Drážní inspekce: Příčinou srážky vlaků u Českého Brodu bylo selhání srdce

Nehoda u Českého Brodu. Foto Pavel Bušta / FBNehoda u Českého Brodu. Foto Pavel Bušta / FB

Výsledkem šetření je i bezpečnostní doporučení na snížení rychlosti při jízdě podle rozhledových poměrů.

260 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vašek

Krátké obraty vidím jako jeden z problémů. Když jsem jezdil v osobce, byl nejkratší obrat kolem třiceti minut. Člověk v klidu přešel, udělal předpisové úkony a ještě měl chvilku vydechnout, orazit. Dnes přeběhne na druhé stanoviště a ihned vyráží zpět, v horším případě už měl být dávno pryč, to z důvodu zpoždění. Jak má potom být strojvůdce v psychické pohodě? Na toto však kompetentní neslyší.

Y.K.

Pokud by to bylo o optimálním využití techniky, tak nic proti rychlým obratům, po obratu nemusí jet s jednotkou ten samý strojvedoucí a pak – fíra má pauzu a technika nepostává kvůli přestavce lidí.

Problémy jsou dva – jeden organizační, někde to je problém a někde se nechce, nicméně zrovna v Praze by to ale problém nebyl).

Druhý je, současná přesnost provozu stejně nepřeje rychlým obratům. Což je popsáno i v závěrečné zprávě.

Miroslav Zikmund

Vážení účastníci „učené disputace“, kteří si podrobně přečetli závěrečnou zprávu DI, mně v té zprávě chybí jasná informace o tom, jak byl předpisově strojvedoucí vlaku 9359 zpraven o poruše TV v Českém Brodě … a umístění / neumístění návěstidel … Nebo se vychází z toho, že byl informován už při jízdě vlaku 9349 … ? Nevylučuji, že si to špatně vysvětluji …. Zatímco u 60051 a 57559 je zdokumentována komunikace výpravčího z Kolína se strojvedoucími ohledně závady TV, komunikace se strojvedoucím vlaku 9359 chybí – alespoň ve smyslu „Pane strojvedoucí jste zpraven o závadě na TV v Českém Brodě a… Číst vice »

Petr Šimral

To je Mirku dobrá připomínka, taky jsem to tam neobjevil a vlak 9359 byl zpraven výpravčím Praha TGM společně s vlaky předchozími toho samého strojvedoucího, tedy zcela jistě ještě před strženými dráty.

Nadšený železničář

Výpravčí PPV Kolín mj. uvedl toto: předpis SŽDC D1 hovoří, že vlak musí být o všech mimořádnostech (např. mimořádný vjezd na obsazenou kolej, nepředpokládaná výluka koleje, trakčního vedení nebo zabezpečovacího zařízení) zpraven nejpozději u vjezdového návěstidla;

Zřejmě tím myslel odpověď na nezpravení vlaku Os 9359.

Nadšený železničář

str. 29 ZZ:

předpis SŽDC D1 hovoří, že vlak musí být o všech mimořádnostech (např. mimořádný vjezd na obsazenou kolej, nepředpokládaná výluka koleje, trakčního vedení nebo zabezpečovacího zařízení) zpraven nejpozději u v

Nadšený železničář

nejpozději u vjezdového návěstidla;

Pavel H.

Kromě výše uvedené nejasnosti kolem zpravení strojvedoucího o napěťové výluce mě zaujala i jedna věta ve výpovědi výpravčího PPV Kolín: “Během své směny dne 14. 7. 2020 se strojvedoucím vlaku Os 9359 nekomunikoval a ani nemohl komunikovat z důvodu průběhu své směny, kdy nejprve řídil provoz (dle harmonogramu od 20:00 h do 20:30 h) v úseku žst. Kolín sever a dle předávky od 21:13 do 21:52 h řídil provoz v žst. Český Brod.” V další odrážce téhož odstavce se uvádí, že:” z důvodu nepředpokládané výluky trakčního vedení informoval strojvedoucího vlak Nex 60051 o chybějící návěsti „Připravte se ke stažení sběrače“… Číst vice »

Robil

Pane strojvedoucí? Ano prosím? Máte zpoždění přes dvě minuty! Copak tam napíšeme? Napište si co chcete! Jízdní doby a jízdní řád stojí za howno. A všichni to víte ! Tak pane stojvedouci , neměl by jste být vulgární do vysílačky , je to nahráváné………..

Miroslav Zikmund

Spisovný výraz „exkrement“ ….

Schmidt

AŽD má co mluvit o zlozvycích… Raději by mělo jako dodavatel říct, kdy tu konečně bude funkční ETCS v rutinním provozu, tam kde už několik let je ve „zkušebním“ provozu (po několikaletém zpoždění)…

Georg

ano, zlozvyk je to blby a nebezpecny – a co je nejhorsi, kdyz je cloveku zle, tak jako prvni ho napadnou prave zlozvyky…
at to rika azd nebo treba krakonos…

Jiří Kocurek

Ale ono se pod ETCS už mnohde rutinně jezdí. Jen se musíte ptát Správy železnic. Mají to na webu.

Koumes

Jakože ten fíra mohl jet pod ETCS? Ale jděte, kde by se vozidlová jednotka ETCS na té soupravě vzala?

Leinad

Této nehodě by ETCS nezabránilo.

ervoš

Velká náhoda,že by kolegovi v těch 6 vteřinách od poslední obsluhy VZ selhalo srdce.Od začátku to vidím tak.že jel proti stůj na autobloku podle rozhledu. Záhy v dáli se rozvítilo na volno,navíc vysoko na lávce,které platilo pro pošták,který byl krátký a tmavý.Strojvedoucí elefantu myslel,že to platí pro něho a začal zvyšovat rychost.Pošták vůbec neviděl a proto nereagoval.

Y.K.

Jenže to je nález patologa, nikoliv teorie.

Qěcy

Příčina selhání srdce byla objasněna? Bylo jasně stanoveno, že mu selhalo srdce dřív, než zjistil, že vrazí do vlaku? Jak na to vyšetřovatelé přišli? Co může úlek a případně i uvědomění si vlastního zavinění způsobit člověku se srdcem?

Qěcy

Sám ale doufám, že v tom je ten fíra nevinně.

Y.K.

Vyžádejte si patologickou zprávu, já nejsem ani lékař ani odborník na posmrtné změny v organismu. Lidi soudního lékařství co píšou pitevní zprávy takoví odborníci jsou a dokáží odlišit stresové reakce a selhání orgánů.

Stresová reakce se posmrtně pozná, běžně se to objevuje u pilotů a stačí na to sekundy.

off

Patologickou zprávu si sice vyžádat můžete, ale rozhodě ji nedostanete – lékařské tajemství. Jinak je ale pravda, že to, co je napsané ve zprávě DI, je trochu matoucí. Jako hlavní důkaz zdravotní indispozice je tam uvedené imunohistochemické vyšetření srdeční svaloviny. Nejde tedy o vyšetření známek stresu před smrtí. Pokud mělo jít o onemocnění srdce, jde o vyšetření svaloviny srdečního svalu, kde může být takhle detekované déle trvající nedokrvení = typicky jako následek infarktu. Nicméně matoucí je, že současně zpráva uvádí, že dotyčný před příhodou netrpěl žádnou nemocí. Protože jestli šlo o infarkt, tak dlohodobě nemocí zcela jistě trpěl (byť třeba… Číst vice »

Y.K.

Jistě v závěrečné zprávě jen jen nejnutnější výtažek pro podložení tvrzení, více ze zprávy znalce nemá smysl tahat na světlo, pokud to nemělo příčinnou souvislost. Kvůli ochraně zemřelého.

Dost podstatné zjištění je, že v obsazeném úseku vlastně neřídil (nezasahoval do řízení). Řídilo AVV, kromě zmáčknutí živáku žádné další zásahy do řízení, což podporuje teorii „zmatení a zhoršení vnímání, kvůli akutní ischemické příhodě“. Jinými slovy, nejzažranější automatické úkony ještě mohl udělat, ale aktivní kontakt s realitou už asi byl v háji.

tarten

Je to smutné. Přitom smysl živáku je právě pro takové situace.

Petr Šimral

Doporučuji si tu Závěrečnou zprávu přečíst, ono by vás to „osobní myšlení“ přešlo. Návěst dovolující jízdu byla postavena půl minuty po vzniku MU. Jednotka byla po celou dobu jízdy v obsazeném oddílu řízena zařízením AVV, pro které pokyny strojvedoucí zadal ještě před vjetím do obsazeného oddílu.
Kromě obsluhy tlačítka bdělosti neudělal strojvedoucí jediný úkon, kterým by řídil jednotku…

VýpravčíXY

To víš Petře, nejvíce jsou chytří ti, co o tom nic neví. 😀

Petr Šimral

Jo jo…

Lopata

Ne. Nemáte pravdu. Stačí si přečíst závěrečnou zprávu DICR a nespekulovat. Vyjma rutinní obsluhy TB nedělal vůbec žádné úkony. (vy zvyšování rychlosti)

Lukáš Chytil

Na vjezdové návěstidlo NEMOHL VIDĚT!! Je tam oblouk, zástavba a stromy.

Hajnej

Žádné volno se v dálce nerozsvítilo. A i kdyby, tak v případě jízdy do obsazeného oddílu je setsakra zapotřebí se přesvědčit, že je opravdu pro mě a ne pro toho přede mnou.
Potíž je v tom, že příslušné ustanovení D1 se mnohaletou tradicí vykládá jako jakási nadřazenost návěstního znaku nad kódem VZ a ta volnost tratě („TAF“) mezi čelem vlaku a návěstidlem se z toho jaksi vytratila…

Miroslav Zikmund

Podobná nehodová událost :
Vykolejení vlaku Os 2316 v železniční stanici Ústí nad Labem hlavní nádraží – obvod jih (trať 527A Praha-Bubeneč – Děčín hl. n.) 28.06.2010

Najdete na webu DI ….

Petr Šimral

Nezapomínejme na Jesenské někdy v roce 2000.

Dušan

V té zprávě jsou nesmysly – sestava 471+071+971 má v případě, že motor brzdí se zapnutou dynamikou v režimu P+E a ostatní vozy v režimu R celkem 140 br. %, ale ve zprávě se uvádí na straně č. 21 že to je 121 br. % – to je jedna věc. Další je pak tak, že tlačítka „Přiv“ jsou na pultě dvě a musí se stisknout současně, ale ve zprávě se uvádí na straně č. 22 uvádí, že bylo zmáčknuto pouze jedno, což je nesmysl, protože na to by AVV v tomto případ nijak nereagovalo a nemohlo by tedy dojít k… Číst vice »

Dušan

OPRAVA: podle obrázků pultu z té odkazované zprávy má řada 471 opravdu to tlačítko „Přiv“ jenom jedno, ale na 380-kách apod. jsou dneska už dvě a musí se stisknout současně.

Vojtěch Valeš

Těch 121% je správně, jelikož se jedná o vlak s přepravou cestujících, tak se počítá do Zprávy o brzdění hmotnost plně obsazené jednotky. 140% je při prázdné stavu, tedy pokud by jel jako Sv, tak by těch 140% bylo správně.

Dušan

Není, ta jednotka má samočinné brzdění podle zatížení, takže br. % je stále jedno a to samé a to 140 br. %. Ve zprávě o brzdění – zřejmě TZOB – má být uvedena hmotnost v prázdném stavu a ta je 155 tun a brzdicí je pak 218 tun, čili 218/155 * 100 = 140 br. %. Takto to uvádí ve svých služebních pomůckách přímo dopravce ČD, a.s.

Vojtěch Valeš

V TZOB jsou uvedeny oba stavy, jak prázdný tak plné obsazený.
Brzdění podle zatížení sice má, teď si jistý do jaké meze, protože podle zkušeností při hodně plném vlaku je znát menší brzdný účinek. Ale i tak to podle mě k finálním výpočtu jezdících % nemá žádnou váhu, protože výsledné brzdící procenta jsou při použití rychlobrzdy, což jsou jak magnety, 100% EDB a dle mě i maximální tlak v brzdových válcích, protože předpokládám, že při rychlobrzdě nějaké aktuální zatížení jednotky jde stranou.

Dušan

Těch 140 br. % je uváděno jako minimum dostupné vždy v polohách P+E u 471 a R u 071 a 971 bez ohledu na aktuální zatížení jednotky. To, že s nevyznačenými magnety to má ještě reálně víc to je jasné – o tom spor není.

Hajnej

Na klávesnicích UC je okolo Přiv a RZ ohrádka, která brání nechtěné obsluze, ať už zbloudivším prstem nebo třeba upadnuvším sešiťákem. Na membránové klávesnici MSV je místo té ohrádky buď ono Tebou zmiňované zdvojení tlačítek, anebo na novějších dvouřadých klávesnicích nutnost tlačítko přidržet.
Všechny tři varianty se ale pořád točí okolo té prevence nechtěné obsluhy.

Koro

X krát zasáhl do AVV pravděpodobně s domněním, že volno je pro něj a ne pro pošťáka, nevím, jestli tohle má něco společného se srdeční příhodou. Ale tak třeba ano. Že s tím souvisí neustálý tlak na této trati musí být jasné každému, kdo nejen tam jezdí !

Lemmy

Za AVV by měli být fíři ve vlastním zájmu rádi a ne ho vypínat – vzhledem k tomu, že skutečný zabezpečovač neexistuje.

Jenisej

Opravdu ? Já jej osobně nemám rád, protože AVV dokáže udělat smrtelné boty a nikdo je nechce řešit.Ale Koterovo nařízení nikdo zrušit nechce.

Miloš 2

Můžete upřesnit ty smrtelné boty?

Oce

Smrtelná bota mě nanapadá ani jedna. Ale třeba za zhoršené adheze se na AVV moc jet nedá. Ztrácí orientaci, případně nezastaví kde má, obuje soupravu atd. No a taky bez AVV se dá zastavit jemněji než s AVV. Je to na dlouho u piva 🙂

Petr

A proto tam je Ft a Pt a na základě jejich hodnost avv dokáže brzdit i jen vzduchem a třeba i 1,5 km před místem zastaveni. Ale joudové, co si stěžují, že to na avv klouže, tak to je i i na A při stejných hodnotách. Avv jiný pohon nepoužívá než ten, který se používá i na A a M. A je jen na firovi,jaké hodnoty Ft a Pt zvolí. A největší prdel je, že pak volají, že to klouže a když se na dálku koukneme, tak místní tah je 100%. Po této informaci zpravidla pokládá telefon a po další… Číst vice »

Dušan

Přesně tak !! Stejně tak fíra vykládá, jak na Syslografu je moc rád, že s AVV nefrčí 160 km/h kolem Výstrahy a na Interpanteru s 201 br. %jo, jenže už zapomene říct to b), že Syslograf má oproti Interkočce ta procenta o něco víc než poloviční a že by teda laskavě snížil na Interkočce skrze tlačítka F +/- poměrný tah ho už (bohužel) vůbec nenapadne:-)))

Oce

Jak kteří strojvedoucí. Nejsou všichni blbci jak si myslíte.

Dušan

To není o tom, že by byl někdo blbec, ale je to o celkovém proškolení a znalosti systém AVV a tady to u ČD funguje, co jsem měl možnost vidět stylem „Jirko, když zmáčknu todle, tak se stane co ? Hele nevím, mě to včera Olda neříkal, tak na to radši nebudeme šahat jo ? A co pak chcete mít za výsledky:-)) Pak se šíří naprosté legendy a hoaxy, co se týče obsluhy – taková je realita.

Leinad

Jak vypadá „rozumná“ smrtelná bota AVV?

Oce

Zrovna se 471 jezdím za sucha na Ft a Pt max. 60%. Víc to fakt nemá cenu (lhostejné zda na CB nebo AUT). Při špatné adhezi je minimum 30% a i to je moc.

Miloš 2

Naprostý souhlas.Já bych šel ještě dál.Já jsem se od AVV nechal i vyučovat.Kde začít brzdit,kde přejít do“výběhu“a přijet přesně na čas/např./.

Schmidt

ať žije AŽD!

Hajnej

Při zhoršené adhezi se jet dá, ale musí se vědět jak – především omezit Ft.
Právě ta ztráta orientace dost vypovídá o tom, žes neomezil vůbec nic a nechals to na skluzovce…

Jenisej

Tak třeba…. Samovolně si nastaví maximalni traťovou dovolenou rychlost a začne na ni zrychlovat, byť jste ji v režimu AVV ručně omezil ? A než si to strojvedoucí uvědomí, tak ve dvacítce už jede padesát ? Třeba ?

Jiří Kocurek

Jestli nepozná, že jede 2,5 x rychleji než chtěl, tak … má on řidičák?
Jet někdo 75 km/h namísto 30 km/h přes přejezd, tak ho tady diskutující popraví na 100+1 zůsobů.

Leinad

Kdyby to AVV vážně „chtělo“ udělat (překročit bez povolení nastavenou rychlost) a fíra tomu zabránil, stejně je to pěkná vada 😀

Miloš 2

Samovolně si AVV nic nenastaví,každé zvýšení rychlosti musí nastavit strojvůdce.Narozdíl od snížení rychlosti.To zařídí AVV naprosto spolehlivě samo.

Vbb

Kecáte. Každé zvýšení rychlosti musí zadat strojvedoucí a pokud zadá na klávesnici třeba 100, tak to traťovou 140 samo nenavolí, ale zastaví se na té 100.

Hajnej

AVV nemůže jít s rychlostí výš, než byla poslední volba strojvedoucího.

Oce

AVV si často a rád zapnu. Stejně jako jezdím rád i bez něj. Proč? Protože schopnost vést vlak bez něj se musí natrénovat a tréninkem udržet. Jezdit jen a pouze na AVV znamená postupně degenerovat a schopnost jezdit bez AVV ztrácet. Ono to totiž ne vždy funguje (posun, Sv vlaky, závady atd.)

Georg

nicmene ten trenink jizdy s vypnutym avv lze provadet na sedlovych vlacich, za svetla a idealne mimo trat 010…

Oce

Jistě. Natrénovat ano, ale občas si to zkusit i v noci. V noci se předměty zdají být dál než ve skutečnosti jsou. Za AVV jsem rád u nočních nebo brzkých ranní směn, nebo když se cítím unavený.

Lukáš Chytil

Strojvedoucí nemohl v místě nehody vidět přes zástavbu a stromy na vjezdové návěstidlo.

Pokud byl strojvedoucí tak moc zkušený, tak nechápu, proč když projel stůj a ztratil se mu kód, tak si tam dal 100. To tak musel vlak předpokládat. To si o průser vyloženě říkalo.

Miroslav Zikmund

Váš názor …. Z patologického nálezu je patrná „náhlá příhoda srdeční“, popisováno jako prudká bolest v oblasti srdce – což může vést ke „zmatenému chování“ > postižený ztratí kontrolu nad svým jednáním …. v popisovaném případě opakované (podvědomé) mačkání ovládacích tlačítek … Každá taková zdravotní indispozice je zcela individuální, jak svým okamžitým projevem, tak okolnostmi … a následky. Nicméně kladu si kacířskou otázku – pokud by neobsloužil v důsledku zdravotní indispozice tlačítko bdělosti a po kolapsu strojvedoucího vlak zůstal stát na trati, jak se dostat na stanoviště strojvedoucího – předpoklad, že boční dveře jsou uzamčeny na klíč – a pokusit… Číst vice »

Vašek

Elefant ani boční dveře ven nemá a z prostoru cestujících není klika. Jedině sehnat někoho se sekerou, klíčem, později čipem.

Leinad

Klíč, čip – nemají to štíplístci u sebe?

Vašek

Ne.

Pomeranč

Nevím, zda si to z loňských diskuzí dobře pamatuju, ale: 1) neměl postaveno pošťák, ale Lv vectron v nulté a 2) z místa nehody prý není vidět na vjezdová návěstidla.

Koro

Bůh ví, jak to bylo

Petr Šimral

A od toho je ta Závěrečná zpráva, kde je zcela jasně napsáno, kdo a v kolik měl postaveno, například…

Hajnej

Žádné volno tam nebylo, tudíž se nebylo co domnívat.

Tady na Moravě

Hele možný to je, nemám důvod DIČR nevěřit. Jenže ten problém je v tom, že za současných předpisů a technologického zabezpečení k tomu vůbec mohlo dojít. A že grafikon a řízení dopravy na přecpaném koridoru k tomu každý den přispívaly. Tedy že existuje něco jako přivolávačka, nebo obecně vjezd do obsazeného oddílu, a že fírové v takových případech jezdili nadoraz, aby stíhali JŘ.
Pak už skutečně stačí jen jedna krátká indispozice. Nemusí to být ani infarkt, stačí chvilková závrať, a jste v sobě. Dráha není dálnice, tady by se neměly lepit vozidla sobě na zadek.

Ketchup1970

Na dalnici snad ano ????

Ketchup1970

Dva hlasy pro lepiče😂, to jsou ti slavni o kterých pak půl dne referuje Zelená vlna .. ? Hromadná nehoda v levém pruhu dálnice ? Já si raději počkám , až “vláček vlevo “ odjede a pak pokračuju s leošími rozhledovymi i brzdnymi poměry .
Mimochodem “tady na Moravě” na Moravě nemáte: “TA vozidla neměla “ ale neměly ? Jako ty ženy ?

tarten

To nemáme ani v Čechách, kromě spisovné mluvy, která v tomhle případě zní čím dál víc strojeně. Ženy s tím nic, ale hovorově *ty města analogicky jako ty hrady.

Lemmy

Návěstní předpisy jasně stanoví pravidla pro jízdu přes permisivní Stůj na autobloku – věc stará tak šedesát let.
Tady je na vině skutečnost, že tomu člověku bylo zřejmě hodně špatně a nemusel si uvědomovat, co dělá.

Miroslav Zikmund

D1 / D2 účinné od 29.8.1962

Lukáš Chytil

Jenže dříve byl možný vjezd do obsazeného oddílu až po 5 minutách, což už dnes neplatí.

Y.K.

Také to bylo dost hloupé opatření. Lepší je omezit rychlost jízdy podle rozhledu, to alespoň sníží následky, když se něco nepovede a zároveň to neblokuje provoz při „spolehlivosti“ zabzař v ČR.

Leinad

A to něčemu pomohlo?

Lukáš Chytil

No moc ne. Nehody s najetím byly i tehdy. Navíc tehdy platil i zákaz vjet do oddílu, pokud byl vidět konec jiného vlaku.
Je to pouze upřesnění co platilo tehdy a co dneska.

Filip Jirsák

No tak zrovna v tomto případě by to pomohlo. (Čímž těch 5 minut neobhajuju.)

Leinad

Taky by pomohlo vědět, co se děje – pokud vlak vepředu jede, tak zadní počká a pojede normálně na výstrahu. Pokud je vepředu nějaký zásek, tak se naštosovat co nejblíže.

Miloš 2

Vysvětlete prosím jak se jezdí „nadoraz“ na přivolávací návěst,či do obsazeného oddílu.

Armando Andreoli

Asi jsem špatný čtenář, ale v závěrečné zprávě jsem na fakt, že za srážkou bylo selhání srdce, nenarazil. Za to jsem si povšimnul faktu, že v situaci, kdy se mu zařízení AVV několikrát snažilo zachránit život, toto záměrně eliminoval a zvolil sportovní způsob jízdy.

Dominik

Bezprostřední příčina:
• nezastavení vlaku Os 9359 před koncem vlaku Nex 60051 v souvislosti s předcházející náhlou zdravotní indispozicí (srdeční příhodou) s možným náhlým ovlivněním schopnosti vnímání a jednání strojvedoucího vlaku Os 9359.

Hned stránka 3 a 60 (závěr), rušení omezení rychlosti je pouze přispívající faktor.

Armando Andreoli

Náhlá srdeční příhoda nezpůsobí, že se budete v průběhu směny x krát uvolňovat z restrikce, vyplývající z provozní situace. Srdce naopak selhat na základě enormní stresové zátěže, kdy si jedinec uvědomí svůj neodvratitelný konec.

Housenka

Pokud při selhávání srdce dochází k otoku plic, snižuje se okysličení v krvi a v následné hypoxii člověk jedná zmateně.

Leinad

A v tom stavu mačká živák a přesvědčuje AVV aby jelo rychleji?

Georg

jo, je to projev hypoxie a jeji nastedky na mozek. podobne je to pri dekompresi v letadle.

tarten

S tím je asi nutné se smířit.

Miroslav Zikmund

S dovolením – vy jste MUDr. minimálně s atestací z kardiologie … ?

Armando Andreoli

Do medicíny fušovat nehodlám, ale pročetl jsem některé zprávy z leteckých nehod, kde se medicína touto problematikou zabývá. Navíc, pro tento případ bych použil princip Occamovy břitvy. Pokud nebylo srdeční selhání jednoznačně prokázáno, nemůže přispět k objasnění věci. Tudíž platí, že hlavní příčinou byl způsob jízdy podle rozhledu v daný okamžik.

Dominik

Aha, takže nemůžeme úplně prokázat, že došlo k srdečnímu selhání, tak to hodíme na způsob jízdy, protože mrtvý se přeci nemůže bránit?

Armando Andreoli

No tomu mrtvému kolegovi už je to asi jedno. Jde o to přijmout opatření na základě ověřených informací.

Y.K.

Tak proto to tam asi zmiňují jako přispívající faktor, že. Ve smyslu: „asi to nebylo přímou příčinou nehody, ale bylo by dobré zařízení používat jinak“.

Leinad

Nemůžeme prokázat ani úmysl špatného způsobu jízdy ani že srdeční selhání přišlo před „chybou“ (přebíjením avv, nápadem jet 100km/h podle rozhledu).
Podle mě do zprávy patří obojí.

Jiří Kocurek

Lékař rozhodně nejsem, ale slyšel jsem o různě lehkých a různě těžkých srdečních příhodách.
To není binární stav jako žárovka, je/není prasklá. To k jednoznačné prokazatelnosti.

tarten

Mnoho lidí mluví o Occamově břitvě, ale kolik z nich ji opravdu zná a umí používat?

Petr

Sice o tom z lékařského hlediska hov.. pardon nic nevíte, ale moudra šíříte o 106.

666

Napsali si to stejně vyčůraně jako tenkrát pro Ústí – http://www.dicr.cz/uploads/Zpravy/MU/DI_Usti.pdf

V obou případech bylo bezprostřední příčinou nehod(y) absence na trhu běžně dostupného zabezpečovacího zařízení ETCS.

Dominik

No stačilo by PZB, apod…

Y.K.

Stať 4.3. Lidské faktory (str. 50): Na základě Znaleckého posudku z oboru zdravotnictví odvětví soudního lékařství u strojvedoucího vlaku Os 9359 a doplňujícího sdělení vyplynulo, že: 1. „ … zemřel násilnou smrtí z úrazových příčin. Její bezprostřední příčinou byla tzv.centrální smrt při devastujícím poranění hlavy …“; 2. „ … bylo provedeno imunohistochemické vyšetření srdeční svaloviny … , ze soudně lékařského hlediska lze připustit, že nehodě mohla předcházet náhlá zdravotní indispozice poškozeného (náhlá srdeční příhoda) s možným náhlým ovlivněním schopnosti vnímání a jednání jmenovaného.“; 3. na základě žádosti DI doplnil autor znaleckého posudku sdělení: „že se jedná jednoznačně o náhlou akutní… Číst vice »

Armando Andreoli

Ano, plně souhlasím se závěry patologické zprávy. Ad.2,3. Akutní příhoda může vycházet z poznání 1s před samotným střetem, že život je nenávratně v pr….?

Koro

Tohle je teda hodně bizarní závěrečná zpráva !

Josef

Tady je zas znovu ukazováno, jak je česká železnice zabetonovaná jak Ksčm před volbama. Než aby ČD / SŽ / DI nebo ministr dopravy přiznali, že je to systémovej problém, a snažili se ho řešit např. zjednodušení D1. Změnou pracovní doby strojvedoucích. Zákazu vozidel bez mirelu minimálně. Nekódovaných hl tratí. Zrušení křižování na D3 například. Prostě se musí najít pochybení u strojvedoucího za každou cenu. Takhle se prohnilá železnice nikdy nemůže změnit v moderní dopravní systém i přes investice z EU. Dokud se ti komunisti budou furt tvářit, že se nic neděje, a problém neni u nich. Kolik, a jakých… Číst vice »

Výkolejka

… zrušení křižování na D3 …. No to je nápad : – D

Josef

Nezlob se na mě, ale už samotnej nápad provozovat trať bez zabezpečení je špatně. Natož tam ještě povolit dopravu více vlaků, a pak jen čekat, kdy tam někdo zařve. Jsme v Evropě v 21 století. I v africe už mají vysokorychlostní železnici.

Výkolejka

Já s Váma ale ani náhodou nesouhlasím. Provoz na D3 funguje, netvařme se, že ne. A to byste to zakázal jako ikdyž by tam jel jen jeden vlak? Jaké nebezpečí by tam asi hrozilo?
Jak souvisí to že v Africe mají VRT s provozem podle D3?

Josef

Tak samozřejmě tratě D3 tu jsou, a jsou určeny pro slabé vytížení stejně jako motorový vůz 810. Pokud tak byly myšleny, zůstaňme u toho, a povolme jeden vlak 810 na jedné trati D3. Pokud je tam menší frekvence, je to na autobus. Pokud větší s potřebou křižování, musí se investovat do vozidel a zabezpečení. Myslim, že by se na tom shodla většina lidí. Jen se to každej bojí říkat nahlas, aby se nám ten skanzen nerozsypal úplně. Nádražáci i politici. Ale pokud tu budem udržovat tenhle nefunkční skanzen, nedivme se, že někomu, kdo to platí občas dojde trpělivost, a objedná… Číst vice »

Výkolejka

A co by se konkrétně zlepšilo třeba na takové trati Suchdol n O – Budišov n B ?
Jízdní doba přes hodinu, 811 s vlekem a jedno křižování. Občas ještě něco navíc když jede náklad.
Objednávat tam dopravu vlaky evidentně ochota je …
Ano rušme D3 ale netvrďme, že je to nějaké zlo, které je třeba okamžitě vymýtit.

Martin

VRT s provozem podle D3… to je hovezina…

Gwann

ok, zkuste D3. a do stanic vraťme zpět výpravčí, co vy na to? bude to bezpečnější?

Dominik

D3 patří tak maximálně na tratě, kde celý den jezdí jeden motorák a občas se tam výjimečně křižuje, rozhodně to nepatří na tratě s pravidelným křižováním, ideálně pokaždé na jiném místě.

Výkolejka

Patří nepatří. Já netvrdím že D3 je něco extra, nebo že bych chtěl ať se udrží na vždy, jsem pro předělání na D1, ale když to do teď funguje, tak bych nevytvářel paniku, že v dnešní době už to nesmí být.

Petr

Ne nefunguje to. A předpis není žádné zabezpečení.. to přijde na hlavu jak člověku mimo železnici, tak nadrazakoj jako já. Je to jen alibismus SŽ.
Ale to by nejdřív někdo musel ten chlív vymést. Jinak samozřejmě většina nádražaků jsou profíci. To samozřejmě ano. Strategii a jak se co bude dělat většinou určuje vedení…

Výkolejka

Tak ono D3 existovalo dříve než SŽ.
A co myslíte tím, že to nefunguje? JAko že ty vlaky tam nejezdí, nebo že je tam tolik nehod, že se nestíhá jejich odstraňování?
Když na D1 projedete AH proti stůj bez zastavení (volání, čekání atd) a vpálíte to do vlaku před Vámi tak to taky žádné zabezpečení není, tak v čem je rozdíl?

Lemmy

Přesně tak, viz Západní expres. D3 je jedna z částí problému a je řešitelná mnohem jednodušeji než AH, které neumí vlak fyzicky zastavit.

Leinad

D3 od vynálezu D4 není potřeba vůbec.

Jiří

D4 je paskvil.
Zkuste si vyhledat pojem Radiobox, AŽD jej testuje na Švestkové dráze, ve zkratce se jedná o zabezpečený přenos plnohodnotné DOZ vzduchem (sítěmi mobilních operátorů).

Leinad

Na trati jeden vlak = D1.
Ale je fakt, že provozovat D3 v základu v dnešní době se trochu blbina, proč není D4.

Výkolejka

No to teda není. Vůbec nejde o to kolik jede vlaků po trati, ale jak je provoz na trati řízen/zabezpečen. Aby se dalo jet podle D1 musely by ty dopravny být vybaveny zabzař které by někdo obsluhoval a ne že provoz řídí“po telefonu“ dirigující dispečer který sedí kdesi jinde. Ikdyž po trati jede jeden vlak tak pořád jeho jízdu musí dovolit dirigující dispečer.

Leinad

Převody tratí D3 na D1 právě zařízením že na nich je max jeden vlak (nikdy se nekrizuje) už byly.

Výkolejka

A jak to dopadlo?

Jiří Kocurek

ETCS na té trati instalováno je. Termín výhradního provozu pod ETCS je stanoven. Tak popožeňte ČD, ať pořídí mobilky do vozidel co nejdřív.
Zákaz křižování na D3 tuhle nehodu fakt neřeší.

Výkolejka

To byste musel popohnat všechny dopravce a výsledek by stejně byl ten, že by tam přijel někdo bez ETCS a řekl, že termín výhradního provozu pod ETCS ještě nenastal, tak ať si trhnou nohou …

Lemmy

I nevýhradní provoz by této nehodě předešel.

Petr Šimral

Nepředešel. ETCS takové nehodě není schopno zabránit.

Leinad

S klouzavým oddílem by nemusel být důvod vjíždět do obsazeného oddílu.
A dovolí ETCS jet 100, nedá se nastavit menší rychlost?

Petr Šimral

Na něco jako klouzavé oddíly spokojeně zapomeňte. Řešte to, co je na trati a je reálné, nikoliv chiméry naplnitelné třeba až za dvacet let.
ETCS v současné chvíli dovolí jet 100 km/h, protože tak mu to poví národní nastavení…

Martin

Za 20 let… to se obavam, ze by se muselo resit uz ted,… nebude to ani za 20 let, ale byl by to urcite prinos pro vytizenou trat…

Kazdopadne si nedovedu predstavit, ze pri selhani strojvedouciho vlak automaticky nezastavi – vim, tlacitka bdelosti – ale min. nejake zabezpeceni pripadne srazky by se melo resit, tak aby jedouci vlat nemohl se priblizit k vlaku stojicimu v danem useku…

Dominik

Tak s ETCS jsme zas papežtější, jak papež, co se týče výhradního provozu, SŽ se tváří, že dnes lze jen instalovat jen ETCS a nic jiného, přitom to není až taková pravda.

Výkolejka

Což je dáno jednak amaterismem SŽ a taky tím, že oni to ze svého neplatí, tak se můžou tvářit, že to jinak nejde …

Jiří Kocurek

Zas na druhou stranu by byl nesmysl instalovat tam něco mezi ETCS a tím, co tam dnes je.

Dominik

Ano, na hlavní tahy, to je bez debat, ale ať se SŽ netváří, že nic jiného nejde, a vedlejší tratě by se dali zabezpečit něčím daleko levnějším.

Jiří Kocurek

O vedlejších tratích jsem ale nic nepsal.

Dušan

Na tratích, co jsou v TEN-T a RFC-koridorech (pro nákladní dopravu) musí – bo EU. Na tom zbytku – ale to platí obecně pro všechny tratě – sítě musí tam, kde si to MD ČR dalo „samo sobě si“ do tzv. Národního implementačního plánu – jinak je nutno dodržovat interoperabilitu do které to ETCS sice patří, ale pokud tam podle Vyhlášky č. 173/1995 Sb. nejezdíte víc jak 100 km/h a to ETCS tam nemusíte udělat na základě tzv. první instalace zabezpečovače na dané trati – čili doteď tam nebylo – nic vás do ETCS nikdo netlačí a ta podmínka první… Číst vice »

Dominik

No a o tom mluvím, SŽ se tváří, že nic jiného být nemůže, přitom to není pravda, pokud to bude za vlastní peníze a nepotřebujeme aby to bylo TEN-T, tak tam může být co chceme, jenže SŽ se tváří, že nemá na výběr.

Martin

Tomu rozumite velmi dobre, stejne tak jako zajizdeni vlaku do stanic vybavenych etcs z vedlejsich tatich…
Ale musime si tak nejak rici, ze etcs je o rad jinde nez puvodni zabezpeceni..

Petr Šimral

ETCS by této nehodě nezabránilo, opakuji: NEZABRÁNILO…

Vladki

ETCS by dovolilo projet stuj? A pokracovat 100 km/h?

Petr Šimral

Ano, samozřejmě. Vždyť to máme v národních podmínkách. Osobně to mám vyzkoušeno.

Y.K.

To ovšem není problém ETCS, ale českého přístupu k permisivnímu stůj počítám.

Petr Šimral

Přesně tak.

Dominik

S většinou bych souhlasil, krom Mirellu jako minima, nevidím k tomu důvod, i s Mirellem, jeho otravování při posunu při rychlosti vyšší jak 20 km/h je naprd, navíc i s Mirellem lze projet stůj.

Miroslav Zikmund

Změna pracovní doby strojvedoucích / vlakového doprovodu : jediné co může být považováno za zlepšení je zaplacení šichty od začátku do konce; neplacený jen odpočinek s možností spaní na lůžku v „minimální“ stanovené délce ….

Ivan

Tak to bývalo za oněch zatracovaných komunistů. V noci pak na nocležně ještě nárok na teplé jídlo.

Vbb

Za „oněch zatracovaných komunistů“ jsem jako brigádník jezdil v líném koutě, spal na mnoha nocležnách od Chebu až po Žilinu, ale teplé (a ani studené) jídlo jsem teda nedostal nikdy.

Y.K.

Jestli by nebylo lepší zrušit D3 na tratích kde je potřeba křižovat (tzn. je tam provoz větší než malý, kde stačí pendlující vozidlo.)

Martin

jedine co potrebujete vyrsesit na D3 je to, aby vlak nemohl vjet do useku obsazenym jinym vlakem (typicky jednokolejna trat s krizovanim, a to by technicky nemusel byt problem…

PS: za tech zminovanych komunistech se mi take prihodilo to, ze vlaky „sukafony“ vyrazili na stejnou kolej proti sobe, ale stihli zastavit, vyresilo se to pobliz stanice tak, ze si cestujici prebehli mezi vlaky a jelo se dal… to je dost nepredstavitelne…

Y.K.

Tak jistě. Technicky to problém není, je to problém peněz.

Původní Pražák

Inu český zabezpečovací systém v odkazu slepých uliček Járy Cimrmana. Chodí dobře, ale neseje.

Jiří Kocurek

Bohužel, spoléhá se na to, že člověk neudělá chybu a ani nebude indisponován. Pak by to fungovalo bez chyby.
Jenže pak by nebylo potřeba ani staniční zabzař, stačil by jízdní řád. Jenže už James Watt věděl, že nestačí „to hlídat“.

Arnošt

„uvedli strojvedoucí“… aneb trochu bláta je potřeba hodit i na ostatní profese, aby je v tom vykoupali taky.

Kamui

Ono by pro začátek stačilo, aby strojvedoucí musel obsluhovat tlačítko bdělosti i tehdy, svítí-li na opakovači zelené světlo.

Výkolejka

A jaká barva na opakovači svítí když před Vámi ve stejném oddíle stojí další vlak?

Jiří Kocurek

Zkusím vyvařit z vody: Červená nebo žádná, to když vozidlo není vybaveno či chybí kód.

Aneb zavádět zbytečné povinnosti, které by na nehodu vliv neměly, ale s přesvědčením, že víc (zbytečných) povinností = lepší bezpečnost.

Výkolejka

O jaké zbytečné povinnosti mluvíte?

Jiří Kocurek

O mačkání „živáku“ i na „zelenou“, jak to požaduje Kamiu.

Výkolejka

Jo takhle … už jsem pochopil. Předtím jsem se nějak ztratil.

Petr Šimral

Však si zvykneme. Pod ETCS už nebude žádný „nemačkací“ kód.

Geralt

Na ETCS se bude muset stále mačkat živák? Já myslel že vzhledem k tomu že ETCS neumožní projet stůj ani kdyby strojvedoucí sebevíc chtěl, takže ho nebude třeba otravovat s živákem pro případ, že by ho náhodou kleplo.

Dušan

To sice máte pravdu, ale zabezpečovač řeší pouze zabezpečovácké věci a ne to, jestli třeba někde před vlakem nespadl strom:-)) To zabezpečovač „nevidí“ – nicméně na ETCS ten interval obsluhy může mít – a minimálně na vozidlech SŽ i má – 2 hodnoty – pro krátkou obsluhu a dlouho obsluhu a pokud se jede v módu tzv. Plného dohledu a i posunu, tak je právě dlouhý interval, kdežto pokud se jede v nějakém degradovaném módu, tak je interval krátký – čti třetinový vůči délce dlouhého intervalu. Nicméně na různých vozidlech to bývá (bohužel) různě..dle TSI je délka nastavitelná v intervalu… Číst vice »

Petr Šimral

Vždyť „živáka“ takto mačkají strojvedoucí v běžných civilizovaných krajinách od nepaměti, tak si na to taky zvyknete. Nic to není…

Petr

Žadná.

Dominik

A jaký by to mělo význam?

Výkolejka

Krom toho Mirel to „občas“ dělá : – )

Dominik

Zažil jsem to i na LS06 jednou.

Výkolejka

Aha. To je možné, díky. S LS06 nemám zkušenost.

XXXD

Ke kontrole bdělosti strojvedoucího překvapivě, čili to k čemu je to určené. A je úplně jedno, co svítí na opakovači. Nebo snad nemusí strojvedoucí dávat pozor, když ví, že na dalším návěstidle bude volno?

Výkolejka

A mačkání živáku zaručuje, že strojvedoucí dává pozor? O tom živák není.

Kamil Novotný

Třeba o tom, že nespí.

Výkolejka

Ale když nespí, tak pozor dávat nemusí : – )

Miroslav Zikmund

Jste o tom přesvědčen ?

Ivan

Z toho neustálého mačkání je tak zblblý, že ho mačká i ve spánku. Letitá zkušenost z praxe.

tarten

Jsou i SW, co vyhodnocují záznam z kamery, co dělá řidič nebo strojvedoucí s očima. Třeba jestli je nezavřel nebo jen tupě nezírá.

stanik

Černou skřínku na drážním vozidle umístit do bezpečného prostoru mimo deformační zonu vozidla. Opakovač modernizovat ve smyslu 21.století a EU.

Dominik

Samozřejmě musím dávat pozor trvale, ale mačkat na volno je blbost, když to není omezující znak.

tarten

Jednou se na mašiny jistě budou montovat kamery, co uvidí i ten strom nebo kamion přes trať. Do té doby to není blbost tak jednoznačně.

Kamil Novotný

Já s tím naprosto souhlasím. To, že se na volno nemačká nic, je časovaná bomba, která bohužel jednou vybuchne. Stačí 160 a volno a oblouk na 80 a strojvedoucí s infarktem či stačí aby usnul, tam vysype celý rychlík.

Dominik

Tak bude periodicky mačkat živák a zase tam může vletět rychleji než má.

Dominik

Naopak, to že se na kódovaných tratích mačká jen někdy, je lepší, než ho mačkat trvale.

Leinad

ARS v metru má situace, kdy se mačkat nesmí. (Zmáčknout na volnoznaku = nevím že mám volno, mačkám ze zvyku v polospánku)

Dominik

V současné situaci, to zahouká, když zmáčknete živák na volnoznaku

Vbb

ARSka jednak dožívá a jednak mám silný pocit, že v metru to nebyl živák, tj. periodická obsluha, ale trvalý stisk dvojice tlačítek ve zvláštních situacích.

Hajnej

ARS je už prakticky passé, ale konkrétně u LZA je to tak, že tlačítka bdělosti sice umožňují vjet do permisivní nuly, ale na druhou stranu zavedou omezení rychlosti.

Miroslav Zikmund

Usne a bude podvědomě mačkat i při jízdě proti výstraze nebo stůj … ruka se naučí mačkat a mačká i když sedí v hospodě ….

Dušan

Ano, to se vyřešilo třeba u italského liniového zabezpečovače BACC tak, že v úsecích se sníženou rychlostí z důvodu a) pomalé jízdy nebo b) významné změny tratové rychlosti se trvale vysílá pro vlakový zabezpečovač restriktivní (omezující) kód, který vyžaduje od strojvedoucího potvrzení a současně má toto místo/úsek uvedený v rozkaze/tabelárním jízdním řádu.

Miroslav Zikmund

Což povede k tomu, že strojvedoucí bude podvědomě mačkat v případě mikrospánku i když pojede „kilo“ proti stůj ….

121065

Ve své podstatě DI jen za rok vypotila, resp. shromáždila všechny info. Nicméně SŽ i na dále má v předpise jasně jízdu proti stůj max 100. Vyjma ČD, jež mají původní max 40.
Ve své podstatě SŽ je stát ve státě, podobně jako DI a nikdo nikoho nerespektuje. DVI se těmto věcem při školení akorát směje, stejně jako školeným zaměstnancům do ksichtu.

Dominik

V nové D1 už má být rychlost omezená na Vmax = 60 km/h.

M152

Nikdo nikoho nenutí jezdit těch 100km/h. Pokud pojedu třeba 30km/h, nikdo nemůže říct ani popel. Jsou situace kdy klidně až těch 100km/h využiju, stejně jako situace kdy i 20km/h je dost.

Dušan

ČD mají ve svém vnitřním předpisu dvě hodnoty – 40 km/h a 100 km/h – ta 100-ka platí při jízdě na přivolávačku na oddílovém návěstidle automatického hradla, kterou dává manuálně výpravčí přední dopravny a strojvedoucí je zpraven rozkazem. Je to proto, že výpravčí ví, kolik vlaků má na trati a pak ty oddíly autohradla mají třeba délku 4-6 km a je trochu z dopravně-technologického hlediska rozdíl jestli těch 4-6 km ujede vlak za 144-216 sec. (V = 100 km/h) nebo za 360-540 se. (V = 40 km/h). Na automatickém bloku platí ta 40-ka. A pak ještě jedna věc: u ETCS… Číst vice »

Dominik

Tak se změnou D1 by mělo začít platit, že permisivní stůj bude pouze na AB, všude jinde to bude nedovoláš se – stojíš.

VýpravčíXY

Jede podle rozhledových podmínek , max 100 km. Nikde není psáno , že musí jet těch 100. Jede tak rychlé, aby zastavil na vzdálenost, na kterou vidí. Třeba jen 10 km/h, když uvidí na 50 metrů.

Kubrt

Kolik neslušných slov na adresu těch *** točvolantů by se asi objevilo u článku o principiálně stejné nehodě na silnici?

Výkolejka

Tak tohle je ale trapný příspěvek : – D

Beny

Na to se můžete sám podívat, podobná příhoda se stala řidiči busu na Liberecké dálnici. Situaci zachránil pohotový cestující a zde na webu se o tom psalo. Bohužel řidiči již nebylo pomoci.

ABC

ano, jenže cestujícím se tenkrát díky Ivovi nic nestalo, takže všichni hlavně oslavovali jeho. Bejt tam 36 zraněných nebo ještě hůř, to by bylo v álejích nablito. Řidiče mimochodem odvezla záchranka, že by poté zemřel mi není známo.

Beny

Tak to se omlouvám za zavádějící informaci. Doufám tedy, že řidič žije a těší se plnému zdraví!

Kubrt

Já tedy vidím analogii v tom, když to řidič auta v plné rychlosti z neznámé příčiny napálí do jiného auta či jiné překážky.

Cdp druhé

Takže za nehodu mohou všichni okolo ale pan strojvedoucí za nic. Škoda že se nezeptali i traťových dispečerů co si mysli o výkonu strojvedoucího, případně by stačilo si poslechnout pár nahrávek komunikace se s některými strojvedoucí a hned by zpráva zněla úplně jinak.

Dominik

Ono,to jak komunikují někteří dispečeři, není kolikrát o nic lepší. Nemáte strojvedoucím, moc co vyčítat.

Qěcy

5Jak kdo a jak kdy je to možné. Je na té trati snad ASVC? Není, že. Takže je řízena ručně.
No a někdo má upozorňování rád, někdo ne. Jak u fírů, tak u výpravčích a dispečerů.
Další věcí je, že neustálé mluvení v sálu s 15 lidmi je dost na výkal. Ale to je vnitřní problém CDP.

Dominik

CDP Praha spíš narážel na hovorovou kázeň.
Ale když jsme u upozorňování, tak jasně, chce to v rozumné míře upozorňovat, informovat. Když ví, že dřív, jak za 20 minut, díra nebude, tak to zavolat může, člověk si aspoň může dát v klidu svačinu třeba a neviset furt na klacku, zda se to náhodou nerozsvítí.
Ale to je holt dispečer od dispečera (či výpravčí). Já chápu, že ne všichni strojvedoucí se taky nechovají zrovna ukázkově, ale zde si autor komentáře akorát pěkně naběhl.

Henry

To by se inspekce fakt divila, a nebo taky ne, že ani zaměstnanci SŽ nedodržují svůj vlastní předpis

Adamgolias

Když jsem měl syna ve věku studenta , párkrát jsme u kolínského nádraží poslouchali na rádiu ,, hovorovou kázeň ,, při posunu u pátého nástupiště. Dodnes se divím že to je vůbec možné , že to nějaký dohledovy orgán trpí takové plkani , a není mi jasné , že se tam nekoná více nehod . To ujasňování kam že to je postaveno , a na bílou se u nás jezdí , a jiné kecy , to je při porovnání s D1 který jasně píše jak má komunikace probíhat to je podhoubí pro průšvih.

Miroslav Zikmund

Pokud neexistuje nahrávka „toho plkání“, tak dohledový orgán – kolik jich dneska je – těžko může něco řešit ….
V době bezvysílačkové se jezdilo na píšťalku, praporek, vedoucí posunu / vlakvedoucí informoval strojvedoucího / posunovače „per huba“, podobně výpravčí vedoucího posunu / strojvedoucího …

Pája

….sunutí po setmění doprovázelo pohupování svítilen posunovačů, jejichž svit nad ránem ubýval. Člověk aspoň viděl, kolik jich veze.

Martin

Pokud jsem cetl spravne, tak stejny zdr. problem mel i jeho otec a jeho chovani odpovida srdecni prihode,… Jinak by musel spachat sebevrazdu a to si myslim nechtel. Pokud to „mohla“ zpusobit srdecni prihoda, tak to muze opravdu nastat necekane a mohl zemrit jeste pred srazkou a nemohl uz ji zabranit, diky AVV vlak zpomalil, alespon na 66km/h. DI na zeleznici stejne jako vysetrovani leteckych nestesti u letecke dopravy musi brat v uvahu vsechna pochybeni a mozne problemy ke zjednani napravy a zlepseni situace. Tedy u DI ocekavam, ze prave takovou zpravy vyda vcetne doporuceni co se ma zlepsit a… Číst vice »

Výkolejka

Proč považujete za nebezpečné jízda pole rozhledových poměrů na hlavních tratích? Úplně normálně to funguje. Stačí tomu nastavit vhodné parametry jako je ta rychlost 40 a není se čeho bát. Krom toho, JPRP se neuplatňuje jen tady pří jízdě proti stůj na oddílovém návěstidle AB – to je jen jeden s příkladů. Krom toho ani v tomto případě nemá strojvedoucí žádnou povinnost do obsazeného oddílu vjet.

Martin

Jasne, je to mozne a funguje to, ale uz zde mate omezeni na rychlost a ovlivni i propustnost trati. V souvislosti se soucasnym zabezpecenim by to jinak neslo. Ale rozumim vam.
Na hlavnich tratich, koridorech, bych ocekaval prave spise vice automatizace a mene takovych jizd.

Napada me spise prirovnani jako nikdy nemuze nastat, je to jako vjet na dalnici s kombajnem a plouzit se tam 20km/h rychlosti. Mozne to take je, ale za mimoradnych opatrenich.
U zeleznice to samozrejme je jine a casto takove jizdy asi existovat budou, jen to bude mit sve limity.

Výkolejka

No ale to nevyřešíte. Buď budete u té červené stát a nic se nepohne, nebo do toho oddílu vjedete a posune se to aspoň trochu. Ale každopádně je to zasekané a propustnost je ta tam.
Navícono vjet do toho oddílu může být i nevýhodné. Když třeba na rovném úseku vidíte vlak před sebou v dálce, tak on se pohne a Vám tam skočí výstraha/volno a můžete fičet, ale když tam vjedete, tak už se vlečete 40 …

Martin

To je pravda… ale asi bych chtel moc, kdybych chtel, aby useky byly pohyblive a vzdalenosti hlidal system…

Výkolejka

To nevím : – )
Ale ETCS L3 asi je zatím velké scifi pro ty české tratě … VRT to je asi jiná : – )

121065

Ano, strojvedoucí nedodržují a CDP jedná obdobně. To jste se vážený akorát nabonzoval, nic víc.

Výkolejka

Nebo když dostanete „větrný rozkaz“ a pak Vám výpravčí volá kde jste tak dlouho a že nemáte zdržovat…

Lukáš Chytil

Přesně, proč jedeš tak pomalu, předchozí vlak jel rychle a dojel a za tebou se táhne EC. Venku tma jak v zadečku a liják jako sviňa. Když mu řeknu, „tak mi ten rozkaz zruš.“ „To nemůžu, to máme nařízené.“ On nařízení porušit nesmí a mě k tomu nutí?
Mu říkám, „a ty za mě ty 4 miliony Euro zaplatíš, když do něčeho vletím?“ A výpravčí okamžitě ukončil hovor.

K.S.

Jak se na to divam tak to skoro vypada jako by reseni tech problemu bylo vicero koleji. Neco jako 2 koleje na IQ Bridge, tri na Vysehradskem, tri, lepe ctyri dale na Kolin.

Take bych se nedivil, pokud by ten tlak od dispeceru prispel k srdecni prihode.

P.S. diakritika vynechana z duvodu problemu s ceskou klavesnici.

Cdp druhé

A pak ti samí strojvedoucí jsou neskutečně sprostí když dojedou pomalejší vlak co je zbrzdí o minutu. A je to volba buď pojedeš rychle a nebo budeš stát dalších deset patnáct minut. A moc prosím co konktretz z těchto připomínek přispělo k této konkrétní nehodě? Jinak na nabídku přijď mi ukázat zatím žádný strojvedoucí neměl koule ukázat.

Y.K.

Předpokládám, že žádný dispečer nepřijde o možnost si dojít na hazlík, když Os xxx dojede do místa obratu o 10 min pozdě. To pak je poněkud jiná motivace a vnímání zpoždění. Také určitě neplatí kompenzace cestujcím (soukromí dopravci).

Nevěřím, že se někdo vzteká kvůli minuté, ale věřím, že kvůli „další minutě“ ano.

Lukáš Chytil

Několikrát jsem říkal, že přijdu, zatím mne nikdo nepozval, zkoušky na JOPku mám.

Cdp druhé

A k té ušetřené půl minutě, reálně to jsou tři, běžně trvá výprava vlaku přes dvě minuty od návěsti dovolující jízdu… než si pan strojvůdce všimne než si sežene četu…. Osobně nenechávám povytahovat jen upozorňuji aby byli připraveni a stejně to trvá věčnost. Kamerový systém je v tomhle velmi užitečný.

Výkolejka

Super…takže vy to postavíte v době odjezdu a ti ostatní se mají přetrhnout? A to ještě očekáváte, že tam někdo sedí a upřeně kouká na návěstidlo,jestli už se rozsvítí. Krom toho Mirel na postavení upozorňuje, takže tam to vůbec neplatí.
2 min bude u nějakého dlouhého vlaku, ale u toho, co dnes běžně jezdí jen pokud je nějaký problém …

VýpravčíXY

Aha , takže nechám stát vlak, který by před odjíždějícim vlakem v pohodě ujel, jen proto, abych postavil 3 minuty před časem odjezdu 😀 jinak běžně se stává, že vlak má postaveno i 5 minut dopředu, přesto teprve v době odjezdu ( často i půl minuty po něm ) dá fóra teprve „výzvu“ a průvodčí teprve po jde zavirat dveře a provádět mávání a pískání před odjezdem. A hned to jsou 2 – 3 minuty zpoždění. 😀 ..,… Kamery to je svinstvo …

Miroslav Zikmund

A není chyba někde jinde ? Vlakvůdcoval jsem v době výpravy vlaku červenou čepicí … Minutu před odjezdem jsem „zběsile“ napískal, bez ohledu na to, co bylo na návěstidle – cestující „ukončili nástup“, pokud nezavřeli dveře, tak měli průvodčí dostatek času na jejich zavření a sami si nastoupili a dali „pohotovi“ … pak přišel výpravčí, až bylo postaveno pískl a ihned dostal od mne pohotovi a dal návěst odjezd … odsejpalo to jinak … I na zastávkách se vyplatilo pískat hned jak vlak zastavil … bylo to jako když se střelí do hejna vrabců … pohyb cestujících se výrazně zrychlíl… Číst vice »

Leinad

A proč pískat, není to zneužití návěsti pozor?
Radši bych, aby 1) na nástupišti byly značky, kde budou dveře (Japonci umí zastavit vlak i bez AVV)
2) před příjezdem zpožděného vlaku se hlásilo něco jako „rozestupte se po nástupišti, použijte všechny dveře“
3) pro pobytu hlásit „urychlete nástup“

Výkolejka

Tak ono je to tím, že by to bylo proti předpisu D2.

Oce

Tak za toto byste dneska dostal slušnou pokutičku od kontrolorů vozby.

tarten

Čili čas odjezdu podle JŘ pro cestující neplatil?

Lukáš Chytil

A když nikde nic a já pak zastavím s 2550 tun vlakem u vjezdu a po třech minutách se vítězoslavně rozsvítí volno je vlastně odpočinek od CDP pro strojvedoucího, to jste hodní. Ve 3 ráno a nikde ani noha, ani žádný vlak.

Miroslav Zikmund

Dovolil bych si nesouhlasit – v případě Milavče / Radonice stačilo pouhých 20 vteřin k tomu, aby k nehodové události se smrtelnými následky nedošlo …. patrně by se „akorát“ nepovedlo postavit v Radonicích výhybku a odjezd na volno

… kdyby strojvedoucí „škrábl“ brzdu na základě výstrahy nebo domažlický výpravčí informoval expresního strojvedoucího, aby zpomalil, že osobák má zpoždění a na čistý průjezd jim to nevyjde ….
KDYBY …

Leinad

Informace „průjezd stanicí máš v X:Ý“ by se hodila vždycky.
Co výpravčí chtěl, schválně ten express zastavit aby se rozjížděl z 0 a měl co největší zpoždění?

VýpravčíXY

Pane Sůra, pokoušel jste se někdy udělat reportáž od nás z CDP ? Zkuste to . Klidně si vás vezmu do směny a prožijte ji celou semnou. Stačí když budete sedět vedle mne a hned si uděláte jiný názor .

Výkolejka

Tak mají se zeptat dispečerů na tohoto konkrétního strojvedoucího, nebo je problém s jinými strojvedoucími? To mi z Vašeho příspěvku není úplně jasné.
A ano je pravda, že komunikace některých strojvedoucích není skutečně nejlepší, ale když „dispečer“ z CDP neumí vysílačkou vypravit vlak podle vlastního předpisu to taky není známka profesionality že : – D

Ryk Mat

Nezněla. Tato zpráva je o jedné konkrétní události, s níž jiní strojvedoucí nemají nic společného. Vady v komunikaci bezesporu problémem jsou. A pokud jsou častější, než naprosto výjimečné, jedná se o problém systémový. Problém bude ale řešen jen a pouze v případě, že k řešení nastane dostatečný tlak, protože řešení problému leží na státních úřednících a ti bez systematického tlaku nezmění vůbec nic. Je ale naprosto jisté, že řešení tohoto problému bude zahrnovat silný tlak na to, aby se provozní pracovníci komunikačním vadám aktivně bránili, důsledně vyžadovali komunikaci bez vad a aby o všech případných vadách vedli záznamy. Otázkou pro… Číst vice »

K.S.

Otazka taky je, nakolik ty „zavady“ predstavuji bezpecnostni ryziko a zpusobuji nedorozumeni. Zase by nebylo dobre se vozit po lidech za neco co sice neni uplne podle predpisu, ale je spojene treba s jejich temperamentem nebo mistem puvodu.

Ryk Mat

To je špatně. Jde o bezpečnost provozu, kdy mohou být ohroženy stovky lidí. Zde nemají místo žádné ohledy. Hovorová kázeň je naprosto nezbytná a musí být striktně vyžadována. Jednou jsou ti lidé vyškolení a vycvičení profesionálové a svou práci musí udělat naprosto precizně.

Jiří Kocurek

A za co byste chtěl mrtvého soudit? Že vůbec měl infarkt, či snad že si ho přivodil vědomě? Nebo že zanedbal pravidelnou prohlídku, může přece chodit častěji?
Nebo snad chcete soudit strojvedoucího na základě kolektivní viny, prokázané nahrávkami některých jeho kolegů?

Y.K.

Ve zprávě je tlak dispečerů na strojvedoucí také pěkně popsán a zdokumentován (nucení k popojíždění k odj. návěstidlům bez povinných frází pro posun, nucení ke krácení pobytů a provozních postupů atp).

Ryk Mat

Až teď jsem měl čas si tu zprávu přečíst. Komunikace výpravčích, dispečerů i strojvedoucích se podobá nejvíce asi slintání do piva v univerzitě života. Stav, kdy je písemný rozkaz nahrazen takovým blábolením je obludné selhání systému. Kdyby takto komunikovali řídící letového provozu, tak nám spadlá letadla způsobí větší škody, než bomby za poslední války.

tarten

No nevím, ti mají často mnohem méně reálného času, než by zabrala předpisová komunikace…

Jakub

Konečně jim někdo vysvětlit, že dispečeři taky nedělaj jak maj!

Jiří Kocurek

Na konci druhé světové… stěžuje si Pepin, že má na zahradě granát. Rudoarmějec chvíli přemýšlí, pak pokývá hlavou, vezme granát a hodí ho za plot na sousední zahradu se slovy: „U těbja nět!“

A tak si tady přehazujte problem jeden na druhého. Hlavně nehledat zlepšení.

Romanero

Jestli to někdo hulí s lidmi večer na rozhledové poměry skoro 90, tak je to na pováženou. Vysvětlení, že měl ASI srdeční příhodu a zmateně mačkal tlačítka na pultu mě osobně teda příliš neuspokojilo..

121065

Nevyloučit možnost srdečního selhání, se rovná ani nepotvrdit. Takže to stejně skončilo v oblasti úvah, aby se náhodou neodhalila systémová chyba, a je jedno zdali v zabezpečení jízd vlaků nebo ve směnách strojvedoucích.

ABC

jo, to i kdyby takto spáchal sebevraždu tak je to systémová chyba!

Ketchup1970

Pravděpodobně z toho , co dostal patologie na stůl , moc víc vyčíst nemohl . Hlavne to dětem nevrátí tátu , který věděl , jako mnoho z nás , ze se taky nemusí domu vrátit v pořádku . Jo a jedné ženě manžela . Takže ať děláte , co děláte , hlavne se vraťte domu zdraví a v pořádku .

Nehoda Meridianu taky byla hàzena na fíru a ne na podelane gumové hadice od soudruhu z Polské lidové republiky co jezdi 100 mil .

Arnošt

Takže tohle je „taky“ házení na fíru, kterej za nic nemůže, protože strojvedoucí přece nemůže nikdy za nic?

K.S.

Nahla zdravotni indispozice je neco za co clovek opravdu nemuze. To muze postihnout uplne kohokoliv v jakoekoliv kondici.

Ketchup1970

Tak to myšleno nebylo, ale i v případě ze se obdobná nehoda stane v leteckém provozu ( viz kanadský seriál ) a chyba je v tomto případě u pilota , tak se hledá cesta jak i to eliminovat . Tedy odpočinek , vnitropodnikove mechanismy a procesy a tak dále . Je toho dost , co i této nehody lze uplatnit jako poučení . A ne vždy to je jenom “cukr a bič “ na fíru. Jak tady autor poznamenal i procesy v CDP jsou na hraně.

Miroslav Zikmund

…. protože opakovanou manipulaci s brzdičem DAKO BSE způsobil „VYČERPÁNÍ NEVYČERPATELNÉ BRZDY“ …
A protože nepřežil, věc se nedostala k soudu, takže neměl možnost se hájit a pozůstalí neměli právní možnost řešit „nařčení ze zavinění“ v civilním procesu ….
Těžko presumovat, jak by trestní soud z hlediska odpovědnosti dopadl ….

Jiří Kocurek

A v čem má ta systémová chyba ve směnách spočívat? Že kdyby měl ten den volno a směnu až na zítra, tak by se to nestalo, protože by ho to potkalo doma? Podle všeho přesčasy nejezdil…

Miroslav Zikmund

To není o přesčasech … v 80. letech minulého století se dělalo na „středu“ (Masaryčce) až 900 / 960 hodin přesčasů, s „gumou“ při ručním přenosu dat (počtu hodin) ještě více, k tomu 3 měsíce na céčkovém grafikonu za průměr v kotelně / na posunu / apod. + 28 dní dovolené, takže těch 900 / 960 se stíhalo za 8 měsíců … paradoxně tito „stachanovci“ neměli nehody …. Nehodové události „páchali“ obvykle znalci předpisů, co uměli D2 „odrecitovat“ pozpátku … Směny bez pomocníka 12 + rg, na trianglu směny 14,15 hod ve všech pražských depech, odpočinek mezi směnami noční /… Číst vice »

Oce

Jenomže dříve ty vlaky víc stály než jezdily. Za 12 hod. směnu jste dojel z Ústí do Prahy a zpátky a mezitím spánek na masně v peronu. Dnes to za stejnou dobu otočíte ještě do Kralup a zpátky, na ONJ, odstavit jednu 471, připravit a vyvézt z ONJ na masnu dvě jiné 471. Jo a do toho 1:01 přerušení. To se vám to dříve „bouchaly“ přesčasy.

K.S.

Prominte, ale veda, jakkoliv pokrocila neumi slozit lid po takove havarii. Kdysi davno na netu byly fotky a videa lidi po takovych havariich, moc to cloveka nepripominalo. V takovych pripadech pak musi nastoupit dalsi a dalsi dukazy. A pokud mate ve svalovine neco co muze ukazovat na srdecni prihodu a chovani na ni taky ukazuje, navic ja tem rodinna anamneza, tak je podstatne vetsi sance ze to je srdecni prihoda nez ze to do vlaku narval zamerne, nebo ze jej trefil myslivec pri honu. Ano, muze tu byt par dalsich pricin ktere k tomu prispely, ktere jsou vnejsi, ale je… Číst vice »

Miroslav Zikmund

Moderní lékařská věda – patologii nevyjímaje – dokáže nevídané … například to, že neexistuje „zdravý“ jedinec …
Nikdo ze zde, „učenou disputaci“ vedoucí, patrně zemřelého na pitevním stole neviděl a nezná skutečnou příčinu smrti a stav těla … formulka zranění neslučitelná se životem říká VŠE a současně NIC …. Rozhodně ne o tom, v jakém stavu byly vnitřní orgány – srdce …

K.S.

Ano, to je pravda, ale pokud byl ovladaci pult posunuty tak daleko, dovoluji si hadat, i na zaklade toho co zminuji ze v predmetne oblasti to nemuselo byt zrovna vsechno tip top.