Cestovní ruch Infrastruktura Stavebnictví Vodní doprava

Druhé nejvytíženější zdymadlo: ŘVC na Štvanici přistaví stání pro lodě a prohloubí dno

Zdymadlo Štvanice. Autor: ŘVC
Zdymadlo Štvanice. Autor: ŘVC

Ředitelství vodních cest chystá jednu z největších staveb na vltavské cestě v Praze. Zřejmě už v říjnu si dělníci vezmou do práce soustavu plavebních komor Štvanice, akce je součástí celkové úpravy vodní cesty mezi Prahou a Mělníkem. Do modernizace zdymadla Štvanice dá ŘVC přes sto milionů korun.

ŘVC chce především vyřešit nedostatečnou kapacitu stání u horní i dolní rejdy a omezený ponor. „Tyto nedostatky stávající infrastruktury představují významné překážky na vodním toku Vltava a mají negativní dopad na využití vnitrozemské vodní dopravy,“ píše ŘVC ve svých dokumentech.

Obě rejdy projdou opravou, horní bude rozšířena o nové čekací stání pro malá plavidla, na dolní vzniknou nová stání pro malá i velká plavidla. Vedení ŘVC si od stavebního zásahu slibuje i zvýšení bezpečnosti plavby, neboť velké osobní a nákladní lodě budou nově oddělené od rekreačních plavidel.

Úpravy zdymadla Štvanice. Pramen: ŘVC
Úpravy zdymadla Štvanice.
Pramen: ŘVC

V horní i dolní rejdě dojde rovněž k vybagrování dna, aby se plavební hloubka zvýšila z dnešních 1,8 metru na 2,5 metru, zároveň budou zpevněny břehy. Zdymadlo bude osazeno novým osvětlením a plavebními znaky. Hotovo by mělo být koncem příštího roku, správci vodních cest aktuálně v soutěži hledají architekta a stavební dozor.

Zdymadlo Štvanice vzniklo v současné podobě v letech 1907 až 1912, naposledy prošlo rekonstrukcí v 80. letech. Podle ŘVC jde o druhou nejvytíženější komoru v tuzemsku, kterou ročně využije přes 10 tisíc lodí. První je s 30 tisíci smíchovská plavební komora.

Omezení plavebního provozu přitom čeká Štvanici už v létě. Státní plavební správa ve středu oznámila, že kvůli opravě dolních vrat bude od 16. července do 2. září zastaveno proplavování velkou komorou, lodím tak bude sloužit jen sousední menší komora.