cargo

Do oprav nádraží v Praze a okolí půjde letos 200 milionů, SŽDC se chystá na Smíchov

Nádraží Zdice. Autor: Správa železniční dopravní cestyNádraží Zdice. Autor: Správa železniční dopravní cesty

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) plánuje letos investovat do oprav nádražních budov (a jejich přípravu) v Praze a Středočeském kraji

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) plánuje letos investovat do oprav nádražních budov (a jejich přípravu) v Praze a Středočeském kraji 207 milionů korun. Do rekonstrukcí pražských nádraží půjde 51 milionů, do těch středočeských pak 118 milionů korun. SŽDC to uvedla v tiskové zprávě.

„Na počátku roku jsme dokončili opravu nádražních budov ve Zdicích či Praze-Braníku, momentálně končí opravy v Kutné Hoře městě a v Příbrami,“ uvedl ředitel Správy osobních nádraží SŽDC v Praze Lukáš Fořt. Za pár týdnů by podle něj měly začít opravy staničních budov v Kolíně, Hořovicích, Karlštejně či Nelahozevsi. U většiny nádraží se v rámci jednotlivých projektů opravuje fasáda, mění okna a dveře a revitalizují prostory pro cestující.

Letos se uskuteční především opravy menších nádraží, v příštím roce pak po dokončení projektové přípravy se začne s „polidšťováním“ větších výpravních budov. Příkladem je Fantova budova na pražském hlavním nádraží nebo první zásadní rekonstrukce více než šedesátileté výpravní budovy Smíchovského nádraží. „Půjde o nejrozsáhlejší rekonstrukci výpravní budovy od roku 1952. Po její realizaci dojde k navýšení úspor energie, dispozičním změnám a zlepšení pracovního a klientského komfortu,“ sdělil Fořt. Rekonstrukce se dotkne celého objektu osobního nádraží, tedy střední části i obou křídel.

Z menších nádraží by se příští rok měly dočkat například Votice, Zvoleněves nebo Žleby. „Letos se ve větší míře zaměříme na komerční využití nádražních prostor, chceme například, aby na každém větším nádraží byl alespoň bankomat, nápojový automat, případně kavárna, trafika či nějaké občerstvení. Chceme vytvořit určité standardy pro různě velké nádražní budovy,“ doplnil Fořt.

 

Největší plánované investice do nádražních budov ve Středočeském kraji a v Praze v letech 2018 a 2019 v mil. Kč
Praha hl. n. 1000
Praha-Smíchov 250
Beroun 240
Kolín 66
Zdice* 8,8
Příbram* 8,8
Kutná Hora město* 7,7
Hořovice 6
Karlštejn 5,8
Čachovice 5,5
Nelahozeves 5,5
Nižbor 5
Bratkovice 5

*investice pokračující z roku 2017

Tagy nádraží opravy SŽDC
5 komentářů