DB Regio kupuje nové jednotky Coradia Stream od Alstomu

Alstom Coradia Stream pro DB Regio. Foto: AlstomAlstom Coradia Stream pro DB Regio. Foto: Alstom

Nové jednotky začnou jezdit od prosince 2024.

51 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Adam H

Tady na diskuzi se dost pláče, že ČD nakupuje nekoncepčně pár kusů toho, pár tamtoho …

A pak je tu DB .. 26x Siemens Desiro, 17x Alstorm Coradia, 6x Škoda Push-pull…

Georg

db provozuje 26 ks siemens desiro? nema jich nahodou stovky?
skoda push pull byl pokus o vyzkouseni noveho dodavatele. pokus nebyl prilis uspesny.

czhunter

Nevím co znamená „ne příliš úspěšný“ – ale když srovnáváme srovnatelné, tedy Škoda NIM vs. Bombardier Twindexx Vario (podobný vlak pro podobné rychlosti a nasazení), tak Bombardier měl úplně ty stejné problémy a mnohaleté odklady a přitom měl Bombardier obrovskou výhodu dlouholeté znalosti německého trhu a mnohem větší objednávku (= daleko větší motivaci) než Škoda.

Axel

Máte k tomu srovnání podrobnější detaily? Ideálně aby škodovácké srovnání vs. Twindexx Varion (Görlitz 9) šlo srovnat s předchozími dvoupatrovými vagonky (Görlitz 8), neboť tyto starší ojeté vagonky považuji za nejdostupnější možnost, pokud se povede ekonomicky racionálně zajistit lokotky.
Druhým důvodem proč staré (a pomalejší) ojetiny, je že moc nechápu využití vagonku s maximálkou 189 kmh a vyšší pro příměstskou dopravu.
https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_von_Doppelstockwagen_der_Deutschen_Bahn

Jasně, že hypetickou variantou jsou i elektrovagonky, které umí papat 25 kV viz Z 20500 z Francie.

Tonda Sehnal

Rychlost už nehraje roli. Důležité je střední rozjezdové zrychlení, které je nyní standardně koncipováno na 1,2ms2 (decelerace max 1,5). Jestli to jede 140 nebo 200 je dnes jedno, neboť dnes dodávaná vozidla mají stejný konstrukční základ. Z provozního hlediska beru vyšší rychlost jako provozní výhodu, neboť ve dnech slabší poptávky se příměstská vozidla s výhodou používají k posílení exponovaných víkendových spojů bez omezování rychlosti.

Axel

A v případě vláčku (push-pull), kde pohon obstará lokotka, ten parametr „střední rozjezdové zrychlení“ vyplývá z celkových parametrů lokotky či z parametrů vagonků?

Neboť mi příliš není jasno objektivní kritéria kdy pro tentýž typ příměstské dopravy vyrábí nejen push-pull dvoupatrových Twindexx Vario ke kterým je třeba lokotka, nýbrž tatáž firma (exBombardier)/Alstom vyrábí také dvoupatrové elektrovagonky Francilian, Coradia Regiolis, Omneo,…

Radek Šindel

Tak záleží, jak velké rozjezdové zrychlení je potřeba. To závisí zejména na podílu hnaných náprav. Pro regionální jednotky se volí zpravidla 50%. Push pull pro NIM express je z našeho pohledu spíše dálková doprava, takže stačí loko + vozy. Na časté rozjezdy to ale moc není.

Axel

Tož jako náhrada za CityElefanty v Praze,Středočeském kraji a pro použití na Ostravsku asi vagonky Škodovky+lokoDB102 pro NIM Express jsou přespříliš výkonné… chápu to správně?

Radek Šindel

Pokud jde o rozjezd, tak tam je potřeba mít kombinaci vysokého výkonu a velkého podílu hnaných náprav (adhezní hmotnost). V nižších rychlostech je rozhodující adhezní hmotnost, ve vyšších rychlostech pak měrný výkon. Na osobní vlaky je nasazení lokomotivy s vozy nevhodné, protože je pak souprava jednak těžká a jednak má příliš malou adhezní hmotnost. Stav techniky je zhruba 20kW/t v trakci, 30kW/t v brzdě a polovina hnaných náprav.
https://www.youtube.com/watch?v=Sn6PnKYlG_8

Axel

Díky.

A která část toho půlhoďkového videa je relevantní = na kterou pasáž videa se mrknout mám-li 5 minut?

Radek Šindel

Okolo 12té minuty, ale teď se dívám, že zrovna v téhle to není moc rozvedené.

Radek Šindel

Na tohle ale pozor. Max. rychlost jedno rozhodně není. Základ je sice velice podobný a třeba Desiro HC 200km/h umí. Pro 200km/h ale potřebujete tlakotěsné provedení, to znamená tlakotěsné dveře, které mají delší časy otevírání a zavírání. Pak nějaké další úpravy klimatizace apod. Pokud spoj nejede podstatnou část vyšší rychlostí, tak je tlakotěsná varianta kontraproduktivní.
https://www.railbusinessdays.cz/wp-content/uploads/2021/11/16-20211123_VRT_Radek-Sindel.pdf

tarten

Zřejmě jeden z kandidátů na blížící se soutěž ČD o EMU400.

zdenek

Hlavně ať koupí něco osvědčeného, s levnými náklady, spolehlivého a servisem. Ne zas něco, co ani neexistuje.

Axel

Byl bych v klidu. Neboť na nákup nebude. Jsou zadlužení až po uši. A kompletní obnova flotily ČD je totální scifi. Vždyť ten aktuální investiční plán pasažerské ČD že během 10 let koupí za 120 miliard je scifi… Tož kompletní obnova flotily pasažerské ČD v 2008 byla odhadována na 400 miliard, což v dnešních cenách je kolik… 450? 500? 550 miliard kaček? https://www.denik.cz/ekonomika/zaluda20080225.html Viz dvouvagonkové RegioPantery. V 2010 bylo objednáno cca 600 sedaček v průměru 760 tisíc kaček/sedačku… O deset let později v 2019 sjednáno (a objednáno) 7000 sedaček v průměru za 840 tisíc kaček/sedačku. Tož o 10% zdražení. Třívagonkové… Číst vice »

Cestující

Vagonku, už toho nech

zdenek

Tak místo 2 vozových panterů by měli podle mě kupovat kapacitní osvědčené levní stroje. Elektrické.

Axel

Já myslím že toto dilema je již vyřešeno z pohledu pasažerské ČD… Dalších nákupů zbrusu nových vagonků či lokotek bude minimum. Naprosté minimum. Pokud nedojde k citelnému odložení ETCS, tak poslední rezervy kaček pasažerské ČD budou použity na vylepšení interiériu současných vagonků, na nákup ojetých dieslvagonků a zejména na investice do lákání cestujících (marketing, prodej, zákaznický servis, vesnický UBER navazující na dálkové vláčky ČD, „skámošit se“ s autobuskovými dopravci zejména ze zájezdové dopravy…). Zbrusu nové budou nakoupeny si tipnu leda pár kusů nových loko s ETCS které budou fungovat i v zahraničí. Za 2 týdny by mělo být jasno v… Číst vice »

czhunter

Pokud vidím správně, tak to má docela zvláštní koncept dvoupatrových čelních vozů a jednopatrových vložených (ale asi to má nějaký smysl – zdá se, že do čelních vuzů se pěchují lidé a do vložených technologie – což je vlastě naopak, než to dělá třeba Škoda)

Zbyněk

420 nebo 540 sedaček. A pokaždé 30 kol.

Jaká je kapacita u 471?
310 sedaček a 6 kol.

Smutné.

Mrc

Proč smutné?

471 se dělala v jinou dobu, je mnohem starší.

Z uvedených parametrů vypovídá,že kola jsou v čelních vozech a že vložený vůz má 120 míst k sezení. U 471 má hnací vůz 60 míst a vložený 134 (řídící kvůli staršímu řešení pojezdu mužem upustit) U ctyřvozového elefanta by to pak bylo 388 míst, u pětivozového pak 522.

Vážně je to taková katastrofa?

původní Jakub P

Jo, 6 kol je na příměstskej vlak smutný. Zejména když u málokterýho nádraží/zastávky je možný kolo bezpečně nechat.

A je to samozřejmě spíš problém objednatele, než problém výrobce těch vlaků. Ten by nejspíš byl schopen interiér upravit, kdyby to dostal zadáno.

Ale jak správně říkáte, jsou o něco starší, doufejme, že při objednávání dalších vlaků na to bude myšleno i u nás (tedy že to budou chtít objednatelé po dopravcích a tím pádem dopravci po výrobcích).

Daniel Jablonecký

Oba objednatelé v rámci PID na to myslet budou. Jsme o čtvrt století dál, než když se začínaly připravovat City Elefanty.

Zapa

Tak i ty Elefanty v tomhle měly nějaký vývoj. Nevím od kterého čísla, ale některé už ten oddíl, pro kola a kočárky, mají zvětšený, a to v řidičáku.

Twix

Oproti pětivozovému krakenovi, který měl pokud vím 0 míst na kola, je ten vývoj opravdu znatelný 🙂

Zbyněk

Čtvrtstoletím to určitě nebude, pro kola a kočárky je většina dolních podlaží v jakémkoli dvoupatrovém S-bahnu.
Předpokládám, že nově objednávané Coradie z článku budou prostorově stejné, jako to co jezdí u DB dnes.

Daniel Jablonecký

My v Praze a Středočeském kraji jsme o čtvrt století dál. Nesrovnávám to s žádným S-Bahnem. Zkuste vnímat realitu takovou, jaká je.

tarten

Před čtvrtstoletím koncept CityElefantů opravdu nemohl reagovat na současnou expanzi cyklistiky.

tarten

… v Praze a okolí. Naopak se říkalo, že Praha je kvůli své svažitosti pro kola úplně nevhodná a o skutečné integraci PID až do hloubi Středočeského kraje se mohlo tak leda snít.

dejf

Je pravda že když se někam jede, tak ty 29″ kola v tom oddíle ešusu vypadají trochu nepatřičně. holt poplatný době no. Tak snad do módy nepřijdou ty 36″, to by byl průser…

MRC

Počet kol je poplatný době vzniku. Každopádně do elefantu, i když má papírově 6 kol, tak jich narvete mnohem více. Zároveň jsem u elefanta nějaký extra problém s koly v životě nezažil.

Zbyněk

Například v Děčíně, když jezdily na pomalých rychlících do Prahy nepobírali všechny cyklisty.

Zbyněk

… už z výchozí stanice.

PepaM

V proběhlých předběžných tržních konzultacích ČD na EMU400 byl požadavek kapacity 2*15 kol v čelních vozech (a k tomu 2*2 invalidní vozíky a 2*3 kočárky).

původní Jakub P

To už zní jako použitelnější kapacita. Snad se to v procesu neztratí.

tarten

Jedna ze změn projektu terminálu Praha východ byla, že kromě stojanů pro kola tam mají být i boxy pro kola. Právě kvůli nenechavcům.

původní Jakub P

Jo, to je jednoznacne dobre. Ale furt to neni automaticky. Treba na fungl novym Zahradaku neni AFAIK vubec nic.

Výkolejka

Ano. Trivozova jednotka ma kapacitu zhruba 300mist, petivozova zhruba 500 mist.
To je skutečně smutne : – D

Zbyněk

To je logické.

Smutné je, že na zhruba 500 míst je 30 pro kola, přičemž na zhruba 300 míst je jen 6 pro kola.

MRC

Tak ono je to poplatné době vzniku. A myslím, že nemá do elefantu smysl rvát další místa na kola, když jich reálně o mnoho víc než nabízená kapacita nejezdí. Mě osobně se nestalo, že by se tam kolo nevešlo..

Zbyněk

Já jsem to viděl několikrát. Vždy o víkendu.

původní Jakub P

Coz muze byt tim, ze je tak mala, ze to cast lidi ani nezkusi…

Georg

sorry, srovnavat tohle s vozidlem o ctvrt stoleti starsim je opravdu padle na hlavu. dnes by ten cityelefant taky vypadal jinak, strojovna by nezabrala pulku motoroveho vozu, bylo by to dvousystemove…

Zbyněk

Jenže já nesrovnávám Corado s elefantem, já srovnávám na kolik cestujích připadá místo pro kolo. A z toho vychází elefant nepoměrně hůř. Jak je nebo není starý vůbec nehraje roli. Jízdní kola tady už máme přes sto let.

Tonda Sehnal

Proč smutné? 471 je konstrukčně 26 let staré vozidlo. Vozidlo z doby, kdy dojíždění na kole bylo považováno za projev nemít peníze na ježdění autem. Dnes je to in životní styl a právě dnes nemít kolo v ceně zánovní Fabie je považováno za akt chudoby. 🤷
Na srovnání opatrně. Coradie Stream pro RER (SNCF) nemají třeba v dolním patře vůbec sedačky. Pouze nouzová sedátka a opírátka. Sezení jen v horním patře a to ještě tam kde patro je, protože polovina vozů jednotky je pouze jednopodlažní. Kapacita 1500 cestujících, o kolech sem se nic nedočetl. Letos k vidění na Innotransu 😉

Venca

Jsem asi už moc starej. Mám relativně drahé kolo. Tím myslím kolo, ne elektrokolo… Brát kolo do Prahy mi připadá, jako jít v obleku na houby. Na kole se jedu projet do Brd či na Šumavu.

Zbyněk

A napadlo Vás, že tím vlakem můžete kolo vzít i ven z Prahy?

původní Jakub P

To je naprosto normalni. Proste pouzivate kolo jako sportovni nacini a ne jako dopravni prostredek. Na tom neni nic spatneho. Jen je dobre si uvedomit, ze jsou lidi, co to maji presne naopak. A lidi, kteri obe vyuziti kombinuji. A lidi, kteri maji pro ty ruzne ucely ruzna kola. A lidi zijici v centru Prahy, kteri se take chteji projet na kole na Brdech nebo na Sumave, nechteji ho tam kvuli tomu vozit autem a na nem tam nedojedou. A rade z nich se moznost vzit ho na cast cesty do vlaku muze silne hodit. Holt nejste jedine meritko vsehomira… Číst vice »

czhunter

Jo, akorát mi přijde jako nesmysl, že by měl z centra Prahy jet do Brd nebo na Šumavu zrovna Elefant …

tarten

Co je divného na tom vystoupit v Hostomicích pod Brdy z berounského CityElefanta s bicyklem?

tarten

Myslel jsem samozřejmě Řevnice.