LOT 3a leaderboard

EasyJet chce od akcionářů další miliardu, odmítl nabídku převzetí. Reuters mluví o zájmu Wizz Air

Airbusy společností Wizz Air a easyJet na letišti Luton. Foto: Steve Knight / Flickr.comAirbusy společností Wizz Air a easyJet na letišti Luton. Foto: Steve Knight / Flickr.com

EasyJet zatím ukazuje výrazně pomalejší zotavení po pandemii než jeho nízkonákladoví konkurenti.

Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air podala podle agentury Reuters nabídku na převzetí aerolinek easyJet. Britský dopravce dnes ve zprávě pro investory uvedl, že odmítl nabídku od nespecifikovaného zájemce pro její nízkou hodnotu. Wizz Air se odmítl k tomuto tématu vyjádřit.

Spojením obou nízkonákladových dopravců, kteří mají ve flotile jen Airbusy, by vznikl silný rival zejména pro Ryanair. EasyJet se ale rozhodl nabídku odmítnout a namísto toho získat dalších 1,2 miliardy liber od akcionářů na zotavení po pandemii koronaviru. Ve svém vyjádření easyJet uvedl, že nabídka výrazně podhodnotila cenu firmy. Spojení obou firem ale dává částečně smysl nejen kvůli jednotné flotile: easyJet je silný hlavně na západních trzích, Wizz Air na východních.

Navýšení kapitálu má easyJetu pomoci zesílit jeho rozvahu a umožnit agresivnější cenovou politiku pro oživení letecké dopravy. Podle easyJetu se na trhu objevila řada volných míst, takzvaných slotů, na klíčových letištích jako v Paříži, Miláně nebo Amsterdamu. „Jde o jedinečnou příležitost je získat,“ řekl šéf easyJetu Johan Lundgren. Dopravce chce vzít část tržního podílu od klasických aerolinek, současně na něj ale útočí nízkonákladová konkurence Wizz Air a Ryanair. Obě aerolinky zatím vykazují rychlejší zotavení z pandemie.

EasyJet očekává, že za období od července do konce září se dostane kapacitně na 57 % ve srovnání se stavem před pandemií. Ryanair přitom ohlásil již 75 % počtu cestujících z roku 2019, Wizz Air dokonce 85 %. EasyJet kvůli pandemii musel vybrat od akcionářů další peníze v červnu loňského roku.

Tagy easyjet seznam Wizz Air
3 komentáře