Infrastruktura Železnice

Dokument: Starostové od Kozí dráhy píší ministrovi: Nikdo s námi nejednal, cyklostezku nechceme

Na Kozí dráze se objevili dělníci, únor 2020. Pramen: Facebook
Na Kozí dráze se objevili dělníci, únor 2020. Pramen: Facebook
Starostové žádají ministra o zprovoznění železniční tratě Děčín – Oldřichov u Duchcova v nejbližším možném termínu.

Do tahanice o další osud tratě Děčín – Oldřichov u Duchcova (tzv. Kozí dráha) se výrazněji vložily obce na trase. V otevřeném dopisu ministru dopravy Karlu Havlíčkovi zdůrazňují, že nestojí o cyklostezku v tělese dráhy, odmítají pokračování současného „nulového“ stavu a žádají zprovoznění tratě. Dopis byl zveřejněn na webu Záhada lokálek, deník Zdopravy.cz jeho autenticitu ověřil u jednotlivých starostů. 

Vážený pane ministře,

obracíme se na Vás v souvislosti s rozhodnutím Centrální komise Ministerstva dopravy o akci „oprava tratě v úseku Děčín západ – Telnice“, která byla předložena 20. 4. 2021 jako součást rozsáhlého materiálu „Globální položky neinvestiční Správy železnic – březen 2021“. Centrální komise Ministerstva dopravy akci z materiálu vyčlenila s tím, že nejprve bude svoláno jednání Správy železnic, státní organizace s dotčenými obcemi, na jejichž katastru se trať nachází, a s Ústeckým krajem.

Jednání bylo svoláno na 13. května 2021. Na setkání s generálním ředitelem Správy železnic byl pozván pouze primátor města Děčína a náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jiří Řehák. Hejtman Ústeckého kraje se jednání nezúčastnil. Výsledkem je dohoda Správy železnic s městem Děčínem o vybudování cyklostezky v jeho katastru. Ústecký kraj zájem o realizaci cyklostezky v tělese trati Děčín – Oldřichov u Duchcova nemá. Další dotčené obce na jednání pozvány nebyly.

Veřejně společně prohlašujeme, že s alternativou spolufinancování a provozování cyklostezky v tělese Kozí dráhy, zásadně nesouhlasíme.

Proces konverze železniční tratě na cyklostezku neumožňuje současná legislativa. Návrh Zákona o konzervaci dráhy prošel úpravami a v Poslanecké sněmovně zatím nebyl projednáván ve 2. čtení. V daném volebním období se tak zřejmě zákonodárný proces, který by umožnil konverzi železnice na cyklostezku, neuskuteční.

Aktuální podoba návrhu Zákona o konzervaci počítá s minimálním počtem 300 osobních vlaků ročně, který by v případě víkendové dopravy Kozí dráha přesáhla. Ústecký kraj má dlouhodobě zájem objednávat víkendové vlaky. Podkrušnohorský region propojuje památky UNESCO s dalšími turisticky atraktivními místy (unikátní lanovka na Komáří vížku, skiareál v Telnice atd.), navíc pohraniční oblast nabízí možnosti výhodného spojení s Německem.

V březnu 2021 nabídla sama Správa železnic Ústeckému kraji možnost obnovit provoz v úseku Děčín – Telnice od července 2021. Kraj potvrdil zájem o objednání víkendové dopravy s výhledem dlouhodobé objednávky po celé délce, tzn. Děčín – Oldřichov u Duchcova.

Výše nákladů potřebných na její zprovoznění je záležitostí vnitřního hospodaření Správy železnic, která má zákonem danou povinnost udržovat všechny tratě v provozuschopném stavu. Opravy na dráze již delší dobu probíhají a celá trať je průjezdná technickými vozidly.

Odložení rozhodnutí o akci „oprava tratě v úseku Děčín západ – Telnice“ znamená riziko znehodnocení dosavadních investic a znemožňuje realizovat záměr Ústeckého kraje zahájit od letošního července víkendovou dopravu pro podporu turistického ruchu.

Odmítáme pokračování současného „nulového“ stavu a žádáme Vás, abyste z pozice své autority rozhodl o zprovoznění železniční tratě Děčín – Oldřichov u Duchcova v nejbližším možném termínu.

Evropský rok železnice 2021 je zároveň sto padesáti letým výročím zahájení provozu na Kozí dráze. Letošní návrat vlaků bude pozitivním obrazem dopravní politiky České republiky a věříme, že ho svým rozhodnutím podpoříte.

Podepsáno:

Obec Proboštov /Bc. Jana Životová/

Obec Novosedlice /Ing. Radoslav Bartůněk/

Obec Telnice /Ing., Bc. Jan Doubrava/

Obec Velké Chvojno /Markéta Vaňáčová/

Na vědomí:

Centrální komise Ministerstva dopravy

Generální ředitel Správy železnic

Ředitel Oblastního ředitelství Správa železnic Ústí nad Labem

Hejtman Ústeckého kraje

Náměstek hejtmana Ústeckého kraje /doprava/

Náměstek hejtmana Ústeckého kraje /cestovní ruch/

Primátor Děčín

Primátor Teplice

Krajská hospodářská komora Ústeckého kraje

Hospodářská komora ČR

18. května 2021

301 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vyhlídka na věčnost

Taky doufám že vyhraje vlak. Ty cyklostezky jsou nesmyslně démonizovány. Tady u nás v CL se postavila cyklostezka z Lípy k Panské skále v Kam. Šenově. Sice to není úplně případ Kozí dráhy neboť trať CL-KŠ byla zrušena už v 70. letech ale po počátečním nadšení dnes zájem cyklistů opadl a je tam spíše prázdno. Největší provoz je na počátečním úseku z Lípy do Manušic…tam se totiž dá dojet autem a zaparkovat. Dál už zívá prázdnota. Tři sezonní občerstvovny které spontánně vznikly pro cyklisty to už dávno vzdali. Asi tak.

Nechápu

Máte nějaká oficiální čísla, nebo si jen píšete co se vám hodí do krámu? 🙂

I'am Groot

Cyklostezka – přínos pro sport, možná nějaký ten turismus, ale podle toho co vidím na stezce podél Labe z DC do Žlebu či do Badu, tak nějak živo tam není
Doprava – přínos pro místní obyvatelstvo, turismus a to letní i zimní

Já jsem pro dopravu.

Cyklista

Lokalka jezdící par dni v roce žádný přínos pro dopravu nema. O každodenní spojení kraj zájem nema, pokud jste si nevšiml.

I'am Groot

Píšu snad někde o každodenním ježdění?
A raději uvidím o víkendu ve vlaku rodinu s dětmi klidně i s kolama na výletě. Nevim proč by využití mělo být pouze pro určitou skupinu. Také pochybuji, že tam za rok projede více jak 1000 kol.

Nechápu

Nenajde se denně ani 2,5 kola nebo pěších nebo bruslařů, jo? Odvážné tvrzeni. 🙂

VIZEK2442

Kraj má zájem i o každodenní spojení. Nyní zatím jen turistické, později i každodenní a bude jednat se SŽ o pokračování zprovoznění druhé poloviny Koziny od Telnice do Oldřichova. Není třeba se spoléhat jen na články zde, ale hledat i jinde.

Oldřich Sládek

Kozí dráha byla prodělečná už od svého vzniku v 19. století. O. K. Máme jinou dobu a Green Deal, pojďme tedy udělat standardní CBA analýzu jako v jiných případech na síti. Furt slyším, že je zájem i nákladní dopravu, ale že se o tom „nesmí “ mluvit, 😂😂😂, tak se aspoň ukáže holá pravda. Jak v osobní, tak v nákladní dopravě.

xyz

V jiných případech OPRAV/ÚDRŽBY není CBA prováděna.

Oldřich Sládek

Ano, ale tady si o to situace přímo říká. Nebo jinak – chci vědět o tom zájmu nákladní dopravy, aby se potom se dalo něco dělat. Bez toho to nepůjde. Kecy o tom, že je to tajný, věci nepomůžou a zavání to amatérismem. Bez reálné nákladní dopravy nemá Kozina, podle mě, vůbec šanci.

Tomáš Záruba

Rozhodně bych takový postup nedoporučoval zkoušet, nebo se ještě někomu zalíbí, že údržba na normový stav není součástí var. BP. A to pak bude tzv. „vymalováno“ u prakticky všech projektů mimo VRT.

Oldřich Sládek

Tomáši, to já samozřejmě vím. Tohle ale jinak, podle mě, nemá řešení. Nicméně je mi to už naprosto jedno, poučil mě pan Marcel Pánek. A má pravdu. Proč se vlastně do toho montuju😉

Marcel

Zdravím Vás pane Sládku, amatérismem zavání spíše Vaše práce. Jako výkonný ředitel Žesmadu bych se soustředil na poznatky, které se tu dočtete a na jejich vyhodnocování ve své práci, pro blaho svých kolegů a partnerů, než na odvážné komentáře, někdy i urážející ostatní diskutující, ve stylu ‘’ nauč se česky’’🙂 s úctou Marcel Pánek

Oldřich Sládek

O. K. Chtěl jsem najít osobně řešení. Za dobrotu na žebrotu, říkávala babička 😉Kozina nebyla a není skutečně naší prioritou, a teď už ani mojí osobní. Jsou daleko důležitější věci na řešení. Děkuju ale, že jste se podepsal. Amatérismu zdar! 😉

Oldřich Sládek

P. S. : Jmenujeme se ŽESNAD.CZ 😉

Marcel

Osobně je mi u prdele jestli je to zesmad nebo zesnad, ale ať se vám daří. S úctou MP

Fyzikář

Zbytečně silná slova

Betliar

Třeba zadrátovat žateckou, že? Pro fiktivní vlaky.
To je opravdu nutné terno.

Miky

Pane Sladku, CBA u zanedbane trate, ktera vede „spatnym“ smerem, spadova populace je nepocetna a „turisticky potencial“ spise maly vyjde hodne zle, coz se netyka jen Koziny. Navic jeji trasovani je idealni pro cykloaltetnativu k pretizene I/13, kdo to tam zna z kola, vi o cem mluvim. Sam se divim, ze tech minusu za racionalni navrh mate tak malo.

Marcel

Je možné využít kozu při stavbě tunelu?

malý bobeš

Na starých fotografiích ze staveb lze spatřit mezky, kozu jsem myslím nikde neviděl…

Marcel

😅

kakov

tak pokud vím, mluvilo se dříve, že armáda potřebuje jezdit po železnici do prostoru Tisá po Kozí dráze, ale nějak ten zájem armády už není slyšet, nemáte tušení (z pozice svých lepších kontaktů), zda ještě trvá nějaký zájem armády?

pamětník

Sládku, Sládku, s takovými názory na „podporu“ železnice byste se možná raději měl vrátit na pozici výpravčího v Karlštejně, abyste to stihl, než ji SŽ také zruší!
Co kdybyste raději z titulu své současné funkce vyslal své fámulusy, aby obešli okolí „Koziny“ a zjistili, co tam kdo kde potřebuje vozit a zda by mu to nemohla zajistit právě železnice? Nějakou praxi při vyhledávání a sjednávání zakázek jste snad kdysi sám získal také, nebo ne?

kakov

a víte o někom, kdo by chtěl vozit náklad??

Anonym ze severu

Hele, když tak čtu dole tu diskuzi, napadají mě k cyklostezce 2 věci: 1) Je to hezký nápad, ale tak nějak slýchám argumenty jenom ze strany od Děčína. Minulý týden jsem procházel úsek Přestanov – Varvažov a podél trati vedou docela solidní lesní cesty, místy i s panelovým povrchem. Potkal jsem tam hodně pejskařů a cyklistů – ti ale měli horská a ne silniční kola. 2) Dívám se teď na mapu a kromě křižování tratě s D8 nevidím jediný problém ve vedení cyklostezky po současných lesních/polních/účelových komunikacích. Je tam několik už teď značených cykloras/cyklostezek. Aby měla cyklostezka potenciál pro denní… Číst vice »

Cyklista

Píšete nesmysly, cyklisté neřeší půl nebo kilometr navíc, zvláště když tou kratsi alternativou je rušná hlavní silnice. Ani cyklostezka podél ní nemá smysl, protože by jen dychali smrad z aut. A cesty kolem Kozí dráhy jsou neustále nahoru dolu, to také nemá smysl. Ideální je využít tu trať. Stezka by sloužila celý rok, ne jen pár měsíců.

kakov

kolik cyklistů denně pojede po té cyklostezce v zimě, za mrazu nebo deštivého počasí?

já bych o tom celoročním využití raději pomlčel, otázka, musí nutně být buď cyklostezka nebo železnice? nešlo by obojí?

chápu, že cyklostezky jsou fajn, ale nechápu proč nutně se musejí budovat na úkor železnice, v první řadě by se mělo zvážit využití trati pro železnici, když nenajdu rozumné železniční využití předělat na cyklostezku…

v mnohém máte pravdu, ale přijde mi že Vám jde více o to zničit železnici než vybudovat cyklostezku???

Kuba

Nešlo by obojí, přinejmenším ne za obecně přijatelnou cenu. V tom údolí je fakt málo místa.

ušatá

A cyklostezka potřebuje šířku aspoň 15m.

Miloš 2

Jen tak pro srovnání: Za sezonu na trati Střekov – Zubrnice se přepraví řádově stovky cestujících/a to je v cíli skanzen a mzeum/.Na cyklostezce podle Labe za stejnou dobu projedou desetitisíce cyklistů.Nějak podobně by to asi vypadalo na té Kozině.Představa,že nějací lyžníci pojedou na Telnici vlakem je naprosto iluzorní. Skibus v Telnici pravidelně zastavuje,ale ještě jsem neviděl,že by někdo přistoupil.Ale letos trať v úseku Telnice – Chvojno využila řada běžkařů,ještě začátkem března tam byla slušná stopa.

Jaaaa

Opět jenom odhady z vody.

Zkušenost před zmršením jízdních řádů tvrdí něco jiného.

V případě, že to nerozjezdí kraj, by tu trať zcela jistě rozjezdil soukromník. A to i bez cyklostezky.

malý bobeš

Rozjezdil bez peněz kraje a bez peněz Děčína (který trať nechce)???

kakov

v Telnici nepřistupoval, protože teď tam vlak nejede, proto je tento argument trochu bezzubí, otázka je vedení Skibusu z Děčína, jezdí něco takového? když jsem se o to zajímal před lety, tak jezdil skibus jen z ústí, dále je potřeba zvážit především přínos pro místní lidi, ten se musí vzít v potaz vždy, tím netvrdím, že nutně musí být rozhodující, ale musí se vzít v potaz

ušatá

Opět naprostý souhlas.

Vladki

Mohl by se pan šéfredaktor zeptat i ostatních obcí jak to vidí? Jestli chcou cyklo nebo vlak nebo je jim to jedno?

zdeno

Ptát se nemusí, starostové napsali ministrovi, že trať mít zachovanou a provozovanou chtějí…

Kavek

Super, trat zdevastovaná(chodím 2x denně přes trat se psem ) náklady na obnovu mega velky.

Cyklostezka by byla daleko efektivnější, minimálně usek Oldřichov – Malé Chvojno.

Pája

Do zdevastovaného stavu se dostala díky totálnímu nezájmu SŽ(DC) a tak jdou veškeré vzniklé škody i odpovědnost za nesjízdnost za touto organizací. Jezdím po cyklostezkách a ne všude bylo nutno kvůli jejich výstavbě zničit nějakou jinou dopravní stavbu. Bez ohledu na jednoho poslance, který hledá způsoby, jak by SŽ nemusela plnit to, k čemu byla zřízena.

Cyklista

Udržovat zbytečnou stavbu, která doslouzila, to je větší nesmysl. Údržba tratě je náročnější a dražší než stezky a k tomu cyklisté nepotřebuji dotace na to, aby vůbec na cyklostezku přijeli a vozidlo mají vlastní. Vlakům se tam bez dotací nehne ani kolo.

Jaaaa

– „Údržba tratě je náročnější a dražší než stezky“: Nepravda. Neudržovaná cyklostezka v lese je za rok nesjízdná.

-„Vlakům se tam bez dotací nehne ani kolo.“: Opět nepravda. Viz Zubrnice.

malý bobeš

A na kozině bude někdo dělat zadarmo („viz Zubrnice“)? Někdo bude shánět sponzory? Kdo – stačí přibližně…

Jan Bartoníček

Kvalitně provedená asfaltová cyklostezka má nároky na údržbu naprosto minimální. Stačí odstranit spadané větve či jiné překážky, které se na stezce mohou objevit. Řada úseků Labské cyklostezky je kvalitní s naprosto minimální pravidelnou údržbou.

ušatá

Tak proto, když někdo něco zničí, tak to zrušíme a nebudeme po něm vyžadovat odpovědnost a nápravu. Takže když někdo nechá zchátrat činžák, tak ho zbouráme a na jeho místě uděláme parkoviště. To je stejná logika jako názory tady na tu trať.

xyz

A copak že proti tomuto porušování zákona ze strany Dobré správy mlčí nádražácké odbory? 🙂

-TR-

Takový SOSAD bojuje pouze proti jiným dopravcům než ČD.

xyz

O. K., tak tu pořád jsou další subjekty jako např. OSŽ, FS ČR a dalších deset či kolik.

-TR-

FSČR proti jiným dopravcům v minulosti bojovala, zejména proti GWTR a Arrivě. Ve druhém případě už došlo ke smíření, v prvním případě nepřátelství trvá.

Fyzikář

Tady nejsou odpovědny ČD ale SŽ

Kuba

Podepsáni starostové Proboštova, Telnice, Novosedlic a Chvojna. V Proboštově nikdy nebyla zastávka, v Novosedlicích sice jo, ale pro hlavní směr dojížďky je trať nepoužitelná, v Chvojnu by se asi divili, kdyby jim vlaky začaly jezdit místo linky 453. Tyhle obce asi vlak nenaplní. Příznačné je, že podpisy starostů Jílového, Libouchce , Chlumce a Krupky chybí. Že by jim současný koncept vyhovoval lépe? To ale zdejší lokálkoví fanatici nepochopí.

Jaaaa

A to prohlášení, že by jim ten koncept vyhovoval víc, máte kde? Nebo zas jen výmysl?

Kuba

Ten, kdo mlčí, je zpravidla spokojen.

kakov

nebo je mu to putna, a pro zavalení jinými úkoly neřeší to co ho nepálí….

to že jim to vyhovuje víc je z vaší starny opravdu jen spekulace

Jaaaa

To jste zase kde vyčetl? Nebo zase vymyslel?

BLackList

V Chlumci je zastávka dost daleko od města a na vlak je to do kopce.

999

Tož zpátky je to zase z kopce, heej?

-TR-

Proboštov má zájem o zřízení vlakové zastávky. Co se týče Telnice a Malého Chvojna, trať by měla sloužit především jako doplňkové spojení do Děčína, které aktuálně chybí. Jinde je zcela normální, že z jedné obce jezdí spoje i do jiných měst než příslušného okresního. To ovšem šotouši a příznivci Jana Hamáčka (ČSSD) nedokážou pochopit.

Jinak některé obce mají neutrální postoj. Vlak by jim nevadil, ale nijak za něj nehorují, zároveň ovšem odmítají platit náklady na stavbu případné cyklostezky.

kakov

„To ovšem šotouši a příznivci Jana Hamáčka (ČSSD) nedokážou pochopit“

na tuhle zcela zbytečnou urážku jste přišel jak? šotouši chtějí trať obnovit a rušení busů nepožadují…..

-TR-

Šotouškové jsou všichni, kdo si myslí, že o veřejné dopravě sežrali všechnu moudrost světa a přitom neví nic. A to jsou i ti, co bojují proti železnici.

A co se týče Hamáčka, zmiňuji se o jeho fanoušcích, protože ti by nejraději zakázali cestovat přes hranice okresů a zřizovali na nich ostnaté dráty, pozorovací věže, příkopy, minová pole a protitankové zátarasy. Vy si nepamatujete na březen?

Cyklista

Dejte si něco na uklidnění, potřebujete to a silně, když neunesete jiné názory a tahate sem úplně bezdůvodně politiku. Nebo jak souvisí nejakej Hamacek, kterého pravděpodobně nikdo kdo tu diskutuje v životě neviděl, s vhodnosti předělat už nepotrebnou Kozí drahu na cyklostezku?

-TR-

Já jsem v klidu, já si jen rád dělám srandu z toho, když někdo nepovažuje za potřebné spojení přes hranici okresu 😀

Georg

samozrejme, mezi okresy nemuze jezdit pro tech par lidi autobus. potrebujou zeleznici a nejlip v klasice, aby se tam vsichni vesli, ne?

kakov

víte, když slyším/čtu výlevy lidí jako jste vy, vzpomenu si na scénu z filmu nejdelší den, která s tím co bylo v březnu koresponduje: Rommel: do konce měsíce musejí vojáci položit milionů min Salmuth: vaši vojáci jsou vyčerpaní, nestačí ani odpočívat Rommel: podívejte se na to moře, úzký pruh vody mezi námi a nepřítelem…. vojáci si musejí vybrat, zda chtějí být raději vyčerpaní nebo mrtvý…… nechci být hysterický, ale uvědomte si, že něco se udělat muselo, nebo jste chtěl čekat, až bude mrtvých tolik, že nebudeme vědět co s nimi? věřte mi, že i když je to hodně katastrofický scénář,… Číst vice »

Fyzikář

Vážně jste s úrovní této svojí argumentace spokojený? Nebylo náhodou přísné zavření „vnitřních hranic“ v republice nutností? Nesklízíme současným rozvolněním po právě „ovoce“ přísné březnové uzávěry? Co by nastalo nebýt těch opatření? …na nádvoří Pražského hradu by byly fleky po rozteklých 50.000 kelímcích?…nebo po 100 t.?
Nechte na hlavě (ani zdaleka nejsem ve fanklubu p. Hamáčka)

Fyzikář

PS: škrtám… po…

Kavek

V Proboštově nikdy zastávka nebyla.

Mají zastávku na trati do Usti. Nechápu kde by jí chtěli, asi u Jaroslavu ne ?

-TR-

Proboštov chce zřídit zastávku v místě, kde končí Dělnická ulice.

Anonym ze severu

Dobře, trať do Ústí. Co třeba spojení do Krupky?

zdeno

Ale pokud si pamatuji, byla zastávka Teplice Lesní brána, kde měl zastávku trolejbus do Teplic přes Proboštov….

-TR-

Ne, bylo to jinak. Trolejbusy kdysi měly točnu u vlakové zastávky Novosedlice, a jezdily odtamtud kolem vozovny a Městských sálů k Červenému kostelu (nejsvětějšího srdce Ježíšova), kde se napojovaly na trasu od Angeru a Sometu.

pamětník

Pokud si správně vzpomínám, trolejbus jezdil k zastávce v Novosedlicích, ale nejezdil přes Proboštov, ale okolo vozovny a přímo do města. Přes Proboštov trolejbus nejezdil, možná nějaký autobus.

John Inkognito

Kdyby té trati udělali totéž co udělala AŽD na švestkové dráze, zvýšili rychlost na 120 km (v rovných úsecích) tak by se z trati stala lukrativní linka. Viz. Děčín zastávka to by byla hrana hrana na MHD a je v centru. Stejně tak okolní zastávky. Mohli by tam nasadit RS1 nebo 844

Georg

no ja vam nevim, ono to vesnice moc netrefuje.

Jaaaa

Ale trefuje, jenom se vám to nechce vidět.

ušatá

Co kdyby jste si to tak celé prošel, podíval se jací lidé tam žijí, jezdí, občas s nimi i promluvil a divil byste se. Za sebe mohu říci, že jsem toto mnohokrát v minulosti udělal. A pak i třeba s těmi, co ta jezdí jen tak, na výlety, chaty, chalupy….

Zapa

Už jsem to psal níže, ale AŽD do své trati neinvestovala kvůli charitě. Sežeňte někoho podobného a můžete jezdit. Jako uvést trať do sjízdného stavu bude něco jiného, než to co se udělalo se Švestkovkou.

Miloš 2

Anebo Pendolíno,to by mohlo klopit 140 km/h.

Jaaaa

Spíš DB 612.

ušatá

Zajímavé, když na jednání je jen jediný člověk, který prosazuje likvidaci. Velmi zajímavé. Jaká to náhoda.

Gwann

takže malé vidličky do bezva akce vypečeného vedení Děčína. výborně.

Nechápu

V Děčínu jsou jistě tak naivní, že čekali že to půjde jak po másle. 😁 ( nápověda speciálně pro vás: ironie)

Pája

Proč máte stále potřebu někoho urážet? Někdo Vás za to platí? Nebo že by jste byl jeden z těch obyvatel Prahy co tak rádi v jiných regionech „dobře radí“ a diví se, že je pak nemají rádi? Jen se ptám, Vaše mínusy mi opravdu nevadí.

Nechápu

Narozdíl od gwana jsem žádnou urážku nepsal, to on píše o vypecenem vedení.

Gwann

no, někde jsem něco někomu jinému nepochopil….ale dle toho, jak to pokračovalo, nebyl jsem sám., zde by mi to asi došlo.

Jézeďák

Nemíním pátrat, kdo koho kdy urazil, ale souhlasím, že pražan, který si celodenně, vlastně za pakatel, může vybírat mezi vlakem, tramvají, busem a metrem a libovolně kudy se chce přemisťovat, by do tohoto kecat neměl.

Cyklista

Jestli to nebude tím, že hromadná doprava je z principu efektivnější tam, kde je hromada lidí? 🙂 Ale to zavistivý venkovan těžko pochopí. Ona ta dotace na 1km ujetých Pražanem po Praze obvykle nebývá tak obrovská jako na 1km ujetých 1 cestujícím v lokalce.

Jézeďák

To máte jistě pravdu, ale klacky pod nohy nám házet nemusíte. Co se stalo nám na venkově se díky vaším argumentům může stát i vám v Praze, když se někdo začne, pod záminkou ekonomiky provozu a liberalizace, vrtat v jízdních řádech a rozloží zaběhnutý systém tak dalece jako tomu je na venkově, kde je již veřejná doprava téměř nepoužitelná. I proto ji skoro nikdo nepoužívá, na což právem narážíte.

Stief

Hmmmm, jak podezřelé, že vedení Děčína se snaží prosadit změnu, která jejich městu pomůže.

Gwann

no, podezřelé je, že tím navazuje na jiné „podvratné“ aktivity svých předchůdců směrem k likvidaci trati v minulosti.

jinak nevím, jak zrušení trati tedy přesně děčínu (nebo přesně podmoklům) pomůže, ty koleje tam fakt moc obtěžují, ale budiž….

kakov

detailně nevím, ale jde o to, že Děčín, chce část té tratě využít pro výstavbu (rozšíření) silnice směrem na západ…

ušatá

Auta a silnice především. Jako vždy. A tady v tomto kraji je to už tradicí. zejména když se k lizu dostane ODS a její klony.

Jaaa

Na úkor ostatních. Výborně. Asi to tak začneme dělat všichni, a pak se teda budeme mít všichni „líp“, nebo co teda.

ušatá

Čím jim pomůže a komu to udělá něco jiného? Co kdyby si tak Děčín ty své nápady zaplatil ze svého a udržoval to? Nakonec si tu cyklostezku může za své vybudovat i podél nebo u silnic.

asdfr

K malym vidlickam. Ma sa stavat cyklotrasa spajajuca krajske a okresne mesto. Len v tychto mestach byva 150 000 ludi. Zrazu sa ozvala obec, ktora je na trase, so 400 obyvatelmi, ze ona je proti. O uzneseni, ze obec je proti vystavbe cyklotrasy hlasovalo 5 poslancov obce. Za uznesenie hlasovali 2, proti bol 1 a zdrzali sa 2. Takze koli 2 poslancom sa ma zastavit cely projekt cyklotrasy ? Cyklotrasa uz ma vydany suhlas EIA .

Jaaaa

Cyklotrasa uz ma vydany suhlas EIA .

A to máte odkud?

Zase zlodějina? Zase sviňárny? Už mi s těmito podvodníky a podvodníčky došla trpělivost!

Pája

Cyklotrasa není cyklostezka. Cyklotrasy jsou značeny i na vedlejších silnicích nebo lesních cestách.

-TR-

Předpokládám, že jde o nějaký úsek na Slovensku, nikoliv o Kozí dráhu. Tipuji, že jde o úsek Dražovce – Zlaté Moravce, kde kvůli výstavbě továrny byl zrušen úsek Lužianky – Dražovce a tím pádem pokračování do Zlatých Moravců nedává smysl.

Zrušení tratě je ale škoda. Pokud by se Slováci někdy odhodlali zdvoukolejnit celou trať Palárikovo – Zvolen, tak by se trať přes Lužianky a Zlaté Moravce hodila pro odklony při výlukách.

Jaaaa

Slováci jsou v tomhle ještě větší balkán než my. Nemají ani pořádný IDS, jen Bratislavu.

-TR-

Letos se spustí IDS Východ, který bude pokrývat celé území Košického a Prešovského kraje. Ovšem zatím bude fungovat pouze v autobusové dopravě. Předpokládá se, že jako druhá se zapojí MHD v Košicích a Prešově. Kdy se do toho zapojí železnice, není s ohledem na neochotu MDV SR a ZSSK jasné.

Štěpán

Takže zájem o provozování této dráhy prostě je, ne že ne. Ať se to odpůrcům železniční dopravy líbí či ne, je to prostě tak.

Nechápu

Vám stačí pár lidí a prohlasite to za zajem. 😁

Luboš Beneš

Myslíte starostu Děčína a náměstka hejtmana? Ty jsou dva, tedy pár…

Kubrt

Jsou to zastupitelé svých voličů, těch zjevně bylo víc, než 2.

Jaaaa

Už zase tahle vaše darebná matematika? Přesně díky lidem jako jste vy, co se snaží si přiohnout co jen jde, jsme ráj darebáků, zlodějů a podvodníků.

Zapomeňte, že byste se s tímto přístupem někdy z těchhle * vyhrabal.

Cyklista

Víte, že se tu prave dopoustite hrubeho urazeni a napadání? Kubrt by klidně mohl předat odkaz na váš příspěvek policii, ta už si zjisti vaše IP a můžete čelit trestnímu stíhání. A pokud Kubát není veřejná osoba, soud nevyhraje. Tohle není první váš příspěvek za hranou porušování práva na svobodný projev druhých. Kubrt nenapsal nic zavadneho, jen svůj názor, který se vám může nelíbí, ale musíte to respektovat. Pravděpodobně mu nestojite za to, ztrácet vámi čas, ale to se klidně může zlomit. Vy tu napadate kdekoho.

BDT

Já tam žádné hrubé urážení a napadání nevidím. Názor pana Kubrta mohu respektovat stejně, jako město Děčín respekruje názory ostatních obcí na trati.

Jaaaa

Já mám právo psát, kam názory prezentované panem Kubrtem vedou a kdo z nich profituje. Je to jasný společenský fenomén tohoto banánistánu a jsou na to publikovány vědecké práce.

A to není v ČR trestné, pane. V Rusku možná, tady ne. Běžte si vyhrožovat někomu jinému.

ušatá

Co kdybyste už raději mlčel . tedy nepsal. To by bylo optimální.

ušatá

Pár lidí? Mluvil jste tam někdy s těmi „lidmi“. Nejde jen o starosty, ale i o místní, kteří tam žijí. A ti měli i velmi odvážnější nápady než to, co se požaduje. Jen namátkou – dostavba do Teplic, obnovení až do Duchcova, pravidelný celodenní a celoroční provoz, odstranění úvratě v Děčíně…… Ale to jisté pány z Děčína nezajímá. Spíš je otázkou jaké zájmy za tím skutečně jsou.

Štěpán

To fakt není jen pár lidí. Zájem o obnovení provozu má mnohem víc lidí, než si myslíte (a fakt to nejsou jen šotouši).

Miloš 2

No možná těch párů bude opravdu více.Třeba i tři.

Anonym ze severu

Běžte se tam zeptat, udělejte si průzkum, kolik lidí chce obnovení, kolik lidí by to využívalo, … Třeba prozříte 😀

Chronosphere

Budou to ti zájemci provozovat na vlastní náklady? Pokud ne,tak já bych zase chtěl provozovat ponorky na Vltavě, a taky doufám, že mi to příslušné instituce umožní a zaplatí.

xyz

Ano, Ústecký kraj tam ty vlaky osobní přepravy hodlá provozovat na vlastní náklady.

Chronosphere

Takže provozovatelem dopravy bude Ústecký kraj,nebo ten bude jenom dotovat provozovatele co mají rádi vláčky,zato nemají prachy a odvahu to vozit na vlastní triko,a tak pumpnou veřejné rozpočty?

xyz

Ach pardon, aby to bylo (dle vašeho přání úplně přesné), tak: ano, Ústecký kraj coby hlavní subjekt požadující po Dobré správě uvedení tratě do provozního stavu (tedy dosažení zákonné povinnosti) bude objednatelem/financovatelem sezónní osobní dopravy na té trati.

ušatá

A ta cyklostezka a silniční doprava bude hrazena z čích prostředků? Marťanů? A bude nižší nebo vyšší než doprava po kolejích?

Pája

A pokud je bude provozovat na vlastní náklady, budete si ty ponorky na Vltavě muset holt zaplatit.

Já, kdo jiný

A já zase zubačku na Praděd.

Jojo

Proč. Oni neplatí daně? To jsou služby, na to se platí daně, takže ani. Zaplatí to že svých daní. Chápeme?

Kubrt

Teplice, Krupka, Jílové, Chlumec? Nepodepsali?

M19

Jezdit se má mezi Telnici a Děčínem, takže jich se ten dopis přímo nyní netýká.

Kubrt

Při této interpretaci by se netýkal ani Probostova a Novosedlic, naopak Jílové by stále chybělo. Myslím, že autor mířil na celou trať.

M19

Máte pravdu, neuvědomil jsem si to. Možná taktika, Teplice těm je to asi jedno, nějak se s tím poperou tak jako tak. To se uvidí podle dalšího vývoje.

Kubrt

Nevím, co by to bylo za taktiku, spíš je jim ta trať fuk.

ušatá

I z této strany je zájem. A dokonce o nákladní dopravu. Jen se o tom nesmí mluvit (velmi oparně napsáno a dost nepřesně). Znalí ví víc.

Oldřich Sládek

Proč by se o tom, prokristapána, nesmělo mluvit? My v ŽESNAD.CZ bychom to také rádi věděli. Pokud by to totiž mělo hlavu a patu, tak by nákladní doprava byla značným benefitem při rozhodování.

Ale nic nevíme.

Anonym ze severu

Pokud vím, tak určité firmy zájem o nákladní dopravu na Kozině měly/mají. Jen se jim asi nechce do nekonečných tahanic se SŽ…

Oldřich Sládek

Které? Konkrétně, prosím.

Anonym ze severu

Jedna firma v Dubí. Myslím, že to byla ta sklárna. Pamatuju si jen, že místo kamionů by byli schopni vypravit 3 vlaky týdně a že je ta firma v Dubí. Bohužel paměť je krátká. 🙁 Ale jestli pandemie něco změnila, to nevím.

ušatá

To opravdu nejde dělat po internetu. To je na osobní jednání a s dalšími zainteresovanými a znalými lidmi. Tady už nejde jen o pár místních zájmů, ale o celkové koncepce a řešení a s tím jsou víc než problémy. A ty zde v tomto kraji vždy byly.

realista

Oldřich Sládek: A co tak udělat si vlastní průzkum a ne jen sedět u PC a tvářit se důležitě při teoretizování v internetových debatách?

-TR-

Některé obce jsou neutrální a je jim to jedno, jak to dopadne.

libor

ať se kouknout do středočeského kraje a pak ať se zamyslí, opravovat lokálky fajn, ale ať pak mají taky využití. daňovým poplatníkům by to nemělo být u pr….e ( nebo jedno)

BDT

Vaše myšlení mi přijde krátkozraké, zájem o provoz na této konkrétní trati prostě je, obce to vidí jako podporu turismu v oblasti a pravděpodobně mají zájem o víkendový provoz, který přesáhne oněch 300 vlaků za rok. Kraj podle vyjádření má zajem o provoz na trati také, tak kde vidíte problem? Tady se nepíše o lokálce, kde by se vozil vzduch, ale o trati která má v turistické sezóně opravdu potenciál.

Nechápu

Obec větší než všechny ostatní dohromady, vidí jakompodporj turistiky cyklostezku a zájem nemá, to je detail?

BDT

Obec, jejíž občané tuto trať využívají minimálně.

Nechápu

A kdo se předpokládá, že bude maximálně využívat trať provozovanou jen o vikendech v létě? Místní z Telnice a těch dalsich 3 vesnic? Vyhlásí se obecní povinnost v Jílovém se jít projizdet? Kdo nedolozi jízdenkamj splněnou povinnost, tomu nevyvezou trest odpad? Dostane žlutý puntík na fasádu? A Děčín nemá co mluvit do trati, která vede velkou částí jeho území a jehož obyvatelé mají jinak úplně stejný narok mluvit do dění v kraji, jako obyvatelé jiných vesnic? Zajímavě si to vykladate. 😀

BDT

Zato cyklostezka bude využita na 100 procent své kapacity 365 dni v roce za každého počasí.

Když vás vezmu za slovo, mohla by Praha zrušit trať třeba do Kladna, protože má víc obyvatel a vede po velké části území hlavního města. To, že Děčín tlačí cyklostezku je sice pěkné, ale mohl by se zeptat i obci přes které ta trať vede.

Kuba

Těch dní, kdy se využije cyklostezka bude rozhodně víc než letních sobot a nedělí, kdy by se měla provozovat ta trať.

Anonym ze severu

A kdo říká, že trať bude v provozu jen v so/ne/svátky? Co když se provoz rozšíří? Co nákladní vlaky?

malý bobeš

Co nákladní vlaky? Nic…

Jaaa

Jistě, každá obec bude jednat na úkor ostatních. Výborně. Myslím, že si přesně tohle zasloužíte. Samé naschvály, tak jak je děláte ostatním.

Vendelín Opatrný

Původne tam Děčin myslim chtěl dalnični privaděč. Takže kdo ví jak to opravdu je.

Jaaaa

Pozemky kamarádů, co spolu mluví. Jak jinak.

V téhle zemi je to to samé. Pořád dokola. Za cizí peníze si nahrabat. Včera Sekyra okradl stát skrze ČD o 600 milionů, zítra kámoši z Dĕčína opět zvýší cenu svých pozemků na úkor nás všech

libor

mně připadá krátkozraké nasypat miliony do nějaké tratě a pak tam zrušit provoz… to je fakt hodně smutní. a pořád dokola tvrdit, že o dráhu je nutné se starat i když tam nic nejezdí…

Luboš Beneš

No tak Švejkovou dráhu taky zrušili a ejhle provoz tam náhle je.

Zapa

Švestková je ale úplně jiný případ. Zkuste nejdřív najít bohatého sponzora, který si bude hrát s vláčky na Kozině, stejně jako AŽD na Švestkovce.

Oldřich Sládek

Přesně. Ale i ten si hledá cestu k uhrazení svých stamilionových nákladů. Pomohla by nákladní doprava, tady se to dotýká i nás, ale prý se o tom „nesmí“ mluvit. A protože netušíme NIC o žádné věrohodné nákladní dopravě ( teoreticky by se skutečně našla), tak teda holt nemůžeme posloužit 🙂

realista

A co jste vy sami udělali pro to, abyste nemuseli jen brečet, že netušíte NIC, ale skutečně i něco všděli?

Anonym ze severu

Tak stát je očividně bohatý sponzor po všech stránkách. Babišslevy, krásné „dotace“ na obchod s chudobou, … 🙂 Oproti tomu je oprava (de facto státem) zdevastované trati levnou záležitostí. Ale to v Praze nechce nikdo slyšet.

Zapa

Jako podle hesla když mají oni, tak chceme taky, ať to stojí co to stojí?

ušatá

A ty důvody zrušení byly obdobné jako u té Koziny i jinde. Prostě jeden scénář. A pokud se někde něco podaří, tak je samozřejmě strach, že se to podaří i v dalších věcech. A to přece nejde, aby nám někdo narušoval naše kšefty! Proto ta oprava Koziny je pro někoho zásadně nepřijatelná.

BDT

Starat se musíte i o cyklostezku, nevím přesně jak to vychází cenově, ale pořád mi přijde lepší opravit trať a vozit místní a turisty, než investovat x milionu do vytrhaní kolejí a stavby cyklostezky, jejíž využití se omezí na cyklisty. Neznam přesná čísla, ale rád bych věděl kolik by stálo znovu uvést do provozu trať a za kolik plánují postavit cyklostezku, budu jen hadat, ale cyklostezka bude o něco dražší.

ušatá

Desítky milionů.

Jaaaa

Jj, cyklostezka desítky milionů (z peněz SŽ), zprovoznění do Telnice reálně do 10 milionů (z těch stejných peněz).

Takže je jasné, kdo tady chce rozhazovat cizí peníze.

ušatá

Jaké miliony? SŽ tam způsobila škodu kvůli tomu, že trať nechala zdevastovat, nestarala se o využití státního majetku. Takže ten, kdo to způsobil to musí nahradit. A že to jsou třeba miliony? Aspoň si příště dají pozor a nebudou páchat škody na státním majetku. To platí i o některých politicích a úřednících, kteří se na tom podíleli. A když se pak spolu na to složí, třeba i tu škodu uhradí.

Pavel P.

Asi nejzajímavější z článku je, že Správa železnic pozvala jen zástupce Děčína a zástupce kraje. Obyvatelé Děčína Kozí dráhu nevyužívají, jimi volení zástupci pak pochopitelně nemají zájem o zachování dráhy a spíš je zajímá podpora místní cyklistiky. Když se zástupci kraje jednání neúčastnili, tak už starostové obcí, kterých se rušení dráhy týká, nemají jinou možnost než otevřený dopis. Osobně mi to trochu připomíná situaci s nádražím v Brně. Zastupitelé města se zajímají o stavbu jižního centra, protože dojíždějící nejsou jejich starost. Přístup JM kraje vypadá na systém, dovezeme lidi do Brna, dál se stará město. Výsledek není moc dobrý ani… Číst vice »

medical_examiner

Podpora cyklistiky…
…asi koupil klukovi kolo, a pak teprve zjistil, že na něm není kde jezdit…

Nechápu

Mají ty 4 obce dohromady aspoň stejně obyvatel jako Děčín, nebo je jediným kritériem počet obci bez ohledu na to, kolik v nich žije lidí? Možná by si to starostové měli uvědomit, že stát k názoru Děčína nepřihlednul jenom tak. Neexistuje nic takového, jako že dráha byla dřív, tak kdo ji chce, má trojnásobnou váhu hlasu než ti co ji už nechtějí. Navíc cyklostezka by zde byla mimořádně výhodná. Držím palcece Děčínu v jeho boji za novou užitečnou cykoostezku, místo zachování trate, kde se párkrát do roka prožene motoráček pro sotouse.

Jimbo Jones

Neexistuje nic takového jako váha obcí, ale existuje zákon o dráhách, podle kterého má být zajištěna provozuschopnost dráhy. Správa železnic dlouhodobě porušuje zákon. Co tu furt dokola chcete řešit?

Gwann

že chce jezdit na kole. a naštvávat milovníky železnice. jak máme asi hodně odlišné názory, zde palce nahoru a podepisuji

Nechápu

Vy máte asi fakt hodně nudný život, když myslíte, že cyklostezku nekdo chce natruc milovníkům zeleznice. 😁 Dovedete si představit, že se lidé jednoduše rádi projedou na kole a cyklostezka jim připadá užitečnější než po většinu roku opuštěná trať, kde se v létě projede pár vlaků o vikendech?

medical_examiner

Ne…já jsem cynik. Takže bych se hned za bukem schoval s alkoholtesterem…

Nechápu

V poho, já raději na kole kofolu než pivo, řídím, ale na kamarádech něco trhnete. 😇

Pája

Motokáru?

Gwann

viděl jsem už příliš zlé vůle, zlomyslnosti a do deklaratorně bohulibých záměrů zamotaných podrazů, abych věřil na první dobrou v dobré úmysly.

BDT

Už vidím v zimě ty zástupy cyklistů, kteří se projíždějí po bývalém tělese trati.

Cyklista

A co běžkaři? A kolik tam v zimě pojede vlaku? Čistá nula? Mimochodem, ono se tam nebude smět jít pěšky nebo na brusle, nebo máte nějaký důvod, proč pěší uzivatele cyklostezky a bruslaře nepocitate? Pokud si zvolí jít po stezce, tak k tomu asi měli nějaký důvod, ne?

Dopravak

Pokud to bude označeno stejně jako některé jiné analogické úseky v ČR, tak tam skutečně pěší, lyžaři apod nemají z hlediska legislativy co dělat!!!

ušatá

A oni nemají dosud kde jezdit? A že jsou přetížené silnice a krajina auty? kdo za to může a co se proti tomu dělá? Právě ta železnice to může řešit. Ale musí se chtít a hledat řešení. Nepodléhat jakýmsi lobby, které na tom všem dobře vydělávají, i když to skrývají za obecnými a líbivými frázemi.

Nechápu

Údržba minimálně využívaných tratí je nehospodárné plýtvání, to účelem zřízení Správy železnic nebylo.

ušatá

Uveďte čísla a dokažte na příkladech tratí. A doložte to.

Anonym ze severu

Můžu mít osobní otázku? Nejste náhodou pan Kolovratník?

medical_examiner

Já konkrétně, koho a jak posadit na lavici obžalovaných. A tak, aby odešli s přiměřenou nadílkou…

Pavel P.

Doporučuji se podívat na stránku na wikipedii k této dráze. https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelezni%C4%8Dn%C3%AD_tra%C5%A5_D%C4%9B%C4%8D%C3%ADn_%E2%80%93_Old%C5%99ichov_u_Duchcova
V roce 2013 během 22 provozních dnů, při 4 párech vlaků bylo přepraveno téměř 10 000 lidí. Z toho mi vychází že průměrně jeden spoj využilo 56,8 cestujících, takže v sólo 810 by museli někteří jet na stojáka. To není jen „motoráček pro šotouše“.

Nechápu

Na cyklostezku by byl přístup celý rok a v zimě by sloužila běžkařům. Dovolím si věřit, že by ji za rok využilo více jak 10 000 lidí. Navíc vaše hodnoto je dané tim, že trať na chvíli jezdila po dlouhé době neprovozu. Cyklostezka by si našla pravidelné uživatele, ne jen jednorázové jednou za pár let.

Vendelín Opatrný

To ji bude něsto Děčin ze svého rozpočtu uměle zasnězovat?

Cyklista

Můžete se tam projít i pěšky, i kdybyste ušel jen pul kilometru tam a zpet, jako malou procházku, porad to bude větší využití, než když tam pojede v zimě nula vlaku.

ušatá

Takže ty vlaky a počty s pravidelným provozem vztáhněte na celý rok. Kolik jich tam pak dostanete? Jste demagog a hájíte jen své (nebo něčí?) zájmy.

medical_examiner

56 cestujících? To je spíš na 840 než 810!…

Gwann

dle této logiky může Praha/stát postavit vnější okruh na katastru malých obcí za okrajem Prahy, protože ani součet jejich obyvatel nedá velikost Prahy 4 a celá Praha tam ten okruh chce.

M19

Co okruh, rovnou třeba skládku nebo spalovnu nebezpečných odpadů.

Nechápu

Dle vaší logiky může pár vesnic požadovat stavbu metra ze státního rozpočtu, proč prizemně zůstávat u opravy lokálky za jen pár desítek mega. Metro do každé vesnice a aspon 3 zastavky.

M19

To byla ironie, podporující ironii v jiném příspěvku na váš příspěvek. Ta logika je vaše mimochodem, jen nick Gwann a já jsme na reagovali, tak laskavě nepodsouvejte druhým to, co pochází od vás.

Nechápu

Moje logika je zcela v pořádku, ta vaše má problém s tím, že předpokládá, že si města mohou dělat co chtějí s pozemky státu a raději ani nemluvit o tom, že srovnavate změny s minimálním ekologickym a krajinym dopadem se změnami, které mají rozsáhlé dopady. Ale tak neprekvapuje mě, že fanoušci lokálek vidí svět zjednodušeně. Nechcete navrhnout ještě nejakou zbytečnou silnici na zrušení, ať se vám uleví? 😁

Pája

Je velmi těžké být slušný v diskuzi s Vámi, přesto se o to pokusím. Jděte spát, dobrou noc.

M19

Nic takového nepředpokládám. To byla ironie, že jí rozumíte jste dokázal sám příspěvkem mnohem výše v diskuzi pod tímto článkem. Osobní ataky, manipulace s fakty, podsouvání vašich myšlenek jiným je vaše doména, je to zpráva o vás, k tomu se vyjadřovat nechci.

Jaaa

Vaše „logika“ je chybná.

Žádná obec nemá výhradní právo dělat si se svým územím, co se jí zamane.

Pravidlo „více obyvatel – více práva“ je opět jen váš demagogický výmysl.

A tapetovánim na tom nic nezměníte.

Nechápu

Ps: klidně ať se první fáze cyklostezky postaví jen v kastru Děčína, na zbytku nechť jsou dál koleje, uvidíme, jak dlouho potrvá obcim, než se k Děčínu přidají. Katastr Děčína je dostatečně velký pro první fázi, nebude to stezka k ničemu.

M19

A co kdyby prostě SŽ dodržovala zákon, nikoliv ho ohýbala, jak se jí to hodí. Cyklostezku stejně nikdo vybudovat nemůže ani po konzervaci dráhy. Stále je to dráha. To jsou jen sliby, chyby.

Nechápu

Uvidíme, co se může vybudovat.

M19

Neuvidíme nic. Správa železnic se má v první řadě starat o správua údržbu svěřeného majetku, tedy zejména železniční tratí, místo vymýšlení toho, jak se jich co nejrychleji zbavit.

ušatá

Vy o tom něco víte, rozhodujete o tom? Pište, bude to zajímavé!

Jaaaa

Požadovat může. Poškozovat zájmy jiných nesmí.

Trať tam je, cyklostezka ne.

Jaaa

OK, takže držim palce Praze s rušením všech aut z Děčína.

Vendelín Opatrný

V Telnici je lyžarske středisko a na Komarce také s nejdelší lanovkou v ČR. Takže na rozdil od cyklostezky to má potenciál využiti v létě i v zimě.

ušatá

Komu to bude více sloužit? Děčínu nebo těm obcím? Tedy i třeba přínosem od turistů? Jen jako příklad.
A ty obce mají asi také zájem, aby je tam co nejméně otravovala silná silniční doprava, která se i v důsledku toho tam rozšiřuje a vadí. Takže raději návštěvníky vlakem než autobusem a auty a i ta nákladní doprava by konečně mohla přejít na dráhu. A to i z těch plánovaných zón, které tam mají být obsluhovány zcela nehorázně kamiony. Tak se dělají škody a problémy.

Anonym ze severu

Vašima očima by vlastně koridorové tratě měly vést přímo (např PHa – Brno) a míjet jiná města (Pce, ČT, …), protože mají dohromady méně obyvatel. Tak jo. To mi dává smysl.

Cyklista

Však VRT se příměsí cestou připravuje. Trasování pres MuN a Pce bylo důsledkem doby 19. století, kdy jiné trasovani nešlo levně a rychle postavit. A že tamtudy jezdí dodnes dálková? Logické, když jinou a lepší trať zatím nemáme. Ona se sama nepovolí, nezafinancuje a nepostaví. Myslím, že tohle každý kdo není sotous chápe.

Steve Cocks

Ostatní obce, jako například Libouchec, Jílové, Chlumec, či Krupka by radši cyklostezku nebo nic? Moc nechápu

-TR-

Některé obce jsou neutrální.

Jarda Š.

Pro Jílové a Libouchec by bylo nejlepší, kdyby v případě zrušení dráhy byla do její stopy přeložena silnice I/13.

-TR-

Nebylo. Stačí se podívat na vizualizace, které vznikly. Silnice I/13 by se raději měla v úseku Chlumec – Děčín degradovat na silnici II/262 (prodloužení silnice Děčín – Zákupy). Silnici I/13 by se pak hodilo přetrasovat od Nové Vsi (část Teplic) trasou přes Bystřany, Řehlovice, krátce po D8, pak přes Ústí nad Labem (ulice Žižkova, Přístavní) a pak přes Povrly. Přečíslovaly by se tak úseky I/63 a I/62.

Stávající silnici v úseku Teplice – Chlumec přečíslovat na I/30.

Jarda Š.

Tím, že dálniční privaděč Děčína degradujete z I. třídy na II., tak na něm intenzitu dopravy nijak nesnížíte a těch cca 8 tis. aut denně bude dál jezdit skrz zástavbu.

-TR-

Starostové si přejí jen to, aby se dodržel zákon. Protože Kozí dráha je stále úředně dráhou, měla by sloužit jako dráha a být provozuschopná. SŽ má tuto povinnost ze zákona.

A už vůbec by se SŽ neměla montovat do nějakých cyklostezek. To jí naprosto nepřísluší.

Martin K.

To sice možná ano, ale proč starostové neargumentují nějakými čísly, jako kolik lidí by trať denně nebo o víkendech využilo? Vrazit X desítek milionů do obnovy něčeho a pak za další miliony ročně provoz dotovat, mi přijde dost scestné.. Ve výsledku trať poslouží akorát pár turistům a to ještě jen v letní sezóně.

Nechápu

V sousedním Středočeském kraji už na železniční nostalgii a podobné lokalky dochází peníze, je jen otázkou času, kdy dojdou i v Ústeckém a zbytečně se zase opraví trať, kde se za pár let doprava omezí jen na víkendy.

Pája

Nechápu, ale melu furt to svoje…

Gwann

já bych v tom středočeském kraji moc nejásal. reakce byla dost bouřlivá. ano, asi to odskáče vláček do Mochova. ale to je asi jediný nejspíš jasný výsledek.

medical_examiner

Hmm…tu jednu vesnici holt budeme muset obětovat…
Naopak Vraňany – Lužec by se celkem bezbolestně dala prodloužit do Neratovic…žádné kopce ani rokle…

Kubrt

Jen Vltava. A k čemu by to bylo dobré? Lépe by bylo investovat do elektrifikace spojení Kralupy-Všetaty/spojka směr Lysá.

Oldřich Sládek

To už se z našeho popudu nějaký pátek řeší. Plus Tišická spojka. Spojka Levo a Pravobřežky je priorita ŽESNAD.CZ.

Cyklista

Tak ona už s uhrazení existuje, ne? Ve Štětí. 🙂

Cyklista

Uvratemi

Nechápu

Tak začněte stavět. 😁

Gwann

Lužec dočasně zachrání ten nový most. ale Kralovice vidím osobně dost bledě. protáhnout to mariánské týnice, koleje se tam furt na tělese povalují, tak tam může jezdit alespoň turistický vláček, takto ani to

BDT

Nevšiml jsem si, že by se změny ve středočeském kraji dotkly třeba cyklohráčku.

Nechápu

Ten jezdí po trati, která se udržuje pouze kvůli osobce v sezóně?

Luboš Beneš

Ano trať do Mochova a zdvihací most do Lužce jsou jasné případy plýtvání. Ale tohle je trochu jiný případ. Jednak obyvatelé bydlí podle trati v celém údolí, lyžařské středisko v Telnici, Krušné hory. Takže potenciál tu jistě je.

Nechápu

Potenciál, vnitřní periferie, indukce… 😁

Pája

Aha, tak nic. Tohle je jiná pohádka…

Jaaa

Jj, opravdu jste nechápavý sedlák.

ušatá

Ne je to zoufalost, jeho argumentace nezabírá.Tak hloupý určitě není, aby nepochopil. Je spíš otázkou, co ho k těm vyjádřením skutečně vede.

Tomáš Záruba

Ty hodinové fronty na lanovce jste tam nikdy neviděl? I kdyby z toho vlakem přijelo 5%…

ušatá

A u Teplic řada fabrik, vleček, což lze využít i do budoucna a třeba sem přesunout ty nápady z luk a polí, které by měly být obsluhovány kamiony. Čili trať využitelná a pro koncepci dopravy (tedy tu logickou a užitečnou) zcela potřebná.

Kubrt

Starostové ani opravu, ani provoz, platit nebudou, tak co by nepodepsali dopis, že.

Marian

Pan Kubrt asi netuší, že dříve obce turistický provoz platily ze svého a kdyby nikdo nespadnul kameny, platily by ho i dál, teda poslední dobou mimo Děčína.

Svět opravdu není tak černobílý, jak si ho tzv. příznivci železnice představují.

Kubrt

Díky za info. V dopise se píše o krajské objednávce, že deklaraci vůle přispívat tam od podepsaných nevidím.

Nechápu

Někdo spadnul kameny? A už jste to hlásil na policii, nebo jsou to jen vaše domněnky a celá vaše odvaha končí na netu?

Gwann

bude Kubrt platit jiné řešení, když podepíše petici, že mu v obci kde žije nebudou jezdit kamiony přes náměstí?

medical_examiner

Třeba bude…

Kubrt

Já nikomu nebráním vyjádřit svůj názor formou otevřeného dopisu. Ale je to vyjádření dosti „levné“, asi jako můj podpis pod nějakou peticí. Stojí mě to dvě minuty vyplnění svých údajů, nic víc. Asi jako podepsání dopisu, který na radnici přinesl jakýsi hobbysta (šotouš nemají rádi).

Gwann

já bych chtěl, aby se lidi zajímali o věci kolem sebe. všichni. a aby se snažili i jinak než jen nářky v hospodě.

pravda, dopis je jen o kousek lepší, ale už to je pokrok.

a pak už jen to další, co já můžu udělat pro zlepšení dál?

jenže to naráží na různé vidle a naschvály…

BDT

Tak znova, je povinností SŽDC udržovat trať sjízdnou a funkční. Obce za určitých podminek mohou na provoz přispívat. Pokud tam obce vidí potenciál, ať už v přílivu turistu, kteří jim pomohu, například udržet při životě jedinou hospodu nebo kramek v obci , nevidím na to nic špatného. Ono je pěkné mít u cyklostezky kiosek, ale v tom jaksi místní neposedí. Netuším kde žijete, ale pokud 4 obce maji zájem o provoz na trati a píšou proto otevřené dopisy, budou mít asi důvod.

ušatá

A proč by platili? Oni zavinili tu škodu na státním majetku? Oni způsobili devastaci tratě? Oni se podíleli na znemožňování dopravy po ní, i když dopravci a občané kraje to chtěli?

Gwann

úplně každá ZDO je dotovaná. zda to má nebo nemá smysl je politická volba. ekonomika vyjde dle zadání a způsobu oceňování přinosů.

Romanero

Ve chvíli, kdy platí zákon, že nerušená drahá má být provozuschopná, je diskuze o počtech cestujících irelevantní. Ve chvíli, kdy projde zákon, že je potřeba alespoň 300 vlaků ročně a někdo je objedná, je diskuze o počtu cestujících také irelevantní.

Luboš Beneš

To je prostě Vaše interpretace. Ta dráha má být provozuschopná. Takže ať jí instituce co to má na starosti zprovozní. Ostatně je za to dost dobře placená. Pak ať se začne provozovat doprava a ono se rychle ukáže jestli to je či není ekonomické a využívané. Pak nechť se rozhodne. Ale zrušit dráhu tím, že ji neudržuji a pak tvrdit, že ji nikdo nechce a tak se tam udělá cyklostezka, protože to chce Děčín, mi přijde špatně. A navíc cyklostezka na prvních pár km a dál nic? A tu dráhu už tam nikdo nevrátí i kdyby to všichni najednou chtěli.… Číst vice »

Nechápu

Provoz na trati byl zrušen krajem v době, kdy byla sjízdná. Takže lidé nejezdili zřejmě 😉

ušatá

Už to tady bylo popsáno několikrát a snad umíte číst a paměť slouží. Takže si jistě vybavíte, co se zde skutečně stalo a proč. Čili nemáte pravdu!

Jojo

To je marné, tomu to nevysvetlite

-TR-

Zákon je nadřazen číslům. Žijeme v demokracii a právním státě, jestli jste si toho nevšiml.

Jaaa

Čísla máte výše. Vic jak průměrně 50 lidí na spoj v sezóně. To rozhodně není na autobus.

ušatá

Jde o celoroční provoz, až konečně slavná SŽ vrátí trať do stavu, ve kterém byla před pár lety – tedy sjízdná.

Gwann

maximálně cyklodrezín. ale ty svým přístupem znemožňuje provozovat

medical_examiner

Bdtax by to být mohl…aspoň na začátku…

Gwann

šlapací bdtax? nebo…vytlačit do jílového a pak spádem dolů?

Pája

Obojí -)

ušatá

Navíc ta dráha byla provozuschopná i v dobrém technickém stavu a ve své podstatě to není lokálka. To jen neudržováním a prosazováním zastavení provozu jak nákladní, tak osobní dopravy se dostala do tohoto stavu. A není možné, aby toto procházelo beztrestně.

Georg

kdopak jim ten dopis napsal? nejaky lokalkovy zahadnik asi.
a argumentovat rokem zeleznice pro podobne ucely drahe obnovy turisticke drahy je dost demagogie…
zajimave jak se sotousi nestiti lhat nebo hrat na verejnost s okatymi polopravdami, kdyz jde o vrt nebo o lokalky…

PetrB

Děkujeme za názor a posíláme písničku 😂😂😂

medical_examiner

Mám bohatý výběr…Fryderyk Szopen, L. v. Beethoven, J. Ph. Sousa,…

Chronosphere

Tak nějak si představuji odpověď těm čtyřem starostům.

rychlodráha

Nojo, on je ten Rok železnice.

Nechápu

Měli by to přejmenovat na rok smysluplné železnice. To aby bylo jasno, že když to v EU vymýšleli, tak určitě nepřemýšleli o nějaké Telnici a podobných lokálkách, které na západě davno neexistují. 😁

rychlodráha

Ale ať si tam jezdí. Obce zaplatí, šotoušci budou jezdit 810. V pořádku. Nemám s tím problém.
Ale neříkejme tomu ZDO.

Kubrt

ZDO tomu nikdo neříká, má to být lidová technická zábava, něco jako kolotoč. Ten ale funguje bez dotací, naopak vydělává.

Nechápu

I bez dotací na údržbu? 🙂

Marian

ZDO už mnoho let neexistuje. Místo toho máme výkony v závazku veřejného zájmu a jejich definice je oproti dřívější ZDO docela odlišná.

Pája

Oni možná ani neřešili nějakou Prahu. Je to o železnici jako celku. Mimochodem – síť cyklostezek a jejich údržbu opravdu nemá na starosti SŽ(DC). Ta nezvládá svou práci dlouhodobě. Nebo je snad síť v pořádku, plně sjízdná, bez propadů rychlosti, nesmyslných stahovaček, neexistuje zmatečné značení, provoz při mimořádnostech opravdu nikde nevázne kvůli chybějícím objízdným trasám (i ty lze zřídit na bývalých lokálkách, jenže cyklostezka některým zní líp) budovy jsou po rekonstrukcích a udržované atd atd?

Kubrt

Síť SŽ samozřejmě má spoustu problémů, tudíž nechápu, proč by se prostředky finanční a personální měly dále štěpit i do téhle nanicovate tratě, na úkor těch potřebných.

Gwann

jenže ono se neštěpí. kašle se na vše tak nějak obecně. 171 a její trakční vedení ani návěstění u mariánek nemá co dělat s kozí drahou, na té je už dávno náklad cca 0 Kč/rok.

takže neexistující dilema. dělají svoji práci mizerně VŠUDE

Kubrt

To je naprosto reálné dilema; když dáte partě lidí za úkol řešit kozinu, nebudou řešit něco jiného. To samé platí i pro utracené peníze.

Gwann

jenže oni ji neřeší ani neřeší jiné.

a není to mnohdy problém řadových pracovníků, ale firmy celé a její firemní (ne)kultury

Jaaa

Opět jen falešné dilema. SŽ bez potíží zvládne obojí.

Chytáte se jen stébla.

ušatá

Ona má SŽ patu lidí, kteří budou buď dělat na Kozině nebo přestavovat celou 171?

Marian

A co je nanicovatá trať budou posuzovat účastníci diskusních fór?

M19

Ne, jen někteří z nich… 😉

Kubrt

Diskuze je výměna a tříbení názorů. Když tu můžou zaznívat perly jako „tucet lidí ve vlaku je slušná obsazenost“, můžou zaznít i mé názory.

Nechápu

Větší perly jsou, když šotoušům cukají nervy a volají po rušení silnic. Aneb jak ztratit poslední špetku serioznosti.

medical_examiner

To by bylo moc divoké. Začneme tím, že se dálnice a silnice 1.třídy přestanou opravovat…😂

Gwann

on je to až do absurdna dovedený argument příznivců trhaní kolejí….

Echt Rum (ten s plachetnicí)

A divíte se jim? Jak by se Vám líbilo, kdyby Vám nějací „neznabozi“ chtěli zrušit svatostánek? Heresy!

M19

To vám nikdo nebere, právo na názor a jeho prezentaci, jen zazněla otázka, kdo to bude posuzovat.

Nechápu

Centrální komise MD?

M19

To by měl odpovědět nick Kubrt, nicku Marian.

Kubrt

Ona to tak úplně otázka nebyla, ale budiž. Odpověď: Stát jakožto majitel trati, který si za tímto účelem založil státní organizaci SŽ. Často tady zaznívá, že „SŽ má zákonnou povinnost trať udrživat atd.“ – OK, ale majiteli tratě a zřizovateli SŽ z nějakého důvodu tahle situace nevadí, tak já nevím?

M19

Odpovědět byste měl především tazateli a tykání lidem, které vůbec neznáte je poněkud neslušné.

Kubrt

Ty jseš tu moderátor? Doteď jsem tu nikomu netykal, ale sorry, říkáš si o to.

Jaaa

Je vidět, kdo tu má nervy.

Kubrt

Díky za starost, ale jsem v pohodě 🙂

M19

Přehlédl jsem se a napsal to jako součást odpovědi k jinému nicku. Ovšem teď už je ohrazení vůči vašemu chování vůči mě zcela relevantní. Neřekl jsem, že mi má někdo tykat, ani nick Kubrt. Je to vaše vizitka.

Jaaa

Jj, státu jako majiteli ČD taky nevadí, že prodal Sekyrovi pozemky u Smícháče za 1/3 reálné tržní ceny a přišel asi o 600 milionů.

Vám opravdu tohle přijde normální?

Vy tímhle opravdu chcete argumentovat?

ušatá

No a za těch 600 milionů by byla opravená Kozina, Slavkov a ještě nová trať z Kralovic. A bez potřeby SŽ nebo státního rozpočtu. To se nám to hospodaří, ale řadě, včetně Cyklisty, to nevadí. prostě něco vidíme, něco vadí, něco účelově přehlížíme.

ušatá

No a už to by měl zajímat nejen politiky, NKÚ, ale třeba i orgány činné v trestním řízení, MŽP atd.

ušatá

Když se staví dálnice na zátěž 7 000 aut denně za desítky miliard, tak proč ne?

Luboš Beneš

Když na zrušenou trať Kralovice-Mladotice. (koleje nejsou jen les) dali loni za údržbu tuším milion, tak proč ne tady….

Gwann

asi tam poslali partu mykologů, aby prozkoumali, co jim roste za houby na tělese dráhy

ušatá

A zda by na jejich sběru nemohli vydělat a vylepšit tím hospodaření SŽ a prémie gen, ředitele.

Nechápu

Umíte napsat i něco co už jste nenapsal stokrát? ☹️

Pája

A Vy?

medical_examiner

Kdyby Sebevražda Železnic spravovala i cyklostezky, tak by všichni ti smradlaví, upocení cyklisti dojeli akorát tak do pr***e…

Nechápu

Já mám horáka a tu a tam si rád sjedu nějakou louku či odbočíme s partou do terénu, my asi děravou asfaltku zvladneme. Do kopce to chce víc fyzičky, ale z kopce stačí trochu přibrzdit a je to. Docela by mě zajimalo, kde jste vzal, že cyklisté nejsou schopní jezdit po hůře udržovaném povrchu, nebo aspoň tak vyznívá co naznacujete. Vlak přes díry skutečně nejede, ale to není problém cyklistů, ti casto zvládnou v pohodě jet i tam, kde i auta mají problemy.

Gwann

dobrá správa by vám zdemolovala mosty, posypala cestu hrubým štěrkem a natáhla struny přes stezku

Jaaa

Joaha, takže chlapeček ještě devastuje lesy? Co pak od takovýho darebáka čekat.

ušatá

A co vám říká ničení louky koly, přírodního terénu apod.? Už chápu vaše názory a vaši povahu.

ušatá

Ale to se do ČR ještě nedoneslo. Možná na základě toho se opraví za miliardy přejezdy přes tratě pro neukázněné uživatele silnic a bude to , jak je obvyklé, vydáváno za investice do železnice.

Chronosphere

Hele,nechej toho horlení ve tři ráno,a jdi spát,ať jsi ráno na Sputniku čilej….😆

rychlodráha

Třeba je ve Vladivostoku…

ušatá

Vadí vám něco?