Letecké společnosti Letectví

Další výpomoc pro Smartwings. Boeing bulharských CargoAir, který létal u ČSA

Boeing 737-400 LZ-CGY. Foto: CargoAir
Boeing 737-400 LZ-CGY. Foto: CargoAir

Flotilu Smartwings rozšířil v pátek dočasně další boeing 737-400. Pronajala si ho od bulharského dopravce CargoAir. Po nucené odstávce způsobené odebráním licence se do provozu navíc vrátil boeing stejného typu: ukrajinské společnosti YanAir.

Nasazení stroje bulharské společnosti registrace LZ-CGY je patrné z dat na Flightradar24.com, firma oficiálně půjčení dalšího letadla nekomentovala. Firma se snaží kvůli uzemnění boeingů 737 MAX 8 hledat náhradní stroje. Letoun od CargoAir má létat hlavně z Ostravy a Brna.

Jde o letadlo, které čeští cestující dobře znají: stejný stroj létal od roku 2001 do roku 2009 v barvách ČSA, později se vrátil do ČSA na výpomoc od slovenských aerolinek Go2Sky.

Bulharský dopravce se nejen podle názvu zaměřuje hlavně na přepravu nákladu, ve své flotile má ale i jediný boeing v osobní verzi.

Od pátku mají Smartwings ve flotile zpět i dvacet let starý Boeing 737-400 ukrajinské společnosti YanAir. O ten přišly na začátku června, když ukrajinské úřady firmě dočasně odebraly licenci kvůli podezření na porušování bezpečnostních standardů.  V pátek letadlo přeletělo z Prahy do Budapešti, od té doby létá pro maďarskou pobočku Smartwings.

Kvůli nedostatku letadel si musí Smartwings půjčovat letos letadla u řady jiných dopravců. Kromě již tradiční výpomoci od kanadských Sunwing Airlines a amerických Swift Air létá pro Smartwings letos ještě rumunská Star East Airlines a slovenské Air Explore. Nová je letos výpomoc od YanAir a Cargo Air. Jednorázově minulý týden pomohly také Ethiopian Airlines.

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
František

A mimochodem..vzpomínáte se ještě na jeden z důvodů ukonční provozu 737 CL u ČSA? Jak manažeři firmy tvrdil,i že takové letadlo vlastně už v Evropě vůbec létat nemůže? :))

Jen tak

ale nepovidejte 🙂

Y.K.

Na nic takového si nevzpomínám.

František

Aneb OM-GTB alias OK-CGI je znovu zpět…uvidíme jak se jeho spolehlivost zlepší oproti lonské u CSA..

PepaK

Letět se Smartwings bude, zdá se, slušný adrenalin.

Marek Sourak

Shaneji letadla kde se da, ale vubec by mi nevadilo, kdyby se A350 Ethiopian jeste opakovala 😉

tomáš

Co má SW dělat, volná letadla prostě nejsou.
Pronajímaná letadla jsou stará, ale záleží na údržbě.
Provozovatelé moc důvěry nevzbuzují, to je pravda…
Babo, raď.

Tomáš

Já bych osobně například nepronajal A319 od ČSA Eurowings

Y.K.

A319 se na chartery asi moc nehodí, když se tam vejde o 50 lidí méně, cena byla daná a kapacita už prodaná.

Marty-t2

Musím uznat, že se v TVS evidentně hodně snaží aby nemuseli masivně CK rušit nasmlouvané lety z důvodu výpadku Maxů. Určitě to sice bude v módu „staré, no-namové, za hromadu peněz, ale aspoň, že to nějak poletí…“. Prostě nic jiného teď asi nasmlouvat ani nejde. Snad jim to Boeing bohatě vykompenzuje. To by totiž bylo mediálního křiku, kdyby byla třetina leteckých zájezdů z ČR přes léto díky uzemněným/nedodaným Maxům zrušena…

Martin Vrba

YanAir vypomáhal i loňské léto 😉

...

A kdyby byla někde k mání Dakota nebo Farman Goliath, tak věřím tomu, že je SW najmou taky.

Armin

Takové krásné veterány bych na koupácích SW nehuntoval. Ale rád bych se svezl k moři třeba s B707, Il-62 nebo DC-10 🙂

Tomáš

úžasná odpoved ,,deset palců nahoru