Letecké společnosti Letectví

Čína má převzít majitele Hainan Airlines, dopravce decimují omezení kvůli koronaviru

Airbus A330-200 společnosti Hainan Airlines. By Riik@mctr (Flickr) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
Airbus A330-200 společnosti Hainan Airlines. By Riik@mctr (Flickr) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Čínská vláda jedná o převzetí skupiny HNA Group, pod kterou patří i letecká společnost Hainan Airlines. Dopravce je delší dobu v ekonomických problémech, které se vyhrotily po epidemii koronaviru v Číně. Kvůli tomu došlo k velkému propadu v počtu cestujících. Hainan byl prvním čínským dopravcem, který zrušil linku do Prahy. Čím dál více se ale ukazuje, že to nemuselo být z politických, ale čistě obchodních důvodů.

O jednáních o převzetí jedné z největších čínských soukromých skupin informovala agentura Bloomberg. Pod HNA patří nejen aerolinky, ale také například čtvrtinový podíl v hotelovém řetězci Hilton, většinu v handlingové společnosti Swissport a také rozsáhlé nemovitosti. Stát už skupině pomohl před dvěma lety, když se státní banky zaručily za další úvěrovou linku. Firma sice prodala velkou část aktiv, ztráty ale nezmizely. Podle agentury Bloomberg dosahují dluhy hodnoty 69 miliard dolarů.

Podle Bloombergu by převzetí skupiny znamenalo možná i konec Hainan Airlines, aktiva firmy by nejspíše převzaly aerolinky China Southern a China Eastern.

Agentura Reuters dnes přitom přišla s nečekanou zprávou, podle které za zatím utajovanou objednávkou na 40 letadel A330neo stojí právě HNA Group. Reuters se odvolává na své zdroje.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Adam H
Host
Adam H

Nejprve skrze soukromé firmy pomocí kapitálu od bank (tudíž státu) bylo nakoupeno co jen šlo (viz zmíněný Swissport, podíl v Hiltonu, Žďas, Lobkowitz, Invia, QS, … pokus převzít Škodu Transportation a další) načež jsou ty firmy neschopné splácet (když většina má růstovou strategii s předpokladem růstu v desítkách procent tak se nemůžeme divit) a následně aktiva přejdou na státní firmy.

Aneb jak strana nakupuje…

GPGP
Host
GPGP

Za Havla by se toto nestalo, ale ten náš hradní invalida a jeho dementní nosledi si nechávají financovat aktivity a tím i uplácet čínskou firmou Huawei a pak jim musí být zavázáni…
Bože ty to vidíš, udělej s tím něco a zároveň pořeš i toho ulhaného dotačního podvodníka…

Xyz
Host
Xyz

tak oni boli v problémoch už aj pred vírusom, ten bol len poslednou kvapkou

PAN
Host
PAN

Nejdříve to tam víří (nákupy) až se to následne zaviruje (koronavir)… To asi udělali soudruzi v Číně někde chybu! Však jak strana nakoupila, tak také sklidí.