Informační technologie Infrastruktura

Havlíček zrušil zakázku na mýtného supervizora, kontrola mýta přejde nejspíše pod stát

Nová kontrolní mýtná brána v Dasným u Českých Budějovic. Pramen: CzechToll
Kontrolní mýtná brána v Dasným u Českých Budějovic. Pramen: CzechToll

Ministr dopravy Karel Havlíček zastaví zakázku na mýtného supervizora, kterou měla získat za 210 milionů korun na deset let společnost CGI. Stejné práce by měl pro Ředitelství silnic a dálnic provádět levněji státní podnik Cendis.

Havlíček zrušení zakázky oznámil na twitteru. „Službu pro ŘSD může dělat státní CENDIS, který je pod resortem dopravy. Ušetříme desítky milionů a audit mýta bude mít stát pod větší kontrolou,“ uvedl Havlíček.

Mýtný auditor má hlídat státu, zda společnost SkyToll plní ve smlouvě stanovené ukazatele úspěšnosti výběru mýta. Pokud by byly nižší než ve smlouvě, musel by SkyToll doplácet nevybrané mýto a ještě by ho stát penalizoval. Ještě před svým odvoláním ale uzavření smlouvy zakázal bez konzultace ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Varianta s Cendisem počítá, že se spojí dohled nad mýtem s kontrolou placení dálničních známek a stát tato služba vyjde levněji.

Společnost CGI nabídla v zakázce méně než Kapsch, který soutěž na supervizora napadl kvůli hodnotícím kritériím. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ale minulý týden námitky pravomocně zamítl.

CGI auditovalo i dřívější mýtný systém provozovaný společností Kapsch. Kvůli řízení u ÚOHS ministerstvo dopravy ale v létě začalo pracovat na záložní variantě pro případ, že bude zakázka zrušena. Jednou z verzí proto bylo, že by kontrolu mýtného systému začal zajišťovat na základě přímého zadání státní podnik Cendis.

ŘSD ve svém prohlášení po verdiktu antimonopolního úřadu uvedlo, že je nepravděpodobné, že by již probíhající výběrové řízení bylo úřadem zrušeno. „A tak úvahy o tom, že by předmětnou zakázku ŘSD zadalo bez výběrového řízení Cendisu, již nejsou aktuální, protože podle právního názoru ŘSD není dán žádný zákonný titul k tomu, aby probíhající zadávací řízení zrušilo ze své vůle,“ uvedlo ŘSD v prohlášení.

Na konci loňského roku exministr dopravy Vladimír Kremlík v dopise zakázal ŘSD podepisovat bez předchozího projednání s ministerstvem dopravy jakoukoliv smlouvu s CGI.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Andree

Zizka Benes Svoboda Klaus tok a dalsi ukazka mentality. Rok 1918 musel byt hruza pro vzdelane a pracovite

Hen ten oný

Špiclovat se bude stejně. Doučasný trend nezastavíš.

Chytrý za 2

E-shop na dálniční známky byl zástěrkou pro tajný sledovací systém. Seznam zjistil, že ve skutečnosti šlo o velmi sofistikovaný sledovací systém, který MD připravovalo ve spolupráci s tajnými službami a policií. „Ten systém měl umět fotit registrační značky, z logiky vyplývá, že měl umět fotit i víc,“ potvrdil odvolaný ministr Kremlík.

Dáda

fotil celý auto, detekoval oblast RZ strojově ji četl a „proliknoval“ s ndatabází. takot indexocvaný souibor uložil. K tomu se přidá ještě SW na strojové rozpoznávání obličejů (již ho tu funkční máme) a je to! Online záznam s identifikací pohybu aut a osob všude, kde se vybírá mýto.

MildaIV

Tak to zajisté nemáte mobilní telefon. Jeho sledováním se o Vás policie dozví mnohem víc, než sledováním pohybu Vašeho vozidla.

GPGP

Policie ne, ale operátor ano, ten musí uchovávat data všech SIM po dobu min. 30 dní, pak je vydat Policii když je třeba. na základě toho chytli vrahy Kuciaka, anonymní SIM už nestačí, a existuje i zařízení za cca. 30 mil., pomocí kterého se naladí na váš kanál a mohou vás i nelegálně odposlouchavat a pak i vydírat…. tzn. je dobré používat programy, které běží po netu, jsou většinou zdarma a kryptované, dělat taky fake IP adres apod. Ale to většina gaunerů naštěstí neví 🙂 Proto nebyl vrah Mrázka nikdy opaden, byl to totální profík, který neudělal chybu, na Slovensku… Číst vice »