dkv-spojujeme

Elektrická jednotka Moravia ve čtvrtek poprvé sveze cestující

Elektrická jednotka Moravia. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářElektrická jednotka Moravia. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Nová jednotka by měla obsluhovat linku S3 v úseku Tišnov - Židlochovice.

Cestující v Jihomoravském kraji se po letech čekání dočkají v regionální dopravě nových elektrických vlaků. Ve čtvrtek vyjede do zkušebního provozu s cestujícími první dvouvozová jednotka Moravia (RegioPanter) od Škody Transportation. Dnes to oznámil kraj.

Nová jednotka by měla obsluhovat linku S3 v úseku Tišnov – Židlochovice. Prvním vlakem by měl být Os 11411 s odjezdem z Tišnova v 6:46. „Jde o testovací jízdu v plném provozu, nelze proto garantovat, že souprava opravdu ve čtvrtek vyjede a že v provozu vydrží po celý den. V průběhu testování se mohou vyskytnout potřeby vozidlo různě doladit,“ upozornila mluvčí kraje Alena Knotková.

Jihomoravský kupuje od Škody Transportation do svého majetku celkem 37 jednotek, 31 čtyřvozových a šest dvouvozových. První čtyřvozová jednotka by se měla vydat do zkušebního provozu s cestujícími v prosinci. Na jaře by měly vlaky začít jezdit v pravidelném provozu. Kraj za ně zaplatí 6,5 miliardy korun, smlouva byla uzavřena v prosinci 2019.

Nové vlaky budou pro Jihomoravský kraj zatím provozovat České dráhy, od roku 2025 pak dopravce, který vzejde z výběrového řízení. To bylo mimo jiné podmínkou, aby kraj na pořízení vlaků získal 85% dotaci. Jihomoravský kraj je v tuzemsku průkopníkem modelu, kdy vlaky vlastní samospráva.

Jednotky Moravia byly představeny v Brně v neděli 28. srpna. O budoucnosti integrované dopravy na jihu Moravy a změnách, které ji v nejbližší době čekají, hovořil v srpnu v podcastu Cesty Zdopravy.cz ředitel KORDIS JMK Jiří Horský.

Tagy elektrické jednotky pro Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj Moravia Škoda Transportation
77 komentářů