Letecké společnosti Letectví

Boom spojení Tel Aviv – Dubaj. El Al začne létat až třikrát denně

Boeing 737-900 El Al se speciálním polepem pro let do Abú Dhabí. Foto: El Al
Boeing 737-900 El Al se speciálním polepem pro let do Abú Dhabí. Foto: El Al
Na trasu mezi oběma zeměmi se chystá pět dopravců.

Desítky let tu neexistovalo žádné přímé letecké spojení, od prosince si budou cestující mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem moci vybírat i z několika letů denně.

Izraelské aerolinky El Al jsou dalším dopravcem, který začne od prosince létat z Tel Avivu do Dubaje. El Al spustí spojení 13. prosince, nabídne zatím dva až tři lety denně. Na trasu nasadí většinou Boeing 737-900, na vybrané lety Boeing 787. Letenky dnes začaly aerolinky nabízet v rezervačních systémech.

El Al bude třetím dopravcem na této trase. Ve čtvrtek poprvé poletí mezi Dubají a Tel Avivem flydubai, 2. prosince izraelská Arkia. Příští rok by měly na trasu vstoupit také Emirates a Etihad Airways.

Otevření linky umožnila dohoda mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem podepsaná letos na podzim. Obě země si od dohody slibují výrazný růst obchodní výměny i rozvoj cestovního ruchu.

K uvolňování vztahů začalo docházet letos v létě, kdy prezident Spojených arabských emirátů (SAE) dekretem zrušil zákon, který nařizoval bojkot Izraele. Obě země tak nyní mohou spolu obchodovat a uzavírat finanční dohody. Dekret formálně ruší zákon z roku 1972, zavedený krátce po vzniku SAE. Právní úprava odrážela tehdejší postoj arabských zemí, podle něhož bylo možné stát Izrael uznat jen za předpokladu, že bude existovat samostatný palestinský stát.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
beija

Na Blízkém východě se mezi těmi bohatými státy spolupracuje podstatně více než si myslíme už dávno, jen se nehodilo některým státům do mediální strategie to uvádět veřejně. Teď se jim to hodí. 🙂

Karel Jezbera

To máte částečně pravdu. Ale toto je jen důsledek budování Velkého Izraele v přímém přenosu. S NUCENÝM přechodem na elektropohony bude význam a cena ropy klesat, takže těm arabským státům okolo nezbyde, než být s Izraelem „kamarádi“, tzn. zadlužit se u sionistických bank tak, jak už je zadlužená celá Evropa.

Mimochodem, Donald Trump má na procesu budování Velkého Izraele lví podíl, protože nechal uznat anexi Golanských výšin. Pokud nebude znovu zvolen nyní, bude tento proces na následující 4 roky přerušen.

Tomáš Gottschalk

UAE jsou ostrovem civilizace uvnitř středověku. Oba státy/ národy rozumí byznysu a mají co nabídnout. Navázání normálních styků je největším úspěchem Donalda Trumpa, akorát to mainstreamová média úmyslně nedocenila.

beija

Takových ostrovů je na Blízkém východě více. Jen ostrov civilizace nerovná se ostrov demokracie jak ji chápeme v Evropě, na to nesmíme zapomínat. A jen poznámka na okraj, kdyby Palestinci vynakládali na PR a byli schopni si zaplatit tak skvělý PR a mediální kampaně jako Izrael, tak jsou dohody o osadách na západním břehu Jordánu úplně někde jinde. Představte si to tak, že přijde soused a jen tak si postaví dům na vašem pozemku a zabere Vám i studnu nebo jediný přístup k vodovodu, co byste asi udělal Vy? Nechal ho tam a ještě ho podporoval, ať Vám zastaví celou… Číst vice »

jiri

tomu rozumim .jak koza petrzeli…je to tak je to k nevire ale co verim sestiddenni valka pokracuje

noerf

Ať žije byznys, který boří hranice omezených lidí.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast