Daň za expanzi. Norwegian spadl do velké ztráty, letos už čeká návrat do zisku

Boeing 787-9 společnosti Norwegian na Gatwicku. Foto. Simon Wright - NorwegianBoeing 787-9 společnosti Norwegian na Gatwicku. Foto. Simon Wright - Norwegian

Letecká společnost Norwegian Air Shuttle, která je hlavním průkopníkem nízkonákladových dálkových letů, spadla loni do ztráty 298 milionů norských korun

Letecká společnost Norwegian Air Shuttle, která je hlavním průkopníkem nízkonákladových dálkových letů, spadla loni do ztráty 298 milionů norských korun (772 milionů českých korun). Ztráta je podstatně vyšší, než analytici čekali.

„Nejsme vůbec spokojeni s loňskými výsledky. Nicméně byl to rok, který přinesl naši globální expanzi v podobě nových linek, vyšší obsazenost letadel a obnovu flotily,“ řekl šéf a zakladatel aerolinek Bjørn Kjos. Ve zprávě pro investory uvedl, že letošní rok bude lepší; očekává návrat do zisku. V roce 2016 vydělal Norwegian přes miliardu norských korun.

„Máme silnější objemy rezervací, roste počet dálkových linek a také se zlepšila situace s nedostatkem personálu. Naše globální expanze dosáhne vrcholu v druhé polovině roku, kdy budeme mít už 32 ze 42 objednaných Dreamlinerů,“ řekl Kjos.

Kritické bylo pro Norwegian hlavně poslední čtvrtletí, kdy firma prodělala 1,431 miliardy norských korun.

Problémy Norwegianu s nedostatkem pilotů nevypluly loni napovrch tolik jako například u Ryanairu, i norský dopravce ale musel rušit lety kvůli tomu, že neměl kdo pilotovat.  Agentura Bloomberg tento týden citovala Kjose, podle kterého kvůli nedostatku pilotů i technickým problémům odstavila firma během minulého roku 10 boeingů 737. Letos kapacita firmy letos vzroste o 40 %. Tento týden firma oznámila další expanzi z Velké Británie, začala létat do Argentiny, kde již získala povolení k provozu na desítky nových linek.

Expanze Norwegian zejména v dálkové dopravě budí v letectví velký rozruch a výrazně přispěla ke snížení cen letenek zejména u transatlantických spojů. Do firmy se na podzim po potížích s nedostatkem pilotů začal navážet například šéf Ryanairu Michael O´Leary s tím, že norský dopravce má finanční problémy. Akcie společnosti na burze v Oslu spadly po oznámení o necelých sedm procent.

Tagy Norwegian Air Shuttle
Žádné komentáře