LOT 3a leaderboard

Děti Země se brání Ťokovu nařčení: Nejde nás řídit jako firmu, za jejich chyby nemůžeme

Stavba na D1, foto: Ministerstvo dopravyStavba na D1, foto: Ministerstvo dopravy

Stát a Děti Země se neměly nikdy příliš v lásce, spory mezi ministerstvem dopravy, Ředitelstvím silnic a dálnic a touto

Stát a Děti Země se neměly nikdy příliš v lásce, spory mezi ministerstvem dopravy, Ředitelstvím silnic a dálnic a touto organizací ale v posledních týdnech gradují. Ministr dopravy označil Děti Země za viníky pomalé výstavby nových dálnic i modernizace D1. Ťok tvrdí, že stavby blokují účelově. Svá tvrzení z tiskové konference zopakoval i při otvírání D11.

Děti Země kritiku odmítají, podle svého předsedy Miroslava Patrika používají jen standardní opravné prostředky. V tiskové zprávě uvedl, že v tvrzeních ministra dopravy našly celkem deset nepravdivých výroků a tři zavádějící informace. „Rozhodně to nesvědčí o pečlivé přípravě ministra Ťoka a ředitele ŘSD Jana Kroupy na tiskovou konferenci,“ řekl Patrik.

Podle Dětí Země jde „spíše o klasické zastrašování politiků proti angažované veřejnosti, která za splnění přísných podmínek má v demokratickém právním státě právo připomínkovat jakékoliv stavby, které způsobují vážné ničení přírody a krajiny a mají významné škodlivé vlivy na životní prostředí a zdraví osob.“

Podle Patrika není jejich chybou, že stavební řízení pro další úsek dálnice D11 do Smiřic (úsek ( D1106.1 ) trvá místo asi čtyř měsíců více než rok. „Žádost ŘSD ČR byla vadná,“ dodal Patrik. Podle něj nemůže žádný politik ani státní instituce určovat spolkům, čím se budou zabývat, jakou stavbu budou připomínkovat a proti jakému správnímu rozhodnutí podají rozklad či odvolaní nebo dokonce správní žalobu. „Ještě stále nelze v ČR řídit spolky jako firmu, ještě stále se náš stát neřídí korporátními pravidly a ještě stále tu máme liberální demokracii, nikoliv korporátní demokracii,“ dodal Patrik.

Děti Země ve své tiskové zprávě uvedly podrobnější argumentaci ke všem 13 tvrzení.  Rozporují například tvrzení, že se námitky netýkají ochrany přírody a životního prostředí. Dále mu vyčítají i formality, například že si plete hnutí s občanským spolkem.

Děti Země podaly aktuálně další rozklady, například na modernizaci dálnice D1.

Tagy Dan Ťok Děti Země ŘSD
Žádné komentáře