Autobusy Doprava ve městě

Desítky spojů na jihovýchodě Prahy nevyjely, Arrivě nepřišli řidiči

Servisní středisko Arriva City v Malešicích. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Servisní středisko Arriva City v Malešicích. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Pražská integrované dopravy (PID) se tento týden znovu potýká s nedostatkem řidičů autobusů. Tentokrát se problém projevuje na jihovýchodním okraji města a tamních linkách společnosti Arriva City. V úterý musela firma odřeknout desítky spojů na městských i příměstských linkách, které obsluhují Černý Most, Háje, Opatov, Zbraslav nebo Říčany.

„Větší množství řidičů je nemocných a někteří řidiči, kteří jezdí na dohodu třeba jako záskok za nemocné, nemohli přijít. Snažíme se to poskládat, jak se dá, aby byla situace co nejrychleji lepší,“ uvedl mluvčí Arrivy Roman Herden. Kdy dojde k úplnému pokrytí jízdního řádu, ale neuvedl.

„Situace je v dnešní době s řidiči velmi těžká, chybí skoro všem dopravcům, ale to neznamená, že máme pochopení pro neodjeté spoje,“ sdělil náměstek organizátora pražské dopravy (ROPID) Martin Šubrt. Podle něj jsou dopravci za každý neodjetý spoj penalizováni, zároveň se ale Ropid snaží pomoci nasazením záloh nebo přesměrováním autobusů z jiných linek.

Ropid přitom musel kvůli nedostatku řidičů sáhnout k mimořádnému opatření hned na začátku letošního roku, když po dohodě s dopravci zavedl na první dva týdny roku prázdninový jízdní řád. Řidiči autobusů a nákladních aut patří mezi nejvíce nedostatkové profese na trhu práce. Podle odhadů jich chybí až 10 tisíc. Arriva se například snaží získat řidiče i na Ukrajině a v Srbsku. Vedle shánění řidičů v zahraničí pořádají dopravci i kampaně zaměřené na jiné profese nebo se za volant snaží nalákat více žen.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Virteal
Host
Virteal

Cerny most a Haje spadaji pod Satalice, kde oblastniho reditele dela jakysi Havranek a u toho se vubec nedivim, ze pod nim nikdo nechce jezdit.

Josef
Host
Josef

To jim těch pár drobných co si odcas nechaji zavidite…….nemáte dost vlastních starosti, že udavate na jiné……

ujofero
Host
ujofero

Ako to len tí zločineckí komunisri robili, keď za socializmu chodil autobus i do tej poslednej dediny a včas, ráno už o 4.00 hod naposledy o 23.00 hod a cestovné stálo 5 Kčs týždenný lístok. Asi nekradli, alebo???. Nech mi to niekto vysvetlí. Boli vlastne zločinci? Nie sú zločinci terajší páni?

Petr CDC
Host
Petr CDC

Mám návrh: přepusťmě této skvělé firmě další výkony na železnici. A víme jak to dopadne…..

Josef Kubeš
Host
Josef Kubeš

I na Čáslavsku Arriva předvádí jen to, co je k pláči. Řidiči berou do kapsy, jezdí o 10 minut dříve, na stížnosti nereaguje nikdo…

Ondřej
Host
Ondřej

No já jsem takhle díky tomu, že si řidič vzal prachy do kapsy ušetřil asi 30,- a naopak autobus jel o 10 minut později, ale do cíle přijel včas, dokonce snad ještě o něco dříve. V Kolíně si řidiči taky peníze strkali do kapsy, ale poslední dobou se to již neděje. Jinak s Arrivou Východní Čechy oblast Pardubice a Chrudim jsem nikdy neměl žádný problém. Záleží, kde si stěžujete – já třeba na Kolínskou Arrivu posílal stížnost, jak na dopravce, tak Městský úřad Kolín, úřad mi na to odpověděl, že to neřeší, tak jsem jim napsal, že by to řešit… Číst vice »

znalec
Host

ty seš trotl řidiči nejezdi dřive ale pouze pozdě a většinou za to muže jizdni řad a hustota provozu

To
Host
To

Zajímavý je, že se prakticky vždy jedná o Arrivu… Nj, dopravce vyhraje podle nabídnuté ceny a pak zjistí, že to za tu cenu nejde odjezdit a stát/kraje ještě doplácí mzdy řidičů. To je to konkurenční prostředí v praxi.

Chachar Budvar
Host
Chachar Budvar

Velice jednoduché: Malé peníze (na někom se pODStřelenými „výběrky“ uspořit musí, systém padajícího lejna je zřetelný) = málo rukou ochotných ke kroucení knedlikem:) Rádoby manažerské hrátky na „trh“ konečně přináší kýžený efekt.

Petr
Host
Petr

Hlavně, že Arriva provozu vcelku zbytečné linky typu Brno – Přerov, Praha – Teplice a podobně, kde kopíruje trasu vlaku a kde se lidi dostanou vlakem pokud nejede autobus a ruší spoje, kde je autobus jedinou možností pro lidi. Chápu, že je řidičů nedostatek, ale chtělo by to řidiče používat efektivně a ne je plácat na linky kopírující vlaky.

František
Host
František

Třeba to někomu časem dojde…

Jančurobujci
Host
Jančurobujci

Ty linky nejezdí evidentně zbytečně, z pohledu cestujících určitě…
Jsem si nevšiml, že by Arriva Morava nebo Teplice neodjížděla svoje regio spoje, je to pořád hlavně Arriva Praha a Kladno, které dnes rovněž patří pod Arrivu.
Ony zmíněné linky hlavně vadí některým šotoušům a ČD.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Petr: „Hlavně, že Arriva provozu vcelku zbytečné linky typu Brno – Přerov, Praha – Teplice a podobně, kde kopíruje trasu vlaku a kde se lidi dostanou vlakem pokud nejede autobus ……“ Obávám se, že aspoň pokud jde o linku Teplice – Praha jste asi „střelil kozla“: připouštím, že na silnici sice dochází k mimořádnostem nepříznivě ovlivňujícím cestování mnohem častěji než na železnici, ale za normálních podmínek (= jízda přibližně podle jízdního řádu) je cesta autobusem na této trase (Teplice – Praha-Holešovice) o cca půlhodinu kratší a hlavně výrazně levnější (max 90 Kč za jízdu autobusem oproti 174 Kč za plné… Číst vice »

jančurobijci
Host
jančurobijci

Ropid by měl Arrivě postupně všechno sebrat.
Řidičů a strojvedoucích je všeobecně málo, ale to co předvádí oni nikde jinde není.
Je zajímavé, že soukromníci co od nich přebrali na kladensku cca 8 turnusů vč. víkendů, jezdí.

Ondřej
Host
Ondřej

Přesně, taky bych jim to sebral, uvidíme, jak to bude vypadat v linkové dopravě po výběrových řízení, doufám, že toho Arriva dost ztratí.
Navíc má Arriva v nejbližší době přebrat po Stenbusu linku 155. 2 pořadí každý den, takže nějakých 6 řidičů navíc, kde je vezmou fakt netuším.
A od půlky června bude ještě hůře až začnou dovolené, tak nedostatek řidičů bude ještě vyšší viz. loňský rok.

Romanero
Host
Romanero

Hmm, tak už bychom byli minus ČSAD Kladno a minus Arriva, abychom byli spravedliví. A kdo by to pak měl jako jezdit..?

Mirek
Host
Mirek

ČSAD Kladno je taky Arriva, proto ten problém.

Jančurobujci
Host
Jančurobujci

Romanero: On by se někdo zase našel, to bych se vůbec nebál.
Záleží na tom, aby se nejezdilo za příliš málo na km.
Protože potom se šetří na řidičích a ti jdou logicky jinam.
Bohužel často jinam úplně mimo dopravu, je takových dnes hodně, že mají D, ale dělají něco úplně jinýho.
V lepším případě chodí jezdit brigádnicky.

Johnny Gomez
Host
Johnny Gomez

Jancu/Romanero: Sebrat by jim to mel – jezdi totalnimi vraky a to co ridi ty autobusy je (neumim to popsat slusne).. trasa Budejovicka – Jilove u Phy na lince 3xx. Na linkach PID 3xx Kladno – Praha jezdi Krome arriva Kladno i dlouhodobe Expresscar, Lamer a ted nove i Valenta. Takze verim ze by to radi pokryly.. Problem je tady v tom ze ridici dostanou mnohem vic kdyz budou jezdit smluvni dopravu z letiste do centra (autobusy, mikrobusy, auta) anebo jdou ridit primo pod MHD Praha – tam dostanou 35 000 hrubko. A tak treba na linkach Slany Praha u… Číst vice »

Ondřej
Host
Ondřej

Taky bych se nebál toho, že by to neměl, kdo jezdit, on třeba takový Štěpánek (Maja agency), Stenbus, Uher, Baronetto, Aranea a další mohli klidně pár linek po Arrivě provozovat. Jen by nebylo v PID 20 dopravců, ale 30 – myslím, že to ničemu nevadí. ¨
Icom a Zemek by si taky určitě rádi něco z výkonů ukousli – Zemek kvůli tomu koupil OAD Kolín.

Arriva sice o nějaké výkony přišla, ale stejně si tím nic nevyřešilo, protože jejich řidiči odcházejí ke konkurenci, kde mají asi lepší podmínky.

Roman
Host
Roman

Na ja – drbat fajn, platit najn. To je snad všeobecně známé o těch co se honosí plaketou s DýBý khumpeny – chlív neuvěřitelenej!

Partneři