bez nutnosti zakupovat kartu.

Železničář

Předně, netykame si.Tak ještě jednou,znovu a pooomaaalu. Vždy došlo k dohodě a bude tomu tak i tentokrát.Vytvarejte si scénáře jaké chcete,vy a ani nikdo kdo sem píše to domlouvat nebudete.Hezounký nerušený večer 😚😚😚

petr.r

já třeba vykám policistům a jsou podniky, kde se nesmí vykat, vy děláte kde? V nějakým komunistickým lágru? Přeji hezký večer a hodně km bez čd.

Coudy

Vážení diskutující je zajímavé že ve Švýcarsku je jednotný tarif pro všechny dopravce a je to bez problemu jen v ČR se delaji blbosti.

MartinS.

Asi mají ve Švýcarsku osvícené ministerstvo dopravy. My máme úřad na nábřeží, který málokdy vymyslí něco kloudného a je úplně jedno o jaký druh dopravy jde… Ostatně ve většině krajů už jednotný tarif je, stačilo by vybrat z těch krajských systémů to nejlepší a udělat celostátní… ale to jsme zase na tom nábřeží:-(

Jméno

Ve Švýcarsku především nemají ČD.

petr.r

a ti nemají tam režijky

Jiří G

Rezijka je benefit MD

Kirschner

A hlavně tam nemají Zlínský kraj a pacienta ústavu choromyslných zde ubytovaného pro fobii z modré barvy.

Zapa

Taky tam cpou do dráhy násobně více.

Skinheads & Punks united

Tedy při mezikrajském cestování budu muset buď dělit jízdenku, nebo jet za celostátní jízdné, které bude stát oproti In50 přesně kolik?

Pražák

Další co to nepochopil. Tohle je snadno řešitelný problém, obraťte se na vedení ČD, pokud bude ČD kraji Vaši levnou jízdenku z komerčního produktu ČD kompenzovat do výše krajského tarifu, nevidím důvod proč byste nemohl dále tuto nabídku i nadále využívat. Kraje za nic nemohou. Míč je na straně ČD.

Rampa

Ano, jste další, kdo to nepochopil. Cestující si nepořizují INcokoli, protože by toužili po komerčním produktu nějaké firmy, ale protože chtějí cestovat za slušnou cenu po české železniční síti. Proto je potřeba, aby byl podobný produkt v rámci nár. tarifu, a vůbec na té kartě nemusí být logo ČD.

Takže ty Vaše litanie o vlákno níže jsou zcela irelevantní a ten čas jste mohl věnovat něčemu užitečnějšímu.

Pražák

Ach jo, modrá logika. V tom případě se obraťte na svého poslance, nebo na MD ať chystaný státní tarif umožní i podobné nabídky. To vážně není problém krajů.

Rampa

Tak podobně hloupou poznámku jsem předpokládal. Mně je přitom skutečně jedno, jestli bude mít karta logo ČD, i to, jestli pojedu s modrým, žlutým nebo černým. Jde čistě o to, aby nebyli znevýhodněni cestující jedoucí přes více krajů.

Btw. Váš níže uvedený příměr s taškami je nesmyslný, protože porovnáváte plně liberalizovaný trh s neliberalizovaným (nebo jen v malé míře). Čili metodologická chyba hned v prvopočátku.

malej-jarda

Přesně tak. Kraj trestá své obyvatele, kteří si dovolí jezdí za hranice kraje. Protože ten pak musí mít buď víc jízdenek nebo pojede za dražší státní jízdné. Navíc státní jízdné má být až v prosinci 2020, a kdo ví jestli vůbec bude. Když něco zavádí stát, má to většinou docela zpoždění.

xyz

„Když něco zavádí stát, má to většinou docela zpoždění.“
Státní jízdné má de facto zpoždění už pár let (už dnes jsou některé vlakové linky zajišťovány jinými dopravci).

„Když něco zavádí stát, má to většinou docela zpoždění.“
Což ovšem není problém KÚ Plzeňského kraje. Stát věděl již od roku 2009, že sjednává 10leté smlouvy, které tedy po 10 letech vyprší, takže od 12/2019 může vyjet o to více nestátních dopravců. Na přípravu „státního“ tarifu tedy stát měl 10 let. To je víc než dost na to, aby stihl vše potřebné.

petr.r

nechovej se jak jarda, ti cestující co pojedou dál, tak asi třeba arrivou co platí kraj dojedou k RJ co jezdí na vlastní triko bez závazku a nebude si kupovat státní jízdenku.

Tronda

Samozřejmě, že nikdo nebude potřebovat státní jízdenku. Ty bláboly jak všichni jezdí z Holoubkova do Jablunkova jsou jen konstrukt zhrzených ČD šotoušků. Už dnes PID platí až do Plzeňského kraje a z IDP to bude obráceně také tak, takže člověk, co jezdí z vesnic poblíž krajských hranic pojede na IDS tarif, který bude potřebovat, v těch zastávkách budou platit oba.

Skinheads & Punks united

V článku se píše i o uvažování JMK, měl byste tedy všem těm denně dojíždějícím z Vysočiny do Brna přijít říct, že jsou to vykonstruování šotoušci.

MartinS.

Cestující si INcokoliv nemusí nepořizovat proto, aby cestovali za slušnou cenu. Slušnou cenu stanovuje i TR 10. Pořizují si INcokoliv, aby cestovali levněji. Když bude v rámci národního tarifu platit podobný produkt, kdo to bude doplácet?

malej-jarda

Množstevní sleva? 🙂
In-kartu si koupí ten, kde jezdí hodně. Takže celkově do systému přinese víc peněz.

petr.r

jen a jen čd a tady se bavíme a článek je o krajské dopravě.

Rampa

Kdo to bude doplácet? Jednoduchá odpověď.
Přívětivější cena jízdného generuje více cestujících, to znamená ve výsledku vyšší tržby. Přišli na to autobusoví, železniční i letečtí dopravci po celém světě.

Turista

Doufám že bude nartarif NT100, nartarif NT50 a nartarif NT25 za rozumnou cenu.
A ve variantě NT100 den, NT100 týden, NT100 měsíc, NT100 čtvrtletí a NT100 rok.

Daniel Mach

IN50 není zadarmo. Jste si jistý, že když připočtete příslušný podíl z ceny za InKartu k ceně jízdného, tak se vám nakonec nevyplatí celostátní tarif? Ostatně zde více než kdy jindy platí slova klasika : Nechci slevu zadarmo :).
Sám vlastním IN25 a přestože u nás v prosinci začne jezdit Arriva, nemám obavu, že se mi karta stejně nevyplatí. Na většině tratí ČD zůstanou.

Tronda

Takže vám se nejvíc vyplatí, když všude u vás začne jezdit GW, to má základní jízdné na úrovni IN25 ČD a nemusíte nic dokupovat.

Daniel Mach

To jste mě moc nepochopil. Když pojedu do Harrachova nebo rychlíkem do Liberce, tak mohu jet s ČD za stejné peníze na Idol, ale do Pardubic nebo do Teplic se mi už IN25 vyplatí. Ale když bude jezdit třeba vámi zmiňovaný GW po celé republice, to už by byla akční nabídka ČD skutečně k ničemu …

Rampa

Popravdě kdyby celý nár. tarif byl na úrovni jízdného GW, tak by IN-karty nikomu nechyběly. Jenže bohužel nebude…

Tronda

Ono to hlavně vypadá, že se v této diskuzi sešlo dvakrát tolik držitelů IN50, než kolik se jich vůbec prodalo.

Pražák

Pánové a dámy z modré armády, četli jste vůbec ten článek? Ta změna se má týkat jen těch smluv kde jde riziko tržeb zcela za objednavatelem, tj. dopravci je zcela jedno zda má vlak našlapaný až po střechu nebo v celém vlaku sedí jenom stará Blažková co jede k doktorovi. Dopravce dostane vždy uhrazeny plné náklady, které mu s objednanou jízdou vznikají (pokud si to ovšem blbě nespočítal což je samozřejmě riziko podnikání), tržby jdou plně objednavateli, který má pochopitelně zájem, aby cestující za a) jezdili v jeho tarifu, za b) dopravce mu svými komerčními nabídkami nebo zaměstnaneckými benefity nesnižoval… Číst vice »

Jméno

Ono se to dá ještě víc zjednodušit: kdo platí, ten poroučí.

pesimista

a zákazník to zaplatí

Pražák

Nikoliv, zaplatí to ČD, pokud chtějí, aby zákazník, který si koupil jejich komerční, opakuji komerční produkt, ho mohl na trati, kterou objednává a platí kraj používat. Jako prosté milý Watsone

a8n

Zapomínáte, že zákazníkem je kraj, ne nějaký plebs, který pak budou vozit.

Pražák

To nepochybně ano, ale mě šlo hlavně o to, že je to lehce řešitelný problém, který musí řešit ČD a kraje nedělají nic špatného. Respektive by se kraje chovaly nelegálně pokud by z krajských peněz dotovaly komerční produkty nějakých firem či benefity pro jejich zaměstnance.

Coudy

Na to vám odpovím až kraj tu dopravu bude financovat pouze ze svých peněz tak proč ne. Ale jestli na tu dopravu dostávají i penize od státu tak nikoliv.

Pražák

Jsou to v konečném důsledku naše peníze a kraj s nimi má zacházet hospodárně. Na sponzorování komerční nabídky obchodní firmy z krajského rozpočtu nic hospodárného není. A jak píšu, pokud bude ČD ochotná dorovnat kraji rozdíl, tak problém náhle zmizí.

Coudy

Tak když kraji dopravci budou doplácet to jízdné budou pak ty kraje vracet část peněz státu? Řekl bych že nikoliv.
Když by tuhle blbost udělal každý kraj kolik pak bych si musel koupit jízdenek z Břeclavi do Prahy když bych nechtěl jet za statní tarif?

Pražák

Proč by kraje měly vracet něco státu? Riziko tržeb jde za nimi. Tedy kraj říká bude se jezdit za těchto podmínek (krajský tarif nebo nařízený, ještě dražší stát tarif). Vy to asi nechápete, ale tu dopravu tam neprovozuje ČD (nebo kdokoliv jiný), ale kraj. Takže proč by měl kraj sponzorovat ČD?

Coudy

Jak jsem vám psal kraj mimo svych peněz dostava i penize od státu.

Pražák

Ale za co by mu ty peníze vracel? Kraje ani stát žádné peníze nemají, jsou to jej a jen naše daně, které stát přerozděluje na základě platných zákonů či nařízení vlády. Já vím, že je to pro mnohé lidi obtížně pochopitelné, ale ČD nejsou stát. ČD je komerční firma, jejíž akcie vlastní shodou okolností ze 100% stát, co v budoucnu nemusí platit. Takže se ptám znovu, proč by měl kraj, jehož povinností je zajistit ZDO dotovat komerční nabídky jedné firmy, potažmo benefity pro zaměstnance? Ale pokud bude ČD ochotná tuto ztrátu kraji refundovat (např. slevou z vyjednané ceny), tak kraje… Číst vice »

MartinS.

Kraj nemá své peníze, které by se nějak vydělal (nebo má, ale je to minimum), všechny peníze dostává od státu.

Coudy

Jo a proc jen ČD tyka se to vsech dopravcu.

Pražák

Pokud vím, tak s tím má problém jedině ČD, ostatním je to jedno.

Dan Štrunc

To by se týkalo jen vlaků které objednává kraj (Os, Sp)

Karel II

Hele, asi to máte odpřemýšlené… pro mě, jako cestujícího vlakem pravidelně to znamená komplikaci navíc. Díky věrnostnímu programu mám slevu, kterou u vás nebudu moci využít. Ok, přežiju, u soukromníka je to stejné. Ale větší komplikace je to, že kvůli tomu budu muset nějak kupovat další jízdenku, což je totálně „user unfriendly“ opatření a tím pádem marketingově kravina, kterou si kraj může akorát zvýšit své náklady, protože vybere méně… protože když už musím řešit další jízdenku, tak se dívám na další alternativy a roste pravděpodobnost, že váš tarif proste platit nebudu, protože pojedu jinak. Pokud si tím nechcete uškodit, postarejte… Číst vice »

pesimista

Pokud to chápu dobře – bude jen státní tarif, čiliže jednotný tarif. Tím by mělo být jedno, zda pojedu modrým, žlutým, černým nebo zeleným. A tím pádem bych si měl koupit jednu jedinou jízdenku a nepřemýšlet s kým pojedu ……. . Ve finále by tedy mohl být státní tarif a jen jeden přepravce. Jak prosté Watsone 🙂 .

Petr

Pokud si však koupíte jednotlivé jízdenky u dopravců,vyjde vás to daleko,daleko levněji….Státní tarif je naprosto zbytečná a pro koncového zákazníka nebojím se říct zlodějská záležitost

Coudy

Ale dopravce nebude moci nabizet svuj tarif..

MartinS.

Dopravce může nabízet svůj tarif, na linkách, které bude provozovat na vlastní riziko. Ale proč by měl nabízet svůj tarif na linkách, u kterých mu někdo platí za to, že tam jezdí?

Petr

Bude..Spojujete jabla s hruškama
..Pán tady mluvil o černém a žlutém dopravci,ti si tarify dál nabízet budou,stejně jako čd na 99% spojích,s výjimkou toho paskvilu,co vymysleli plzeňští socani…Naštestí voli není blbej a ČSSD po dalších volbávh skončí tam kde patří,v propadlišti dějin

Kylchap

Pojedu -li do Marjánek (přes Cheb) budu muset dumat zda z Chebu pojedu R nebo Os. Pokud R, pojedu na IN50 až do cíle. Pokud Os, budu si muset koupit další jízdenku na Os.
Úžasné! Autobusizaci železnice ZDAR!

Tronda

Jezdíte z Plzně do Marjánek přes Cheb? To také o něčem vypovídá.

Kylchap

Jezdím do Marjánek z Chomutova, mudrlante. Mohu pře Cheb nebo přes Bečov. Proč sem cpete Plzeň?
Co to o Vás vypovídá, Trondo?

Kirschner

Z toho si nic nedělejte. Tronda už od rána slaví a tak mu to víc než jindy nedochází. 😁

Tronda

I přes několik lahví sektu vím, že relace Chomutov – Marjánky nemá nic společného z Plzeňským krajem.

Kirschner

A o té Plzni datloval do klávesnice za Trondu asi Duch svatý. 😁

MartinS.

Ten článek je o Plzeňském kraji a lince Klatovy – Beroun. V Ústeckém kraji se píše jen o smlouvách s RegioJetem a AŽD. Jestli jedete z Chomutova do Marjánek, tak jsem si celkem jist, že se to Plzeňského kraje netýká, natož linky Klatovy – Beroun. A v Ústeckém kraji také celkem pravděpodobně nepoužijete vlaky AŽD nebo RegioJetu. Takže to spíš vypovídá o Vás, že pod článkem diskutujete úplně o něčem jiném. Možná by stálo za to, přečíst si víc než jen titulek.

A.R.

Vždyť nepsal, odkud jezdí. Něco to o tobě vypovídá.

Tronda

Karlovarského kraje se to netýká zcela určitě, ale kdyby tam byl svět ještě v pořádku, tak by mohl jet i přes Bečov, takhle tam jezdí fujfuj GW.

PetrB

Kdo by jel autobusem z Marianek do Chebu, kdyz jede 1 hodinu. Za to vlak cca. 30 min.

Radek

Zlaté jednotné ČD a doby, kdy spoje objednávalo přímo MD…

xyz

Je neuvěřitelné, že na základě jednoho konkrétního požadavku dvou krajů se šmahem odsuzuje způsobem „zlaté doby, kdy regionální dopravu objednávalo MD“. Dodám, že takový stav by mj. znamenal, že regionální železniční dopravu by objednával jiný subjekt než regionální autobusovou dopravu – tzn. úskalí v tvorbě návazností, krajského integrovaného tarifu; pak i neexistence vazby typu „krajský objednatel může sám uvážit, ve kterých oblastech je výhodnější podporovat železnici na úkor autobusů a kde naopak“ atd. atd. P. S. Hypoteticky by i samo MD mohlo (i v situaci, kdy by regionální dopravu v celé ČD objednávalo dosud) tento smluvní požadavek u některé ze… Číst vice »

Adolf

„Místopředseda Odborového sdružení železničářů Vladislav Vokoun považuje nápady krajů za nešťastné. .. Podle něho se také nikdo nepozastavuje, že na na regionálních autobusových linkách placených kraji jezdí zaměstnanci dopravců levněji.“
Pán si nevidí do huby, je velký rozdíl v těch cca 500 zaměstnancích autobusového dopravce, které slouží kraji, převážejí cestující kraje a bydlí v kraji vs náplava 100.000 drážních režistů vozících si prd*l zdarma, které Plzeňskému kraji nepřinesou vůbec žádný užitek. Bravo! Slevu bych pochopil pro zaměstnance DKV Plzeň, zbytek ani náhodou.

ApolloXI.

Historie jízdních (režijních) výhod zaměstnanců drah https://www.koridory.cz/historie-jizdnich-rezijnich-vyhod-zamestnancu-drah/

Adolf

A co já s tím? Jsme v úplně jiném století, od roku 2023 se bude soutěžit úplně všechno a žádné přímé zadání už nepůjde. Riziko tržeb zde vzal pod sebe kraj. Jak říká hejtman – na režijku si jezděte, když jí dopravce kraji uhradí do výše jeho tarifu. Je to únik 2 miliardy ročně, pod to se žádný hejtman, co dal riziko tržeb pod sebe, nepodepíše.

Jméno

Tak já nevím… tenhle soudruh odborář společně s ostatními ještě nedávno křičel, že ČD jsou diskriminovány povinností poskytovat režijky. A teď, když tahle historická nespravedlnost zmizí alespoň v osobákách v Plzeňském kraji, tak se mu zase něco nelíbí?

Jiří Šrámek

A všech 100 tisíc držitelů režijky z celé ČR bude jezdit na Plzeňsku? Proč by to dělali?

Radek

Adolfe rezijka je jedna z mála výhod Čd ,zajímalo by mě, kde pracujete a jaké výhody máte …..

milan

A pak se divte, že hnutí ANO vede ve volebních preferencích. Lidé mají, co si zaslouží.

jan

Bohužel není volby. ODS by udělala to samé.. To jsou další takoví. A pak je obtížné se s nima ztotožnit na ostatním, personálním obsazení. Vždyť toto dělá v ústeckém i KSČ. Tak jak to má volič ovlivnit.

A.R.

Děláš, jako kdyby existovalo jen 5 politických stran.

Coudy

Až kraje nebudou dostávat peníze od státu na dopravu tak pak ať si určují za jaký tarif se tam bude jezdit.

ApolloXI.

Tak tady stále nikdo nezodpověděl otázku, kolik skutečně činí celkové náklady státu (prostřednictvím jeho všech institucí) na dopravu jako takovou. A zda zaplatil stát, z toho balíku peněz na počátku, víc před liberalizací nebo nyní? Zvláště, když tu pořád někdo pláče, že není na to či ono.

babilon

Až kraje nebudou dostávat peníze od státu, už nebude co určovat.

ApolloXI.

A od koho je budou dostávat? Teď pláčou, že nemají za co opravovat silnice v jejich gesci, potom v té lepší budoucnosti to bude jinak?

babilon

Teď kraje dostávají část peněz vázaných na to, že je musejí použít na železniční dopravu. Až o takto vázané peníze přijdou, pak jako správný hospodář přejdou na daleko levnější autobusovou dopravu a ušetření peníze použijí třeba právě na opravy rozbitých silnic.

ApolloXI.

Tahle Vaše víra je asi stejně realistická jako víra v komunismus. A na tu autobusovou dopravu dostanou peníze od koho?

MartinS.

Také od státu, všechny peníze mají kraje od státu. Ale v rámci svého rozpočtu vyčlení každoročně část peněz na dopravní obslužnost. A aby do dopravní obslužnosti zapojily i vlaky, dostávají peníze navíc účelově vázané na provoz regionální železnice. Když jim stát tyhle peníze vezme, budou raději na všechno objednávat autobusy, protože 120 cestujících odvezou 2 autobusy za 2×40 Kč/km. Nebo jedním vlakem za 220 Kč/vlkm.

xyz

„Až kraje nebudou dostávat peníze od státu na dopravu tak pak ať si určují za jaký tarif se tam bude jezdit.“
Ne, ty peníze jsou objektivně krajských úřadů. Státu za ně nejsou nijak zavázány. Stejně jako objektivně kompetencí krajských úřadů je právo vymezit si smluvní podmínky s jednotlivými dopravci při sjednávání kontraktů.

ApolloXI.

Objektivně … takový slůvko a co to udělá, že 🙂 Reálně je však i nadále dostávají od státu, rozhodně si je hejtman netiskne doma ve sklepení a sám sebe, potažmo ten ansámbl v tom baráku, ba i několika, neplatí.

xyz

„rozhodně si je hejtman netiskne doma ve sklepení“ … a ostatně i ten stát ty peníze dostane od občanů a firem v podobě platby na daních. Takže objektivní skutečnost: kraje mohou se SVÝMI (ano, i po transferu ze státního rozpočtu jsou to již peníze KRAJŮ) nakládat dle svého uvážení a mj. si mohou do smluv s dopravci stanovit např. i tuto podmínku. Navíc, státní tarif (hovoříme-li zde tedy o tom státu) v těch vlacích platit BUDE.

xyz

Navíc, státní „ministerský“ tarif tam platit bude – tzn. případná výtka typu „Až kraje nebudou dostávat peníze od státu na dopravu“ je i v tomto ohledu o to nepatřičnější.

Marek

Tak to je hustý, budou teda dvě kategorie jízdenek? pro vlaky osobní a rychlíky/expresy? takže padne i výhoda jednoho přepravce? No to mi jsou výhody, ještěže na těch krajích sedí tak uvědomělí úředníci…

Kajman

Dopravce, nikoli přepravce.

Jan Macháček

Žlutogumy jásají…

Tronda

Rychle prášky!

Jan Macháček

Nevím, kde je máte. Už jste si je vzal?

Jirka Sirka

Teď ještě podle tohoto vzoru bych doporučil, aby Magistrát hl.m. Prahy hodil MHD na jednotlivé pražské části, každá tato část si bude objednávat a platit na svém území dopravu od DP, případně od kohokoliv jiného, koho vysoutěží, a a zavede svůj vlastní tarif, případně své lítačky na svém území. To bude maso. Teď ale vážně. Na celém systému mně vadí, kde si budu kupovat jízdenky. Pokud u průvodčího nebo strojvůdce každého vlaku, podobně jako u řidiče každého meziměstského autobusu, tak je mně vcelku jedno, co je to za firmu a kdo ji platí. Pokud však budu muset lítat po nádraží… Číst vice »

michal

Tak si zjistěte, jak funguje přestup mezi různými dopravci. Evidentně neznáte ani základní přepravní podmínky. Tak hlavně že jezdíte vlakem a píšete blbosti.

Jirka Sirka

A kde to mám asi tak zjistit, pokud nemám internet, nejsem vlakofanda, nezajímají mně různí dopravci atd. Prostě přijdu v Plzni hl.n. 10 minut před odjezderm a chci jízdenku do Podbořan.
Logicky jdu k pokladně, kterou uvidím, odtud mně vyhodí a když se zeptám, kde tedy si mám lístek koupit, tak řeknou „kde chci, ale u nich ne“. Konkrétní zkušenost.

michal

Pokud vím, tak přepravní podmínky bývají vyvěšené i ve stanicích a ve vlakových soupravách, tedy právě pro lidi, co nemají internet a nemají ani nikoho, kdo by jim to zjistil. Taky existují různé informační linky dopravců, kde vám zajisté ochotně poradí, jak to máte udělat. Telefon snad máte. To že vás na pokladně ČD pošlou do háje je smutné. Asi mají zakázáno podávat informace.

Rtep

Nevím, jak je tomu v Plzni. Ale přepravní podmínky GW Train si ve stanicích nebo ve vlaku přečtěte jen tehdy, pokud máte mimořádně dobrý zrak nebo s lupou.

michal

Koukám na jejich stránkách že přepravní podmínky mají 40 stran, těžko očekávat, že je dají v plném rozlišení do vlaků, takže to bude asi nějaká úsporná verze 🙂

Jirka Sirka

To tedy znamená, abych se na každou cestu připravoval den dopředu a studoval po nádražích všechny možné podmínky, vývěsky, telefonoval na infolinky, obtěžoval známé a sousedy, kde je věčně obsazeno, atd. A kde jsou ty podmínky vyvěšeny musíte taky najít, a obvykle nejsou na první pohled viditelné. Mně se tenhle systém prostě nelíbí a líbit nebude.

michal

Ale takhle to funguje všude. Je to vaše povinnost se informovat. Mají to takhle veškeré dopravní podniky v ČR. Těžko se budete třeba v MHD dohadovat s revizorem, že vám nikdo neřekl, že si máte po nástupu do vozidla zakoupenou jízdenku ještě označit, prostě vám dá pokutu a hotovo. Ty podmínky jsou jasné a stále, zpravidla X let stejné, takže ne třeba před každou cestou něco studovat.

HonzaEM

Na tý jízdence je to obvykle napsané, co se s ní má dělat.

Tronda

Zatímco u ČD jste přišel k okénku z dob R-U, které jste hned našel, řádně vyždímal prkenici za jejich jízdné a spokojeně cestoval až do Mostů u Jablunkova.

Kirschner

Opakuješ se Trondo. Zkus na jinou strunu.

Kirschner

A zkusil jste Pont dole vlevo? Pravda je to trošku divné, ale taková je doba. „Jednou dva čokoládové a dva tvarohové a ještě jedny Podbořany bych prosil“ . 😜

Tronda

Hele a všiml sis komu Pont patří? Je to vlastně nesmírně vtipné, že krám ČD prodává za mrzkou provizi lístky fujfuj konkurenci… 🙂

Kirschner

A co já s tím? Jen jsem dal radu. Neboj někomu kdo zažil Rakousko-Uhersko radit nebudu.

-TR-

V případě přestupu z jiného vlaku je možné si zakoupit jízdenku ve vlaku GWTR bez jakékoliv přirážky.

Rtep

Ve vlaku GW Trainu si (alespoň tedy na Šumavě) můžete koupit jízdenku bez přirážky ve všech případech i když je otevřená pokladna, i když nepřestupujete odjinud.
Pokud přestupujete z vlaku GW Train na vlak ČD, tak by Vám průvodčí ve vlaku měl jízdenku také prodat bez přirážky.

Tarfix

Při přestupu z Čd na žlutého nebo černého s přirážkou .

Rtep

Hm. Tak to je dost smutné.

Standa

Kecáš. Podle interního pokynu pro vlakový personál při přestupu z jiného dopravce koupis jízdenku CD ve vlaku bez manipulační přirážky

Tarfix

Ano jízdenku ČD koupíš bez MP je to tzv.přestup z SD ,ale jak přestoupíš na SD z ČD přirážku kór v obsazené stanici zaplatíš. Vlastní zkušenost a málem vyloučení z přepravy pokus o odmítnutí zaplacení MP 😁

Kirschner

Bludy hošku díš bludy.

Jméno

V Praze existuje jedna jízdenka na úplně všechno (metro, tramvaj, vlak, bus, lanovka, přívoz), žádný „každý má svůj vlastní tarif“. No a teď to holt bude i jinde.

Zapa

A Praha zakázala na svém území drážní tarif? Že jsem si nevšiml.

Zapa

Vím. Taky to byla reakce na Jméno, který o té Praze začal.

Adolf

Zatím ne, ale od roku 2021 zakáže, Středočeské a Pražské smlouvy jsou s ČD též v režimu brutto. S jediným rozdílem – toto bylo vysoutěženo, oni mají přímé zadání.

Zapa

Tak to jsem zvědavej, jak do toho zapojí rychlíky jezdící v PIDu….

Panelák

Budou jezdit v PIDu pořád. A některé z nich dokonce ani nebudou provozovat České dráhy a život půjde dál.

brutto

Středočeská a pražská smlouva jsou netto a o žádné změně se neuvažuje. Zejména kraj na takovou operaci nemá finance.

Petr

Nakonec ta slavná liberalizace dopravy dopadne tak,že vlaky budou jezdit daleko dráž(ztráta jakýchkoli slevových nabídek-kartiček…),pokud vůbec budou(alternativní dopravci rozhodně nebudou držet bůhvíjaké zálohy)….Jednotný státní tarif budou užívat jen blázni jelikož než platit takovou zlodějnu(1,5 kč/km opravdu zlodějnou ve srovnání s tarify dopravců je) a je naprosto,naprosto zbytečný.

Lektor

A vy jste čekal něco jiného? Vždyť je od začátku jasné, že jde o odklon státních peněz do správných rukou. Nebo si myslíte že je nějak výhodný když stát sype peníze do svý firmy a pak si je zase bere zpátky?

Tomáš Záruba

Krátkodobé řešení: Nějaká (paušální??) úhrada od ČD k PK (popř. JmK) za „jejich“ cestující (In-100, In-50, různé víkendové slevy a Jízdenky na léto atd, možná i ty režijky nebo mezinárodní jízdenky – na ty se v diskusích často zapomíná).

Dlouhodobé řešení: SJT si přestane hrát na „netto přístup“, alespoň v objednávané dopravě, a „adoptuje“ In-50 (In-25 myslím není nutné), skupinovky, jednodenní síťovky atd.

Teď jen, aby k těmto krokům došlo. A hlavně, aby se SJT alespoň ve své základní podobě skutečně urychlil již ke konci letoška.

jerry

Co přineslo rozdělení republiky na kraje: hromadu nových zbatečných uředníku,jízde zjednoho kraje do druhého jednoznačně zhoršení-rozdělení tras a zbytečné přestupy.krajský tarif a tarif dopravce at platí ve vlacích ,cestující si muže porovnat.Lidé co si pořídili IN karty ruzdných druhu je budou mít za chvíli k ničemu.Opravdu je třeba všecko rozdělit omezit a porušit ,co se tady zlepšilo tou liberalizací železnice jo že máme kafe zadáčo a wi-fi.

xyz

„Co přineslo rozdělení republiky na kraje“
V regionální dopravě mimo jiné:
– obvykle rozumnější objednávku autobusové dopravy (dříve objednávána okresními úřady = linky končily v poslední obci okresu či těsně za okresní hranicí)

– obvykle rozumnější objednávku regionální železniční dopravy (z logiky věci, z krajského města jsou přepravní potřeby známy lépe než by byly „centrálně z Prahy“).

ApolloXI.

Jó, když se v roce 1990 rušily kraje (KNV), to bylo slávy 😀

Aslanex

Linky na hranicíh okresů většinou nekončily, na rozdíl od dnešních krajů, kde na hranicích končí a až v poslední době se řeší nějaká mezikrajská návaznost. Díky tomu, že byly okresy malé, znaly svou oblast lépe a navíc se byly nuceni domlouvat, to teď u krajů v podstatě odpadlo.

ApolloXI.

ODS se musí tetelit blahem. Co jim se nepovedlo za jejich vládnutí (zlikvidovat 70% železniční sítě), to se povede slavným liberalizátorům. A ještě u toho budou s úsměvem na tváři tvrdit „to my ne, to EU.“

xyz

„ODS se musí tetelit blahem. Co jim se nepovedlo za jejich vládnutí“
Šlo o vládnutí koalice ODS + ODA + KDU-ČSL, nikoliv jen ODS.

„zlikvidovat 70% železniční sítě“
Mělo to být o dost méně než 70 %. I ty „nejreduktivnější“ mapy počítaly s cca 1/3.

“ to se povede slavným liberalizátorům“
Nutno dodat, že linka Beroun – Plzeň – Přeštice (-okrajově Klatovy) je jednou z mála skutečně VYSOUTĚŽENÝCH linek (bavíme-li se o kontraktech z nedávné doby). A většina krajů neliberalizovala vůbec (smlouvy dosavadnímu dopravci bez soutěže).

Tronda

U nás se ruší 70% sítě?

jirka

nebude kraj uznávat ani slevové nabídky Českých drah typu IN karet, – no toto je opravdu sprostota sama! co si dovolujou. nestačí že v každým kraji bude za chvíli 5 různých dopravů…

MartinS.

Právě proto, že bude v kraji 5 různých dopravců na železnici a několik dalších v autobusové dopravě, chce kraj, aby se jezdilo podle jeho tarifu, protože kraj těm dopravcům platí za to, že tam na jeho objednávku provozují VHD. Když tam ČD budou jezdit na vlastní riziko, můžou uznávat svoje slevové nabídky dle libosti… klidně můžou cestující vozit zadarmo…

A.R.

Nečekal jsem, že to vezme takový zvrat. Doufám, že ten státní tarif projde ještě nějakou úpravou. My fakt nemůžeme přejmout nějaký dobrý nápad ze zahraničí tak, aby ho český úředník nezmrvil.
Je opravdu tak těžké jít švýcarskou cestou? Nemůžeme se tomu ideálu aspoň trochu přiblížit?

jan

Tento scénář, že některé kraje nebudou chtít uznávat jízdné dopravce bylo v dokumentu MD už asi před 3 lety. Vesele s tím počítali 🙂 Tedy měli to už pravděpodobně upečeno s kraji a předjednáno v zákulisí.
1,35 Kč/km za MD jízdné je staré stejně. Upečeno, neměněno. K tomu přidali ještě nástupní sazbu.
S nim zdá se nepohne ani buldozer. Kritizované, ale pořád stejné.. Dělají si co uznají za vhodné..
Super „liberalizace“…

Jméno

Je těžké jít švýcarskou cestou – především SBB nejsou taková banda zmetků, se kterými nehne ani ministerstvo a radši si udělá vlastní tarif jako jednodušší cestu, jako ČD. Od toho se vše odvíjí.

Jméno

Mj. vypověděly smlouvy s jinými dopravci o vzájemném prodeji jízdenek jako základu pro další vývoj zúčtování. Upřednostnily hledisko „jednotný tarif je jen tam, kde jezdíme my“ a ministerstvo při vědomí, s jakými strukturami by se muselo utkat a jaké obstrukce by ho čekaly, raději založilo CENDIS a jeho clearing těm ČD nařídí.