Finnair obnoví lety do Japonska, vyhne se kompletně Rusku. Ve hře je trasa přes Severní pól.

Finnair a jeho Airbus A350-900. Foto: FinnairFinnair a jeho Airbus A350-900. Foto: Finnair

Let má být o více než tři hodiny delší než dosud.

Letecká společnost Finnar po několika dnech obnoví lety mezi Finskem a Japonskem. Dopravce lety zastavil nejprve z obav o bezpečnost v ruském vzdušném prostoru, později kvůli zákazu Ruska pro evropské dopravce zavedeného jako odvetu na stejný krok Evropské unie.

Obnovení letů oznámil Finnair v tiskové zprávě. Zatím začne se čtyřmi lety týdně mezi letišti v Helsinkách a Narita v Tokiu. Trasa do Japonska je pro dopravce dlouhodobě jednou z nejvytíženějších dálkových linek. „Japonsko je pro nás jedním z nejdůležitějších trhů. Chceme zachovat bezpečné a spolehlivé spojení mezi oběma městy,“ uvedl Ole Orvér, obchodní ředitel Finnairu. Podle něj je linka využívána i pro přepravu nákladu.

Dosud let přes Rusko trval 9 hodin a 30 minut, nově potrvá 13 hodin. Dopravce neuvedl, kudy poletí. Nabízí se dvě verze. Trasa přes severní pól, kudy už v minulosti létal v době, kdy západní dopravci nemohli přes Rusko. Možností je i jižnější trasa, kterou nyní používají jiní evropští dopravci: přes Rumunsko, Černé Moře, Azerbajždán, Kazachstán, Čínu a Jižní Koreu. Pro Finnair ale půjde o zásadní komplikaci i s plánováním letů: dosud u letů do Asie zvládl letoun otočku do 24 hodin, to bude minulostí. Stejně tak jsou letové řády nastaveny na rychlý přestup v Helsinkách po Evropě. I to bude minulostí. Finnair neuvedl, kdy obnoví lety do Číny a Soulu, dál létá i s oklikou do Thajska, Indie a Singapuru.

Tagy Finnair HEL-NRT
9 komentářů