Dopravci Infrastruktura Železnice Zprávy

Dráhy instalují v Bohumíně novou myčku, zvládne až sto vozů za den

Nová myčka vlaků, České Budějovice. Autor: Josef Holek/České dráhy
Nová myčka vlaků, České Budějovice. Ilustrační foto. Autor: Josef Holek/České dráhy

Vlaková myčka Českých drah v Bohumíně projde do konce roku zásadní modernizací, která spočívá v kompletní výměně patnáct let starých technologií za nové. Proměna myčky už začala, vyjde na 18 milionů korun. Hotovo by mělo být na přelomu letošního a příštího roku. Bohumínská myčka se tak zařadí po bok moderních mycích zařízení, která mají dráhy v Praze, Českých Budějovicích a Brně.

„Výměna technologie zajistí kvalitní údržbu a mytí našich souprav po dobu dalších přibližně 15 let. Podle zvoleného programu a typu souprav může teoreticky myčkou projekt více než stovka vozů za den,“ uvedl náměstek generálního ředitele Českých drah pro provoz Michal Vereš. Myčka bude mít deset různých programů, například pro patrové soupravy CityElefant, rychlovlaky Pendolino a Railjet nebo jednotky typu Panter.

Má být ekologicky šetrná, z 80 procent bude využívat recyklovanou vodu (podobně jako stávající zařízení). Technologie bude navíc připravena pro napojení na zásobník dešťové vody, což v budoucnu podstatně sníží požadavky na odběr vody z vodovodu. Výstavba svodu a zásobníku dešťové vody bude v příštích letech samostatnou investicí.

Při rekonstrukci myčky dojde k demontáži dosluhující 15 let staré technologie, k rekonstrukci zařízení pro úpravu vody, elektrických rozvodů a rozvodů stlačeného vzduchu a přívodů vody a plynu. Instalována bude nová mycí linka, vytápění myčky nebo sušák souprav.

Myčka je halová se dvěma mycími rámy a umožňuje průjezdné mytí delších souprav nebo mytí odstavené až sedmivozové soupravy. Mytí je možné i v zimním období až do pětistupňového mrazu. Bohumín je po Praze druhé nejdůležitější depo, kde dráhy pečují o vlakové soupravy.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kardan

Za 18 M,to velké terno nebude

Gerrarde

Jestli to bude jako v Budějovicích, tak stihnou možná 5 vozů za týden a v zimě nebudou mýt nic…

Milan K.

Od prosince bude RegioJet zajišťovat linku R8 Brno – Bohumín a možná bude chtít někde mýt své vozy.
Není známo, zda České dráhy budou tuto myčku provozovat na komerčním principu, nebo pouze pro svoji vlastní potřebu?

Skinheads & Punks united

V Praze taky myjí ručně..

Jan

Neviem, či je príslušná novela drážneho zákona a príslušných vyhlášok už schválená, ale až bude, tak tam RJ pustiť viacmenej budú musieť, a ešte im do cenotvorby bude môcť kecať ÚPDI.

Apollo17

Jenže to pak musí platit.V Praze myjí i lokomotivy Metransu.

Skinheads & Punks united

Když dokážou, že je plně vytížená vlastními kapacitami, nebo ještě jiných dopravců, tak nebudou..

Modré zábradlí

Takže než vydělat nějakou tu korunu, tak raději dokazovat, že to nejde… Proč mi tento přístup připadá takový modrogumní?

MiKi

Pak je modrogumní 90 % soukromé sféry. Znáte to přísloví o řezání si větve pod sebou ? ČD nejsou blázni, aby Radimkovi myli vlaky 🙂

Pražák

A proč by to dráhy nedělaly, tedy pokud bude kapacita? Stejně jako se teď jednají s Arrivou, že jim budou opravovat vlaky. Pokud budou mít volnou kapacitu a RJ zájem, byli by blázni, aby to nedělali, ČD naplní kapacitu linky, vydělají nějakou tu korunu a RJ bude mít umytý vlak. Kromě „modrých gum“ vydělají všichni.

Zlínka

Ono by to chtělo trošku myslet. Nikde není psáno, že mu nic nebudou mýt. Ale pokud ji budou mít obsazenou svojí prací, nemohou mejt jiným. Už jste to někde viděl? Nejdřív sobě, pak jiným. A líbí se mi jak víte, že Regiojetu nic mýt nebudou.
Nevíte nic, ale plkáte.

jal

Myčku už dávno používají i ti, co za umytí zaplatí. Nechápu smysl diskuze na toto téma.
Ovšem musí do grafikonu nahlásit, v kolik hodin tam budou, který den, aby se mohl vypracovat harmonogram.. Není to automyčka, kde si někdo náhodně přijede a čeká, až přijde na řadu.