Cestující mezi Opavou a Ostravou začal vozit nový RegioPanter

Jednotka RegioPanter na trase Ostava - Opava. Foto: České dráhyJednotka RegioPanter na trase Ostava - Opava. Foto: České dráhy

Na provozovatele linky běží soutěž, jde o podmínku dotace.

České dráhy dnes na výkony linky S1 mezi Ostravou a Opavou poprvé nasadily nové elektrické jednotky RegioPanter řady 650.2. Na trase nahradí jednotky 471 CityElefant nebo 460. Cestujícím nabídnou větší komfort, ale také menší kapacitu než dosud.

Jde o 36. RegioPanter z velké rámcové smlouvy Českých drah se Škodou Transportation. Během letošního roku mají jezdit na trase dvě jednotky. Tato dvouvozová je dočasným řešením, do června dorazí dvě třívozové. Kraj od letošního roku rozdělil spojení z Opavy až do Českého Těšína na dvě linky, obě končí a začínají v Ostravě-Svinově. Nové jednotky mají kapacitu 147 míst k sezení. CityElefant má dvojnásobnou kapacitu. Cestující budou mít větší jistotu, že pojedou nízkopodlažním a klimatizovaným vlakem. Kvůli nedostatku vozidel musely České dráhy na tyto výkony v posledních dnech nasazovat i motorové vozy či jednotky.

České dráhy mají provoz na této lince jistý do konce roku. Od prosince 2023 má na lince jezdit dopravce, který vzejde z veřejné soutěže a bude provozovat jednotky nakoupené s evropskou dotací Českými drahami. Jde o podmínku dotace.

Odhadovaná hodnota zakázky v nabídkovém řízení na čtyři roky je 236 milionů korun, jediným kritériem je cena. I když se logicky nabízí, že by měly vlaky provozovat České dráhy, které je vysoutěžily, může nastat i situace, že zakázku získá jiný dopravce. Otázkou ale je, zda pouze čtyřletý kontrakt bude konkurenty zajímat.

Dle obchodních podmínek bude dopravce vzešlý z nabídkového řízení povinen nabýt vlastnictví k vlakovým jednotkám od dopravce České dráhy, který byl žadatelem o dotaci na pořízení vlakových jednotek RegioPanter a byl zadavatelem zakázky na dodávku předmětných vlakových jednotek,“ vysvětlila loni mluvčí Moravskoslezského kraje Miroslava Chlebounová. Pokud vyhrají České dráhy, zůstanou nadále majitelem ony. Podobný model výběru dopravce je v Česku unikátem.

 

Tagy 650.2 Moravskoslezský kraj RegioPanter trať 321 Ostrava - Opava východ
89 komentářů