Dalších 855 milionů do pardubického nádraží. Po výškové budově se opraví i hala
Oprava funkcionalistických budov se řadí do čela nejdražších projektů na české železnici.
Po dokončení rekonstrukce výškové části budovy na pardubickém hlavním nádraží letos v září bude následovat další fáze prací. Ve středu Správa železnic vyhlásila tendr na renovaci odbavovací haly spolu s východním a západním křídlem a s bytovým domem.
Práce by měly trvat 30 měsíců. Předpokládaná hodnota zakázky činí téměř 855 milionů korun. První etapa rekonstrukce nádraží stála 574 milionů korun. Dohromady tak opravy vyjdou na téměř 1,5 miliardy, což pardubickou rekonstrukci řadí do čela nejnákladnějších projektů na české železnici.
Pro srovnání: Právě dokončená rekonstrukce východního křídla památkově chráněné Fantovy budovy hlavního nádraží v Praze se secesními mozaikami a okázalým osvětlením vyšla na 304 milionů, cena za obě křídla se má pohybovat do 700 milionů.
Obrazem: Výšková budova nádraží v Pardubicích se otevírá. Oprava stála přes půl miliardy
Stavbaři se v Pardubicích nyní zaměří na obnovu stavebních konstrukcí, fasády, střechy a celého interiéru. Opravené části se podle SŽ vrátí původní historická podoba s ohledem na současné požadavky.
Původní stavba z dílny architektů Karla Řepy, Karla Kalvody a Josefa Dandy začala fungovat v květnu 1958 a je památkáři vnímána jako nejkvalitnější funkcionalistické nádraží s hotelem v poválečném Československu.
„Držíme slib a vypisujeme soutěž na hlavní část rekonstrukce pardubického nádraží. Pokud půjde vše hladce, můžeme v polovině příštího roku zahájit práce a v roce 2026 předat opravené nádraží veřejnosti,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Byty se opraví až na konec
Centrální komunikační prostor nádražní výpravní haly s navazujícími službami pro cestující zůstane zachován. Nově dojde k rozšíření obchodních jednotek, přesunu čekárny pro matky s dětmi a k úpravě veřejných toalet. Východní křídlo bude sloužit pro zajištění provozu dráhy.
Dojde k dispozičním úpravám v zázemí zaměstnanců a k rozšíření kancelářských prostor. Bezbariérový přístup zajistí výtah. V přízemí západního křídla se zachovají technologické místnosti. Komerční prostory s ordinacemi a lékárnou se budou nacházet v přízemí a v 1. patře.
Klenot funkcionalismu dostal po drahé rekonstrukci nábytek za pár stovek. „Je praktický,“ říká SŽ
Během prvního roku dojde k rekonstrukci východního křídla a poloviny haly, v dalším roce se bude pracovat na západním křídle a druhé části haly. Jako poslední se bude realizovat bytový dům. V průběhu stavby budou cestujícím k dispozici náhradní prostory s potřebným zázemím.
V září otevřená výšková budova hlavního nádraží sloužila původně jako hotel. Nyní v ní nově sídlí školicí středisko SŽ a také její ekonomická centrála. V přízemí se obnovila nádražní restaurace.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) i generální ředitel SŽ Jiří Svoboda pro Zdopravy.cz argumentovali, že vysoké náklady si vyžádaly hlavně požadavky památkářů a s nimi související rekonstrukce velkého množství původních funkcionalistických prvků. Repliky se pro budovu z roku 1958 musely často znovu vyrobit, jiné prošly rukama restaurátorů.