Letecké společnosti Letectví

Další záhada pákistánského letu. Na místě nehody našli hotovost v hodnotě téměř 10 milionů korun

Francouzští vyšetřovatelé na místě nehody A320 v Karáčí. Foto: BEA
Francouzští vyšetřovatelé na místě nehody A320 v Karáčí. Foto: BEA

Vyšetřovatelé a záchranáři našli na místě nehody Airbusu A320 společnosti Pakistan International Airways nezvykle velké množství hotovosti. Šlo o dva balíky indických a pákistánských rupijí v hodnotě necelých 10 milionů korun.

Na nález upozornila pákistánská státní agentura PTI. Úřady nyní vyšetřují, jak je možné, že tak velký obnos prošel bez povšimnutí letištní kontrolou zavazadel na letišti v Láhauru, odkud letadlo startovalo.

Airbus A320, který letěl z Láhauru do Karáčí, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.
Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. „Nebyl ve správné výšce … Řídící věž mu řekla, nejste v požadované výšce, snižte svou výšku,“ uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že „to zvládne“.

Bezpečnostní experti upozorňují, že na vyhodnocení příčiny páteční nehody je příliš brzy, a zdůrazňují, že většina leteckých neštěstí je výsledkem souhry různých faktorů. Rozbor záznamů letu začne příští týden.

tagy
15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Luděk S.

Tohle se dělá zcela běžně. Víte kdo všechno má u nás diplomatický pas? To se pak jednoduše projde pražským letištěm s příručním zavazadlem a je to. Totéž v cílové destinaci. Jen teda do toho trochu hodila vidle EU, že už netiskne 500€ bankovky. Tak se to musí vozit v 200.
Ale dneska to je prd proti časům velkého Aleše.

Lemur

„Úřady nyní vyšetřují, jak je možné, že tak vysoký obnos prošel bez povšimnutí letištní kontrole zavazadel“ 😃 vtip dne..
…tento druh zásilek pochopitelně letištní kontrolou neprochází, a pokud ano, jsou zainteresovaní pracovníci náležitě instruováni.

roman

Velký obnos peněz stejně jako drogy jsou je zakázaný kontraband který běžně na letištích vyhledávají a zadržují.

jozka

Prave proto kontrolou neprochazi (pripadne pres zainteresovane) 😀

Zlámalík

Abychom byli přesní, tento druh právě přes kontrolu „projde“ 😀

Y.K.

1. byl to vnitrostátní let, tak jaký kontraband?
2. kontrola zavazadel se řeší z hlediska bezpečnosti letu. Tečka.
3. případnou závadnost z hlediska daní a zákonů řeší typicky celníci při výstupu – opět, byt to vnitrostátní let

Janina

Dovolím si oponovat bod 2 a 3. U mezinárodních letů se velké sumy peněz opravdu řeší, a to jak při kontrole zavazadel tak i mimo ni. Celníci mají i speciálně vycvičené psy, stejně jako třeba na drogy a výbušniny. Prochází se psem odbavovací halou mezi čekajícími cestujícími, tedy toto platí na některých velkých mezinárodních letištích, v Praze jsem to neviděla.

Y.K.

OK. Zajímavé. V tom případě, pokud bezpečáci vidí na RTG kopec papírků, tak to hlásí policii, nebo celníkům? Docela by mě zajímalo kde je tu hranice toho kterého odpovědnosti.
Psy na hledání drog a výbušnin jsem na velkých letištích také viděl, nejčastěji v příletové části.

roman

Řeší se to i u vnitrostátních letů, a cestující to většinou nepozná. Může se stát že vám otevřou zavazadlo a nechají vám tam vzkaz

Student DR

Prý jeden přeživší byl ředitelem banky, možná nějaká souvislost? 🙂

Jiří Kocurek

Jasně, ředitel bynky totiž nebude používat bezhotovostní transakce. Víte čím je známý Pakistán? Prokudcí heroinu.

Daniel Mach

Není to s tím heroinem spíš Afghánistán a Tádžikistán?

Papoušek 477.0

Tak tady to není zase tak velká částka. Ale tam to asi bude ,,raketa´´. Něco asi jako u nás 10mld. Ale s tou havárií to asi souviset nebude. Pilot byl tak trochu dobrodruh, Špatný úhel přiblížení, riskuje, že to zvládne, opomene vysunout podvozek, praští s tím o Runway pak si uvědomí ,že nemá venku kola, ale zapomene že to co je dole jsou motory, pak se rozhodne o nový vzlet, motory přestanou mazat, možá i nejde palivo, zdechne mu to a hodí to mezi domy. Já bych jím nesvěřil ani koloběžku. A taková země má jaderné zbraně. Pane jo. To… Číst vice »

Jouda

Tak ještě že tak, krabice z vínem by to asi nedala 😂

Martin

Na miste nehody se naslo nekolik krabic s lahvemi vina…