egoe-plus
Informační technologie Infrastruktura Silnice

Havlíček: Cena za systém pro elektronické dálniční známky má být poloviční

Ministr dopravy Karel Havlíček (vpravo) a Andrej Babiš. Foto: Ministerstvo dopravy
Ministr dopravy Karel Havlíček (vpravo) a Andrej Babiš. Foto: Ministerstvo dopravy

Zakázka na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky by měla stát zhruba polovinu z původně ohlášených čtyř set milionů korun. Poslancům to dnes řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Návrh ODS, aby Sněmovna situaci na ministerstvu dopravy projednala jako zvláštní bod, poslanci ANO vetovali.

„Ta předběžná cena, kterou jsme odhadli, by mohla být někde na polovině,“ uvedl k nové zakázce Havlíček. Zrušená zakázka, která stála funkci Havlíčkova předchůdce Vladimíra Kremlíka (za ANO), měla stát 401 milionů korun. Podle odborníků i politiků byla výrazně předražená, navíc nevzešla z otevřeného tendru. Skupina 60 dobrovolníků o posledním lednovém víkendu vyvinula zdarma informační systém, s jehož využitím ministerstvo dopravy počítalo.

Havlíček potvrdil, že kvůli zrušené zakázce bylo podáno trestní oznámení v souvislosti s příbuzenským propojením mezi pracovníky Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a společností, která zakázku připravovala. U této společnosti pracoval manžel vedoucí odboru informačních systémů a technologií SFDI, uvedl Havlíček. Na případ upozornil deník Zdopravy.cz.

Původní zakázka na elektronické viněty podle Havlíčka pravděpodobně procesně proběhla v pořádku“, ale podle rčení operace se podařila, pacient zemřel“ . Zakázka byla zadána komplikovaně s ohledem na zbytečnou dikci takzvaných bezpečnostních ochranných prvků“ , uvedl vicepremiér.

Elektronické dálniční známky by od příštího roku měly nahradit dosavadní papírové kupony. Systém by měl být připraven na začátku letošního prosince. Loni stát na prodeji známek vybral 5,35 miliardy korun.

Opoziční ODS chtěla ve Sněmovně projednat nejen předraženou zakázku na mýtné, ale i podezření z úplatku pro Kremlíka, protahující se opravu dálnice D1, další dálniční propojení Moravy s Čechami nebo obchvat kolem Prahy.

Kremlík oznámil, že mu byl v době, kdy byl ještě ministrem, nabídnut úplatek 1,5 milionu korun za ovlivnění zakázky na supervizora mýtného systému. Před týdnem kvůli tomu podal trestní oznámení. Zakázku na auditora mezitím Havlíček také zrušil. Kontrolu mýta nejspíš svěří státnímu podniku Cendis.

ČTK

28 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dalibor

Na Slovensku budou dálnice zdarma a my si tu vybudujeme elektronický šmírovadlo, co bude všechny lidi fízlovat 24h denně kam se vrtnou za těžký peníze. Inu tak.

R2R2

Nevim, zda jsou dalnice zdarma nejakou vyhrou, jejich udrzba a pripadne rozvoj vyzaduje pomerne znacne prostredky a poplatky za dalnicni znamky ve financovani dopravni infrastruktury hraji dulezitou roli. Se zbytkem samozrejme souhlas.

Daniel Mach

Zakázka byla zadána „komplikovaně s ohledem na zbytečnou dikci takzvaných bezpečnostních ochranných prvků“. No neměli by si páni ve vládě vyjasnit, kdo co dělá? Tento bordel je to, čemu premiér říká řídit stát jako firmu? Slovenský systém stál (jestli se nemýlím) 87 mil. Kč a nadávají, že je drahý. Co je tedy levného na 200 mil. Kč?

dopravák

A máte představu, jaké délka komunikací je „zatížena“ mýtným systémem na Slovensku v porovnání s ČR? Já sice ne, ale myslím, že právě v těch délkách bude ten podstatný důvod.

Dalibor

Hlavně Slováci to chcou vypnout a mít dálnice pro osobáky zadarmo.

Captain777

Zavádějící nadpis článku!

Chytrý za 2

Dálniční znmky za poloviční cenu? Dá se to tedy přeložit tak, že stát měl být okraden o 200 miliónů? A to jako má projít beztrestně? To se podívejme. Bude se zkoumat jak byl do celé aféry zapojen Štrougalův syn? Co bližšího například víme o firmě která systém vyvíjela? Úplné ticho po pěšince. Něco tady prostě nehraje. Co?

Chytrý za 2

Mělo být Štrougalův vnuk (Janoušek). Za koho kope ten? To je asi náramnej propletenec.

Jen tak

a jak vis, ze to ma projit beztrestne?

par to bylo podano, takze uvidime … ale (at chceme nebo ne), tenhle druh korupce se objasnuje dost obtizne.

kanafasik

tvl nechcete nechat raději ty nalepovací známky? Ve Švýcarsku je mají stále a funguje to.

K.S.

Se šmírováním, nebo bez?

Dalibor

elektronický „mýto“ je jen zástěrka pro fízlsystém permanentního dohledu vzor Čína.

Vladimir

Kam se poděla cena, kterou po víkendovém programování stanovili na pokud se nepletu 30mil.?

Démon

… tedy 200 mil.Kč? To je pořád drahý ne?

R2R2

Bez verejneho zadani, vyberoveho rizeni a podobne, tezko soudit. Cele to prekotne zavadeni elektronockych dalnicnich znamek je spatne, zanalyzovat, pripravit zadani, vysoutezit a vytvorit, to si nejaky cas proste zada a pokud stat nema vlastni kapacity na analyzu problemu a kvalitni pripravu souteze, tak je to samozrejme jeste komplikovanejsi, protoze by napred mel udelat zakazku na tyto veci. Jenze tato vlada „maka“ na nejake „formality“ neni cas.

v h

Bylo to trochu jinak. Vláda, která si zakládá jen a pouze na názoru veřejnosti, totiž neměla ani čas si poslechnout, že se roky (!) vše analyzovalo, dbalo na různá doporučení. Shodili to ze stolu a teď to budou roky flikovat.

Chytrý za 2

Ano, drahý to je pořád, ale už je to vysvětlený a nahoře posvěcený. Andrej 35 procent.

Chytrý za 2

No co? Teď rezignoval Metnarův náměstek pro vyzbrojování. Babiš ho kritizoval za drahý nákup radarů Jó takhle se státu pouští žilou. Babiš to tak nenechá. Tak!

Jen tak

ani ne … tech 200 mega je cena, ktera odpovida.

Rejpal

Má se to chápat tak, že bude systém o polovinu levnější, jenom proto, že data v něm přestanou být zabezpečená, administrátor databáze a klíčoví programátoři nebudou muset mít prověrku, a státní zaměstnanci nebudou mít omezený přístup k zaznamenaným digitálním stopám?

noerf

Rejpal: vláda na první pohled ušetřila, to že současná zakázka má jiné zadání než původní 90 % obyvatelstva bude jedno. Tím se dostáváme k tomu, že původní zakázka byla vzhledem k parametrům za rozumnou cenu, kdežto současné parametry zakázky by mohli být za cenu okolo 150 milionů Kč, čímž se vytváří prostor pro různé varianty.

666

Bude to jenom proto, že nepotřebujete fotografie ve vysokém rozlišení, téměř okamžitě vyhodnocené a s rozpoznáním obličejů.

noerf

666: hrají zde roli jako objem dat online a v úložišťi, databáze obličejů, atd. což znamená poměrně robusní datové systémy.

bohyn

– Online uložiště: 1PB cca 20.000.000 kč? (RAID10 ve dvou datacentrech, kombinace HDD/SSD, s RAID6 by to bylo o fous míň). Tu velikost vařim z vody, ale myslím, že je nadsazená a asi i ta cena.
– Algoritmus pro detekci obličejů stojí kolik?
– Databáze tam musí být tak jako tak, takže cena je irelevantní

Chytrý za 2

Nech si to vysvětlit, nech si to vysvětlit…… 😃

Jen tak

vis, jedna vec je studentsky projektik v PHP, druha vec je funkcni reseni v ostrem orovozu…

Chytrý za 2

Nezbyde než začít do auta nosit burky s rouškami. 🌹

Dalibor

Já budu mít masku mikymauze….