egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Flydubai začal s pravidelnou linkou mezi Dubají a Tel Avivem

Přivítání první komerční linky ze Spojených arabských emirátů do Izraele. Foto: flydubai
Přivítání první komerční linky ze Spojených arabských emirátů do Izraele. Foto: flydubai
Izrael a Spojené arabské emiráty očekávají od nového leteckého spojení rozmach vzájemného obchodu a cestovního ruchu.

Mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem dnes poprvé letěla komerční linka. Premiéru obstarala letecká společnost flydubai na lince z Dubaje do Tel Avivu a zpět. Následovat budou v příštích dnech další dopravci.

Nové spojení umožnilo velké uvolnění dříve napjatých vztahů mezi oběma zeměmi. První let trval 3 hodiny a 20 minut, jeho průběh je možné sledovat na Flightradar24.com.

O historickém okamžiku svědčí i fakt, že posádku a cestující v Tel Avivu vítal izraelský premiér Benjamin Netanyahu. „Je to linka, která podpoří vzájemný obchod a cestovní ruch,“ říká šéf flydubai Ghaith Al Ghaith, Chief Executive Officer. Podle aerolinky je silná poptávka po letech v obou zemích.

Příští týden by měl začít na stejné trase létat izraelský Israir, o týden později pak El Al. Otevření linky umožnila dohoda mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem podepsaná letos na podzim. Obě země si od dohody slibují výrazný růst obchodní výměny i rozvoj cestovního ruchu.

K uvolňování vztahů začalo docházet letos v létě, kdy prezident Spojených arabských emirátů (SAE) dekretem zrušil zákon, který nařizoval bojkot Izraele. Obě země tak nyní mohou spolu obchodovat a uzavírat finanční dohody. Dekret formálně ruší zákon z roku 1972, zavedený krátce po vzniku SAE. Právní úprava odrážela tehdejší postoj arabských zemí, podle něhož bylo možné stát Izrael uznat jen za předpokladu, že bude existovat samostatný palestinský stát.