Infrastruktura Stavebnictví Železnice

Dokumentace za 438 milionů. Správa železnic hledá projektanta nejdelšího tunelu

Stavba 4. koridoru Ševětín - Dynín. Autor: Petr Špetlák

Správa železnic pokročila v přípravě stavby 4. koridoru v úseku od Ševětína k budějovické čtvrti Nemanice, když aktuálně vypsala tendr na zpracovatele dokumentace pro územní řízení a pro vydání stavebního povolení. Se dvěma dlouhými tunely půjde o nejnáročnější železniční stavbu za dlouhou řadu let, čemuž odpovídá i očekávaná cena projektových prací: 438 milionů bez DPH.

Dražší projekt v posledních letech na železnici zřejmě nikdo nezpracovával. Například vyprojektování elektrizace a modernizace trati Otrokovice – Zlín – Vizovice vyjde na 328 milionů, projekt na novostavbu čtvrtého koridoru v úseku Sudoměřice – Votice stál 173 milionů korun, stejná práce pro pražský úsek Hostivař – Vršovice stála 143 milionů korun.

Úsek od Ševětína k Nemanicím (odtud zkratka NemaŠe) je dlouhý zhruba 17 kilometrů a jeho součástí budou i dva dlouhé tunely: Chotýčanský o délce 4 810 metrů a Hosínský o délce 3 120 metrů. Prvně jmenovaný bude nejdelší na české železniční síti. Celý úsek je veden v nové stopě. Náklady se dnes odhadují na 11 miliard korun, začít stavět se má v roce 2023. Budování potrvá šest let.

Tunely Nemanice - Ševětín, mapa. Pramen: SŽDC, dokumentace EIA
Tunely Nemanice – Ševětín, mapa.
Pramen: SŽDC, dokumentace EIA

Projekt byl pro svou nákladnost v minulých letech uložen k ledu a fakticky považován za mrtvý. Koridor měl u Budějovic končit starou schwarzenberskou jednokolejkou, která se vine oklikou přes Hlubokou nad Vltavou. Ta má podle plánů Správy železnic po dokončení tunelové varianty NemaŠe zaniknout, podle dokumentace EIA by nicméně mohl být zachován úsek od Budějovic k Hluboké nad Vltavou jako vlečka na dřevo.

Stará jednokolejná trať Ševětín – Č. Budějovice. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Stará jednokolejná trať Ševětín – Č. Budějovice. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Průlomem byla nová ekonomická studie Správy železnic a následné schválení projektu centrální komisí ministerstva dopravy v roce 2018. Proti stavbě koridoru v nové stopě se stavěli především obyvatelé obce Dobřejovice, která spadá pod nedaleký Hosín. Ten napadl územní rozhodnutí z léta 2017, loni ale rozhodnutí definitivně potvrdil jihočeský krajský úřad.

Úsek bude projektován na rychlost 200 km/h.

Tunely Nemanice - Ševětín, vizualizace. Pramen: SŽDC, dokumentace EIA
Tunely Nemanice – Ševětín, vizualizace.
Pramen: SŽDC, dokumentace EIA
70 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lokodepo

No jo, směrnice DSŽ č. 20 nepočítá se superdrahými stavbami.

CarlosEV

tam by mohla být pěkná cyklostezka a inline dráha 🙂

robert

Škoda, že projektuju jen tramvaje, železnici bych si docela dal. 🙂

J.L.

Mně se nejvíc líbí „mohl být zachován úsek od Budějovic k Hluboké nad Vltavou jako vlečka na dřevo“. Než to SŽ postaví, bude veškeré dřevo sežráno kůrovcem.

Lemmy

Celý nápad s vlečkou je hovadina, kdo by to udržoval a jak často by se tam „pro dřevo“ jezdilo? Když už dřevo leží na korbě, tak je problém ho dovézt o kousek dál na Hlubokou?

Vytrhat a vrátit přírodě, materiálu z výrubu bude dost…

K.S.

Tak tahat to dřevo těmi monstry přes půl Evropy asi není žádoucí ne? Na nějakou malou pilu s týdenní spotřebou jeden vagon to kamionem klidně vozte, ale vzhledem k tomu že trh se dřevem je celoevropský, to vagonovat smysl má.

Navíc to není pitomost, klidně se ta trať dá provozovat jako Lednická. Hluboká má nějaký potenciál pro turismus, jednou až se to zase rozjede, a dá se udělat turistický rychlík Krumlov-Budějovice-Hluboká (Respektive Kájov-Krumlov-Budějovice-Hluboká protože v Krumlově není dost kolejí)

Materiál z výrubu, je-li to nějaký vhodný kámen, se dá zpeněžit, či použít přímo na stavbě, zdrojů kameniva povážlivě ubývá.

Laik

Vše při starém. Vyhraje SUDOP.TV, výstavba bude trvat dekádu a v tunelu nakonec nevyjde plánovaná rychlost. Infrastruktura po česku.

Luděk S.

Přesně tak to bude. A ještě si pár lidí přijde na nějaký ten groš.
Tak to máme rádi!

JiP

Me by zajimalo, kdy se konecne bude hledat projektant na tunel Usti-Chocen. Ejpovice stoji, Sevetin take postupuje kupredu, ale ve vsi ucte provoz v nich je marginalni oproti useku na 1. koridou, ktery mel byt davno hotovy a jeho prinos by byl nasobny oproti jiz zminenym, cimz nerikam ze nebyly potreba a budme radi ze jsou.

XYZ

projektant se našel a dělá dokumentaci (záměr projektu a doprovodní dokumentaci)…samozřejmě překvapení se neděje, je to SUDOP

Vladimir

Jenze jak se zrychli doprava CB – Praha na 1,5 h, pripadne Pha-Tabor na 50min a mene, tak pocet cestujicich naroste a to rapidne, nicmene je opravdu zapotrebi myslet na hlavni priority jako pha – beroun, nebo usti – chocen.

JiP

Ja stavbu Sevetina nerozporuji, ale i pri nejakem vyraznem narustu cestujich z Prahy do CB, porad to bude nic proti tomu, co ted usekem Chocen-Usti uz jezdi.

a8n

Hodina a půl je na denní dojížďku moc a na méně častou je i JD bez tunelu konkurenceschopná.

K.S.

Něco po něčem. Že budou kolem Orlice obě tratě se schválilo loni, takže se musí projekt předělat. Problém trochu vidím v malém počtu kolejí do Třebové, takt reálně z toho bude odlehčení asi jenom toho co tam jezdí na Letohrad, eventuálně co končí v Ústí n/O. 3. (4.) TK na Parník bohužel asi není ani ve výhledu. Vzhledem ale k blížící se krizi bych viděl jako možné i řešení „pomalu ve třech“ s pouhým položením další koleje v celém úseku.

hoholu

do údolí orlice se 3. kolej bude rvát těžko, obzvlášť mezi Choceň a Brandýs n. O.

K.S.

Po Mítkov se vleze určitě, od něj dál dál asi také. Ale v místě oblouku se bude asi muset buď vykoupit nemovitost, nebo přidat kolej na vnitřní stranu oblouku, což bude tak na hranici R300m a bude se muset asi odkopat kus skály. Ale vlezla by se.

Alibaba

Největší problém s místem (Choceň – Ústí) je tunel v Chocni, ten je pro 3 koleje, dál je místa 3 (_!_), problém je s EIA, takže novostavba 2 kolejí má jít do tunelů.
A pro Ústí – Parník je krizový průjezd Ústí – Ústí město, ten je navíc nový, postavený s novým mostem a na náspech, vadí tam památkově chráněná budova zastávky (bývalé nádraží od Pernera). Dál se 3-4 koleje „vejdou v pohodě“.
Možná by se hodil pro náklady nějaký bypass mimo Ústí: https://mapy.cz/s/muledavazu ale je to finančně náročné – většinou v tunelu.

JiP

No kdyby to nekdo myslel z ceskou zeleznici vazne, tak je tu jina varianta vytvorit urovnove krizeni jiz z Parnika v CT, kde je trat 4 kolejna a zapojit ji ke stavajici az za Chocni, cimz by doslo k uplnemu oddeleni nakladni dopravy, ktera by s Chocne pokracovala po jiz planovane dvojkolejce na Hradec.

https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=16.3121356&y=49.9234137&z=12&l=0&rm=9lAs4xX8Fx9lmB4xX0MN

Takto byste navic mohl mit trat na 200 od Parnika v CT az do Pardubic bez nakladni dopravy.

K.S.

EIA by byla možná zvládnutelná, pokud by se nová kolej neodchylovala od současné trasy. Otázka je kolik z konfliktů v ní bylo z důvodu velké změny trasy v jiných než maximální variantě. Ano, bohužel v Ústí došlo k výstavbě nedostatečného řešení, minimálně na mostě, pokud ten by byl na 3 koleje, minimálně, mohly se náspy řešit později. Pernerovo nádraží bych za zásadní překážku nepovažoval, místo je na opačné straně, teď je tam nějaké parkoviště, navíc by šlo asi i upravit tak aby začalo plnit funkci hlavního nádraží v Ústí, 3 koleje se tam pohodlně vejdou. Pokud by byla z obou… Číst vice »

JiP

Kdyz uz clovek maluje prstem do mapy, tak takto by mohla vypadat trat, ktera by byla ideove paralelou k nove rakouske trati Wien-Salzubrurk

https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=16.9270267&y=49.6945436&z=11&rm=9lBo4xXTpT9lmO4xW.nS9mHS4xWql-9mXo4xWdws9nLb4xW2o997Bo4xV1s797Iz4xUyPF9oEs4xUphZ

K.S.

Moc rychlé, moc pokrokové, to neprojde :(. Navíc by museli pustit ideu jedné VRT vládnoucí všem, tedy té stavby přes Vysočinu, příliš velký ideový skok. (Proč pořád musí všechno uvažovat „federálně“ ale pokaždé si v Brně vzpomenout že federace už není a jít na Ostravu?!) Spíš by to chtělo aby se řešily praktické problémy a zejména stavby pro nákladku.

JiP

:-)))

JiriP

Umí se někdo vyjádřit k té rychlosti? Došlo ke změně a bude jen 160 nebo platí 200?

Originální jméno

Bude 200

HonzaX

V jednotubusovém tunelu?

Vladimir

6ti leta vystavba, neni to moc? Je tu nekdo, kdo tuhle dobu je schopny objektivne posoudit?

Lektor

Stavba Plzeň- Rokycany trvala od 08/13 do 01/19 tak asi tak.

Lemmy

Deboreč a Mezno jsou proti tomu plivance a taky žádný z nich nešel pod rok…

M H

Opravdu je žádoucí i tady, stejně jako u Ejpovic, zcela zrušit průjezd po staré trati a připravit se tak o alternativní cestu pro případ mimořádných událostí v tunelech či jinde na nové trati, pro potenciální cestu pro osobní vlaky obsluhující dané území, jako alternativní cestu pro náklady včetně odstavných míst či místo pro možnou nakládku (dobře, tohle možná trochu řeší uvažovaná vlečka do Hluboké). Nebylo by náhodou lepší starou trasu zachovat za současných parametrů? Nehodila by se náhodou i stará trať u Plzně byť třeba v jednokolejné podobě? Bořit je jednoduché…ale jsme si opravdu jistí, že to nikdy nebude chybět?

Jiří Kocurek

Ono se to bude muset udržovat, Samoseto neprořeže ani náletové dřeviny. Nemusíme chodit do světa, abychom věděli, že 10 let ladem je totéž co zrušení – trať bude nesjízdná.

Jistěže se najde nejméně jeden člověk, kterému ta trať bude chybět. Podobně jako zbytky zbožené Tišnovky u Sázavy. Co s tím? Nechat to tomu, kdo to provozovat chce. Nakonec i na vlečce je možné mít osobní dopravu, např. jako turistický vláček do Hlubobé. Což bych si dokázal představit.

M H

Ano, údržba něco stojí… Ale na druhou stranu v poslední době je trend zejména v okolí velkých měst silně preferovat železniční osobní dopravu. Někde se investují miliardy do nových tratí či do jejich výrazného zlepšení (Brno – Veselí nad Moravou, Brno – Zastávka u Brna, Hustopeče, Židlochovice, Litvínov). Jinde se u velkých měst tratě ruší jen tak (Chrást u Plzně, Hluboká), ale zase třeba na druhou stranu Plzeň – Stod se plánuje oprava i současné trati…

Kubrt

Nemám úplně vyhraněný názor starou trať bourat/nebourat, nicméně pro místní osobní dopravu je ta stará trať nezajímavá a kromě nakládky na Zámostí by to byla jen objízdná trasa.

Haha

U Ejpovic by to význam a hlavně ekonomické ospravedlnění mělo s ohledem na Cargo do Bavorska, to tady nehrozí.

Haha

Ono jaksi v Nýřanech (na staré trati) je důvod toho, že ta domažlická ekonomicky vyšla. 😉

Lemmy

To je všechno hezký, ale to „velké město“ máte prosím kde?

Kamui

To by se dalo říct kdekoli. Vždyť je to jen přeložka jako jakákoli jiná.

Lemmy

A vy když si kupujete nový auto, tak to starý si necháte zgenerálkovat a zakonzervovat a udržujete na něm povinný ručení a STK, občas vyměníte benzín a dobijete baterku, páč co kdyby se to nový rozbilo?

Asi ne, žejo… Takže proč podobný hovadiny radíte eráru?

K.S.

Ale auto a trať jsou trochu rozdílné věci, ne? Když se postaví dálnice, tak se taky nechají všechny staré silnice kolem a neodfrézují se na polňaču, to se dělalo snad naposledy za socíku. Pokud sklony a tunely neovlivní typ nákladu a normativ negativním směrem, tak to ale opravdu moc smysl nemá zachovávat. Zde navíc ale existuje trať přes Třeboň, která by se měla snad také elektrifikovat, pokud již není. Kolik nákladu jezdí přes Rybníky je otázka, nevím to. Dokonce ani kdyby se s Rakouskem vyjednala oprava, spíš totální přestavba Pulkavské dráhy, pokud by na celé trase byl sklon výrazně menší… Číst vice »

Honza

Tenhle úsek trati mám na čumendu nejradši, ale když to nevyšlo v Plzni, tak tady s relativně snadným odklonem (byť s úvratí) přes Velenice, navíc brzy asi komplet pod drátem, to nevyjde tuplem.

55p

Jo, určitě to není k zahození… ale nebyly by trochu užitečnější tunely přes Bezpráví? Jak to tam vypadá?

Jiří Kocurek

Stále křivé jak pragaraf. A hádají se, jak u soudu, jakoby chtěli živit ještě jednu generaci právníků.

standa

a o čem se hádají o spodní vodě? nebo o nějakým „vzácným“ druhu živočichů o kterých jsme vlastně „dosud“ nevěděli a najednou jsou tu jak na přivolání těm ekobuznám?

V. K.

No jo, vy komunisti. Přírodu vybetonovat, zvířata pobít a místní vyvlastnit. Akorát, že by jste pak byli první kdo by se divili, když by se to samé mělo odehrát u nich za barákem.

standa

prý komunista 😀 . .ale dobrý .. sice nevím z čeho jste to vydedukoval ale nejsem. a tak poví tu někdo o co tam kráčí? kdo se kvůli čemu soudí? jinak si prostě bude většina myslet to co jsem popsal výše jak tomu prostě v česku bývá zvykem. jestli jsem kvůli tomu komunista tak fajn no na názor má právo každý.. 🙂

David

Komouš se pozná už podle slovníku, ty „ekobuzno“.

Nekdo

a co nová trať přes Litomyšl?

Luděk S.

LOL. Bude. Teda vlastně nebude. Akorát teda asi úplně ne přes Litomyšl.

Lektor

A proč by ne, vedlo by to podél dálnice, takže by to nemuselo být územně neprůchodné. Obsloužilo by to Litomyšl a Mejto (což jsou města srovnatelná s Ústím a Třebovou). Lokálka by se mohla zrušit. Zkrátil by se souběh směrů Ostrava a Brno a zrychlilo to cestu do Brna.

M H

Mezi Litomyšlí a Svitavami jsou kopce, takže by to asi chtělo tonel, který by možná byl celkem dlouhý…plus by bylo potřeba vyřešit protažení skrz Litomyšl…nádraží na okraji města by nemělo žádný význam.

Lektor

Proč by nemohlo být na kraji? Za prvé jinde než na kraji ho nepostavíte a za druhé v Chocni, Ústí nebo Třebové je taky na kraji.

Honza

vždycky se stavělo na kraji – to až časem ho každé město pohltilo a stalo se součástí širšího centra..

Vladimír Bílý

Naopak! Od Chocně je terén okolo Litomyšle směrem na Svitavy extrémně příznivý pro rovnou trať s konstantním sklonem do jednoho promile. Někde u Gajeru by mohl být rozplet plus dva kratší tunely ke stávajícím tratím na Brno a Olomouc. Konec snění o této luxusní variantě! Je to minimálně 35km novostavby, která není v žádném územním plánu.

Petr Šimral

Na jedno promile opravdu zapomeňte. Ale do deseti by se vejít dalo.

David

Plete si promile a procenta 🙂

Vladimír Bílý

Sorry, překlep. Myslel jsem samozřejmě 10 promile.

K.S.

Nojo, jenže asi i tam jsou pravděpodobně zvodně, nicméně tam existovala, sám asi víte, jedna z plánovaných tras železnice z Olomouce do Prahy. Bohužel nejsem schopen dohledat mapu, tedy asi spíš není na internetu, jestli vůbec kdy existovala.

To by snad už bylo lepší tu trať vést až do Poličky.

standa

počkejte si na VRT 🙂 pokud jste nejste mýťák nebo lyťák 🙂 to máte nejspíš smůlu v tomhle směru.. za to tam budete mít novou dálnici za pár let 🙂 a my na severu dobrou železnici zase ..

Poudy

Ne Litomyšl bych se z vysoka víte co už jen kvůli obstrukcím s D35.

Jedine vlaky

Doufám, že se to postaví rovnou na 200 km/h. Výrazně by pomohla zlepšit obslužnost jižních Čech po železnici. Nevíte někdo jak je to s tratí dál z ČB do Linzu? Plánuje se tam nějaká modernizace? Linku Ex7 vidím jako velmi důležitou, některé spoje pokud možno bych protáhl z Linzu do Salzburgu či pokud existuje možnost tak do Klagenfurtu.

noerf

Jedině vlaky: trať prošla v 90. letech modernizací s rychlostí na 120 km/hod. A její zrchlení či zdvojkolejnění se neplánuje. Navíc údajně chtělo donedávna Rakousko omezovat přepravu nákladu před přechod Horní Dvořiště – Sumerau.

Karel

bohuzel cestovni rychlost je mensi a tak se clovek plouzi z CB do Linze 2 hodiny… nicmene se moc tesim, az bude alespon komplet hotova trat Praha-CB, to by se pak realne mohl clovek z Prahy dostat do Linze na 9. hodinu rano misto dnesni 10. a v Innsbrucku stihnout drivejsi EC do Italie 🙂

Haha

To si nemyslím, Ex7 bude podle mě cílována stále na uzel S:00 v ČB, pro urychlení by se muselo cílit na L:30, na což by ale bylo třeba urychlit R11 z plánovaných 90.5 minuty na cca 85 minut (Plzeň musí být S:00; R11 v koncepci jako S:15 od, L:45 příjezd do ČB).

Karel

to mate pravdu…stejne si jeste par let pockame a buh vi, co bude za 10 let 🙂

jirka

Do Itálie už se jezdit nebude, zůstane odříznutá hodně dlouho 🙂

Kubrt

100, nikoliv 120…

Tom

V knížce Rychlá železnice i v České republice je počítáno dokonce s 230 km/h od ČB k hranicím přes Krumlov včetně napojení Šumavy na 160 km/h. Je to pohádková knížka, nicméně i tak tomu fandim. RS1 tu je třeba ještě vedena přes Benešov a Vlašim. Je potřeba počítat s tím, že před deseti lety tu ještě nikdo 230 km/h a VRT neplánoval a bude kolem toho ještě hodně diskusí a změn. Osobně myslím, že největší vůle je vůbec vysokorychlostně napojit Rakousko jako takový, čili RS1 a RS2 budou mít zřejmě vyšší prioritu…

David

Byť do budoucna je dobré se o pokračování bavit, v horizontu následujích desetiletí jsou podle mě v ČR důležitější projekty, kam by měly směřovat peníze: RS1, RS4, Plzeň -> Mnichov, Praha -> Beroun, Praha -> Liberec, Otrokovice -> Vizovice -> Horní Lideč?, Hranice -> ValMez, Pražské „metro S“, Brněnské „metro“.

Vladimir

Ja jsem toho nazoru, ze zminene projekty maji stejny prioritni vyznam a je potreba je vsechny resit a to klidne podle rychlosti vyrizeni dokumentace a schopnosti vykoupit pozemky. Co bych vsak mimoradne prioritne resil je tunel na koriduru 1 a konecne prestat nejezdit pres udoli Tiche Orlice.

Nekdo

vzhledem k rychlosti EIA, projektování a povolování už dnes musíme připravovat to, co se za deset let má začít stavět. navíc ti nejlepší – Švýcaři, samozřejmě – mají plán rozvoje železniční sítě až do roku 2040 a drží se jej…

Martin11

Vizovice-Lideč?Apríl?Nebo jak?😀