Doprava ve městě Trolejbusy

Chomutov a Jirkov přebírají nové trolejbusy, ještě nedávno je chtěly zrušit

Trolejbus Škoda 26 Tr na Palackého třídě v Chomutově. Autor: Škoda Electric
Trolejbus Škoda 26 Tr na Palackého třídě v Chomutově. Autor: Škoda Electric

Pod nejmladší trolejbusovou sítí v republice bude nyní jezdit i nejmladší vozový park. Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova přebral od plzeňské Škody Electric první kusy ze série patnácti objednaných vozidel za 170 milionů korun.

Výrobce vozy postupně dodá během zbytku dubna a v květnu; deset trolejbusů bude osmnáctimetrových kloubových typu Škoda 27 Tr a pět dvanáctimetrových 26 Tr. Nová dodávka fakticky nahradí celý původní trolejbusový vozový park podniku, který patřil k nejstarším v republice.

Trolejbusy jezdí v Chomutově a Jirkově teprve od poloviny 90. let, ještě nedávno ale měly na kahánku. Zastupitelé Jirkova si schválili jejich konec s tím, že autobusy jsou levnější. O zrušení trolejbusového provozu poté vážně uvažovalo i město Chomutov, jeho zastupitelé ale nakonec byli proti. Své rozhodnutí nakonec vzal zpět i Jirkov.

Nákup trolejbusů z drtivé většiny zaplatí evropské fondy. Trolejbusy slouží v systému měst Chomutov a Jirkov na šesti linkách, najedou zhruba 700 tisíc kilometrů ročně.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

No jo. EU fondy. A šašci si nekoupili ani bateriové? Když předtím říkali, že síť je malá? To je nejhorší na regionální politice. Jak se to mění od Šumavy k Tatrám a jsou schopni páchat na infrastruktuře škody, že ji jeden zruší, druhý obnoví.

železničář v důchodu

Trolejbusová síť v Chomutově a Jirkově je, bohužel, vybudována zcela nelogicky a uživatelsky nepříznivě – i proto zřejmě v tom dvojměstí trolejbusy nejsou vnímány jako výrazný městotvorný prvek: na mně (nejsem místní) to vždycky dělalo dojem, že tamní obyvatelé je nikdy nepovažovali za „své“ a jejich existenci nikdy nijak neobhajovali.

Chachar Budvar

Kéž by podobně „prozřel“ Jihočeský kraj. Jejich hloupé „úspory“ zapříčinily nejhorší využití veřejné dopravy v rámci celé ČR. Apetence Štejnara k likvidaci byla obdobná té Zimolovské. jako kdyby rušení způsobovalo nějaký druh vzrušení – třeba z peněz, které konání obou podvodníků motivovalo?