egoe-plus
Dopravci Mimořádné události Železnice

Srážka u Českého Brodu nastala v rychlosti 67 km/h, Drážní úřad chystá kontrolu Českých drah

Nehoda u Českého Brodu. Foto: HZS
Nehoda u Českého Brodu. Foto: HZS

Strojvedoucí osobního vlaku z Prahy do Řečan nad Labem včera před tragickou srážkou u Českého Brodu vlak u oddílového návěstidla zastavil, po deseti sekundách se znovu rozjel až na rychlost 87 kilometrů v hodině a do poštovního nákladního expresu narazil v rychlosti 67 kilometrů za hodinu.

Deníku Zdopravy.cz potvrdily informaci z analýzy rychloměru tři na sobě nezávislé zdroje z resortu dopravy. Generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera nechtěl údaje o rychlosti komentovat, ale nevyvrátil je. O rychlosti mezi 60–70 km/h mluvil i ministr dopravy Karel Havlíček.

Zastavení před oddílovým návěstidlem vylučuje jednu z verzí, že by návěst Stůj přehlédl. Podle pravidel mohl dál pokračovat i na Stůj, ale takovou rychlostí, aby mohl vlak ubrzdit v rozhledové vzdálenosti. Záhadou zůstává skutečnost, proč tak rychle vlak rozjel, i to, že pravděpodobně před srážkou vůbec nebrzdil. Nehoda by dopadla ještě hůře, kdyby byl poštovní vlak zabrzděný. Podle dostupných informací ale dostal těsně před srážkou návěst Volno a strojvedoucí se připravoval k odjezdu.

Čtyřicetiletý strojvedoucí před třemi lety přitom téměř na tom samém místě zabránil jinému železničnímu neštěstí, jak upozornil nejprve na svém twitterovém účtu novinář České televize Jan Beránek.

Mluvčí Českých drah Gabriela Novotná potvrdila serveru iRozhlas.cz, že jde o stejného strojvedoucího. „Můžeme potvrdit, že se jednalo o strojvedoucího, který v červnu 2017 svým jednáním a pozorným výkonem služby zabránil v Českém Brodě srážce vlaků a rozsáhlým škodám na majetku i možné újmě na zdraví cestujících,“ napsala serveru iROZHLAS.cz mluvčí ČD Novotná.

Provoz na trati zůstává byl plně obnoven ve 20:50.

Poprvé se k sérii mimořádných událostí na tuzemském železnici vyjádřil také Drážní úřad. Podle vyjádření situaci velmi pozorně sleduje. „V prvé řadě vyčkáme na závěry vyšetřování Drážní inspekce a Policie České republiky. Zjištění příčin napomůže k případné analýze chybovosti. V následujícím období uskutečníme audit zaměřený na práci strojvedoucích a jejich podmínky. V této oblasti také provedeme státní dozor nad rámec plánovaných kontrolních činností u dopravce České dráhy, a. s.,“ uvedl Drážní úřad v prohlášení. Vyzve dopisem všechny železniční dopravce, aby provedli vlastní analýzu chybovosti vedoucí k mimořádným událostem posledních dvou let.

358 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Roman G.

Např. v Polsku max. 20 km/h ve stejném případě jízdy po následující návěstidlo.
Ono to může být i tím věčným naháněním časů jen aby nevzniklo zpoždění. Ale lidský faktor je v tomhle případě neoddiskutovatelný.

Ivan

Jezdím jako strojvedoucí 36 roků a mám na vznik nehody svůj názor,který se mnou sdílí spousta kolegů. Strovedoucí osobního vlaku po zastavení u posledního oddílového návěstidla pokračoval v další jízdě do obsazeného oddílu.Dle čl.66 předpisu D1,měl jet podle rozhledu,viz článek: 66. Při jízdě podle rozhledových poměrů musí jet vlak nebo posunový díl nejvýše takovou rychlostí, aby zastavil na vzdálenost, na kterou strojvedoucí (zaměstnanec v čele sunutého vlaku nebo posunového dílu) vidí, nejvýše rychlostí 100 km/h, přičemž však nesmí být překročena nejvyšší dovolená rychlost vlaku, popř. rychlost posunového dílu, stanovená tímto předpisem. Před náhle vzniklou překážkou musí strojvedoucí využít všech dostupných… Číst vice »

roman

Vlak jel směrem od prahy a podle záběru městské policie se měla odehrát v těchto místech https://youtu.be/0r0XLSHcA9w?t=1944 Tam návěstidlo díky oblouku není vidět, a to ani v zimních podmínkách, proto si myslím že v tom hrálo roli něco jiného .

pejan

Podívejte se do map, v těchto místech už to návěstidlo mohl zahlédnout. V úrovni předvěsti ještě ne, ale až vjedete do pravého oblouku a v něm už, když víte, kam se dívat (byl to zkušený strojvedoucí) návěstidlo uvidíte. Proto chytl tu zelenou, nedbal na opakovač, který byl potmě (výpadků kódu je hodně a lidi to už ignorujou) a rozjel to. Navíc věděl, že před ním něco jede a před stanicí si myslel, že to uhnuli na bok ve stanici. Takže když viděl po stůj hned volno, nebylo to pro něj nic divného a tak to rozjel a když viděl níže… Číst vice »

pepa

Pejane, je možné, že na opakovači návěst viděl, technicky bych to připustil. Předpis s tím počítá a jízdu podle LVZ zakazuje

Ivan

Nepamatuji se,že by mě někdy v obsazeném oddílu naskočila nějaká návěst.

pejan

Jsou známy případy podkódování, ale já jsem mluvil o tom, že mezi stromy před tím esíčkem lze spatřit zvláště v noci vjezdové návěstidlo na krakorci fyzicky, takže mohl vidět co měl postaveno pošťák a samotný vlak neviděl, protože byl krátký a za obloukem a křovím. Takže se chytl toho, že to je jeho návěst na vjezdu a rozjel to jakoby měl před sebou volný oddíl..

Ivan

Jezdím jako strojvedoucí 36 roků a mám na vznik nehody svůj názor,který se mnou sdílí spousta kolegů. Strovedoucí osobního vlaku po zastavení u posledního oddílového návěstidla pokračoval v další jízdě do obsazeného oddílu.Dle čl.66 předpisu D1,měl jet podle rozhledu,viz článek: 66. Při jízdě podle rozhledových poměrů musí jet vlak nebo posunový díl nejvýše takovou rychlostí, aby zastavil na vzdálenost, na kterou strojvedoucí (zaměstnanec v čele sunutého vlaku nebo posunového dílu) vidí, nejvýše rychlostí 100 km/h, přičemž však nesmí být překročena nejvyšší dovolená rychlost vlaku, popř. rychlost posunového dílu, stanovená tímto předpisem. Před náhle vzniklou překážkou musí strojvedoucí využít všech dostupných… Číst vice »

Tuzemák

Tady je odkaz na to video ze srážky.

https://www.facebook.com/cesbrod/videos/289940839021930/

Martin V.

A kluci šikovní si všimli blížícího se střetu ještě než nastal. Přitom přes to křoví není moc vidět (aspoň na videu) jestli stojí na první nebo na nulté koleji. Jen v jednom okamžiku je vidět, že obsazené jsou obě dvě.

Pepa

Podle mne a možná se nemýlím, po zastavení u předvěsti jel na návěst Stůj a jak se snižoval elektrický odpor kolejí a zvyšoval proud, zabezpečovač naskočil a začal návěstit návěst vjezdového návěstidla. Strojvedoucí zvyšoval rychlost na 87 Km/h když uviděl koncovky pošťáka. Možná si pomyslel, že je na 0 kol, možná hned brzdil na konečnou rychlost. Hned jsem si myslel, že by v noci, při jízdě podle rozhledu, do oblouku nejel jako sebevrah. Vinnen byl, nejel až po vjezdové návěstidlo podle rozhledu, porušil předpisové ustanovení, bohužel to zaplatil životem

Papaja501

Bylo tady uvedeno, že v momentě střetu měl rychlost 67 a nebrzdil…..Jak je tedy možné, že to bylo o 20 km v hodině menší, než max rycchlost které v tom oddíle dosáhl?

Marek II

Ono to „nebrzdil“ může být dost subjektivní. Velmi dobrá by byla informace, k jakém místě trati měl tu rychlost 87km/h

modrý klandr

Taky ještě z vyjádření není zřejmé, zda tím, že nebrzdil je myšleno, že on sám nevydal požadavek brzdy, nebo že ho vydal, ale nedostavil se jeho účinek. Jelikož se jelo z řídícího vozu, tak si nejsem jist, zda jeho tachograf zaznamenává použití EDB (elektrodynamická brzda), požadavku na ní po trakčním voze 471, ale tachograf na 471 by to zaznamenat měl, byť byl vzadu. Když už se rozjel jak se rozjel – svižně a na „vyšší“ rychlost, tak proč potom najednou zvolnil tempo (změnil styl jízdy) a podle některých diskutujících, by najednou jel výběhem a nechal rychlost padat na domnělou 60… Číst vice »

Miloš

„úvahou o převzetí propsaného kódu“Tato 4 slova mne doslova „děsí“.Pro ujasnění: zastavím u návěstida autobloku v poloze „stůj“.Před sebou vidím/za tmy/,že na následujích třeba dvou návěstidlech v dalších prostorových oddílech je volno.Pokračuji tedy v jízdě,ihned po vjetí do následujícího oddílu mám na náv.opakovači stabilní zelenou.Beru to jako poruchu návěstidla a ani mne nenapadne,že jedu do obsazeného oddílu,kde před návěstidlem stojí třeba neschopná 810.Je-li toto možné,tak jsem rád,že jsem se po vícenež 40ti letech „fírování“ dožil bez průšvihu důchodu.

Hajnej

Vždyť je to napsané v D1, že při vjezdu za Stůj kód neplatí – akorát tam bohužel není uvedeno, proč…

Miloš

No a to je ten malér.Já jsem se o takovéto možnosti/propsaní kódu/dověděl až z tohoto servru.Je jistá pravděpodobnost,že o tom neměl potuchy ani kolega z „Hliníku“ a zaplatil za to životem.A AVV to myslím taky neví.

Papaja501

Dobrý večer..v noci sem si asi pětkrát opakovaně poslechl pana Havlíčka na ty 24….Je mi z toho smutno. On vše hází na lidský faktor aníž by věděl, co se bude psát ve výsledné zprávě DI. Má jasno….Žádná úcta k lidskému životu…..Jak za komančů….hodíme to na někoho, kdo už nemůže promluvit a ani se hájit. Hlavně rvát klíny voličům do hlavy…Pro mne neprofesionální vyjádření člověka na takové pozici…..Hodně o té nehodě přemýšlím snažím se najít rozumné vysvětlení..Zeptám se tedy fírů a odborníků zde……Čistě spekulativně….ta rovinka je tam dlouhá, tak viděl…Rozjel na tech 87, když se blížil k oblouku, začal brzdit na… Číst vice »

Marek II

Dobrý večer, předně – nejsem odborník na železnici, jsem poučený lajk, zabývám se vyšetřováním událostí v jiné oblasti, ale shodou okolností docela dobře znám to místo srážky. Předně – Havlíček má pravdu v jednom – lidský faktor strojvůdce tam byl, to se prakticky vyvrátit nedá, neboť nedodržel předpis. Na druhou stranu je nutné vyšetřit i okolnosti události, tedy, proč strojvůdce chybu udělal, a proč systém srážce nezabránil. V tuto chvíli lze konstatovat – strojvůdce udělal chybu, došlo k nehodě. Otázky, kolem jsou však nezodpovězeny – Jaký byl jeho stav? Psychický/fyzický? Proč se domníval, že je před ním volno až za… Číst vice »

Papaja501

Děkuju za odpověď a rozumím. Mě jde o to, že někdo něco řekne, aniž by věděl, jaká bude závěrečná zpráva. Spoléhá se na techniku a z první se to hodí na člověka pak. Uvedl jsem moji spekulaci. Podívejte třeba v letectví na max, taky se něco projevilo v provoze a do dnes jsou dole. Tady se taky mohla vyskytnout nějaká závada, které nemohl zabránit……prostě věřím DI, že to vyšetří a něco vydá…Potom se může přijít s komentáři a hodnocením. Do té doby se mi to zdá při nejmenším sprostý.

Marek II

jj, letectví je dobrý příklad. Ale s Maxy už toho dost vyplynulo na povrch. Tam je jisté, že šlo o systémový problém, plyne to ze zveřejněné komunikace a dalších zpráv a indicií. U události v ČB zatím postrádám vyjádření někoho dalšího zainteresovaného (jiného fíry, dispečera, výpravčího…) co jsem četl diskuse, mnoho znalých se podivuje nad jednáním strojvůdce. Pokud nepromluví strojvůdci o tom, že je něco shnilélo v systému, těžko se bude odhalovat systémový problém. Je to hodně o profesní cti. Aneb… teď je právě příležitost, aby problémy vypluly na povrch, pokud existují. Pokud nikdo nebude hovořit (stěžovat si/ vypovídat…) nenalezne… Číst vice »

Ivan

To je opravdu realistický pohled na věc,který mě mluví z duše.

Pavel

Vlakovy zabezpecovac LS 90 bohuzel dovoli jet bez omezeni rychlosti pri jizde proti Stuj po zastaveni. VZ MIREL dovoli nejvyse cca 40 km/h. Respektive pri 47 km/h dojde k vypusteni vzduchu z hlavniho potrubi.

modrý klandr

To taky není úplně pravda, protože, když se rozjedete v této situaci proti stůj s přenosem kódu na automatickém bloku, tak o kód za tímto návěstidlem přijdete a po ujetí určité vzdálenosti bez kódu, Mirel přejde do režimu jízdy na nekódované trati a namísto omezení na 40Km/hod nyní hlídá až rychlost 120 Km/hod.
Ještě taky záleží na tom, zda je to Mirel V03, nebo V04. V03 přejde na režim bez kódu dřív.

LS-90

Bez Kodu hlida Mirel V03+V04….rychlost 100km/h!!! UZ jsem to tu psal nekolikrat….

Richard Fiala

To je tady zase zbytečných řečí. Jako laik si dovoluju konstatovat, že když už je povoleno – nevímproč – projet za červené světlo tak leda minimální rychlostí, což rozhodně není osmdesátka. Kdyby si takhle počínali i fírové jedoucí na této nejfrekventovanější trati za ním mohly do sebe nabořit třeba čtyři vlaky. Proti takové situaci není žádná obrana – leda zrušit vůbec železniční dopravu, což je ovšem nepřijatelné.

modrý klandr

To je samozřejmě možnost. Prvně tento způsob jízdy nevymysleli strojvedoucí. Strojvedoucí naopak stále upozorňují na zneužívání institutu jízdy podle rozhledových poměrů a vrcholu alibismu, jízdy na rozkaz o zhoršených povětrnostních podmínkách. Neustále upozorňují, že to je obrovská účelová past. Zároveň je ale nutné si uvědomit, že takovou jízdou se organizuje a zabezpečuje třeba jízda vlaku, pravidelný vjezd vlaku na kolej obsazenou vozidly, kde by jste pak v určitých moderních stanicích jel tou 30 i více jak 2 i 3 kilometry. Osobně s tím nemám problém, ale ten by byl na straně plynulosti a včasnosti dopravy. Stejným způsobem se odjíždí ze… Číst vice »

Pepa

Měl jsem tady komentář a byl mi vymazán, Měl jsem úvahu z elektrotechniky, napíši to znovu, ale stručně. Nápravy vozidel tvoří paralerní odpory a zanedbáme-li odpor kolejnic při dvou stejných vozidlech je proud pro lvz druhé Lv poloviční. Stačí-li tento proud po zesílení k vybavení LVz, mohl na druhé Lv ukazovat stejnou návěst, Proto je strojvedoucím ZAKÁZÁNO řídit se až po další návěstidlo návěstmi opakovače. Strojvedoucí s tímto nejsou seznámeni a řada z nich toto nedodržuje. Každé ustanovení předpisu má svůj význam a i když vypadá jako nesmysl, je ho nutné dodržovat. Doufám, že nebudu znovu vymazán a diskutovat budou… Číst vice »

Pepa

Promiňte, ale já jsem svůj komentář v počítači neměl

modrý klandr

Pročtěte si diskuzi celou, vím, už je toho hodně. Tam toto najdete. Netřeba stále dokola.
Ano jak je psáno, takové ustanovení existuje a strojvedoucí jej respektují a jsou sním seznámeni prostřednictvím znalosti předpisu SŽ (SŽDC) D1, ze kterého mají zkoušku a pravidelné přezkoušení. Také mají licenci k řízení drážního vozidla, , čímž je prokázána znalost např. zákona o drahách či dopravního řádu drah. Máte-li jiný poznatek, tak stačí napřímo oslovit DIČR, v souvislosti s touto událostí ji určitě prověří, jako vodítko k systémovému selhání. Bude se to ale těžko prokazovat, myslím tvrzení o tom, že se to inkriminované ustanovení nedodržuje.

Pepa

Tak já jsem se pohyboval u ČSD a ČD 46 let a různých zkoušek D ,T, Kn, O, Vz,Tr a to skoro vždy v plném rozsahu, mám plný Výkaz o zkouškách i s vložkami. Nezastávejte se strojvedoucích kteří předpis nerespektují, nebo neznají. Za svúj pracovní život jsem poznal hodně strojvedoucích, co předpis neznali, nebo si ho špatně vysvětlovali. Kdyby si tento strojvedoucí uvědomil, že v obsazeném úseku není přenos návěstí věrohodný, asi by se tak nechoval. A doufám, že vyjde poučný list o této nehodě, a mnoho strojvedoucích si uvědomí, že by jednali podobně. Přeji zdravi, sílu atˇ se dožijete… Číst vice »

Marťan

Z D1: Pokud následující hlavní návěstidlo dovoluje jízdu, může strojvedoucí ukončit jízdu podle rozhledových poměrů, jestliže je na návěstní opakovač VZ přenášena návěst, dovolující jízdu vlaku kolem následujícího hlavního návěstidla. Pokud na návěstní opakovač VZ není taková návěst přenášena, může strojvedoucí ukončit jízdu podle rozhledových poměrů, až když čelo vlaku mine následující návěstidlo. Takže to, co jste nepsal to trošku rozporuje. Pokud jedu za AB blikne na opakovači zelená, a vidím na návěstidlo, tak mohu pokračovat nejvyšší dovolenou rychlostí. Jenže ten strojvedoucí měl na opakovači na stůj(domněnka, třeba měl i zde zelenou) a na vjezdu volno, co nebylo pro něj… Číst vice »

Pepa pro Pejana

Vemte si základy elektrotechniky. Nápravy vozidel tvoří paralerní odpory. Zanedbáme-li odpory kolejí a vememe-li dvě stejná vozidla, na př. dvě stejné lokomotivy, proud pro snímač druhé lokomotivy bude polovina proudu proudu první lokomotivy. Bude-li tento proud stačit k vybavení zabezpečovače, může lvz opakovat návěst první lv. Pro neznale první náprava a koleje tvoří půlzávit a magnetické pole snímají cívky na lv. Je proto možné, pokud i poloviční proud stačí k nainduktováni napětí, které stačí k nabuzení zesilovače a zesílení signálu na dostatečnou úroveň pro přenos návěstí, že návěstní opakovač návěstil návěst vjezdového návěstidla. Předpis na to pamatuje a zakazuje strojvedoucímu,… Číst vice »

pejan

Odpověď mimo vlákno, nevím na co reagujete, princip kolejových obvodů a autobloku je mi po 30ti letech ve funkci strojvedoucí znám.
V Moravanech se osobák se 163 a třemi kotoučáky podpískoval, tady byla ta samá souprava, jen to byly špalkový vozy

Luděk S.

Jiříčku, prosím tě, už to neoddaluj. Někoho obětovat musíme. Neboj, nějaký teplý místečko ti najdeme. Tak neblbni a koukej to podepsat.

Ivan

Omlouvám se za chyby. Mějte se

Ivan

Vážení, vymýšlíte a různě vysvětlujete pouze to, že strojvědoucí nerespektovali předpisi SŽ D1. Vymýšlíte co jej ovlivňovalo (všichni víme ale prd). Třeba jenom „mačkal“ telefon s nějakou hlubokomyslnou hrou. Ne na tabletu soukromě internet, že. Uvažte, kolik jenom je zjštěno a kolik nehod je na silnici z důvodu projetí křižovatky „na červenou“. No a vůbec nikoho nenapadne montovat na světly řízené křižovatky – třeba závory. Nevím jak teď, ale Dopravní předpisy ČSD a ČD D1, D2 a D3 byly zákonem. A zákony je třeba dodržovat ať je provoz na trati zabezpečen jakýmkoli způsobem. Nenajde se geniální zabezpečovací zařízení, i technika… Číst vice »

Mark II

V zasade mate pravdu, ale vetsina udalosti je spojena s nedodrzenim nejakeho predpisu. Vysetrovani musi zkusit odhalit, proc k tomu doslo. Nikdy se nesmime spokojit s primou pricinou. Musi se hledat duvod, proc lide delaji chyby, jestli neexistuji na ne nejake tlaky atd. Musi se proverit i ty predpisy, zda nejsou spatne. Proste kazda vetsi udalost je souhra rady chyb.

Blacklist

no většinou se jedná o souběh více okolností.

ovi1

Zatím ti státní umělci neukázali nic jiného než, že několik lidí přivedli do hrobu…v čem má pracky stát a odbory, to přestává fungovat…

Původní Pražák

Model, po kterém voláte, uz tu byl a dost dlouhým zkoušením se potvrdilo, že nefunguje. Ale chápu, že po 30 letech je paměť hodně selektivní.

Libor

Model který tu je, se v českých zemích ukázal nepraktickým už na konci 19.století a jinde po světě se jako nepraktický ukazuje dodnes. Ale nejste jediný co si čte zprávy, které potvrzují jeho názorovou bublinu a zbytek raději ignoruje… 🙂

Pawli

Bohužel to vypadá tak,že omylem očima převzal návěst dovolující jízdu vjezdového návěstidla postaveného pro poštovní rychlík a začal podle ní jednat. Návěstidla jsou umístěna na krakorci a v jednu chvíli jsou nad vegetací za jízdy vidět. Stačilo ovšem dodržet čl.2572 předpisu D1 a ………….. .

mirekk

Ano, můžete mít pravdu v tom, že mohl vidět povolující návěst pro pošťáka, je na lávce nad kolejí, pošťák byl krátký… A to, že nebrzdil ale pravděpodobně jel výběhem, snížil z nějakých 80 na 70 – nevíme jaká návěst svítila na rom návěstidle. Pokud nějaká odbočka, třeba 60, potom by to bylo možné s tim, že případné dobrzdění počítal před první výhybkou za tím vjezdem. Logiku by to mělo, ale uvidíme podle zprávy DI.

mirekk

Doplním, že to samé, ale bez následků, se stalo před lety ve Strančicích. Fíra na nákladu viděl Volno a odjel ze stanice. Jenže odjezdové zhlaví je v oblouku, návěstidlo na lávce, takže nad kolejí a on viděl to nad sousední kolejí na Volno. Pro něj bylo na Stůj. Ten fíra tehdy skončil a šel do penze.
A ještě jeden stejný případ v Čerčanech, postaveno ze 4. pro rekreák, na jeho návěst odjela souprava ešusu ze 2. koleje a přeskákal první výhybkou než mu to došlo a zastavil. Opět oblouk.

Martin V.

No, nevím. Václav Datel sem včera dal odkaz na video ze stanoviště. Já na něm viděl vjezdové návěstidlo až od návěstní lávky pro opačný směr (tzn. zhruba ze 300 metrů) – a to je podle fotek právě místo střetu s koncem poštovního vlaku. Ví se kolik vozů měl toho dne poštovní NEx?

Marek II

3 vozy

Pawli

Je asi zřejmé, že očima mylně převzal návěst dovolující jízdu vjezdového návěstidla která platila pro poštovní rychlík. Bohužel podle ní začal jednat. Návěstidla jsou umístěna na krakorci a v oblouku jsou jednu chvíli vidět nad vegetací. Stačilo ovšem dodržet čl.2572 předpisu D1 a …….. .

PiM

… v záznamu rychloměru je, že opravdu na červenou zastavil, pak se rozjel na 82 kmh a do před ním stojícího vlaku najel v rychlosti 69 kmh. Problém je, že měl vypnuté AVV, což by mu nedovolilo se rozjet na rychlost vyšší než 40 kmh. Jako příčinu nehody tedy vidím možnou momentální zdravotní indispozici, myšlenkový zkrat nebo špatně vyhodnocené značení na trati (pozn. je tam takový blbý oblouk a na vedlejším návěstidle mohla svítit zelená a). Každopádně u těchto článků by měla být diskuze vypnutá, umřel tam člověk! Nechť bývalý kolega odpočívá v pokoji!

Vbb

Problém je, že měl vypnuté AVV, což by mu nedovolilo se rozjet na rychlost vyšší než 40 kmh
Myslíte? AVV se dá přimět k tomu, aby vás okolo přivolávačky neomezovalo.
A z průběhu rychlosti bych naopak řekl, že AVV zapnuté měl.

Karel II

Taky mě to napadlo. Podle všeho nepoužil rychlobrzdu (aspoň zatím jsem tuto informaci nezaregistroval) a ani nezkoušel utéct z kabiny. Jakoby vůbec netušil, že je něco špatně.

Lemmy

Novinář české televize Honza Beránek asi neviděl tohle:
https://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=4222828

Ondra

Zdroje se rozcházejí… Podle tweetu Honzy Beránka to byla „ta druhá mimořádnost“ a naproti stál Leo Expres, to se stalo 12.6.2017. Podle iRozhlasu byl ten fíra ale účastníkem MU tamtéž o dva dny dřív, kdy naproti němu vyjel montážní vlak.

Ondra

Ohledně zmiňované MU z roku 2017 doporučuju kouknout do závěrečné zprávy DI ( http://www.dicr.cz/uploads/Zpravy/MU/DI_Cesky_Brod_170612.pdf ), od str. 36 je přepis telefonátů, kdy dispečer, co to zvoral, společně se strojvedoucím chtěli MU zatajit. To jen pro dokreslení. O kolika takových nezajištěných jízdách, ze kterých se nakonec udělá posun, aby nebyla MU, se nedozvíme?

pejan

Socialistické železnice už to vyřešily, přijaly opatření, železnice jsou zase bezpečné
https://uloz.to/file/yhoOuGYS328O/sprava-zeleznic-statni-organizace-priloha-803736726-0-zadost-dopravc-pdf

Pandrhola

Je to divné. Z toho co prozatím víme, tak pravděpodobně to po zastaveni rozjel na rovince na 87, pak před obloukem stáhnul na 67. Proč ale dál nesnižoval rychlost, když by za normálních okolností musel předpokládat za obloukem na stůj i v případě, že by tam vlak nebyl ? A on dle svědků nebrzdil ani těsně před nárazem ? To nemá logiku. Tam se skutečně muselo něco stát až v tom oblouku a nejvíc mi tam sedí to náhlé zdravotní selhání. Druhá možnost je technická závada spojená s lidskou chybou.
No uvidíme na co přijdou při vyšetřování.

Vbb

On to nestáhnul na 67 a nenechal to být – vlak zřejmě brzdil ke vjezdovému návěstidlu. Z těch 67 v daném místě by to krásně vyšlo, kdyby tan nestál ten Nex.

Pandrhola

Je fakt, ze nevím jak daleko byl ten Nex od vjezdu a kolik měl vozů, tedy jaká byla vlastně vzdálenost k vjezdu, kdyby tam ten Nex nestál. Takže i kdyby to jinak k vjezdu vyšlo, pak stále nevíme jak přišel na to, že tam ten Nex už není ?

pejan

Tak se mrknem, jestli bylo šotouší vyšetřování už uzavřeno?

Vašek

Zkuste se zamyslet, než z vás něco vypadne.

pejan

No od vás to zrovna sedí, potrefená husičko :))

Jakub

Ještě by mě zajímalo jestli na posťáku opravdu svítily konce. Pokud pro poruchu zhasly tak ten vagón mohl slušně splývat ve tmě. Navíc cestou není nikdo kdo by na tento fakt upozornil, když dispečeři sedí úplně jinde. Jednou se mi stalo že jsem v Praze na panteru nechal svítit bílé světla i vzadu a upozornil mě až výpravčí v Brandýse nad Orlicí.

pejan

Je úplně jedno, jaký měl konce, když tam jel do obsazenýho oddílu 70…

dopravák

A jaký vůz tam na konci toho „pošťáku“ vlastně byl? Měl vůbec nějaké koncové svítilny, nebo tam bylo nutno věšet jedině „plácačky“? A že na mnoha tratích už v podstatě nikdo vlaky nesleduje, je jednou ze smutných skutečností „moderní železnice“: v minulosti přitom byli výpravčí a signalisté či dozorci výhybek prakticky všude (mimi tratí řízených „zjednodušeně“) a provozní zaměstnanci byli finančně postihováni, když nadřízení nebo kontrolní orgány zjistili, že nějaký vlak nesledovali a nedokázali řádně zdůvodnit příčinu. A propos: naši předkové nebyli navíc žádní hlupáci – zejména stavědla (a bylo-li to provozně přijatelné, tak i výhybkářská a traťová stanoviště) byla… Číst vice »

Vašek

Ať tam byly konce takové, či makové, nebo žádnė, do nepřehledného oblouku, ve kterém očekávám vlak nejedu 70 Km/hod. Místem jsem projel nespočetně krát a rychlost 25 bych viděl až až. Také s ohledem na lidi nejde brzdit na poslednì chvìli rychlobrzdou. Tam se muselo kdo ví co stát.

pejan

Z té rychosti je jasný, že vlak neočekával, jinak by to tak nerozjel. Tudíž byl uveden v omyl, buď zahlídl návěstidlo a nebo dostal na opakovač zelený kód, proto jel jak jel…

pejan

Nikdy mě to nenapadlo a teď se pokaždý dívám, když jede pošťák a fakt svítil, měl zapnutý světelný konce…

Roman
modrý klandr

Mě zase nehodu mezi Bohušovicema a Lovosicema, u Kopist. Na autobloku mezinárodní expres najel ze zadu do stojícího osobního vlaku

Sinep Anigav

Kopisty moc ne. BaltOrient projížděl Bohušovice stovkou (víc to tehdy nešlo) po nekódované staniční koleji a proti výstraze na odjezdu. Fíra (asi) předpokládal, že panťák se každým okamžikem musí rozjet z Kopist a výstraha se změní na volno. Za zhlavím zadřímal, ale přitom obsloužil „rýč“ a zrychloval, sice už dostal kód na stůj, ale už bylo málo vzdálenosti i času, z dřímoty už neprocitl, do panťáku vrazil při 112 km/h, náraz ho katapultoval a strop kabiny mu urazil hlavu…..

wendula

DD, přesně. A ten den ta technika v ČB zlobila, ale vždyť je přece neomylná.

Stanislav Fanta

Pořád se mi víc a víc zdá, že se ten pošťák „podkódoval“. Kód VZ volno „prolezl“ pod pošťákem se třemi lehkými vozy a objevil se na opakovači hliníku. I když s tím předpisy počítají a i v tomto případě se musí jet na rozhled, že možné, že uviděl „VOLNO“ a vzal za to…

Stanislav Fanta

Jen doplním, že to není porucha ani technická chyba, ale fyzikální vlastnost. Jde o to, že odpor náprav je dostatečný na to, aby zůstal vybavený (obsazený) kolejový obvod, ale už je malý na to aby zcela zadusil (zazkratoval) frekvenci přenosu kódování VZ. Často se to stává u velmi lehkých vozidel s malým počtem náprav (zkratů), ale určitě nejde vyloučit, aby to prolezlo pod peršingem a třemi lehoučkými vozy.

Vlastimil Kocurek

Realita je že se to stalo, ….. „píšete, že se to stává často, tak to asi je systémová chyba.

Kuzma Kuzmič

O riziku, které zde popisujete, se všeobecně ví. Je to ošetřeno administrativně i technicky.

Spíš si myslím, že fíra v dálce viděl Volno, ale vlak před sebou (v oblouku?) přehlédnul.

Všechno to jsou jen spekulace. Počkejme na závěry vyšetřování.

Myšpul

Možná vlak před sebou nepřehlédl, ale mohl být do poslední chvíle přesvědčen že je na jiné koleji?

Jack Brody

Mohl, nicméně vjížděl vědomě přes Stůj do obsazeného oddílu, tak měl vlak předpokládat hlavně na své koleji. No jsem zvědav, co vyšetřování objasní.

modrý klandr

Jedna věc je podkódování, druhá podmínka jízda podle rozhledu a třetí, že sled návěstí v obsazeném oddílu ze stavu bez kódu na rovnou volno je krajně podezřelý. Při situaci, když by, jak víme zastavil u oddílového návěstidla na návěst Stůj, pak se rozjel, nečež by chytnul hned za tímto návěstidlem kód Volno znaku, o to víc musíš počítat s poruchou, protože to není standardní stav a správný sled návěstí. Jenže to zároveň na časové ose událostí znamená, že onen poštovní vlak stál před návěstí volno na vjezdovém návěstidle celou dobu jízdy CityElefantu od rozjezdu u oddílového návěstidla automatického bloku až… Číst vice »

Lada

Já to tam sice neznám, ale taky už se mi stalo, že na oddílovém návěstidle sloučeném s predvěstí byla červená, protože žlutá byla prasklá. Jakmile jsem vjel do oddílu postavili vjezd na volno ( zelenou) , no a na na opakovači naskočila zelená.. Měl jsem kliku, bylo to ve dne, na rovné koleji a nic tam nestálo.
Ale jak to bylo bylo ví jen chudák fíra co tam zůstal, bohužel už nám to neřekne. Asi mu to tam bylo souzené.Čest jeho památce.

Blacklist

jen dotaz. pokud k takovéto situaci dojde, propíše se tato návěst do rychloměrného t proužku??

Stanislav Fanta

Ano, propíše. Problém, je, jestli data z předního rychloměru půjdou stáhnout, protože je na sračky. Na tom zadním se sice bude psát rychlost, ale určitě ne návěsti opakovače.

BLackList

jj. dík za odpověď

LS-90

Tak ten odpor musi byt maly! Na loko tim tece trakcni proud – druhy pol proti trojeji.
A naprava nedusi-nezkratuje frekvenci kodovani!!! Ale proud!
Pri 16 napravach podkodovani – hm,fakt ne.

Ludva

Znám ten úsek velice dobře a připadá mi to také tak. On opravdu jednal, jako kdyby mu po projetí předvěstí na opakovači naskočilo volno. Ale lokomotiva a tři vozy, obzvláště po tom, kdy u toho vjezdu zastavil a po brzdění měl jistě čistá kola, že by propustil kód? To se mi nezdá. No to vše se vyčte z rozboru rychloměru, tam by to zda kód měl a jaký, jasné ukáže. A divné mi je také to že vlak rozjel až na 87 a k nárazu došlo v 67 a to prý nebrzdil. Tam je ale celkem slušný spád. Tam by… Číst vice »

Tom

Provozní slepota, místo aby sledoval trať, tak jen koukal na opakovač…

Kráťa

…nebo si balil kabelu či rozbaloval svačinu. Možností je plno.

modrý klandr

Pojem je velice dobře znám. Co ale stím? Kdy byl naposled nějaký sociologický a psychologický výzkum práce strojvedoucího, ze kterého by se dal vynést závěr, a hlavně závěr, který by byl respektován a změny vymahatelné? Vzpomeňme na iniciativu stanovení přípravných dob, časy byly stanoveny, přesto pro svojí velikost a podíl na placené době práce byly rychle zapomenuty. Čas od času se objeví i hlášení, s textem strojvedoucího, co konkrétně z předpisového ustanovení namá dělat, aby stihl včas vyjet na určený vlak. Jistě chápete, že na takové hlášení odpověď nepřijde, natož podepsaná. Přesto si to nechá, necháte líbit. Vysokých škol, které… Číst vice »

pejan

Buď se pošťák podkódoval a tím se rozbilo opatření v podobě zařazení špalkového vozu do souprav Os (když vozy pošťáku jsou špalkové) a nebo se fíra vymanil z podrůčí Mirel a AVV a chytil opticky volno vedle na koleji a myslel si, že ten Pošťák stojí na vedlejší koleji a vzal za to….
Protože asi nebyl úplnej debil, aby popotahoval do obsazenýho oddílu 70…z toho je vidět, že byl uveden v omyl. Kdyby do toho práskl 30, tak by to vypadalo, že prostě podcenil jízdu podle rozhledu…

Vbb

a nebo se fíra vymanil z podrůčí Mirel
Tak to určitě. Na 471 je LS90 🙂
A zkuste provést zamyšlení – kdyby chytil zelený kód, brzdil by ke vjezdu?

pejan

Neznáme přesný průběh té jízdy, takže irelevantní. Víme, že zastavil na stůj a pak popotahoval. Do obsazeného oddílu se 80 rozjede jen blázen, tudíž je jasný, že byl uveden v omyl a čím tedy? Buď kódem a nebo zahlídl návěstidlo

Stanislav Fanta

Pořád se mi víc a víc zdá, že se ten pošťák podkódoval. Kód VZ VOLNO prolezl pod esem a těmi třemi vozy a objevil se na opakovači toho hliníku. I když s tím předpisy počítají a hliník měl stále jet na rozhled, je možné, že viděl zelené světlo a vzal za to…

Vlastimil Kocurek

Dnes vykolejení vlaku na Chrudimsku. Co bude zítra ??

dopravák

Raději snad už nic !!!

Vlastimil Kocurek

tak odpověď na otázku: 80 evakuovaných, a co zítra ??

KarelF

Pročetl jsem nyní do 00:54 diskuzi a z celého mne napadá jedno. Nestálo by za hřích vzít kolik vlaků projede úsekem v nějaké čase od – do Běchovice-Úvaly (nějaká ideální špička) a kolik se jich opravdu vejde do oddílů. z toho co se zde v diskuzích píše začínám nabývat dojmu, že se zde jezdí do obsazených oddílů běžně pod tlakem dispečerů, vedení atd. Takže zajímavé by bylo jestli ten počet vlaků co zde jezdí se „opravdu“ na tu trať vejde. No a pokud ne tak je to systémová chyba. Jinak chyba je tu nejméně 2x číst, že jízda do obsazeného… Číst vice »

Chronosphere

Blábol

Vlastimil Kocurek

Jen drobný detail: Nemělo by se zjisti kolik vlaků na tu ztrať vejde předem???
2: Když se opravoval 1.koridor, nemělo se zjistit předem, jaká kapacita bude potřebná ?????

Radek

V době, kdy se opravoval koridor, byla frekvence vlaků daleko nižší a nikdo si nedokázat ani představit současný boom.

Jan Matoušek

To se mi nezdá jako pravděpodobné. Elektrické mezidobí tam určitě neutáhne ani počet vlaků rovnající se počtu úsekových oddílů a nezávislá trakce tam téměř nejezdí.

Petr Šimral

To je samozřejmě dobrý nápad, ale platí jen v případech, kdy nastane nějaká mimořádnost. Pokud vše funguje jak má a nic nemá zpoždění, není důvod toto využívat.
Ale třeba zazlobí ve stanici výhybka nebo cokoliv jiného a hned se to začne sériově využívat.
Je otázkou, jestli při dnešních stavech autobloku (opravdu již nemáme totálně zamourované koleje a lomy kolejnic třikrát do hodiny) má ještě smysl tuto bezpečnostní nepojistku udržovat při životě.

Tomáš Štěpán

Tak hlavně že mají ČD čas vymýšlet tupé a idiotské reklamy o Punkvě.. mimochodem ty jejich reklamy jsou jedna ubožejší než druhá

Petr

Ano, protože ty reklamy vymýšlí stejní lidé, kteří mají na starosti zabezpečení. 🙈

Zdravý sluch

Akože management ČD s tými reklamami ani s robením chýb rušňovodičov nemá vôbec nič spoločné? Oboje ide úplne mimo neho? Tak potom už chápem, prečo to s ČD ide od 9 k 5.

Vlastimil Kocurek

Ano, souhlas, prostě škrtli slovo kvalita.

David

Děkujeme za komentář ze země, která je pověstná svojí dokonalou železniční dopravou řízenou skutečnými profesionály. Máme se ještě hodně co učit. Ještě jednou – díky!

Ludva

A odborník opět promluvil. A proč tedy stejné chyby dělají i strojvedoucí ostatních dopravců, když nejezdí pod vedením ČD. Viz treba projetí odbočky rychlíkem Arrivy?

Vlastimil Kocurek

Stejný management, stejný image(atmosféra náročnosti či nenáročnosti), prostě stejný státní podnik. Lidé, kteří dělají zabezpečení jsou součástí toho podniku. Tomu, co jste napsal se říká pro stromy nevidí les.
A samozřejmě i všechny ty kontrolní orgány vznikla z lidí, kteří byli vychování u ČD s SŽ. A podle toho to vypadá.

rtep

Tak zrovna tato reklama se mi docela líbí a i lidem v mém okolí.
To se třeba koukněte na reklamu s Jančurou na Stream.cz – vzor naprosté ubohosti, většina šestnáctiletých youtuberů by to natočila tisícinásobně lépe.

David

Tisícinásobně! Hm, pozoruhodné. Jak se to počítá?

videosen

Napsal názor, co je na tom pozoruhodné netuším.

David

Pozoruhodná je ta kvantifikace šikovnosti youtuberů vztažená ke „vzoru naprosté ubohosti“.

jan

Ta je náhodou dobrá:-)

Ludva

Pane Štěpáne. Možná teď dostanu spoustu mínusu, ale můj názor je ten, že v těchto případech moc viny ČD opravdu nemají. A svalovat to přímo na ně je chyba. Vždy se jednalo o selhání lidského faktoru. A podle mě hlavním viníkem je ten, kdo zavinil situaci, kdy to selhání automaticky znamená nehodu. Hlavní viník je tvůrce předpisů. Ten kdo zrušil všeobecnou ohlašovací povinnost, ten kdo zrušil rychlost 30 při jízdě za navést stůj a ještě řadu dalších věcí. Když jsem začínal, návěst stůj byla pro nás zeď. A dostat se za ní sice šlo, ale komplikovaně. Dnes díky chybným změnám… Číst vice »

Sirokko

Naprostý souhlas!

dopravák

Vidíte to příliš zjednodušeně – pravda je ta, že tvůrci předpisů (jako ovšem ostatně většina lidí) fungují systémem „ode zdi ke zdi“ a často jdou až za rozumnou hranici dílčích zjednodušení jednotlivých postupů, které se m.j. třeba i díky vývoji techniky ukázaly jeho zjednodušitelné: například zrušení ohlašovací povinnosti bylo přece původně (když to předpis D3 poprvé dovolil) regulérně možné („zkušebně“) vždy individuálně pro každý konkrétní jednotlivý vlak zvlášť, a až pak bylo možno udělat to i „trvale“ jízdním řádem, ale ne pouze v některé stanovené dny, ale vždy denně – ten „guláš“ z toho dělají až další rádoby zjednodušení, která… Číst vice »

Zdeněk

Mě by zajímalo, jak se po zastavení u návěstidla rozjížděl. Jestli nějakou dobu udržoval menší rychlost, jako při jízdě podle rozhledu, a potom náhle začal zvyšovat rychlost až k 70km rychlosti, tak potom bych tam viděl pochybení v přenosu návěsti.

rtep

I kdyby tam to pochybení bylo, tak by šlo o jednoznačné porušení předpisů, už to tu několikrát bylo psáno.
Podle mého se mohlo stát, že měl nějaké zdravotní problémy a přestal se věnovat tomu, co dělá, dělal to jen instinktivně, automaticky. To, že vůbec nebrzdil před nárazem, tomu odpovídá.

Leinad

I kdyby se pod pošťákem podkódovalo volno, předpokládal bych že tam bude pár vteřin (než první náprava Peršana zazkraruje další oddíl) a pak se bude zase kodovat stůj.

ondra

Tak tohle je tedy materiál:“Ten řidič má povinnost klepat do toho knoflíku“-vyjádření našeho premiéra dnes okolo 21h. Zdržte se Babiši komentování problematiky hnacích vozidel a snad raději věnujte svou pozornost na vaše řepke a dotace a kropení vašich voličů soc. dávkami.

Zdravý sluch

Vylezte že železničiarskej bubliny a nebude s tým mať žiadny problém. S premiérom sú úplne iné problémy, než či vie hovoriť ako nádražák, rovnako to nezaujíma väčšinu spolocnosti.

Martin1

Nesmysl. Každé dítě ve školce ví, že vlaky řídí strojvedoucí. To není o železničářské hantýrce, to je o systémové chybě našeho premiéra v jazykové kultuře a celkově ve způsobu jeho vyjadřování. A sorry jako, ale rozdíl ve významu klepat a zmáčknout/stisknout/obsluhovat je snad velký. To nemá s železniční bublinou nic společného. Nebo když sedíte v autě a chcete zatroubit, tak taky na klakson klepete?

Vít Jůza

Tak zrovna u některých aut se pro krátké zatroubení klepne do takové páčky u volantu.

ABC

U Andreje ve školce vlaky řídil rušňovodič

Vlastimil Kocurek

Vysoké soc. dávky jsou jedním z hlavním znaků vyspělých kapitalistických států v Evropě a zajišťují stabilitu společnoti ve prospěch pravice. A vidíte, že ve Francii chtějí ještě vyšší – žluté vesty, a dostanou je. Nebo jste myslel, že se dávky z lásky k lidem ??? Pokud chcete žebrácké dávky, to bychom se museli vrátiti do socialismu. Dávky ale mají i další soc. ek významy. No vidfíte, ještě vám to 17 lidí oplusuje.
ZA druhé, dnes jste na vrcholu, vzděláte třeba 20 30 50 tis., od zítřka můžete býr soc. případ.

Jinak souhlas, řepku pryč s polí, a místo ní MOTÝLE.

rtep

U Babiše je ten problém, že když se bude vyjadřovat jen tomu, čemu rozumí, tak bude muset už jen mlčet. Koneckonců ve způsobu vyjadřování je to věrný následovník zesnulého Milouše Jakeše, mají i stejné rudé kořeny.

medical_examiner

S nyní konečně zesnulým M.Jakešem, kterému „rozum strana darovala“, má Ing. Andrej Babiš společného méně než s (Ing.)Milošem Zemanem a řádným profesorem Klausem – jsou to ekonomové…

Miloš

kdyby měl Babiš takové rudé kořeny, neděje se, co se děje

Tady na Moravě

Jen ať dál kvoká. Snad to víc lidem otevře oči, že nás vede totální diletant a narcis.

Tom

Zdroj?

Radek Novotný

A v rámci bezpečnosti se vedení Provozního obvodu v Brně rozhodlo, že sníží počet službu konajících výpravčích na 3. Další hřebíček do rakve…

MiKi

Není to tak dávno, co jsem stál v jedné nedávno na CDP přepojené stanici a byl čas odjezdu. 2 minuty po odjezdu volám, co se děje a odpověď ? Promiň, ale mám jenom dvě ruce.

Zdravý sluch

Z diskuze na Novinky.cz: Právě nyní:
15.07.2020 20:42Liberecký kraj
Ve Skalici u České Lípy došlo k velkému úniku hydraulického oleje z lokomotivy. Hasiči evakuovali 38 osob z vlaku do železniční stanice; uniklý olej jímají a zasypávají sorbentem.

Na místě zasahuje HZS Česká Lípa, HZSp SŽ Liberec a JSDHO Skalice u České Lípy.

Vlastimil Kocurek

Uniklý olej mohla využít na smažáky místní restaurace. 🙂

Zapa

Nebyla to tentokrát Arriva ?

Vít Jůza

Arriva tam běžně nejezdí s lokomotivami, ale s motoráky …. ale asi to byla Arriva (ta tam skutečně měla uvázlý rychlík) a nebyla lokomotiva. …

medical_examiner

A co to bylo za lokomotivu?

modrý klandr

Arriva, jejich motorová jednotka. No jako by na ČD nebo Cargu nikdy olejová, nebo naftová náplň nevytekla. Buďme soudní, je to jen stroj. Kolikrát stejně skončila 854.

...

A to tu ještě nic není o tom vykolejení Regionohy u Chrudimi. Se v ČD tolik rozmohl kokoain nebo co se sakra děje?

modrý klandr

Podle obrázku z vykolejení Regíny to vypadá, že upadla kardanka mezi převodovkou a nápravovou reverzační převodovkou, ta se zapíchla na zem, o lože případně o pražec a to zvedlo nebohou regínu z kolejí a vyhodilo jí to ze sedla. Uvidíme, uslyšíme

Dominik

No, v těch Medlešicích to vypadá, že v tom dopravce bude nevinně, že se údajně asi propadla výhybka.

modrý klandr

Podle fotky hasičů, jednotka vykolejila první osou na přímé koleji.

Dominik

Já jsem viděl pouze jednu fotku z dálky. Ano vlak byl na hlavní přímé koleji, ale to nevylučuje propad výhybky. Navíc informace není žádné šotoušské JPP, ale od zdroje pracujícího na železnici.

Zapa

Myslím, že se děje to, co se dělo i před tím, do nehody u Perninku a u Brodu, jen se všechno teď hází na jednu hromadu a je to mediálně lákavé téma.

Pan sdomácíomaci

No jeste byla řeč o tom, že po 0 jel vektron… Takže to ho taky mohlo zmást….

PeMIČ

Pro dokreslení před MÚ.

Pošta odjezd z Úval na 1 traťovou kolej 21:16h.
Vectron odjezd z Úval na O trať. kolej 21:22h.
A osobák odjezd z Úval na 1.trať. ko lej 21:26h.

Takže ani Vectrona nemusel vidět.

Obratový čas Elefantu od 18h v Kolíně 14mimut a na Masaryčce 7minut.
Takže hurá tam a hurá zpět a hurá víte kam😞

dopravák

No, a ještě tedy chybí ta vlastně nejdůležitější informace: proč tedy ten „pošťák“ stál celou tu skoro čtvrthodinu v Českém Brodu „u klacku“, když z Úval odjel 10 minut před tím osobním vlakem?

PeMIČ

Pravděpodobně dozvuky omezení provozu(trakční vedení)

Švestka

Není na čase konečně uspořádat tu slibovanou stávku za režijky v JMK? Když se nehne kolo, bude pro bezpečnost cestujících jednoznačné zlepšení.

Zdravý sluch

Vodiči autobusov musí zvládnuť sledovať prevádzku automobilov na cestách, nie sú vedenie koľajami, ale rušňovodič podľa odborov preťažuje obyčajné sledovanie návestidiel, rozbiehanie a brzdenie vlaku a nutnosť hlásiť polohu. Vodičom busov pritom ani narozdiel od rušňovodičov nie sú platené pauzy na čítanie novín a mobilovanie a zvládajú aj predávať lístky.

MiKi

Co takhle začít trolit v nějaké diskuzi u vás na východě. Srovnáváte jablka a hrušky.

Zdravý sluch

Keď dôjdu argumenty, nasadzujú sa osobné útoky? Pán hádam je volič SPD, takých som medzi železničiari zažil veľa. Tož vedzte, že mám oboje občianstvo. Dokážem písať aj česky, ale keď píšem po slovenskom, pomáha to rýchlejšie odhaliť obmedzené jedinca. Rerezentujete Čechy a jejich rasismus na výbornou. To se musí uznat.

modrý klandr

Rozdíl vidím v tom, že ten řidič jednak má volnou ruku, může se vyhmout překážce, strojvedoucí ne. Řidič je schopen zastavit řízený kolos na nepoměrně kratší vzdálenosti, strojvedoucí ne. Práce strojvedoucího je více monotóní, jezdit sem a tam stejný úsek dokola několik let je záhul, byť si to nepřipouštějí. Řidič to má pestřejší, rozhodně ne monotóní. Řidič neobsluhuje řadu systémů na vozidle, nemusi ladit gysílačku, psát si rozkazy, hazet výhybky, dokola svěšovat a odvěšovat vozidlo s vlakem. Řidič se naučí vyhlášku a je cajk, strojvedoucí se učí stále dokola desítky předpisů. A hlavně není pravda, že si řidiči nestěžují taky!… Číst vice »

modrý klandr

A mám za to, že jisté pauzy při cekání na další jízdu řidičům autobusu placené jsou, někdo z nich se soudil a pravomocně vyhrál. To že si o to neumíte říct není naše vina. Mluvím o podmínkách v Čechách, byť v rozsudku se vycházelo z práva EU.

Jiří Kocurek

Tak zrovna ve MHD v tom autobusu vysílačku mívají. Co se týká ježdění téhož úseku stále dokola, tak v MHD je to poněkud častější.
A pak je tady trolejbus. Tam si ty výhybky řidič háže sám taky. Dokonce častěji než strojvedoucí. A o svěšování a navěšování vědí svoje, musí se trefit na vzdálenost 3 metrů od hlavy a navádějí to špagátem. A ten provoz, to je fičák.

Jaroslav

Na základě vašich příspěvků, které sem dáváte jste prostě blbec. Jedno jestli ze Slovenska nebo z Česka. Prostě normální blbec.

Ketchup1970

Bohužiaľ , barát, nepíšeš po slovensky . Ale “po slovenskom” , “medzi železničiari” “odhaliť obmedzené jedinca” . Hádam tak úroveň výuky slovenčiny v Bernolákove … jedna hodina týždenne.

Dominik

Ano, neřídil jsem autobus, jistě to má taky svoje ale pomalu tvrdit, že to je těžší jak vlak?
Navíc to řízení vlaků není jen rozjíždění, zastavování a sledování návěstidel, má to x dalších funkcí, co člověk musí zvládat, tak nějak automaticky.
Mě ta práce baví a neměnil bych, ale přál bych Vám zkusit si to a nejen jízdu po trati, ale i třeba staniční zálohu (abyste pochopil, o čem ta práce je), už jen samotné oživení lokomotivy.

PetrT

Nezapomeňte na profil trati … za posledním odd. návěstidlem je rovný úsek 600m a následuje pravý oblouk 400m dlouhý, takže od odd. návěstidla viděl 600m volné trati. Nex byl krátký a stál až za tím 400m dlouhým obloukem. Navíc z toho oblouku už mohl zahlédnout volno na lávce vj. návěstidla do ČB, pro NEX.

Na VZ, pokud byl v pořádku nesvítilo NIC … žádné červené světlo, protože se kóduje proti směru jízdy vlaku, takže kód končil v čele Nex. Pokud by Nex nedostatečně schuntoval, ZZ by vyhodnotilo oddíl jako volný a na posledním odd. by byl volnoznak.

Jan

To je další důvod proč nepouštět vlak za stůj vůbec.

PetrT

Jo a cestující Vám tam při fatálnější poruše po několika hodinách umřou hlady, žízní, zimou, stresem …

MiKi

Ono se dá jezdit i mezistaničně.

PetrT

Když už Vám 1.vlak zastavil před poruchou, kdy může odjet následný vlak mezistaničně?

medical_examiner

I u automatického bloku může přece dispečer povolit jízdu operativně. Nebo ne?
Vzpomeňme na Choceň loňský rok nebo před několika lety na YouTube…
Pomalá jízda rychlíků a expresů těsně za sebou.

Y.K.

Podle rozhledu? Není to to samé ve výsledku?

rtep

Nikoli, to je pouze další důvod k dodržování předpisů.

PetrT

Zapomněl jsem doplnit … ETCS L2 by v tomto případě vůbec neměl šanci tomu zabránit. Proč? Protože od zmíněného posledního odd.náv. by vlak pokračoval v jízdě v režimu tzv plného dohledu (nebo plné odpovědnosti) s omezením rychlosti na 100 a neměl by žádnou indicii proč zasáhnout. Dokázal by až ETCS L3, ale bohužel, v podstatě ještě nebyl po technické stránce vymyšlen 🙁

Rovněž na nehodu má stejný vliv režijka, jako služební auto pro os. potřebu, telefon, noťas, pravidelný TeamBulding a vstupenky do fitka ….

Jiří Kocurek

Že by RBC poslala Movement authority (Ma) dvěma rozdílným vlakům zároveň, aby se Ma překrývalo? Tak blbá ta RBC nebude.

Ketchup1970

Prosím vás tomu individuu neodpovidejte , on má v cerebrální oblasti opravdu zdravý jenom sluch. Ostatní kognitivni funkce jsou limitovány .

Y.K.

Cože? Pokud by jel v režimu FS (full supervision, plný dohled), tak dostane MA jen do volného úseku a jak by podle rychlosti/brzdné křivky na displeji ETCS. Aby mohl vjet do obsazeného úseku s ETCS (tedy ne jízdou na návěstidla) by musel přejít do režimu OS (on sight, podle rozhledu). Nicméně svévolně nic takového dělat nebude. Prostě počká než v FS dostane MA do dalšího oddílu a bude pokračovat ve FS.

PetrT

Ano MA skončilo u posledního odd. návěstidla, dále pokračuje podle rozhledu v souladu s D1 a udělá to svévolně podle předpisu D1. ETCS L2 nezasáhne, protože tuhle možnost zná a o následujícím oddíle má jen informaci, že je obsazený – žádné MA neudělí. Rozdíl je v tom, že RBC ETCS L3 zná přesnou polohu konce předchozího vlaku a dokáže následný vlak bezpečně vést až k jeho konci a to bez informací z KO.

Luděk S.

Jiříčku, mám na tu výpověď dát zítřejší datum? A ber mi telefon!

Zdravý sluch
Tomas

je to stejne, jako s leteckymi udalostmi… vzdy po kazde takove udalosti nastane obdobi cca 2 tydny, kdy novinari budou psat o kazdem, i defakto bezvyznamnem incidentu.

Svojsin

To často nejsou bezvýznamné události a je jich teď opravdu hodně!!

Jan

Jestli považujete vykolejení za bezvýznamný incident tak se pak nedivte až cestující přestanou vlaky jezdit úplně.

Tomas

je to bezvyznamny incident.

medical_examiner

Je! Nikomu se nic nestalo, materiální škody minimální. Maximálně popadané batohy.
Když před lety 843.023 narazila do stromu, bylo to horší…

ABC

Ciwe … Uvnitř byli dva cestující, kteří jsou v pořádku

Zdravý sluch

Neodvezl by to lacnejšie taxi?

Vlastimil Kocurek

Mikrobus, na LPG.

Dominik

Ten vlak nejel jen Pardubice – Medlešice, ale dál, takže soudit vytíženost podle jednoho krátkého úseku ke trochu chabé.

dopravák

Geniální nápad: a ten vlak by vedle toho taxíku jel soupravově, protože ty náležitosti jsou v Pardubicích potřeba na odvoz dalšího vlaku – vy jste tedy ekonom „jak stehnou“ …

Václav Datel

Pro představu o rozhledových a světelných podmínkách v době nehody si dovolím sdílet toto video – https://youtu.be/HKanONEq7Io?t=1509

Jízda začíná u předposledního oddílového návěstidla a místo nehody je v čase 26:24

Radim

Kolem 70 km/h bez šance.

modrý klandr

Děkuji za video a možnost to vidět. Za tmy, skoro tmy i s rozsvíceným reflektorem v tom oblouku z rychlosti uvedené v článku zjistěné z tachografu. Neměl bych k tomu odvahu, nebo ani né odvahu, špatně napsáno, no mazat to nebudu, odvaha je potřeba tam, kde se riskuje a byť jsem vysloveně povaha schopná vsadit vše na jednu kartu i vyjít vstříc požadavku jet svižně, tohle je přez můj pud sebezáchovy, přiznávám. Stejně bude nakonec potřeba i zjistit za pomoci PČR třeba výpis z hovorů telefonu, přenosu dat, aby se přislo na to proč, čemu se věnoval a my se… Číst vice »

Vlastimil Kocurek

Přesně + tam bude povinná pitva toho strojvedoucího – je mi ho líto.
Výborné postřehy – modrý klandr for minister.
Dnes v noci vyšel ještě rozhovor s Havlíčkem, a ten jen mlžil.

KarelF

Za Rostoklaty je poslední oddílové návěstidlo kde měl zůstat stát, protože tam měla být stůj. To další co bliká přivolávačka je předpokládám předzvěst. To vypadá jako by jel na tu předzvěst a ne na to oddílové návěstidlo u Rostoklat. Jinak se mluví o chybě strojvedoucího, ale ne třebas o chybě technologie v smyslu zmizení vlaku u moravan, lag autobloku konec konců tahá se po optice a kdo ví na čem to běží. Jsem sám zvědavý v čem byla chyba, strojvedoucího bych tam na 100% na první dobrou neviděl.

Jirka

Eh? To další návěstidlo, kde bliká Očekávej 60, je právě to poslední návěstidlo AB. Předvěsti tam nejsou (samostatné).

jkt

Rychlost sireni svetla ve sklenenem optickem kabelu je sice asi dvoutretinova proti radiu ve vzduchu, ale tech zhruba 200000km/s, to na tom lagu fakt neprida.

Radim

Politika je úžasný prostor, ať je ministr Havlíček jaký je, tak reakce opozice je typicky „politická“. Předpisy platí s určitými změnami desítky let, ale Havlíček má dát k dispozici funkci kvůli nehodám na železnici za poslední týden. Kristebože, koho má člověk volit, to není nikdo z opozice soudný?

Dalibor

on je obecně někdo z politiků soudný? jen Schwacenberg a Kalousek, páč už nekandidují. JInak o soudnosti zbytku velmi často pochybuji.

Radim

No jo, však já si jen postěžoval bez nějaké další naděje.

pozorovatel

V čem je Kalousek soudný?
No, možná v tom, že už si nahrabal dost na to, aby pochopil, že už škodí i v řadách vlastní partaje tak, že jeho soukmenovci už jej jako hlavního representanta v parlamentu nechtějí, tak raději odejde „se štítem“ než „na štítu“, ale hrabat a mocně tahat za nitky bude stejně chtít dál, dokud to jen aspoň trochu půjde – a dobře nám tak, když jsme tak hloupí, že mu to pořád nejsme schopni či ochotni zatrhnout: umí s námi „cvičit“ dobře.

Vašek

Tak další nehoda na železnici – vykolejil osobní vlak u Chrudimi… Naštěstí bez zranění.

Lol Phirae

Zatracenej Kalúsek!

Svojsin

V tom musí jet i kníže, to by sám nezvládl.

Zdravý sluch

Možno aj Piráti sa zapojili.

Tuzemák

Jen aby se ještě nezapojil nějaký obdivovatel SPD.. 😮

ondra

Tak zrovna pirát/nejsem jejich volič/ Polanský má jako jeden z mála politiků o té drážní dopravě docela přehled,o několik levelů víc než Kolovratník.

Anonym ze severu

Když se včera večer objevily první fotky, tak první, co mě napadlo, bylo, že fíra Elefantu ten poštovní vlak viděl na poslední chvíli.
Nevěděli by znalí, jak jsou ty poštovní vagóny zezadu osvětlené – jestli odrazkami nebo na koncovými světly?

Tomáš3248

Poštovní klasy mají klasicka koncová světla jako rychlíkové vagóny.

pejan

A kdo by je rozsvěcoval? Vozí to CDC, ti tam pověsí viaflexy a hotovo.

Honza Vrba

Ale když nesvítí pro poruchu, jsou samozřejmě odrazky…

Deer

Málokdy svítí, většinou tam vídám odrazky.

Radim

Takový typ vagónů jsem na odrazky snad ještě neviděl.

On.

Jezdí dvě různé soupravy, jedna z vozů Postw (tento případ) a druhá z vozů Gbkks (bo jak se dnes jmenují prostě malá zetka) Postw má „koncovky“ světelné a zpravidla svítící, Gbkks jen viaflexy.

Stanley

Svítí v 99,9 % případů,viaflexy málokdy..

Pepa

Tak jsem si stáhl novou D1 s platností od 1.8.2013, kde skutečně odstavec 2572 rychlost při jízdě podle rozhledu nepředpisuje. Mám ještě v archivu D1 s platnostiod 1,1,1988 kde je předepsána při jízdě podle rozhledu max rychlost 30Km/hod. Kdo tohle z předpisu odstranil je asi viník nehody. Nechat rychlost podle úvahy strojvedoucího je nesmysl, závadu může způsobit lom koleje a i když strojvedoucí vidí přes několik volných oddílú vjet na takovou kolej plnou rychlostí může být tragické. Po káždé nehodě se nehoda rozebíra a měl by se odstavec patřičně opravit.

Lukáš

Tak to jste se díval asi hodně špatně.
Přes obvod výhybek 40 jinak 100.

Dalibor

to zas až tak nová není….

TZTrainz

Není, ale je stále platná.

Dalibor

možná si nerozumíme. Platná je ta se změnou č.4, účinnost od 10. 6. 2018 jsou tam změny v „přivolávačce“ lépeřečeno povolení k vjezdu na obsazenou kolej atd..

modrý klandr

Ale předepisuje, omezuje ji na 100Km/hod na trati, s omezením přes výhybky na širé trati na 40Km/hod.
Krom toho přenáší odpovědnost za zvolenou rychlost neurčitým alibistickým způsobem na strojvedoucího – zastavit vždy před stojícími a stejným směrem jedoucími vozidly, což je vysloveně na citu, odhadu, zkušenosti, jinak když to nevyjde, jde to za strojvedoucím. Proto taky při ztrátě kódu, podezření na onen lom kolejnice nekompromisně klidně ostře zastavit, snížit rychlost na 20 či 30Km/hod. Zkušenost je ale nepředatelná – kinetická energie vlaku tlačící vás k díře namísto kolejnice člověka naučí brát jisté věci o trošku vážněji. Jinak souhlasím

Dalibor

jj to jo. To jsou zážitky, který nikomu nevysvětlíte, to se musí zažít.

Tomas

Ne, ten vskutku viníkem nehody není. Pokud předpis předepisuje, že má letět podle rozhledu tak, aby stihl zastavit, tak je to vcelku přesné vymezení toho, jak rychle ten vlak má jet. Je to asi stejné, jako bys autora zákona o pozemních komunikací vinil z toho, že v zákoně je max. rychlost 140 a někdo ve 100 na dálnici nabourá, protože prší, a on nedodržel jinou část zákona, která říká, že má rychlost přizpůsobit aktuální situaci. Jaký lom koleje? a myslíš, že ten nenastane, pokud měl volno a vjel tam 140? nebo jak souvisí lom koleje s ošetřením toho, za jakých… Číst vice »

nowas

Úplný lom koleje znamená, že návěstidle autobloku bude svitit červená – jako by tam byl vlak. A když tam strojvedoucí vjede jízdou podle rozhledu a úsek je treba přímý a přehledný a vlak před sebou nevidí, tak není moc rozumné to valit kilo.

Petr Pospíšil

Zase ta čeština:-) Na tomto serveru je potřeba stále pracovat:-) Vyjádření „… proč tak rychle vlak rozjel …“ se týká zrychlení, pravděpodobně jste chtěl napsat, proč vlak rozjel až na nějakou rychlost (87 km/hod). Jestliže v jednom odstavci napíšete, že vlak dosáhl rychlosti 87 km/hod a nárazová rychlost byla 67 km/hod, jak je možné, že v dalším odstavci napíšete, že vlak pravděpodobně nebrzdil? 🙂

Pacicka

Jízda výběhem?

patology_chef

V místě trať klesá tak, že výběhem elefant lehce zrychluje 😉

Lukáš

Z kopce?

pozorovatel

Já vím, že teď už je možné všechno, ale jsem ze staré školy, tak mi z toho „z kopce“ docela bolí oči, protože tam nikde žádný tunel není – za mých mladých let by bylo správně česky výhradně „s kopce“. A

Petr Pospíšil

Od posledního oddílového návěstidla k místu nehody je vzdálenost cca 1 km. Když vezmu v úvahu tuto vzdálenost, dosaženou rychlost 87 km/hod a že trať do Českého Brodu klesá, tak si myslím, že vlak brzdil.

modrý klandr

Tak stále není vyloučena technická závada vozidla. Každopadně v tachografu bude záznam o polohách ovládací páky pro jízdu a brzdu, pro ovládání přídavné brzdy. Asi už nepůjde poznat ovládání záklopky záchranné brzdy na stanovišti, ale půjde poznat snižování tlaku v hlavním potrubí a třeba i tlak v brzdových jednotkách. Je evidováno již několik závad elektricky řízeného brzdiče DAKO BS-E v panelovém provedení od samotného počátku nasazování až po rozlepování desek panelu od sebe. Kolik z nás na těchto jednotkách respektuje platný předpis V15, který v doposud platné příloze tuším 8 a 12 říká, že na vozidle, ze kterého není ovládána… Číst vice »

MiKi

Zeptejte se v Opavě východě a Komárově, od čeho mají na koleji takové krásné prohlubně. Tomu neuvěříte.

modrý klandr

Ale jo uvěřím, tam jezdí 843 že?

medical_examiner

Od rakví to nebude. Ale ty 151 a 371 jsou pravděpodobnější…
843 má zatížení 2,22 t na metr délky, 471 1,96 t, zatímco 151 4,89 t a 371 4,94 t.
Takové Bmz245 má 2,12 t.

modrý klandr

Ale myšlenka mě vedla k problematice elektricky řízeného brzdiče a elektrickému závěru brzdy, který defakto není dovoleno používat, respektive si ho používejte, ale povinost je zavřít kohout brzdiče, dle platného předpisu. A tam mě vedlo to, že zrovna na 843/943 se to dost v provozu ukázalo, nutnost kohout zavírat, nejen kvůli poruše uvnitř desky panelového brzdiče, či jejího rozlepení tak, že strojvedoucí který chtěl brzdit, začal tlak hlavním potrubí snižovat pohybem ovládací páky, ale reálně došlo k opaku a tlak začal stoupat, ale i ke skutečnosti, že jestli si to ješte pamatuji, ventil závěru je sice inverzní, to ale nevylučuje… Číst vice »

Hajnej

Vaříš z vody.
Pročpak je asi na těch ostatních vozidlech ventil závěru jedinej, kterej je pod napětím? No přece aby se odvětrala řídicí jímka brzdiče a případná porucha závěru způsobila vypouštění potrubí, nikoliv doplňování.

zdeva

Nezném předpisy,ale myslím si ,že na červenou by se mělo VŽDY STÁT…

asdefasdf

on zastavil a pak se rozjel a jel dál. Což může, jak byste věděl, kdybyste znal předpisy.

zdeva

Jistě že může,ale není to jeho povinnost…..kdyby zůstal stát a čekal na zelenou nebo možná i na výstrahu tak by se tu jistě nestalo.

Vbb

„zůstal stát a čekal na zelenou“
tak tam stojí taky třeba do soudného dne. Pravda, nedošlo by ke srážce, ale těch naštosovaných vlaků za ním. A v nich třeba infarkt, sražení lidé, co se rozhodli dojít po kolejích pěšky atd.

Niemand

Jako strojvedoucí zcela souhlasím se Zdevou: stůj je stůj a pokud fungují komunikační prostředky, ať mi sakra dají vědět, co se děje. Tahle redistribuce odpovědnosti na dopravce – v podstatě bez technického zabezpečení – mne už roky irituje.
Ad Vbb: pokud se na autobloku, kde je dovolená další jízda na návěst stůj, tímto způsobem naštosují vlaky do kilometrových front před vjezdem do stanice, tak je to zřejmě košer. Ale konsekvence jsou tytéž – jen bych v tu chvíli nechtěl sedět na místě dispečera…

Vbb

„ať mi sakra dají vědět, co se děje“
ONI za to můžou, ONI mi nedali vědět.
Mám vysílačku, tak se JICH můžu zeptat.
Když se porouchá autoblok na širé trati, tak ani ONI nevědí, co se děje. ONI prostě nanejvýš někde uvidí obsazený úsek, ale jestli je tam porucha AB či lom kolejnice nebo si jen děti hrály s kusem drátu, to ani ONI nevědí.

Jirka

Ale ONI vědí, který vlak jel před ním a měli by vědět, jestli už dojel do dalšího úseku nebo ne. To, že to nešlo hlídat v roce 1920 chápu, ale v roce 2020 už ty indikace v systému jsou, stačí je jen zobrazit.

Y.K.

Tohle ale není spolehlivé ověření volnosti koleje.

Jirka

To samozřejmě není, a proto se i tak musí jezdit na rozhled. Ale odchytí to 99% možností srážky s jiným vozidlem. Ten zbytek divokých náhod, kdy se vlak rozdělí a pak odjede a část zůstane v úseku holt zůstane na strojvůdci, ale to je velmi vzácné.

Jan

Pokud je tam vlak pred nim, tak at stoji dokud se oddil neuvolni. Pokud je tam jiny problem a trat je volna, tak at o tom dostane informaci radiem a jede nejakou omezenou rychlosti. Pokud budeme spechat jen protoze se nekde stosuji vlaky, a ty si budou vzajemne lezt do obsazenych oddilu jak uznaji za vhodne strojvedouci, tak uz pomalu ten autoblok ztraci smysl, nemyslite?

dopravák

Až budete číst tu debatu dál (já jsem ji zatím četl „proti srsti“), tak se tam dovíte, že ten osobní vlak odjel za tím „pošťákem“ z Úval až po 10 minutách – ale proč tedy ten „pošťák“ stál tak dlouho u vjezdu do Českého Brodu, to tam vysvětleno není: ale možná před ním jelo něco pomalejšího a on za tím k tomu vjezdu jen postupně „doposkakoval“, takže až tam vlastně ani příliš dlouho stát ani nemusel a jen čekal na stažení do stanice, což je obvykle úsek o dost delší než oddíl autobloku na trati.

KarelF

Tak a to je přesně ta logika která k tomu vedla a která ukazuje na systémovou chybu. …….nedošlo by ke srážce, ale těch naštosovaných vlaků za ním…………………… prostě se tady tak slouho jezdilo na červenou, aby se neštosovalo za vlakem, až se vlak naštosoval do vlaku před sebou. A to se zde tedy může stát kterémukoliv strojvedoucímu.

KarelF

A jsme za se u té mé appky. Pokud by tam měl jízda za stůj na rozhled. Tak by si to musel ručně povolit, musel by zadat PIN od dispečera, (dispečeři by to pak nenadužívali, přece jen pořád generovat pin) a pak by červenou mohl projet jenže by mu appka nedovolila jet více než 20 km. Jedna z dalších mnoha funkcí. Pokud by toto neudělal tak smůla stál by v Rostoklatech na červené. APPka by strojvedoucím navíc řvala, že je před ním vlak a s pomocí GPS by zastavila vlak cca 100 metrů za NEx. Pokud by GPS nefungovala stůj… Číst vice »

Pavel P.

Napsat nějakou aplikaci je vcelku snadné a zvládne to kde kdo. Problém je až v okamžiku, kdy to chcete namontovat na vlak a zjistíte že potřebujete certifikaci na bezpečnost. Ostatně bezpečnost a související certifikace jsou důvod proč ta slavná ETCS stojí 10 mega na lokomotivu.

Tady na Moravě

Sice to neni jeho predpisova povinnost, ale jako fira na lince, kde se tlaci na presny jizdni rad a kde je pretlak na kapacite trati, jiste nechcete jen tak z vlastniho pocitu bezpeci zustat stat a vysvetlovat sve pocinani diapecerovi a nadrizenym.

Leinad

A projíždět celý oddíl 5km/h místo čekání pár vteřin následované rozjetím?

KarelF

Asi bych dlouho nevydržel, ale prohlášení v smyslu, že mne je bezpečnost nad zájmy nadřízených a dispečera by muselo obstát.
A zase další systémová chyba: …………………………….z vlastniho pocitu bezpeci zustat stat a vysvetlovat sve pocinani diapecerovi a nadrizenym. …………………….

ondra

Jo, ale třeba před Nymburkem směrem od Kostomlat se vlaky někdy za sebou štosují právě „projetím Stůj“ na oddílovce.

dopravák

zdeva: Nebo by třeba do toho osobního vlaku „práskl“ nějaký za ním jedoucí vlak, podobně jako teď trn osobní vlak „práskl“ do toho poštovního Nexu před sebou …

Vapch

Neznáte. Bohužel předpisy SŽ jsou v systému „vyjíjmka vyjímky z vyjímky…“

KarelF

No já bych problém jako systémový viděl pokud se na autobloku jezdí na červenou, aby se neštosovali vlaky. Tak je to systémový problém. Podle toho co tu delší dobu čtu tak se to dělá celkem dlouho. Celkem chápu proč se to dělá. Já jsem tu kdesi napsal, že bych byl jako strojvedoucí problémový. Osobně bych z Rostoklat neodjel pokud je přede mnou stůj nebo problém. Tak neodjedu jen z důvodu, abych případně kvůli výstupu cestujících nemusel couvat. Koukal jsem tu na video z elefanta kousek výš. A došlo mne proč je to systémová chyba. Oddíly jsou pro dnešní potřebu zbytečně… Číst vice »

KarelF

Připomnělo mne tu jednu nehodu Busu MHD před více jak 30 lety. Jeden z řidičů garaže Libeň dnes Hostivař v Praze měl dopravní nehodu na lince 163 při jízdě z Želivského do Štěrbohol. Křižovatka Kutnohorská odbočka do Štěrbohol byla obyčejná dvoupruhová komunikace ze všech směrů. Řidič odbočil v vyšší rychlosti na nehodě bylo kuriozní, že doleva stihl zatáčku na volantu utočit nicméně již nestihl volant stočit zpět takže kdo by čekal autobus v příkopu napravo divil by se autobus byl v příkopu nalevo. jednalo se o tzv. první ranní takže cestující žádní škoda byla jen na plechu. Pro tuto vlakovou… Číst vice »

Radim

Uf, Nova a p. Havlíček válí, ale že to nevysvětlil ani šéf Správy železnic, to je hustý.

Dominik

Tak na Nově řekli dost vlhkostí, například, že směl jet maximálně 30.

Radim

Jj, pan railspotting nám to určitě na youtube v souhrnu nabídne.

Dominik

Oprava *blbostí

Radim

Zatím mě nejvíc pobavilo tvrzení (při vší úctě k situaci), že „narazil do odstaveného vlaku“.

fly

V Medlešicích právě vykolejil vlak, mimo je asi jen poslední podvozek a nic vážnějšího se nestalo.

Radim

Za co mínus? Je to tak!

Luboš

Co to bylo za vlak?

Dan

Někteří lidi mínus dávají, protože reagují na tu situaci, ne na komentář. Když se někomu situace popsaná v komentáři nelíbí, dá mínus. I když je třeba komentář smysluplný. Je to důsledek toho, že plusem a mínusem, resp. palcem nahoru nebo dolů, se toho zas tak moc vyjádřít nedá. Kdyby se nabízelo víc variant reakcí a zřetelněji vyjádřených, bylo by to jasnější 🙂

Kalina

Ve vlaku cestovali dva pasažéři a nikdo se nezranil,“ řekla TN.cz po 20. hodině policejní mluvčí Markéta Janovská.

Viktor

Nevíte jestli osobní vlak neměl zpoždění a chtělo to nějak dohnat. Takhle jsem já skončil na hlavním nádraží v kusé koleji. Strojvedoucí to chtěl ještě nějak dojet, ale nedojel. Maximálně já jsem dojel do Thomayerovy Nemocnice.

Dalibor

Leoš v Přerově?

Anonym ze severu

Nechci kecat, ale na Grappu jsem včera večer viděl +1 minuta.

Iveta

No vyšetřování ukáže,ale když reagoval u oddílu(předvěsti)správně a pak to rozjel až na cca 80 ,tak je něco špatně.Do toho se píše ,že NEX už měl postaveno ,to vypadá na omylem přenesený znak na opakovač co byl pro NEX ,to se nestává ,ale vyloučit se to nedá,jinak nepochopim fíru co by v obsazeném oddíle jel tak rychle a z článku vyplívá ,že to nebyla rychlokvaška,nebo jak zde je psáno viděl volno na lávce pro ten NEX ,ale to by měl na opakovači pořád stůj ,ano v 21.35 co je příjezd 9359 do Brodu je už skoro tma ,ale pořád vidím… Číst vice »

Dalibor

kdepak ostřílená matador s paxí. Dokonce na týto trati přd pýr lety MU zabránil a dostal za to ocenění… Jsem přesvědčen, že tam došlo k nějakému politovánihodnému omylu.

patology_chef

Pokud uvažujete o „omylem přeneseném znaku“, to by znamenalo, že ten pošťák nešuntoval. To by pak byl průser zcela jiného kalibru. Velmi nepravděpodobné… případ Moravany se týkal Lv vlaku za deště a s pískem od pískování 😉

Původní Pražák

Ja jsem tedy laik, ale pokud mam před oddílem červenou, která mi říká, že je v něm vlak, a pak chytím zelený kód z následujícího návěstidla, tak přece nemůžu čekat, že se ten vlak prede mnou vypařil nebo ze mi najednou o další dva oddíly ujel?

Vbb

Vypařit se nemusí, ale může být porucha návěstidla autobloku a pak v dalším oddíle máte zelenou zcela legálně.

Jan

Poruchu misto obsazeneho oddilu ale nelze predpokladat. Ja bych teda vzdy jel jak kdyz tam nejak vlak skutecne stoji. Jak casto se vubec takove poruchy stavaji?

Vbb

Však ani já bych nespoléhal na to, že návěstidlo mělo poruchu, a jel bych podle rozhledu s očekáváním vlaku před sebou.

Leinad

Nebylo by správně při praskle

Leinad

Nebylo by správně při prasklé zelené žárovce (a podmínkách pro volno) kódovat volno a na klacku ukazovat první povážlivější signál (výstrahu)?
Pokud se nepletu, tak pražské metro to tak dělá, vlak se zabezpečovačkou jede podle ní, vlak bez jede podle klascků(což může být teoreticky pomalejší)

modrý klandr

I zde to tak funguje, ale… . Když návěstidlo nesvítí, je po tmě, ukazuje návěst pochybnou, řídíte se opakovačem, když je, když není, tak jednate jako u návěsti Stůj, zastavíte a pak MŮŽETE na vlastní triko, navíc máte povinnost to ohlásit, když nemáte radiostanici, tak pro ohlášení v následující stanici zastavíte a ohlásíte to osobně, Pokud Vám nebyla už v predchozí stanici dána návěst možmo projet, která Vám říká, že porucha již byla ohlášena. Máte také povinnost průběžně kontrolovat správnost sledu návěstí. A přesně pro všechny takové výjimky a eventualita jsou ty železniční předpisy ve stavu, v jakém jsou, nejen… Číst vice »

Původní Pražák

A vy budete spoléhat na to, ze právě ta červená byla porucha? To by možná leccos vysvětlovalo.

Vbb

Má odpověď viz výše.

Stanislav Fanta

Kdyby nešuntoval, nebylo by Stůj na posledním oddíle. Vybavení (obsazení) KO a úplně zašlápnutí kódu VZ jsou dvě odlišné věci! Je možné, že kód VZ pod pošťákem prolezl a objevil se na opakovači hliníku. To se stát může a už se to mnohokrát stalo. (I mně).

Lukáš

V tom místě, kde se to stalo, rozhodně na vjezd vidět nemohl. Je tam oblouk a stromy a domy.

modrý klandr

Přenesený kód by se na 99% propsal do tachografu, tak by to už věděli. Pokud by jel na to AVV, CB při dostatku času, by se „propsal“ i tam. Jest-li na AVV, CB nejezdil, nevím.

Dalibor

uvidíme za chvíli. Tyto data velmi rychle „prosáknou“. Uvidím e s čím přijdou kluci z 18.

Kirak

Pánové jak se někteří ptáte. Vlak zastavil před stůj a pokračoval dál. Neznám přesně předpisy ale hádám že k tomu musel mít souhlas. Ptáte se proč naše zabezpečení nezafungovalo ? Je to proto že to funguje přes návěstila tedy on vjel od oddílu toho vlaku. A tam už by tomu ani ETCS nezabránilo. Pokud se mýlím tak se omlouvám. Kdyžtak mě upozorněte. Díky

Tomas

ne, zadny souhlas k tomu nepotreboval.

dopravák

Samozřejmě potřeboval, ale ne „konkrétní individuální“ od nějaké osoby řídící provoz: ten souhlas mu přece dává už sám předpis!

Hasler

Ano mýlíš se.

Radim

Předpis D1, čl. 2572.

Jiří Kocurek

ETCS posílá signály adresně. Takže by volno Peršanovi, ale už ne zároveň CityElefantovi, který jede hned za ním.

Dalibor

Otázkou zůstává, byť tato situace je málo pravděpodobná, jestli náhodou jeho zabezpečovák taky „neuviděl“ onu zelenou pro ten NEX. tj jedu na rozhled, nic nevidím, skočí mi na opakovači zelená a průser jak vrata je tady. Fakt je, že „podkódovat“ pěršana je dost nepravděpodobná, al e 100% jistě říct, že to není možný bych si netroufal.

646

Toto se mi zdá jako jediná logická možnost a kolega, co před lety jezdil na 471 kolem Prahy, tvrdí, že se mu to stalo a ne jednou. Vjel do obsazeného oddílu, před ním stál vlak a najednou na opakovači zelená. Ale stejně by hlavní pochybení zůstalo na strojvedoucím. Předpisově je i toto ošetřeno.

Dalibor

To ano, o tom žádná, odpovědnost má ten vpředu dycky… Nechce se mi věřit že zrovna tenhle fíra (osobně jej znám) by dělal nějaký vylomeniny. To prostě byla soura možná i více příčin. Já osobně podkódovanou mašinu taky zažil… Když jsou budiče silný procpe to signál i dál, než za první nápravu. Dál nevíme jak moc byl ten pošťák vidět (/oblouk, šáší kolem trati, označení konce vlaku červenými světly atp.

Petr plouhar

Předem oznamuji, že neznám místní poměry, ale jako jedna z možností by se jevila ta, že fíra na dálku za obloukem viděl návěstidlo na krakorci, které by mohlo nad horizontem zářezu oblouku být vidět, zatímco oblouk samotný a vozidla v něm neviděl. Tudíž na ten „kousek“ již nepředpokládal, že by nějaké vozidlo se v úseku nacházelo a mohl se tedy domnívat, že již opustilo daný úsek a tak to rozjel a on v oblouku NEx…

patology_chef

Najděte si na http://www.pohledzvlaku.cz jízdu bobinou do Třebové. V čase cca 25:00 uvidíte, že to tak není. Za křovím uvidíte návěstidlo i s tratí současně. Tedy jedině pokud to křoví mezitím pořádně nevykynožili.

modrý klandr

Není to logické po odjetí vlaku, za kterým jedu v jednom oddíle chytit se hned prvního volna. Vlak předemnou by vjel teoreticky do té stanice, jak zajede do stanice, tedy celý za izolák u vjezdového návěstidla, přičemž je stále ale na záhlaví, zhlaví, prostě na výhybkách , nebudeme to komplikovat, první co se stane, bude že mě jako vlaku původně druhému přistane na opakovači kód červeného světla Stůj. Na návěst dovolující vjezd do stanice se změní až když ten předchozí vlak vjede do stanice celý, uvolní zadní námezník… bla, bla, bla. Teprve nyní, po vybabení vlakové cesty pro vlak první… Číst vice »

Dalibor

pochopen budete, alespoň některými kteří tuší jak a co funguje. Bohužel ten, co to ví přesně jak to bylo už nám nic neřekne.

ondra

Jeden školař vyprávěl,že k tomuhle podkodování na stejném místě došlo kdysi pod mandelinkou M153,taky z toho byla hromada.

modrý klandr

Tak dá se tomu věřit, nějaký důvod k tomu ustanovení, že po vjezdu do obsazeného oddílu se jízda řídí výhradně rozhledem ať na opakovači svítí co chce byl, je. Přitom M153, upravená 810 na opravu a údržbu trakčního vedení je sakra těžká.

dopravák

Ale jsou to jen dvě nápravy, navíc m ohou být nedostatečně „ojeté“, i když „MVTV“ je těžší než běžný „šukafón“ – tam bych to ještě pochopil, ale u nákladního vlaku, byť krátkého a s lehkými vozy, mi to příliš pravděpodobné nepřipadá.

Tereza

Vysvetlil by mi nekdo prosim, jak se mohl rozjet na rychlost 80km/h, kdyz pri rozjezdu proti stuj na autobloku je vlakovy zabezpecovac v poloze, ze nelze pri jizde dle rozhledovych pomeru prekrocit rychlost 40km/h? Minimalne u Mirelu jsem to takto videla fungovat…

Jan

To je 471, tá nemá Mirel ale starú LS90.

modrý klandr

Předně Mirelu je jedno že jedete způsobem jízdy podle rozhledových poměrů, Mirel se orientuje jen pomocí přenosu kódu. Má-li kód červeného světla, ať to nekomplikujeme, generuje bzdnou křivku na cílovou rychlost 40Km/hod. Za jízdy rychlostímvyšší než 40Km/hod se lze z tohoto vymanit přepnutím na manuál – M, kdy sice bude dál dogmaticky blikat 40 na displeji, ale,přestane se generovat brzdná křivka a je to rozhodnutí strojvedoucího. Pokud jde o rozjezd proti návěsti stůj s přenosem kódu červeného světla, tak omezuje rychlost na 40Km/hod, ale v tomto případě, kdy následně vjedete do obsazeného oddílu přenos kódu ustane. Zde se láme chleba… Číst vice »

LS-90

Chybka..Mirel bez kodu a manualu..rychlost max 100…V03 i V04!!!

modrý klandr

Není chybka, Mirel dovoluje 120 bez kódu, a jedná se o popis tohoto zabezpečovacího zařízení. To že naše legislativa povoluje bez přenosu kódu rychlost maximalně 100 Km/hod není předmětem nastínění funkce Mirelu.
Mirel na trati s přenosem kódu přepnutý do manuálu po přijmu kódu při jízdě na mezikruží 140 Km/hod, 120 Km/hod, nebo výstrahu, když je dostatečně brzděn na horní, nebo dolní potřebné brzdící procento ? Proč?

Mirel na trati bez přenosu kódu dávat do manuálu je nesmysl, vyjma situace náhodného generování kódu prejezdem, stejně jste ale na trati bez kódu a platímta stovka

LS-90

Pane,popis zarizeni Mirel..jojo pekny…Ale ja na mem delam..kolik D3 jsi uz udelal..ZADNOU!! ze….

p.s. necti popis od HMH z roku nebrec! Ja tu pisu realitu,zivim se tim.

Tereza

Moc Vam dekuji za vysvetleni fungovani Mirelu po rozjeti proti stuj a objasneni jak to je u CityElefantu – netusila jsem, ze je v CityElefantu jiny VZ, s lehce odlisnym fungovanim. Zase jsem si rozsirila obzory 🙂

Dominik

To možná tak Mirel, jinak je rychlost při jízdě dle rozhledových poměrů omezena na maximálně 100 km/h

Honza

To vypadá, že je tam tzv. Autoblok, který se záváděl v minulosti aby se zvýšila propustnost na jednokolejné trati mezi stanicemi. Jednoduše řečeno se mezistaniční usek rozdělí na další useky kryté návěstidlem. Tím se nemusí čekat až vlak dojede do další stanice a následují vlak za ním vyjede dříve. Tento systém řízení dopravy automatickým blokem ovšem vyžaduje velkou pozornost strojvedoucích.

Vbb

A on je nějaký systém, který nevyžaduje pozornost strojvedoucích? (a přitom funguje)

David

Všude čtu o zabezpeční trati, to tedy pravděpodobně fungovalo a na návěstidle bylo „stůj“. Zde by však měl být i vlakový zabezpečovač. Můžete mi někdo osvětlit, jak ten náš vlakový zabezpečovač funguje a proč té nehodě nezabránil?

Inspektor státních drah

Máte to v článku.
Na autobloku lze jet proti červené, ale pouze tzv „na rozhled“.
A tady to evidentně na rozhled nebylo když přehlédl pošťáka

Tomas

a jak by ji mel zabranit?

ten vlak na “cervene” zastavil, aby se nasledne (v souladu s predpisy) rozjel. rozjel se ale prilis, a jiz nezastavil.

to neni “predmet cinnosti” zabezpecovace.

David

Já se ptal právě na to, co ten předmět činnosti vlakového zabezpečovače.

Pavel Konrád

Vlakový zabezpečovač, který se v těchto místech používá, předává strojvedoucímu informaci o následujícím návěstidle a v případě jiné návěsti než „Volno“ vyžaduje aktivní obsluhování tzv. tlačítka bdělosti. Tedy, zabezpečovač nebrání projetí návěsti stůj, nehlídá případné snížení rychlosti aj.

LS-90

Tak to bohuzel nemate tak pravdu..LS-90..vyzaduje obsluhu TB pri jizde bez kodu,pri kodu Stuj, a pak tez pri jizde nad 40km pri kodu zlutehomezikruzi ci jizdu nad 120km pri kodu zlute a pak i pri jizde nad vmax na volno-zlelene….brano dle navestniho opakovace na loko.

Pri LS-II /LSIV…neni potreba obsluhy TB pri jizde na volno a zlutou..opet brano dle opakovace na loko.

David

Tedy náš národní zabezpečovač není vlastně nic jiného než displej s informacemi o cestě. Pak je slovo zabezpečovač asi hodně nadnesené.

medical_examiner
Jackub

Žádný „opravdový“ zabezpečovač, který opravdu hlídá a kontroluje jízdu vlaku, na tratích v ČR není. Toto umí např. ETCS, které se postupně zavádí na hlavních tratích.

LS-90

ETCS neni dle me zadna modla-vyhra.
Ono by bylo fajn dopracovat-vylepsit LS-06.
Hlidani brzdne krivky na stuj – jinak nucene brzdeni.Rozjezd proti stuj jiz ma po obsluze potvrzovaciho tlacitka tusim na rychlost max 40km.
Spravne vybaveni Tb si hlida a nestaci len rychlo-stisk.
Nejhorsi je spis to schvalovani pro zeleznice Slovenske,Polske,Madarske,Rakouske,Nemecke….

Apollo17

LS 06 je křáp k ničemu.Mirel oproti tomu nějaké bezpečnostní pozitiva přináší.
Jen doufám,že se to nepodaří schválit na Slovensku,v Polsku a Maďarsku a tento výtvor bude zapomenut.

modrý klandr

Souhlasím, už na začátku ta LS 06 byla slušná game na automatu, aspoň to nechtělo peníze, ale ta vytuněná verze, držením jistého tlačítka před a při rozjezdu na návěst, při které je přenášen kód návěsti Stůj – červené světlo, rychlost 40km/hod a výstraha na nedostatečnou zábrzdnou vzdálenost je totálně mimo. Ani vám to bezprostředně po rozjezdu po výpravě a úkonech dopravce před odjezdem vlaku neumožní, když se to odehrává vlevo, jít se podívat zda je vše OK, zda někoho netáhnete. Zlatý Mirel V04

Pavel

Proc byla zrusena povinnost jizdy maximalni rychlosti 30 km/h pri jizde po zastaveni proti Stuj na autobloku? Nasi predkove vedeli, proc tam to omezeni na 30 km/h bylo… Jmeno urednika, ktery zmenu navrhl a schvalil? Jen reknete to jmeno, nebojte se.

646

Rozumný člověk jede podle rozhledu v noci za tmy tak rychlostí 10 až 20 km/h. To nemusí být v předpise. Určitě byl přesvědčen, že má volnou trať, jinak by to po zastavení tak nerozjel. Jedině že by chtěl spáchat sebevraždu. Teď přijít na to, co ho utvrdilo v tom, že před ním žádný vlak není.

Vít Jůza

30km/h je rychlost rychlého běhu, zábrzdná vzdálenost i přes 30m … v obloucích už mírně nebezpečné maximum, ale na rovné přehledné trati dost málo … speciálně v případě autobloku a skutečně obsazeného oddílu je vyšší rychlost absurdní, v jiných případech jízdy na rozhled by to někde bylo absurdně málo.

Dalibor

s tím během bychto tak nehrotil. U mne by podobná rychols hrozila leda po zakopnutí, kdybych se čás trajektorie pohybolal volným pádem…

Jan

Nekde se musi nastavit bezpecne maximum aby se nestavaly tyhle situace. Stuj ma obvykle nejaky duvod.

Jirka

Ať je 30 absurdně málo nebo ne, i kdyby se pak něco zvrtlo, neudělalo by to ze strojvůdce fašírku. A to by mělo být to hlavní.

Navíc by se jízda dle rozhledu měla spíš eliminovat, je to systémově nebezpečný prvek.

Apollo17

Jízda podle rozhledu je i ve stanicích „na přivolávací návěst“.Těch je mnohem víc,než na autobloku.V současnosti např.Oldřichov u Duchcova odjezd,Řetenice vjezd,Řetenice odjezd (nejméně 3 kilometry a u každého vlaku).

Jirka

Ano, a to by se právě mělo eliminovat. Čerčany varují.

Co v těch stanicích provádějí?

modrý klandr

Stavební práce, dlouhodobá výluka modernizace.
Tam není žadného spěchu, odjezd a vjezd na PN, mezi tím jízda po nesprávné koleji, všude dělníci, stavební stroje, přejezdy, přechody, občas nějaká ta návěst pro elektrický provoz.
Jinak PN, je způsob, jak dovolit jízdu vlaku, když to nejde jinak, zde díky modernizaci staničních a traťového zabezpečovacího zařízení.
Tím si prošla velká většina strojvedoucích po celé republice, jak se modernizuje.

modrý klandr

No a máme je tady, ty Řetenice, sakra, z obou stran hlavní tratě autoblok bez oddílových návěstidel, na odjezdech sousedních stanic návěst hlavní návěstidlo sloučeno s předvěstí, díky modernizaci, bez kódu. 🙁

tekapo

Napadla někoho možná sebevražda strojvedoucího? V letectví se to stává, může to být i tady.

Zapa