Srážka u Českého Brodu nastala v rychlosti 67 km/h, Drážní úřad chystá kontrolu Českých drah

Nehoda u Českého Brodu. Foto: HZSNehoda u Českého Brodu. Foto: HZS

Strojvedoucí osobního vlaku z Prahy do Řečan nad Labem včera před tragickou srážkou u Českého Brodu vlak u oddílového návěstidla

Strojvedoucí osobního vlaku z Prahy do Řečan nad Labem včera před tragickou srážkou u Českého Brodu vlak u oddílového návěstidla zastavil, po deseti sekundách se znovu rozjel až na rychlost 87 kilometrů v hodině a do poštovního nákladního expresu narazil v rychlosti 67 kilometrů za hodinu.

Deníku Zdopravy.cz potvrdily informaci z analýzy rychloměru tři na sobě nezávislé zdroje z resortu dopravy. Generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera nechtěl údaje o rychlosti komentovat, ale nevyvrátil je. O rychlosti mezi 60–70 km/h mluvil i ministr dopravy Karel Havlíček.

Zastavení před oddílovým návěstidlem vylučuje jednu z verzí, že by návěst Stůj přehlédl. Podle pravidel mohl dál pokračovat i na Stůj, ale takovou rychlostí, aby mohl vlak ubrzdit v rozhledové vzdálenosti. Záhadou zůstává skutečnost, proč tak rychle vlak rozjel, i to, že pravděpodobně před srážkou vůbec nebrzdil. Nehoda by dopadla ještě hůře, kdyby byl poštovní vlak zabrzděný. Podle dostupných informací ale dostal těsně před srážkou návěst Volno a strojvedoucí se připravoval k odjezdu.

Čtyřicetiletý strojvedoucí před třemi lety přitom téměř na tom samém místě zabránil jinému železničnímu neštěstí, jak upozornil nejprve na svém twitterovém účtu novinář České televize Jan Beránek.

Mluvčí Českých drah Gabriela Novotná potvrdila serveru iRozhlas.cz, že jde o stejného strojvedoucího. „Můžeme potvrdit, že se jednalo o strojvedoucího, který v červnu 2017 svým jednáním a pozorným výkonem služby zabránil v Českém Brodě srážce vlaků a rozsáhlým škodám na majetku i možné újmě na zdraví cestujících,“ napsala serveru iROZHLAS.cz mluvčí ČD Novotná.

Provoz na trati zůstává byl plně obnoven ve 20:50.

Poprvé se k sérii mimořádných událostí na tuzemském železnici vyjádřil také Drážní úřad. Podle vyjádření situaci velmi pozorně sleduje. „V prvé řadě vyčkáme na závěry vyšetřování Drážní inspekce a Policie České republiky. Zjištění příčin napomůže k případné analýze chybovosti. V následujícím období uskutečníme audit zaměřený na práci strojvedoucích a jejich podmínky. V této oblasti také provedeme státní dozor nad rámec plánovaných kontrolních činností u dopravce České dráhy, a. s.,“ uvedl Drážní úřad v prohlášení. Vyzve dopisem všechny železniční dopravce, aby provedli vlastní analýzu chybovosti vedoucí k mimořádným událostem posledních dvou let.

Tagy České dráhy Drážní úřad srážka vlaků Top
358 komentářů