Do Česka přijíždí Evropský vlak. Má připomenout význam železnice. Veřejnost s ním jet nemůže

Souprava Connecting Europe Express v Gdaňsku. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czSouprava Connecting Europe Express v Gdaňsku. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Vlak přijíždí do Česka z Polska ve čtvrtek odpoledne. Bude možná jeho prohlídka.

Do Česka zavítá během zítřka speciální vlak Connecting Europe Express, kterým chce Evropská unie ukázat důležitost železnice i překážky, které brání většímu rozvoji kolejové dopravy. V Česku zastaví během čtyř dnů v celkem pěti městech: Ostravě, Břeclavi, Brně, Praze a Plzni.

„Evropský vlak je pro nás příležitostí, kdy můžeme široké veřejnosti prezentovat ekologickou přepravu osob a nákladů po železnici i cíle Evropské unie v jejím rozvoji,“ říká předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik. České dráhy investují do nových vlaků v příštích letech přes 100 miliard korun.

Connecting Europe Express, který propaguje železnici jako udržitelný a ekologický způsob přepravy cestujících a nákladu, bude brázdit české koleje od čtvrtka 23. září do neděle 26. září 2021. Trasu vlaku po českém území připravily České dráhy ve spolupráci s Evropskou komisí, ministerstvem dopravy, Správou železnic a dalšími partnery.

Příjezd do Česka z Polska

Vlak přijede do České republiky ve čtvrtek 23. září v odpoledních hodinách přes česko-polský hraniční přechod Petrovice u Karviné/Zebrzydowice. Přiveze ho lokomotiva Českých drah řady 163, pak ho potáhne lokomotiva 1216 (Taurus). Ve čtvrtek zastaví zhruba mezi 16. a 22. hodinou na ostravském hlavním nádraží, kde ho můžou navštívit první zájemci, a poté zamíří přes Břeclav do Rakouska. Hned následující den, v pátek 24. září, se vlak vrátí zpět do České republiky a ve večerních hodinách zastaví v Břeclavi a v Brně.

V sobotu 25. září bude následovat zastávka na pražském hlavním nádraží. Z Brna do Prahy dopraví evropský výstavní expres Vectron společnosti ČD Cargo v originálním polepu pro tuto příležitost. Vectron i celý vlak si mohou zájemci prohlédnout na pražském hlavním nádraží v době od cca 13:15 do 15:30 hod., kdy je připravena jeho prezentace pro širokou veřejnost. V neděli 26. září pak souprava odjede z Prahy přes Plzeň a hraniční přechod Česká Kubice/Furth im Wald do Německa. Vlak si mohou lidé prohlédnout jen tam, kde je plánovaná delší zastávka, cestovat s ním nemohou.

Během jízdy vlaku 25. září z Brna do Prahy proběhne jednání se zástupci Evropské komise o rozvoji dopravní infrastruktury. V Praze pak bude ještě za účasti zástupců spolkové země Sasko řešena i otázka vysokorychlostní železnice mezi Berlínem, Drážďany, Prahou, Brnem a Vídní v kontextu rychlého a šetrného cestování po Evropě či české VRT tratě v síti TEN-T.

Souprava s vozy různých dopravců

Vzhledem k různému rozchodu kolejí v Evropě tvoří Connecting Europe Express ve skutečnosti tři vlaky – iberský vlak, standardní vlak a pobaltský vlak – které se na trase potkají. Tento projekt připomíná nedostatečnou interoperabilitu mezi některými částmi evropské železniční sítě, ale zároveň je důkazem velmi dobré spolupráce mezi železničními podniky a provozovateli železniční infrastruktury.

Jednotlivé vagony poskytly různé evropské železniční společnosti. Vagon od společnost MAV (Maďarsko) bude hostit mobilní výstavu přístupnou veřejnosti, kterou připravila Evropská výkonná agentura pro klima, infrastrukturu a životní prostředí (CINEA) a společný podnik Shift2Rail zaměřující se na rozvoj železnice a aplikaci výzkumu do praxe. Standardní vlak se dále bude skládat z konferenčního vagonu (poskytnutého francouzskou společností SNCF), dvou standardních vagonů se sedadly (DB, Německo, a SBB, Švýcarsko), jídelního vozu (FS, Itálie) a lůžkového vagonu (ÖBB, Rakousko). Iberský vlak, který projíždí mezi Portugalskem a Španělskem, poskytl španělský dopravce Renfe a pobaltský vlak provozuje litevská společnost LTG.

Jízda vlaku symbolicky začala v portugalském Lisabonu v rámci končícího portugalského předsednictví a bude mj. projíždět i Slovinskem, které bude předsednictví pro druhou půlku roku 2021 přebírat. Vlak končí celoevropskou trasu v Paříži.

Zastávky Connecting Europe Expressu v České republice (23.– 26. září 2021)

Connecting Europe Express si můžou zájemci prohlédnout ve stanicích Ostrava hl. n., Břeclav, Brno hl. n., Praha hl. n. a Plzeň hl. n.
• Příjezd do ČR z Polska přes hraniční přechod Petrovice u Karviné/Zebrzydowice: 23. září v 15:21 hod.
• Ostrava hl. n. – 23. září od 15:46 do 21:50 hod.
• Břeclav – 24. září od 20:44 do 21:00 hod.
• Brno hl. n. – 24. září od 21:32 do cca 22:00, odjezd 25. září v 10:14 hod.
• Praha hl. n. – 25. září od 13:16 do 15:30 hod. a 26. září 2021 od 08:27 do 08:57 hod.
• Plzeň hl. n. – 26. září od 10:27 do 11:33 hod.
• Odjezd z ČR do Německa přes hraniční přechod Česká Kubice/Furth im Wald: 26. září 2021 ve 12:48 hod.

Tagy Connecting Europe Express
88 komentářů