Cestovní ruch Infrastruktura Železnice Zprávy

Fantova kavárna volá o pomoc. Vybírá peníze na nájem a mzdy na Hithitu

Fantova kavárna. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Provozovny na hlavním nádraží si mimo jiné stěžují i na nechuť Správy železnic snížit nájemné.

Historická Fantova kavárna na pražském hlavním nádraží, kterou její nový provozovatel otevřel teprve v polovině loňského roku po pětiletém působení nadnárodního řetězce, bojuje o přežití. Důvodem je covidová epidemie, která má na svědomí úbytek cestujících na „hlaváku“ i nucené uzavření restaurací. K němu došlo 18. prosince.

Provozovatelé Fantovy kavárny se nyní snaží získat peníze skrze crowdfundingovou platformu Hithit. „Vaše finanční příspěvky budou použity na zaplacení nájemného a na výplaty zaměstnanců, abychom mohli dále pokračovat,“ píší ve vzkazu případným přispěvatelům. „Celková rekonstrukce stávající podoby nás stála všechny úspory a my to nyní prostě nechceme vzdát,“ doplňují.

Fantova kavárna se po několikaměsíční pauze otevřela loni v červnu. Novým provozovatelem se stala společnost HS-Ristorante, která provozuje ve Slaném restauraci Hemerkův statek. „Vše vypadalo fantasticky… ale… přišla první vlna koronakrize a my museli slavnostní otevření posunout o tři měsíce, na červen 2020. Hlavní nádraží však nemělo takovou návštěvnost. My to ale nevzdávali. Než přišla druhá vlna a my museli zavřít úplně. Nyní však doslova bojujeme o přežití,“ uvádějí provozovatelé. Cílová částka na Hithitu je 250 tisíc, zatím bylo vybráno 173 tisíc.

Nový interiér Fantovy kavárny. Pramen: Hithit
Nový interiér Fantovy kavárny. Pramen: Hithit

Kavárnu ve zrekonstruovaném středním traktu pod kupolí na místě někdejších pokladen od července 2015 provozoval indický kavárenský řetězec Café Coffee Day. Loni v lednu mu vypršela smlouva a prostory opustil. Noví provozovatelé se následně snažili navrátit legendární kavárně její staré kouzlo, upravili interiér a snaží se připomínat dílo architekta Josefa Fanty.

Provozovny na hlavním nádraží si mimo jiné stěžují i na nechuť Správy železnic snížit nájemné. Situaci zatím nevyřešilo ani ministerstvo dopravy. Zatímco letiště nebo některá autobusová nádraží přešla plně na nájemné počítané z obratu, Správa železnic trvá na původně dohodnutých částkách. Podle zdrojů z nádraží tak jsou některé provozovny před krachem.

96 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bob

Jsou to podvodníci, Babiš s Havlíčkem v televizi říkali, že jim mzdy i nájem zaplatí z eráru. 🙂

šetřílek

Nechápu, proč bych měl svým případným finančním darem zbytečně jeho desetinou podporovat i jakoukoli vydřidušskou crowdfundingovou společnost (podívejte se na jejich obchodní podmínky), když provozovatelé té kavárny s nabídkou docela drahého sortimentu zboží nedokáží najít lepší cestu k přežití současné situace.

Leden

Prosím pěkně, žádná „historická Fantova kavárna“ neexistuje! To je prostor bývalých pokladen, po výstavbě spodní haly tu bylo socialistické nic maskované jako „čekárna“ a teprve cca před dvaceti lety si někdo usmyslel, že se tam dá vyvařit na kafi…

Vlastimil Kocurek

No byl by to alespoň odkaz na tu dobu. Prozatím by personál a zákazníky hráli herci v dobových kostýmech, třeba mě napadá Donutil nebo Bohdalová, Vetchý, ….Ono vlastně celá Fantova budova je je spíše muzeum než nádraží. A eklektickou architekturu Fanty pak dorazili v brutalistickém stylu za socialismu. Vtip je v tom, že kavárna je úplně bokem frekventovaných tras.
Ale časem se osvědčí, buduje se to na dlouho kupředu. Chce to trpělivost, dobré nápady, přiměřené ceny a pak přijdou kladné ústní reference.

rejpal

Nejsmutnější na tom je to, že mnohde strojvedoucí a vlakové čety chodí na nocleh do soukromých penzionů, protože je to pro státního dopravce levnější než platit nájem státní Správě železnic a ještě si platit zvlášť úklid a převlékání postelí, které Správa železnic samozřejmě nemá v ceně.

Kubík

Když zkrachují, tak už jim nezaplatí vůbec nikdy, patrně to SŽ (tím nemyslím Slovinské železnice,cha, vymyslet název co se nesmí krátit dalo také asi fušku..) nepálí, kdyžtak tam zadní okna, že!

Bob

Na takovém pražském letišti to je ještě horší, tam nárok na slevu z nájemného mají jen velké nadnárodní firmy jako Lagardere, menší české firmy nikoliv, ty musí nájemné na prakticky zavřeném letišti platit v plné výši.

Iveta

Ano SŽ se občas nechová dle situace,ale při pohledu na ceny pronájmů to nejsou šílené ceny ,ale někde je problém je to daleko od centra ,nebo jsou to staré budovy a tím energetická sebevražda a proto je to prázdné.Jinak nejvíc kvičí neschopní ,já netvrdím ,že vláda jedná správně ,ale když to šlo to se dal hamburger na hlaváku koupit za 156 kč a káva za 90 ,pivo v huse za 59 a směnárna měla 19 procent poplatek a naivní turisté platili a dnes nastavují dlan a řvou ?Na Florenci se na AN dal koupit párek v rohlíku za 65 a… Číst vice »

Jakub K

Takže půl litr piva za 59, v Potrefené Huse je na vás dost? A kolik by byla přiměřená cena pro vás? To by mě teda zajímalo …

Václav

Jak pro koho. Kdo má pražský plat, tak je to normální.

Alibaba

Třeba za mě je pivo za 59 taky hodně. Tak do cca 40 Kč (podle druhu piva).

_Pavel_

Co to plácáte za blbosti? Tady došlo k zákazu vykonávání jejich podnikatelské činnosti. Když někde mají hamburger za 156 korun, co je na tom špatného, za tolik jsem si kupoval i hamburger v mekáči.

švestka

Přesně tak, jde o to, jestli za tu cenu seženou zákazníky, když ne, tak ať si zkrachují, ale tady jde o to, že jim to jaksi Burešova partička zavřela.

švestka

Tak ono se to dá očekávat, že pokud nemají být ty největší stanice (vlakové nebo autobusové) v centru hlavního města váguson, tak tam jaksi nebudou podniky šesté cenové skupiny…

Dominik

Tak ono, až na vyjímky, je obecně v Praze draho, pro ty co nemají pražské platy. Zajímavé, že Billa dole v hale má, pro nás „mimopražské“ o dost přívětivější ceny.
Je teda pravda, že s cenami už je dražší, snad jen pražské letiště na Ruzyni, ale pivo za 50,- je opravdu hodně za Staropramen, zajímavé že Potrefená Husa v Pardubicích má Staropramen kolem 30,-, ale 50 bych byl ochoten dát za nějaký speciál z minipivovaru.

rejpal

Na SŽ by si měli uvědomit, že pokud budou stále trvat na stejné výši nájmu, tak mohou mít ty prostory nakonec prázdné. Na hl.n v Praze to nehrozí, ale jinde v regionech bohužel ano.

Kkarel

Sž to asi nevadí mít prázdné prostory. Třeba nádražka v Kolíně je stále bez nájemce.
Před rekonstrukcí tam bývalo plno.

Huh

SŽ je v tomhle totálně neschopná a na nějakých službách na nádraží ji nezáleží vůbec. Viz situace na Smíchově, kde všechno pro lidi pozavírali (hlavně chybí obyčejné pekařství, kde byly ráno fronty) a zbyly jen předražené naleštěné řetězce… Jinak na druhou stranu existuje covid nájemné, většina soukromých pronajímatelů postupoje stejně tvrdě…

Vladki

Covid nájemné – příspěvek jen pro ty komu i pronajímatel slevil…

Frantisek

Ale to oni přeci chtějí. Pak už je jen nechají zbourat, a je po starostech…

Allan Trick

Však se vše zlepší

Krysa350

Přesně, však to tam neshnije, nájemníci zažádají o kovid nájemné než skončí a peníze natečou ze státu do SŽ, alespoň pak bude mít SŽ na ometení pavučin.

Tonda Havlíček

TO SI DĚLÁTE SRANDU? ZROVNA ONI?

CITUJI: ČERSTVÁ POMERANČOVÁ ŠTÁVA

Dostal jsem 0,3L čisté vody, led a 3 plátky pomeranče = 90 Kč?

Jakub

Tak proč jste si objednal tak nevýhodnou položku? Řekl jste jim o Vaší odlišné představě nebo jste nabubřeně odkráčel? Já si tu dal za stovku vídeňskou kávu s bábovkou. K dezertu jsem dostal domácí šlehačku a ke kávě vodu. Za mě super kvalita obojího a cenou zcela odpovídající.

Vlastimil Kocurek

Zákazník má dostat, co si objednal hned, ne až po reklamaci. Za druhé máte pravdu, takové věci se řeší na místě.

Jakub K

Pokud jste si objednal Fresh a dostal jste vodu, tak jste debil, že jste to nereklamoval na místě …

none

A co vam na to rekli? To uz nenapisete…

Ketchup1970

Mne stačí voucher na budoucí konzumaci, je to fér. Ať mají “čeští skláři co žrát “ slovy Stellinky Z.

Vlastimil Kocurek

Pokud budete pít jen vouchery, zhruba za dva dny je po vás.

Danel Brvnišťan

Pred pár dňami som bol kúsok od hlaváku a rozmýšľal som kam na dobrú kávu. Spomenul som si na Fantovu kavármu, prešiel cez Sherwood (smažiek neubudlo) a cez novú halu po eskalátoroch (nemal som pocit že tam je zásadne menej ľudí než bežne) a sklamaný zistil že majú zatvorené. Dole v hale bolo všetko otvorené, tak som vystál frontu v Costa Coffee.
Keď sa oni nesnažia ani otvoreným okienkom tak neviem prečo by som im mal posielať peniaze.
Držím palce ďalšiemu nájomcovi, na hlavaku chyba dôstojný podnik.

xyz

Jak jsem z různých zdrojů pochopil, tak státní covid-refundace jsou placeny jen při úplném uzavření provozovny, zatímco při „výdejním okénku“ není (přinejmenším při nynějších opatřeních; loni na jaře to mohlo být jiné) nárok na žádnou kompenzaci.

Tak možná proto.

moot

k tomu okénku bych doplnil, že Costa má tu výhodu, že je u odjezdových cedulí. Zatímco Fantova kavárna je trochu z ruky, což může být normálně výhoda – sednu si v klidu v pěkném prostředí.

Vlastimil Kocurek

Ono zase až tak moc pěkné není. Ale lepší než u fastfoodu rozhodně.

Tom

Moc Vás nechápu. Platí / platili státnímu podniku nájemné, po nikom nic nechtěli, zřejmě i někoho zaměstnali. Vy jste tam nemusel chodit, nikoho nenutí aby tam chodil. Podnikají za své peníze, na své riziko a nemohou dělat, to čím se jim to mělo vracet, vydělat (taky asi nežijete z nuly). Čím se tedy nájemci kavárny podle Vás provinili?

Jiří Kocurek

Chtěli vydělávat. A to je přece špatně.

Vlastimil Kocurek

Kávu si udělejte soma a dejte si ji do ocelové láhve. Já to dělám také tak, a vyjde mě to na 1,-
Podobně bagetu.

Zdrasa

Smutná zpráva, naštěstí ještě ne definitivní. V červnu jsme nahoře byli a servis i káva byly prvotřídní. Snad se zadaří.

Unido

Ta SŽ mě nepřestává udivovat. Malému kavarníkovi neumí dočasně ulevit pár tisíc, ale že ji třeba RJ a LEO od loňska neplatí faktury za dopravní cestu, ji už asi netankuje… viz aktuální ŽM…

Ketchup1970

Quo facet Iovi non facet bovi

Jirka

Smim vedet, co je ZM?:) Rad bych si to precetl taky.

Kajman

Tipuji Železniční magazín.

Ketchup1970

Železniční magazín , měsíčník . Spousta opravdu fundovaných informací z celého světa, plus z modelové železnice . Dokáží například i Radima Jančuru a jeho firmu pochválit a informovat o jejích úspěších a také vystavit kritice, když je potřeba.píší o výrobcích a jejich produktech v osobní i nákladní dopravě od Lisabonu do Vladivostoku a ještě o kousek dál .

On.

A proč snižovat nájemné, když ho lze bezproblému získat od státu. Stát ho na jedné straně vybere a na druhé nasype.

Rossec

Za snahou nevzdat to, bych viděl alespoň otevřené okno a za ním část dne pracovat osobně provozovatele a rád si tam to kafe dojdu příležitostně koupit. Nezpochybňuji, že estébacký stát kašle na pomoc těm (ne všem), kterým byla omezena živnost.

Josef Petrák

Nebyl i odnos kafe s sebou z okna nelegální nějakou dobu? 🙂

ABC

odnos nebyl, ale nesmělo být k okamžité konzumaci 🙂

Jakub P

Což nebylo úplně jasné. Respektive na nějakou dobu nejspíš zakázali i ten prodej kafe sebou a pak to na několikrát odvolávali.

Jinak v létě se třeba majitelé restaurací zpětně dozvěděli, že kdo nechal na jaře otevřený aspoň okno a snažil se aspoň něco málo vydělat, nesplňuje podmínky pro příspěvky na mzdy… Zhruba tak ta státní „pomoc“ funguje v praxi.

Kalina

„Stát uhradí restauratérům plné mzdy i nájmy. Získají bonus na zaměstnance“
Zdroj:agrofert. odkaz smazán

Šejdr

Výborný odkaz, ten článek je krásnou ukázkou, jak se dá věřit slibům naší vlády. Cit.: „Obchody ani služby nebudeme uzavírat,“ dodal na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Vláda se podle ministra zdravotnictví přesvědčila o tom, že obchody nejsou tak rizikové jako restaurace.

švestka

To je dobrý stát jako majitel budovy spravované jeho organizací zavře svému vlastnímu nájemci živnost, ale nájemné mu nesmrdí a chce ho dál. Co taky čekat od Burešovi partičky.

ABC

musí postupovat s péčí řádného hospodáře

Alf

To se nedělá likvidací zákazníků.

Kalina

„Gastronomové získají na tři měsíce od října bolestné ve výši 100 procent nájmů, mezd i odvodů a také bonus za zaměstnance.“
Odkaz vedoucí na fake news server smazán

švestka

Kolik vám za to Bureš platí?

On.

Je to tak. Jedna ruka vybere a druhá ruka vrátí.

Jiří Kocurek

A teď ještě tu o děděčkovi a babičce, jak tahali řepu.

súdružka Kolesárová

Asi bych chtěl vědět na co me penize jdou, tzn. jaky je mesicni najem a jakou mzdu zamestnancum dotuji.Nahoru Fantova kavarna, dle me, patri a rad jim pomuzu,ale zverejeni by prospelo transparentnosti pozadavku a vzajemne duvere

Baraba

Ale to by se musely zveřejnit i požadavky na refundaci od státu. Bez toho to bude vždy jen poloviční obraz. Bohužel, nikdo asi neví, kdy a kolik od státu dostanou….

OndraS

Tak to se bude určitě řešit na příštím zasedání správní rady, ne? 😀

Moudry Cynik

Proc bych se mel skladat na mzdu nekomu, kdo nechodi do prace?

Dispečer

Nikdo tě nenutí, je to dobrovolné. Rád jsem přispěl, na kávě jsem tam byl několikrát, jsem rád, že je nájemcem česká společnost…

Kalina

Bohužel je nuceně už dotujeme my pracující daňoví poplatníci… „Po dobu uzavření provozoven jim bude stát hradit mzdy zaměstnanců v plné výši. Nájemné má kompenzovat padesáti procenty.“ Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/restaurace-gastronomie-najemne-mzdy-prouza-kostner-starek-kompenzace-moratorium.A201014_140820_ekoakcie_maz

Jakub P

To jsou sliby v holdingovým tisku, to nemá s realitou nic společnýho. Teda pro jakejkoliv podnik, kterej v holdingu není.

Kalina

„100% nájmu na tři měsíce, 100% mezd a odvodů, speciální kompenzace za pokoje pro ubytovací zařízení a gastro bonus pro všechny majitele restaurací ve vazbě na počet zaměstnanců.“ https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3240938-je-pripraven-podpurny-program-pro-restauratery-predpoklada-400-korun-na

Ketchup1970

Mluvil jste s některým z neúspěšných žadatelů o kompenzace? Hází jim to zpátky jak na běžícím pasu ….

Kalina

Vím o případech, kdy živnostník vesele v činnosti pokračuje a navíc k tomu si vylepšuje svůj rozpočet o dotaci z našich daní.

Ketchup1970

Což ukazuje, že nejsme Švýcarsko ani Švédsko . I když kolik těch případů je, těžko spočítat . Stát imho neměl nic zastavovat, měl pouze trvat na hygienických opatřeních , tvrdě ale fér. Takhle máme klausoidní nošení rousky, která je v textilní podobě nošena po kapsách atd. Ale to víme všichni jak to bývá …

Jiří Kocurek

To můžu klidně napsat, že žinostník jmeném … si hraním po klubech vydělává 50.000 měsíčně.

Jakub P

Je otázka, jak moc vesele v činnosti pokračuje. Pokud zavřel hospodu o desítkách míst a prodává z okna, může být klidně na pětině tržeb oproti normálnímu stavu nebo ještě míň. I v dalších oborech někteří pokračujou se zlomkem obvyklých tržeb a jen díky tomu pomaleji rozpouštěj rezervy. Pokud pokračuje bez výraznýho poklesu tržeb nebo načerno v oboru, kde měl mít zavřeno úplně, a přitom pobírá podporu, jsou dvě možnosti – buď porušuje podmínky podpory / dostává ji na základě nepravdivejch tvrzení v žádosti a pak páchá podvod, na kterej by fungující FÚ měl přijít (a že na jaře se kontroly… Číst vice »

Javert

Co Covid nájemné a další programy? Nepodnikám, takže se fakt ptám, jestli nefungují / jdou pomalu / hradí moc málo…

noerf

Asi počítají, že zrovna v tomto místě je přetlak zájemců, a že když nepřežije jeden nájemce, bude druhý.

ABC

nemyslím že zde se jiný nájemce nenajde…

Ketchup1970

Kolínské nádraží a kupoval jsem tam kafe a fornetti , ptám se holky u kasy, zda je znát ten propad . Odpověděla , že jo a dost.

Venca

Já v ČR už také nepodnikám, jen občas něco udělám na živnosťák, ale poslední zpráva co jsem registroval byla, že se programy oproti jaru nedají kombinovat. Bohužel v ČR je vše hrozně zdlouhavý proces. Vláďa se chlubí, jak si schválila schodek 500mld a nakonec byl jen 340mld. Těch 160mld, ale za tento rok ty podnikatelé potřebují. Nevím proč to nejde jako v Německu, prostě přijdu s daňovým přiznáním z min. roku a odklepnou mi podporu 55-80%. Řešila by se jen pomoc novým provozům a provozovnám. To co dělá vláda je, že jen opravdu rozhazuje těm podnikatelům drobný a oni štejně… Číst vice »

ABC

v Německu, prostě přijdu s daňovým přiznáním z min. roku a odklepnou mi podporu 55-80%asi tam ty ojra tisknou

Venca

Hlavně sice omezují provozy, ale třeba jen částečně.
A svým způsobem máte pravdu, některé tam tisknou. 🙂

Baraba

Myslím, že toto by u nás pro podnikatele znamenalo ještě větší ztrátu. Velká část z nich je naučená optimalizovat daňové přiznání na co nejmenší odvody státu i za cenu zkreslování výnosů a nákladů.

Jaaaa

Ale je to spravedlivé. Nakoliks ty pomohl ostatním, teď ostatní pomůžou tobě.

Jakub P

To přijde se zpožděním několika měsíců a zdaleka to nepokryje ani fixní náklady. A to když se člověk probojuje brutálním papírováním, podepíše vyděračskou klauzuli, že se vzdává jakýchkoliv jiných nároků a tak. Něco málo se tak získat dá, ale zdaleka to není na udržení podniků a je to jen zlomek toho, čím se vláda chvástá. Reálně jsou to drobný. A pokud člověk teoreticky mohl mít otevřeno, ale je navázanej na provoz, kterej musel zavřít, tak smůla. Zrovna dneska jsem viděl zamítnutí žádosti o podporu od fotografa plesů a svateb s tím, že přece focení jako takový zakázáno nebylo a že… Číst vice »

Džamel

Tak zrovna fotograf může ze dne na den dát foťák do skříně a jít rovnat palety nebo na kasu, to zrovna je obor, který může ze dne na den přerušit a potom znovu rozjet…

Jakub P

To může. Akorát, že v tom foťáku můžou ve skříni bez užitku ležet a stárnout stovky tisíc. Plus vyjde ze cviku, přijde o víc jak rok zkušeností, atd. Nebyla to žádost o nic extra, jen o to, co slibovali každýmu, kdo musí kvůli opatřením přerušit živnost. Kdyby aspoň na férovkuřekli, že lidem zasaženejm zákazama nic nedaj, bylo by to snad lepší. Takhle maj lidi, kteří se v tom nepohybujou, pocit, že se podnikatelům kdovíjak pomohlo a realita je úplně jinde. Jasně, jít někam dělat manuálně je možnost. Která ovšem nepočítá s tím, že řada podnikatelů musela na začátku na dluh… Číst vice »

Kalina

Svatby, pohřby ani focení krajiny zakázáno nebylo, tedy může provozovat fotografickou činnost dál. Samotný nákup foto vybavení tržby nezaručuje, je to čistě záležitost vlastního rozhodnutí. A je vrchol drzosti chtít na to dotaci od státu (úspěšnějších daňových poplatníků).

Kubrt

Ty tohle fakt píšeš z přesvědčení, nebo tě platí holding?

Jakub P

Až na to, že krajinářský fotografové se v ČR uživí tak 3, pohřeb si chce nechat nafotit málokdo, svatby jsou dost silně omezený, koncerty, firemní akce a plesy zakázaný téměř úplně… Upřímně, jsem rád, že jsem se kdysi rozhodnul nechat si focení jako koníčka a nevěnovat se mu naplno. ŽL na to sice furt mám, ale vzhledem k tomu, že jsem posledních pár let nic za peníze nenafotil a můj aktuální obor moc zasažen není, nežádal jsem ani o tu jarní podporu pro OSVČ, kterou bych asi dostal (jako jedna z mála fungovala). Nákup vybavení samozřejmě tržby nezaručuje, to nikdy… Číst vice »

Baraba

Nevidím to tak, že se chlubí, že pomáhá všem. Chlubí se hlavně že pomáhá těm co jsou „nejvíce“ vidět. Bohužel vše je vždy věcí rozhodnutí úředníka a ten byl u nás vždy nejmocnější a každý si nařízení, vyhlášky a doproučení vykládá jinak.

Já sám mám živnost jako vedlejší činnost. Nyní v Covid období nevykonavatelnou, takže se na mne nic z daných programů nevztahuje, ale upřímně jsem nenašel žádný model, který by v našich podmínkách vyhovoval všem.

Ani Německý model není ideál. Ani ten nepomáhá všem. Na první pohled to jsou podnikatelé a firmy bez historie….

Martin79

Demagogie nejhrubsiho zrna.

Alf

Jo, třeba od státních zaměstnanců, to jsou nejúspěšnější daňoví poplatníci, u nich není ani v krizi žádný propad ve výběru.

Jiří Kocurek

Nejúspěšnější daňový poplatník je přece Agrofert – na daních odvede půl miliardy. Že dostane 2 miliardy na dotacích už ANO nezajímá.

Haha

No jo, SŽ je mimo realitu celkově (i u vlastních staveb), tak by mě překvapilo, kdyby vnímala realitu kdekoli jinde.

pkb

Myslíte u demolice staveb typu megalomanské nádraží v obci Horní Dolní, kde žije 5 lidí?

medical_examiner

Jestli vlak zastavuje v obci s 5 stálými obyvateli, je to opravdu nepřiměřeně nehospodárné.
Leda že by tam bylo hodně chatařů a chalupářů. To by tam některé spoje zastavovat měly.

VTT

A nebo vyšperkovávání budov v místech, kde v okolí snad ani těch 5 lidí nežije – Ledečko, Hrušovany n. J…

Ketchup1970

Víte kolik stojí metr modrého zábradlí ? A betonové protihlukové stěny i když do pole?

Jiří Kocurek

Mají to asi půl kilometru na vlak. Obec má 1500 obyvatel.
https://mapy.cz/s/hojudacoru

Ale jo, z vlaku není vidět, neexistuje. Dojmy nad fakta!

Vít Jůza

5 lidí bydlících na nádraží lepší, než aby žili pod mostem. Mohli by na tom nádraží ubytovat početnější rodiny … ale ať pronajmete komukoli, nevíte, jestli z toho za 10 let bude jeden, nebo deset, a každá výměna nájemníků je oboustranně blbá.