Uvidíme kdo by platil zvýšené náklady za investice. Jestli cestující nebo daňoví poplatníci. Od 2018 do 2021 stouply platby pro ČD od daňových poplatníků celkem o cca 20%, přestože v té době pasažérská ČD ztratila asi 14% tržního podílu na pasažérské vlakové přepravě. A přesto letos v září finanční ředitel ČD uvedl v magu Železničář: „(…)V podstatě stojíme na důležitém rozcestí, kdy se stát musí rozhodnout, zda v důsledku tlaku na veřejné rozpočty omezí dopravní výkony a dojde ke zpomalení modernizace, což je určitě legitimní, ale z dlouhodobého pohledu to bude znamenat horší kvalitu železniční dopravy a přetížené silnice, nebo… Číst vice »
Vtvt
2 let
Nepřipadá mi, že by enormně přibývalo dálkových vlaků ČD. Uvidíme, až opadne čínský vir.
V 2017 dálkové vlaky najely 39 milionů vlak-km
V 2021 najely 33 milionů vlak-km
Mezitím konkurence převzala část rychlíkových linek zhruba 7 milionů vlak-km.
Jako dálkové linky ČD nepočítám Spěšné a Osobní a šoto vlaky
Vtvt
2 let
Hm… 60 vlaků na 200 km/h… Takové vyjednávání dává smysl, pokud cílem je stlačit kupní cenu za nové lokomotivy na 200 km/h a za použité dálkové vagony třeba od
– DB (zejména „IC Modernisierung“)
– SNCB i6, popř. i10
– Corail od SNCF
Jiří Kadlec
2 let
Nevyhovují už teď skoro všem požadavkům CityElefanty? Na rychlíkové linky s častým zastavováním je to celkem dobré vozidlo.
Když ještě jezdily Elefanty o víkendech na lince Praha – Děčín, bylo to o dost pohodlnější na nástup, než vysokopodlažní vagóny co tam jezdí teď
Předně Elefantů je trvalý nedostatek i na osobáky a další už nebudou, respektive tucet se dá ještě do Prahy stáhnout z Ostravy, ale to je vše. Už se téměř deset let nevyrábí a vzhledem k tomu, že nejstarším je už 25 let je spíše na místě hledat jejich náhradu než je nasazovat jako náhrady ještě starších rychlíků.
Mimo to Elefanty mají maximální rychlost jen 140 km/h a z dnešního pohledu mají nevýhodu pouze čtyř hnaných náprav, což zbytečně vozidlo zpomaluje při rozjezdech (srovnatelný 5 vozový InterPanter je sice o 50% těžší, ale má hnaných náprav 8)
Ve Vítkovicích se jedou Pantery a pak finální montáže netrakčních souprav od Siemensu (InterJet, ComfortJet). Z patráků dělali nedávno Push-pull pro MSK a předtím NIMe pro DB. Z push-pullů by logicky mohly vzniknout nové „Elefanty 2“, ale zatím k nim neexistuje ta nejdůležitejší část – hnací vozy. Ideově bylo něco takového na papíru už někdy kolem roku 2016 nebo dříve, ale jak moc se tím reálně zabývají neumím říct. Jinak v technické rovině push-pully nemají s Elefanty společného prakticky nic (snad jen že jsou hlíníkové). Vzdáleně vychází právě z NIMu, což byl zcela nový vývoj se vším všudy. Ale vzhledem… Číst vice »
Je to tak, netrakční dvoupatrové jednotky pro MSK vychází z projektu NIM pro DB a skříně vč. řídícího vozu se nijak neliší. Jiné je jen uspořádání v interiéru.
Skříň je zcela rozdílná. Předně NIM je 760, pushpull 550. NIM má schody nahoru z nástupního prostoru, pushpull přes představek. NIM má nad představky rovnou sníženou střechu překrytou kryty, pushpull má klenutou střechu po celé délce vozu s výřezy na technologii. To jsou ty hlavní zjevné rozdíly. Profily a princip konstrukce skříně asi bude stejný nebo podobný, ale svařené hrubé stavby mají od pohledu málo co společného
CityElefanty? Odkud je vezmete a co bude jezdit místo nich?
Navíc je to příměstská jednotka a chybí tomu střídavý systém, takže to v Kutné Hoře skončí a dál na běžkách?
Já už nevím,jak ty vlaky vypadaly, ale je fakt, že by sem mohli dát něco lepšího. Dali nám vyřazený krámy ze zahraničí a jsou stejně blbý
Karel
2 let
Vlakem s rodinou cestujeme jako turisté. Kdyby, jezdil vlak k nám do obce, určitě bych s ním jezdil i do práce a děti do školy. Ve vlaku si příjemně odpočinu a myslím si, že dráhy investují nemalé peníze do vozového parku. Jsem rád, že se nakoupí nové jednotky a zvýší se komfort. Proto držím dráze palce.
Vetchýkmet
2 let
Ještě nemáme ani 1 km trasy na 200 km a už se objednávají rychlíky… Jen dotaz, kdo s nimi bude jezdit a kam??? Už dnes vchází cesta osobním vozem pro dva lidi levněji než vlak a to se bude v prosinci zdražovat!!!! Nehledě k tomu, že není týdne, aby někde nejely dva vlaky proti obě,enes kdesi u Písku zastavily až 15 metrů od sebe!!! Bude se v budoucnu dávat za nastoupení do vlaku státní vyznamenání „Za odvahu“??? Aby to nebyl stejný průser jako Pendolína nebo řada 380, která nám mimochodem účetním snížením hodnoty na jaře tohoto roku pěkně snížila inflaci… Číst vice »
Pokud má někdo jiný názor než vy, tak diskutujete stylem, že to nazvete výblitkem??? Trať na 200 km nemáme a v nejbližší době mít nebudeme, případně budeme mít pár km /PHA – ČB, možná něco u Pardubic a pod Brnem – vždy krátké úseky, kde snad bude mít smysl to na 200 rozjet, aby se brzdilo zpět na 160 / – výblitek? Cena pro dva – při dálkové jízdě mám spotřebu max 5,6 l na 100 km, na 300 km cca16,5 l x 42,50 = cca 700,- Kč, dokážete odvézt po prosincovém zdražení vlakem 300 km pod 700,- dva lidi… Číst vice »
Máte tam početní chybu. Jízdou 300 km si vyčerpáte 0,1% konstrukčního nájezdu 300 000 km, což znamená vypočteno hrubě přes palec pokles hodnoty vozidla o 0,1%. Když budu počítat počáteční cenu 500 000 Kč, tak to dělá 500 Kč. Cena pro dva tak je 500 + 700 = 1200 Kč, a to není započítaná jakákoliv údržba auta nebo další náklady. Za 1200 Kč dvě osoby vlakem odvezu 300 km i po prosincovém zdražení celkem s přehledem a to ani nemusím uplatňovat jakékoliv slevy. V praxi by ten výpočet samozřejmě musel být složitější, když nic jiného tak protože pokles ceny vozidla… Číst vice »
Tarif ČD bez jakýchkoliv slev je 1,5 Kč za kilometr. Vy opravdu dokážete jet autem za méně než 3 Kč na kilometr? A tím nemyslím jen palivo, ale celkové náklady na provoz auta, protože to auto si taky musíte koupit a udržovat.
…tenhle přístup (= že by se mělo počítat „všechno“) ale prostě většinově nefunguje, protože když už to auto máte, tak naopak některé náklady (např. povinné ručení, ale do určitých proběhů i olej nebo pneu) dokážete ve větším počtu ujetých kilometrů naředit lépe. A když přičtete lahůdky typu současných koridorových výluk a ještě třeba v neděli odpoledne trefíte sebevraha u Pardubic, tak to ta železnice bohužel opravdu začíná prohrávat. A toto musím, prosím pěkně, konstatovat z pozice drážního nadšence. Bohužel… 🙁
Na druhou stranu mnoho oprav, výměna pneu a dalších součástek, pravděpodobnost nehody/pokuty a obecně snížení hodnoty auta jsou více či méně přímo úměrné najetým km, byť ne úplně lineárně… Zároveň nespolehlivost silnic či auta je často ještě horší ztrátou času a případný odtah/opravu musíte řešit sám. Nicméně souhlas, nákup/povinné ručení může vlastník auta považovat za utopené náklady a nebrat při volbě dopravy v potaz.
Ano i ne. Hodně lidí tyhle náklady nepočítá, protože přece to auto už mají a tak ho aspoň využijí, jenže už si neuvědomují, že o těch pár kilometrů co ujedou na výlet si reálně snižují životnost, respektive následnou prodejní cenu. Jedna věc je pojištění, které se platí tak či tak. Ale jestli ujedu každý pracovní den 80 km a po deseti letech prodávám auto se 180 tisíci, nebo si k tomu každý druhý víkend střihnu 200 km výlet a po deseti letech mám 230 tisíc, tak je to sakra rozdíl. Příklad s nezapočítáváním nákladů na olej a pneu uznávám, ale… Číst vice »
Spousta věcí na autě odchází s věkem, ne jen s nájezdem… Třeba zrovna ten olej a nebo gumy…
Je to jako se fším. Když už takovou (drahou a složitou) věc mám, vyplatí se ji používat. Auto není vrtačka, kterou klidně po roce vytáhnu ze skříně a můžu používat.
Ano, konstrukční životnost většiny nových aut je 15 let. Proto taky zmiňuji, že mít auto při ročním nájezdu do 10 tisíc km je celkem nesmysl, protože se rozpadne stářím dřív než se stíhne ojezdit. Pokud ho přesto někdo chce mít, tak sice není nutné počítat do ceny ujetého kilometru amortizaci a servis, ale zase je nutné počítat, že za každý jeden den vlastnictví auta proletí alespoň 100 Kč komínem ať už se kolo pohne nebo ne – což v konečném důsledku vychází stejně nebo hůř než kdyby se to rozpočítávalo do kilometrů. A o tom to je. Neexistuje žádné takové… Číst vice »
Hele a na kolik si ceníte pohodlí a ušetřený čas při jízdě autem? Pojedete se třemi čtyřmi malými dětmi a manželkou MHD a vlakem na celodenní pěší výlet s batůžky? A co když s bicykly?
Já přece nikomu nezakazuju jezdit kamkoliv autem. A pokud někdo prohlásí „finančně mě sice jízda autem vychází dráž než vlakem, ale za ty ušetřené nervy a pohodlí mi to stojí“, tak ani nepípnu.
Co mi vadí je, když někdo prohlásí, že jej auto vyjde levněji než vlak, přičemž počítá jen a pouze cenu paliva. Protože je to v lepším případě sebeklam a v horším případě otevřená lež.
Je to podobná hovadina, jako kdybych srovnával cenu zájezdu od cestovky s cenou holých letenek. Taky mě to bude vycházet výhodněji, ale je to sčítání hrušek s jabkama.
objednavat vlaky na 200 az pote , co budeme mit trate – predpokladam, ze budete prvni ve fronte, co bude kricet, proc mame trate na 200, kdyz nemame vlaky …?
Těch 20 let je ale praxe spíše v bohatších západních zemích a ty ojeté vozy se ještě za nezanedbatelné peníze prodávají mimo jiné k nám. U nás je praxe spíše že po 15-20 letech jde vozidlo na rekonstrukci a slouží dalších 15-20 let. Výjimkou přitom nejsou ani 50 a více let staré vozidla jako jsou třeba 460
Rychlejší vlak pochopitelně potřebuje důslednější údržbu, ale to neznamená, že bude mít kratší životnost. ICE1 aktuálně slouží 30 let a dalších minimálně 10 let provozu je ještě čeká.
Tak vezmeme postupně.
Věta č.1= totální absence nadčasovosti, vyblitek.
Č2.-to právě uvidíte až se rozjedou, taky nadčasový.
3.hodnoceni současné situace, a to silně autofilně.
4.hodnoceni Mú, čistě subjektivní. Vyblitek
5.vyblitek
6.tak na to už fakt nemám novou,nerozbitnou, vyleštěnou křišťálovou kouli.
TheBaal
2 let
Další autobusy…
Rejpal
2 let
Jediný pořádný soupravy dělá STADLER a pak ještě SIEMENS.
Jenže obyčejný Mireo je na 160, jak jsou na tom ty různý deriváty tedy netuším, je možný, že některej by podmínky splňoval. A jedinej Siemens by byl ochotnej to udělat opět v konsorciu s dvorním dodavatelem ČD.
Primární je bez ohledu na to, co to bude zač, jak to bude vypadat uvnitř. Myslím si, že pokud by Flirt dostal i do dvojky pořádný sedačky, může být naprosto v klidu komfortnější jak RailJet.
Spíš bych neřešil značky, ale spolehlivost v provozu, komfort
… neodrbat to na podvozcích jak InterPantera + udělat třeba uličku, kde všichni nebudou muset chodit naštorc bokem napřed (kdyby si to český dělný lid zasloužil)
David
2 let
Jsem zvědav na parametry:
1) Kolik jednotek bude závazně objednáno, aby to nebylo jako posledně 0 s tím, že po podpisu smlouvy se Škodou se ihned podepisuje závazná objednávka na velký počet kusů.
2) Bude tam nějaký diskriminační požadavek jako u jiných soutěží? Např. jednotka již schválená pro provoz v ČR, šířka dveří, kterou splňuje jen InterPanter, …
V době psaní komentáře zadání ještě nebylo na profilu zadavatele. Teď už vidím, že to je spíš taková předběžná tržní konzultace na neupřesněný počet jednotek (0-60) jen se dvěma technickými požadavky počet míst na sezení a rychlost 200km/h. Tak jsem zvědav na ty finální podmínky.
Děkuji, hledal jsem to tam jak vyhledáváním tak systematicky, ale nenapadlo mě to hledat v sekci „Doba plnění Veřejné zakázky a způsob uzavírání jednotlivých dílčích kupních smluv na základě Rámcové dohody“. Tedy to zatím vypadá docela rozumně.
Vtvt
2 let
Hezký sen.
Nemají na to. A na slušný úrok, v současné situaci, jim asi nikdo nepůjčí.
Skupina ČD v pololetí dlužila 70 miliard. Skoro nic na hotovosti. A napevno objednáno za cca 50 miliard investic (vlaky,…) = ČD v pololetí mělo finanční závazky zhruba 70+50 miliard Kč
Od té doby si půjčili dalších cca 12 miliard za nevýhodných podmínek.
A chtějí kupovat až 90x EMU400 a až 19x (B)EMU 140/160. A asi budou potřeba lokomotivy. Plus digitální spřáhlo.
Finanční ředitel ČD mluví o navýšení kapitálu ČD nebo o oddlužení firmy ČD státem. Viz rozhovor v Železničářovi letos v září.
Ředitel ČD mluví o tom, že ČD chtějí změnit dotační smlouvy = chtějí extra peníze daňových poplatníků
cituji (…) Podle této logiky bychom mohli měnit cenu jen podle pohybů před dvěma lety, a tam byl dokonce pokles. To bychom museli zlevnit.(…)
To asi nevadí že teď jim na to nikdo nepůjči s nízkým úrokem když to bude mít dodávky až za 3 a více let.
Nebo žijete v představě že se to platí celé takhle dopředu? 😀
Koho mi to jen pripomina ,- osem miliard sme im dali , a hentem dve miliardy , to tamten nedal ani korunu….vzdy mi vykouzlil usmev na rtech jak rozdaval miliardy
Státní firma nemůže zkrachovat.
Zavazky ČD uhradí stát, ČD se opět transformují do statniho podniku, ideálně opět sloužit do jedné firmy s Cergdm a Správou železnic .A fertig.
20+20 Coradia Stream (jednopatrová verze, 6ti vagonová, zhruba 300 sedaček, maximálka 160 km/h) včetně 15ti leté údržby bylo letos nabízeno rumunskému zákazníkovi za zhruba 750 milionů EUR. Určeno na dálkové linky
K rychlíkové lince R12 (Brno-Olomouc-Zábřeh-Šumperk/Jeseník) cituji: „Střednědobý výhled linky (2022-2026) Plánované koncepční změny: Současný smluvní vztah s dopravcem České dráhy, a.s. je uzavřen do prosince roku 2027, což na toto období stabilizuje provozní koncept a časové polohy linky R12. Požadavky na infrastrukturu a vozidlový park: Dokončení žádoucích modernizací trati Brno – Přerov, trati Nezamyslice – Olomouc a železničního uzlu Brno lze předpokládat nejdříve v období po roce 2030. Pro zvýšení stability stávajícího provozního konceptu by bylo vhodné zvýšení traťové rychlosti v úseku Zábřeh na Moravě – Hanušovice. Vzhledem k dělení a spojování souprav ve stanici Zábřeh na Moravě budou na… Číst vice »
Nevztekejte se. Cpete se všude, přestože mlátíte prázdnou slámu pořád a pořád dokola. XP3 se ptal Švejka, ne vás, samozvaného rádoby znalce. Opusťte píseček. 😀
Brzy po něm budu chtít proplatit náklady na výměnu klávesy se šipkou dolů. Kdykoli se objeví, tak obvykle roluju dolů až na konec toho flamu, co vždy rozpoutá.
Jo, sice se může zdát, že ComfortJety vyřeší všechno a současné vozy popadají na klasické rychlíky, ale o čem se zatím moc nemluví, že první A(p)ee a B(p)ee začínají docela solidně hnít. Je to škoda, docela jsem si na ně i zvyknul a nevadí mi.
Je pravda, že modernizace nastávají zhruba v odpovídající době. ALE rozhodně nejde o životnost protože:
a) nikdo vozidlo po této době nesešrotuje, neb mu dál ponese zisk (prodej, modernizace)
b) modernizace může být i velmi levná a mírná (např. B ČD, 845 GWTR, RJ, vše u ARR, 846 LE)
Lokomotivy pak jezdí 50 let v takřka původní podobě.
Jsou různé úrovně modernizací. Např. polská PKP IC nechává hodně důkladně zmodernizovat. Opačným příkladem jsou low-costové modernizace, o kterých jste mluvil.
ČD často modernizuje za desítky milionů viz 15 milionů na jeden spací vagon WLABmee. Pro srovnání ŽSSK kupovalo jeden nový sedací vagon (dálkový) za cca 45 milionů.
Ta obliba mezi cestujícími může být klasickej jednookej mezi slepými … Mezi tím, co je aktuálně na kolejích v ČR jsou Pendolina z pohledu cestujícího samozřejmě nadprůměr, ale to fakt neznamená, že by je nemohly nový dálkový jednotky strčit v tomto ohledu do kapsy…
Čendolíno už skoupila technická muzea nebo kluby přátel staré železniční techniky.
zdydy
2 let
a peníze máte jo
V.P.
2 let
Zaujala mě úvaha o tom, že by se mohlo jednat o („Podle vyjádření se nabízí například) spojení Praha – Havlíčkův Brod – Brno ….“. Vždyť na této relaci je pouze krátký úsek do Kolína na 160 km/hod. a v budoucnu se počítá zatím jen s VRT Polabí na rozdíl od relace Praha – České Budějovice, kde je daleko více úseků nad 160 km/hod. s možností i 200 km/hod. pro naklápěcí jednotky. Otázkou je, zda budou jednotky naklápěcí, aby mohly 200 km/hod. dosáhnout.
Myslím, že Dobrá správa určitě rozsah úseků s větší rychlostí nad 70 km v v této relaci brzy rozšíří. Jinak pokud by to jezdilo aspoň těch 160 a hlavně přesně a spolehlivě, pak se můžeme začít bavit o nějakém navýšení rychlosti a vlhkých snech o VRT.
Tak esíčka u Kalabousku by měla být odstraněna co nejdřív, tam by šlo minimálně 140 i v navazujících úsecích. Ale mezi GJ a Přibyslaví je nesmysl dělat přeložky (jen z toho úseku vycucnout maximálku bez výrazného rychlostního cimbuří, asi by sloiszo 70 mít minimálně 75; 85 alespoň pro I = 130 mm). I do budoucna, pokud náhodou bude nějaká ta VRT přes Vysočinu.
Možná se pletu, ale stát neručí, že ČD splatí dluhopisy.
Ono taky nikdo firmě ČD nepůjčil na dluhopisy ani v červnu a ani v září. Ještě v září ČD doufala v úrok pod 3% ročně.
Až v říjnu (na potřetí) se našli věřitelé, kteří půjčili firmě ČD 5ti letý dluhopis ČD, úrok 5,6% ročně a ČD na sebe vzalo kurzové riziko (dluhopisy byly v EUR, ČD má příjmy zejména v Kč) … to fakt není OK.
Díky za názor. A za které úvěry firmy ČD dluží Česká republika?
Nenašel jsem žádnou záruku splácení dluhů firmy ČD prostřednictvím ČMZRB.
A ani žádnou účinnou přímou záruku zvláštním zákonem.
Jiří Regál
2 let
Vůbec by nebylo špatné spojení Interpanteru, dvě hnací hlavy a tak čtyři až šest vložených poschoďových vozů, které už jezdí z Ostravy do Frýdlantu. To je do roku 2025 celkem reálné
Vzhledem k tomu, že na těch 16,7 Hz je zapotřebí podstatně větší transformátory a tedy jak dražší tak těžší, tak je to dost drahá sranda k tomu, aby se to použilo jen příležitostně.
Hypoteticky by bylo zajímavé schválit pro klasické 25kV/50Hz vozidlo jakýsi výkonově omezený „last mile“ režim pro 15kV/16,7Hz. Technicky by to nemusel být problém, jen to papírování kolem by asi bylo finančně neúnosné peklo.
Myslíte putovní výstavku 7 Pendolin, putovní výstavku 7 Railjetů a trošku větší sérii Interpanterů, které jsou ale po stránce interiéru a chodových vlastností mimořádně odfláknuté?
Mariscal Mariano Santamaria
2 let
Znám nemálo hard šotoušů, jejichž výtrusy se mění v Maggi v kostkách, když mohou jet socialistickým výkovkem derivátu B. Pokud ty vozy mají ještě takový ten husákovský zápach, tak tito tvorové jsou fakt nadšeni. Pro ně bude zmizení béček opravdovou tragédií a výkřiky typu, že dráha už není, co bývávala, budou plevelit různé diskuze …
Chmm. Když se vám to nelíbí, tak jezdit nemusíte,mezi ultras nepatřím, ale když pravidelně cestují někam na druhý konec republiky, a ještě po práci, tak poslední co je tak je to se dívat, když na vás někdo z druhé strany velkoprostoru čumí jak jíte, to že když je tma a prázdný vvagon- kupé tak si taky občas nechám odpočinout rád oči v tlumeném světle kupé nebo celkově, pokud to jde – tedy nějaká přiměřená dávka soukromí. O někdy nefunkční klima v moderních vozech ani nemluvě. To i ty proklínané B jsou tisíckrát lepší než cokoliv a to nemusí být člověk… Číst vice »
Nikoli. Cokoli prázdné je lepší než cokoli plné, to je univerzální pravda. Vše ostatní je jen normální maskirovka o plných velkoprostorech a prázdých kupátkách. Aneb, když se na mě někdo ve velkoprostoru kouká jak jím, to vadí, ale v plném kupé (správné plné kupé v B obsahuje 8 ks lidí) to asi nevadí. Nejlíp Vorhänge zuziehen a čtyřhran v kapse, ne?
Schválně zkuste pravidelně jezdit delší vzdálenosti (na českých kolejích) a to těmi šílenými B-éčky, napůl s InterPanterem. Schválně po kolika tisících km se vám začne komfort Wi-Fi, podvozků ála žebřiňák a zpěvu měničů přejídat a raději skončíte v tom strašlivém ‚B‘ bez Wi-Fi, podvozek (vůči Panteru) jako fr. limuzína, (těch 30-40 dní v roce klimatizaci obrečíte) a jako největší smutek, ty bordel nedělající měniče.. Ale co bych Vám.. Zkrátka je trochu rozdíl jet vlakem 5x do roka a být šťasten, že máte Wi-Fi kvůli soc.sitim apod., a potom druhá možnost, kdy měsíčně najezdíte tisíce km. (a ten Váš Husákův smrad… Číst vice »
Gale
2 let
Snad se poučili z Interpanterů a jednička nebude průchodák..
Problém nebyl ve značce. Problém byl v laxnosti přístupu ČD, které se nezajímaly o to, co Škoda dělá a až pak se divily, že Škoda sice do písmenka splnila zadání, ale že je ten výsledek jaký je.
Nedivil bych se kdyby stejně postupoval jakýkoliv jiný výrobce
Myslíte, aby se přejímač aktivně zajímal o konstrukci vozidla a aktivně do ní zasahoval místo aby byl jen zalezlý v kanclíku a nechal zprasit vozidlo doslovným dodržováním specifikace? Tak na to bych u ČD nesázel.
Nerouhejte se 😀 Vstupoval jsem do diskuze s obavou, že dvě třetiny komentářů budou jeho, a mile mě překvapilo, že se tady komentuje víceméně věcně a hlavně k tématu.
Je-li aspoň zbla reálného na tomto snu ČD, tak to asi znamená, že ČD nebudou kupovat další nové (iLinty, RegioFoxy) a ani použité vlaky (RegioSpidery, Desira).
Finančně se vyčerpají s nákupem pár BEMU, předpokládám, že dosáhnou do dotaci z Modernizačního fondu.
Čili víceméně pozitivní. Byť je škoda, že asi nekoupí ojeté dieslové vlaky.
Evzen milovnik Zen
2 let
Koupil bych 60 Railjetu! Jezdim s tim v Rakousku a nikde neni problem s nastupovanim nebo vystupovanim..
Railjety mají těžkou lokomotivu a nejsou tak vhodné na stálé rozjezdy a brždění. Pro rychlíky je to vyloženě nevhodná jednotka, ale ani na dálkových spojích není moc efektivní: Na trase Wien – Linz měl KISS Westbahnu spotřebu 2.5MWh zatímco RailJet s Taurusem má spotřebu 3.4-4MWh
A nebude to aj tým, že zatiaľ čo KISS má maximálku 200kmúh tak RailJet tam jazdí 230km/h? Asi to až tak neefektívne vozidlo nebude, keď OBB v tom koncepte pokračujú aj naďalej a objednali ďalšie súpravy pre denné ale aj nočné vlaky.
A to že nikde není problém s nastupováním nebo vystupováním se pozná podle toho, že lidi které ta vysoká podlaha od cestování vlakem odradí na nádraží neuvidíte? Přece jen railjet moc nejezdí na vlacích typu rychlík z Prahy do Budějovic, což je navíc dost oblíbená relace pro cyklisty, a tak se ten nízkopodlažní nástup hodí. Kromě toho mi přijde zbytečné řešit ještě nové lokomotivy, ta koncepce railjetu se skoro nikde jinde asi ne náhodou nepoužívá.
A co Vám v tom brání, když na to máte? Ještě nám napište na jakých relacích hodláte jezdit a budeme Vám držet palce!
X 1
2 let
Která jednotka by to v současnosti asi mohla být?
Kdo má relativně nějaké volné kapacity.
Která jednotka je v Evropě již schválená?
ALSTOM Coradia Liner (Vmax = 200km/h).
Je to rychlíkový derivát Alstom Coradia Regiolis.
Výrobce jej umí vyrobit pro všechny napěťové soustavy a dokonce ve verzi Polyvalent i s dieselovým powerpackem na střeše (Vmax 140km/h), nebo s vodíkovým či bateriovým pohonem.
Konečná montáž probíhá v závodě Reichshoffen v Alsasku. Je to ten závod, který měl být Alstomem prodán v rámci kontraktu Alstom/Bombardier. Bohužel Škoda Transportation nevyužila exkluzivitu při jednáních a tak závod přechází pod CAF i s výrobním programem.
Několik těch hybridů by bylo určitě potřeba taky. Napadá mne třeba rychlík Praha – Český Krumlov, a určitě by se našlo víc takových destinací. Žádné přepřahání, a tím pádem žádné zbytečné jízdy samostatných dieselových lokomotiv, aby odvezly jeden pár expresu…
Přesně tak. Absence pořádnějšího cateringu v InterJetu vnímám jako jejich největší mínus. Pokud už nebyl prostor alespoň na malé výdejní okno (kde by mohl být alespoň lepší kávovar a mikrovlnka), tak měl být alespoň vyhrazený prostor pro minibar, který tam reálně dnes většinu času opravdu překáží v uličce 1. třídy.
A nejsou ty minibarový vozíky obecně totálně přežitá věc? Osobně bych místo nich měl ve vlaku radši automat nebo dva na občerstvení. Sortiment může být prakticky stejnej a bude to k dispozici na předem známým místě celou cestu. Nebudu muset čekat, až ke mě zrovna přijede, nebo ho hledat neznámo kde po vlaku. Plus to nebude chrastit a překážet v chodbičce…
V automatu si nekoupíte plechovku piva, protože automaty neumějí kontrolovat věk zákazníka. A co tak sleduji, je o pivo z minibaru docela zájem, protože ho mají docela slušně vychlazené a za rozumné ceny.
Tak tohle je vyřešené, dle přepravních podmínek se nepřeravují osoby pod vlivem. Takže už to že ČD teď pivo prodávají je dost přes čáru a když se tenhle socialistický přežitek zruší, bude to jen dobře.
Hmm, „socialistický přežitek“. Podobní soudruzi po roce 1948 označovali mnoho věcí, jako kapitalistický přežitek.
Pokud se dostanete do stavu „pod vlivem“ po jednom pivu, tak to je mi vás opravdu líto. Asi na tom se zdravím nebudete právě dvakrát dobře.
Někdo má rád nápoj z přírodních surovin (voda, chmel, slad), jinému chutná obervená aromatizovaná voda s bublinama. Cisterny, které vozí ten koncentrát do jedné stáčírny u polských hranic mají cedule „nebezpečný náklad“.
Prodávání piva je socialistický přežitek jo? :-DDD
A podle Vás tedy by před vstupem do vlaku měl každý cestující projít kontrolou na alkohol? Tedy jednak by musel“dychnout“a jednak by musel vybalit zavazadla a ukázat že nemá s sebou ani jednu plechovku?
Já tedy raději živou obsluhu, která za mnou přijede až na místo, může mi případně něco doporučit, může doplnit chybějící zásoby cestou v nácestných stanicích (to se dnes běžně děje, u automatu to půjde těžko), umí přijímat koruny, eura, kompenzační vouchery, již brzy (snad teda…) i platební karty. Ale souhlasím že obě možnosti mají něco do sebe. Minibar se podle mě hodí spíše na opravdu dálkové vlaky, a měl by být řekněme vyšší kvality, na meziregionálních spojích typu Svitava, Lužnice, Rožmberk či Berounka by pak ideální byl ten automat. Ale ne ten, co je v InterPanteru, který totálně do interiéru… Číst vice »
Asi je to otázka vkusu, já si radši dojdu k automatu a v klidu si prohlídnu nabídku a rozmyslím se bez pocitu, že toho člověka zdržuju. A to kdykoli během cesty, ne ve chvíli, kdy to náhodou vyjde. Co se týče toho doporučení, nemyslím si, že je v sortimentu minibarů něco, co by za doporučování stálo, přijde mi, že tam jsou vesměs obecně známé produkty. Navíc v dnešní době by asi nebyl problém mít v palubním portálu podrobnější popis nabídky toho automatu, takže kdo potřebuje podrobnosti (třeba kvůli nějaké alergii), mohl by si to v klidu najít ve svém telefonu,… Číst vice »
Jenže ty bakelity a sortiment musíte správně ohřát, jinak nejsou dobré. A to ani v automatu, ani na vozíku, který se vejde do uličky, dost dobře nejde,
Přesně to mě napadlo. Pivo lze technicky vyřešit skenem občanky už teď, ne? Navíc lidí, kteří se nebudou moci takto prokázat bude do budoucna rapidně ubývat a nebude to ani dlouho trvat (když se tak kouknu na svou 78 letou mamku, jak zvládá bankovnictví v mobilu, FB, WA, žádost od příspěvek na bydlení přes bankovní identitu atd…). Zbytek to pořeší donesením vlastního nebo krátkodobou abstinencí.
Tomu rozumím – např. na japonské VRT síti. Ovšem v ČR, kde – pokud vůbec – se budeme ještě dlouho bavit o VRT-fragmentech typu Polabí a Moravská brána, nevidím ve vozidle s vmax 200 km/h problém.
Taky to budou částečně požadovat technické parametry tratě, kdy bude vlak muset mít nějaký maximální přebytek převýšení (E), aby se spodní kolejnicový pás rovnoměrně ojížděl.
ICE-L (Talgo) pro DB je netrakční jednotka pro V = 230 km/h (produktová řada výrobce Intercity: Talgo 230) – viz níže: https://www.talgo.com/passenger-cars
Huraaaaa. Zdá se že už i u ČD konečně pochopili že je potřeba nízkopodlažní jednotky a ne sice nové a velmi pěkné ale koncepčně a uživatelsky velmi zastaralé a velmi nepohodlné pro nastupování starších/maminek/zasádrovanych a postizenych InterJety nebo ComfortJety…tím se ČD vážně střelili do nohy! Uvidíme jaké jednotky nakonec vyberou – už se těšíme!!!
Potřeby pro pomalejší segment dálkové dopravy s místní regionální frekvencí jsou zcela odlišné oproti nejrychlejší vrstvě dálkoviny. Takový příklad ze severu – na Ex5, R15 je skutečně vhodnější vůz klasické stavby. Přechody mezi vozy jsou jednodušší, není kladený důraz na rychlou výměnu cestujících, je méně energeticky náročné udržet teplotní pohodu, lze efektivněji reagovat v superšpičkách na extrémní poptávku, která se projevuje nejvíce právě na dlouhých linkách z Prahy na Ostravsko, Valašsko, Chebsko. Kdežto na lince R20 je vůz klasické stavby vražda. Cestující se tu mixují na každé stanici, velké množství cyklistů v sezoně, skupiny do Terezína, turisti do Středohoří a… Číst vice »
Interpanter je sám o sobě celkem pohodlný.. ale pouze když stojí. Když jede, máte chvílemi pocit, že jste v Regionově pro dálkovou dopravu.
Nové Interpantery by ale měly určitě ty nové přepracované podvozky z Regiopanterů nové generace a těch se musím zastat, ty mají jízdní vlastnosti výborné.
Samozřejmě Flirt je pořád to nejlepší co se spolehlivosti ale i komfortu týče. Hodně by pak záleželo na sedadlech a uspořádání interiéru. Flirt se dá totiž objednat ve verzi jako má Leo Express nebo ve verzi připomínající spíše metro.
Tak FLIRT má na 200km/h dva druhy jednotiek. Klasický FLIRT200 – používaný napríklad PKP na IC vlaky, alebo KISS200 – čo je poschodová jednotka používaná spoločnosťou WestBahn. Štvordielna jednotka má kapacitu 326 miest, 6-dielna má kapacitu 526 miest. Mne osobne by sa páčili KISS200….
***** Petr
2 let
Nemohu se zbavit dojmu o nezodpovědnosti nebo o finanční negramotnosti . Když byli na trhu sami a platilo se jim co si řekli tak jsme jezdili oprasovanym šrotem a nyní, v době jakoby konkurence a nižších reálných cen se nakupuje ve velkém . Může mi někdo vysvětlit , kde se na to vezmou chechtaky ? Chápu dosypy za koleje či nádraží ale to je tak dvacet let odklad a potom co ? Privatizace ?
Nechci tu nějak obhajovat předliberalizační ČD, jasně že se ta firma posunula. Ovšem teď objednávka ZDO funguje v dost jiných částkách, než před 10-15 lety.
Něco z toho samozřejmě tlačí personální náklady, energie atp., ale ceny vlaků se zase tak dramaticky nezměnily. I proto jsou „najednou“ moderní vlaky dosažitelnější a veřejný objednavatel je ochotnější něco takového vůbec poptávat.
Právě to je důsledek té liberalizace. Zatímco dříve ČD jezdily draho se starými šroty, dnes by to soukromník zvládl za menší peníze i s novými jednotkami. Proto kdyby ČD neobměnili svůj vozový park, mohly by na výkony v osobní dopravě zapomenout. Jedním z velkých faktorů je taky to, že i objednatelé jsou si vědomi toho, že lidé nechtějí cestovat starými šroty a tak i výběr z jízdného se zvýší tím, že se nasadí modernější jednotky.
Pak opět vyvstává zásadní otázka, proč vůbec ČD když i dle tvého vyjádření to jiní zvládají lépe a levněji. Nebo to pročistit jako aby to fungovalo konkurenceschopně.
Zapomínáte na fakt, že před nástupem Žaludy někdy koncem první dekády ČD v zásadě odjezdily to, co se po nich žádalo a peníze se pak řešily ad hoc, kumulací ztráty a občasným dosypem z eráru. Nic moc prostředí pro rozvoj… systém ‚budeme jezdit, co si zaplatíte‘ celé prostředí zpřehlednil, přinesl lepší rating a umožňuje dlouhodobé investice. Jde to pomalu, ale jde to…
Vždy jezdily za to co si vlastně řekli. Jezdily za náklady a přiměřený zisk. Ikyby to bylo jen reálných pět procent , dle smluv z objednávajícim , tak mi prostě hlava nebere kde by na to dnes vzaly. Nikdy nejezdily za své a pod cenou jakože nějaká veřejná služba. To jsou stejné plavání jako o vyzobávání rozinek atd.
Aha a proč se tedy ČD po oddělení Carga propadly v roce 2008 do mnohem větší ztráty, než byla v roce 2007, když dostaly oč si řekly?
Navíc do konce roku 2009 byla většina smluv s objednateli vždycky jen na rok, takže to nějaké investice moc nebylo…
Když prožereš víc než vyděláš ? To je snad normální , nenormální je se tomu divit. Mraky nesmyslných a finančně náročných aktivit a neekonomika provozu je u ČD bezbřehá.Navíc se k matce stáhli největší netáhla včetně parodií „odborářů“.
Tohle je jednoduché. V podstatě to zaplatíme všichni v ČR ať chceme nebo ne.
R, Sp a podobné linky objednává MD a výjimečně kraje. Ano některé linky jezdí ČD na vlastní riziko. Ale ty už má většinou pokryté.
A někdo si konečně uvědomil, že je potřeba na dané objednávané linky nasadit kvalitní soupravy, které opravdu přilákají lidí do vlaků. Takže kde na to ČD vezme? No primárně si na to půjčí a sekundárně mu splátky zaplatí MD a kraje.
Dom
2 let
V Plzni se už třesou! (bohužel)
Vojtěch Suchan
2 let
Proboha jen ať to zase není nějakej hyperpanter. Traversa z obrázku by byla krásná.
Můžu se zeptat, co je s pantery tak špatně? Vím o nějakých počátečních problémech, ale dnešní panter mě osobně určitě neuráží (ani poté, co jsem letos vlakem projížděl Švýcarsko). Na rychlíkové jednotky by mi nějaká nová panterovitost také nevadila, pokud by měla pohodlné sedačky. Ale nevím, třeba mi něco uniká, proto se ptám.
Je to strašně hlučné jak zvenku tak zevnitř, má to příšerné chodové vlastnosti, hlavně co se týče různých rázů při jízdě přes srdcovky, a všude jsou schody. O „uspořádání“ interiéru v InterPanteru ani nemluvím.
Venkovní hlučnoat alespoň při stání ve stanici mně pořád přijde dost vysoká (viz regiopantery po „faceliftu“ pro Plzeňský kraj). Vzhledově a designově bohužel taky retro.
Jel jsem z Plzně do KV Panterem v první třídě. Kdybych neměl NC sluchátka, tak mi z těch zvuků, které elektronika Pantera vydávala, snad upadne hlava. A to mám elektronickou hudbu rád 🙂
Je to rámcová dohoda, garantovaná (v případě uzavření smlouvy) je dodávka pouze 14 ks dvousystémových jednotek, dalších 46 ks + smlouva na Full-service je negarantovaná.
Tom
2 let
Pokud to nebude derivát regionální jednotky, ale skutečně pohodlná prostorná jednotka, tak mi tato zpráva velice zlepšila den! Rok dodání 2025 mě rovněž udivuje, bude to dodávané skoro jako ComfortJety, které se řeší už léta. Kdysi Škodovka mluvila o nástupci RegioPanteru, má někdo nějaké info, jestli tohle není nahrávka pro Škodu udělat fungl novou jednotku pro dálkovku (debaty o InterPanteru vynechme prosím).
V podstatě komfortem z jízdy. Je rozdíl, když si řeknete „tak u RegioPanteru u každýho vozu zalátáme jedny dveře a pošleme ho na Praha – Brno“ než když od začátku tu jednotku stavíte tak, že víte, že v ní člověk bude trávit možná hodiny. Ale jasně, jde udělat i pohodlná jednotka pro dálkovku z regionální, ovšem ta regionální už sama o sobě musí být sakra pohodlná.
Takže buď je vlak navržen a vyroben pořádně a nabízí pohodlnou jízdu na 15 i 150 minut, nebo je to hrkač, ve kterém se 15 minut dá přežít, ale 150 už ne.
No jo, vystrašená společnost potřebuje tyhle řešení 😀
Tom
2 let
Wooooooooooouuuuuuuu
Geralt
2 let
Co vlastně znamená ten full-service? Znamená to že zaměstnanci výrobce budou řešit každou maličkost typu ucpaný záchod nebo výměna zářivky, nebo to jsou akorát spíš věci typu vyvazovačky a jiné větší opravy (plus garance dílů)?
Ano, je to tak a na full service je extra smlouva – viz třeba namátkou smlouva na full-service pro jednotky JMK – viz Příloha č. 2 Smlouvy o zajištění full-service železničních elektrických jednotek Podmínky pro provádění úklidu, čištění a doplňkových služeb A. Vratné čištění – minimálně 1x za den alespoň v rozsahu: 1) vysypání nádob na odpadky 2) odstranění hrubých nečistot, odpadků, zmrazků apod. z podlah, zametení, vysátí či vytření podlah (= celá podlaha Jednotky, včetně nástupních prostorů uvnitř Jednotky, stupátek a schůdků, WC, stanovišť strojvedoucího, …) 3) odstranění nečistot a setření stolků desinfekčním prostředkem 4) odstranění drobných nečistot ze… Číst vice »
To je fakt, ale objednávat u dodavatele jednotek úklid a daleko náročnější údržbu řešit vlastními silami by bylo dost postavené na hlavu. Pokud by se objednával i ten úklid, bude se téměř jistě stejně objednávat i údržba…
To zase bude levá jak z praku……….
Uvidíme kdo by platil zvýšené náklady za investice. Jestli cestující nebo daňoví poplatníci. Od 2018 do 2021 stouply platby pro ČD od daňových poplatníků celkem o cca 20%, přestože v té době pasažérská ČD ztratila asi 14% tržního podílu na pasažérské vlakové přepravě. A přesto letos v září finanční ředitel ČD uvedl v magu Železničář: „(…)V podstatě stojíme na důležitém rozcestí, kdy se stát musí rozhodnout, zda v důsledku tlaku na veřejné rozpočty omezí dopravní výkony a dojde ke zpomalení modernizace, což je určitě legitimní, ale z dlouhodobého pohledu to bude znamenat horší kvalitu železniční dopravy a přetížené silnice, nebo… Číst vice »
Nepřipadá mi, že by enormně přibývalo dálkových vlaků ČD. Uvidíme, až opadne čínský vir.
V 2017 dálkové vlaky najely 39 milionů vlak-km
V 2021 najely 33 milionů vlak-km
Mezitím konkurence převzala část rychlíkových linek zhruba 7 milionů vlak-km.
Jako dálkové linky ČD nepočítám Spěšné a Osobní a šoto vlaky
Hm… 60 vlaků na 200 km/h… Takové vyjednávání dává smysl, pokud cílem je stlačit kupní cenu za nové lokomotivy na 200 km/h a za použité dálkové vagony třeba od
– DB (zejména „IC Modernisierung“)
– SNCB i6, popř. i10
– Corail od SNCF
Nevyhovují už teď skoro všem požadavkům CityElefanty? Na rychlíkové linky s častým zastavováním je to celkem dobré vozidlo.
Když ještě jezdily Elefanty o víkendech na lince Praha – Děčín, bylo to o dost pohodlnější na nástup, než vysokopodlažní vagóny co tam jezdí teď
Předně Elefantů je trvalý nedostatek i na osobáky a další už nebudou, respektive tucet se dá ještě do Prahy stáhnout z Ostravy, ale to je vše. Už se téměř deset let nevyrábí a vzhledem k tomu, že nejstarším je už 25 let je spíše na místě hledat jejich náhradu než je nasazovat jako náhrady ještě starších rychlíků.
Mimo to Elefanty mají maximální rychlost jen 140 km/h a z dnešního pohledu mají nevýhodu pouze čtyř hnaných náprav, což zbytečně vozidlo zpomaluje při rozjezdech (srovnatelný 5 vozový InterPanter je sice o 50% těžší, ale má hnaných náprav 8)
A co to vyrábí ve Vítkovicích Vagónka za soupravy? Já to del tvaru považoval za modernizované Elefanty.
Ve Vítkovicích se jedou Pantery a pak finální montáže netrakčních souprav od Siemensu (InterJet, ComfortJet). Z patráků dělali nedávno Push-pull pro MSK a předtím NIMe pro DB. Z push-pullů by logicky mohly vzniknout nové „Elefanty 2“, ale zatím k nim neexistuje ta nejdůležitejší část – hnací vozy. Ideově bylo něco takového na papíru už někdy kolem roku 2016 nebo dříve, ale jak moc se tím reálně zabývají neumím říct. Jinak v technické rovině push-pully nemají s Elefanty společného prakticky nic (snad jen že jsou hlíníkové). Vzdáleně vychází právě z NIMu, což byl zcela nový vývoj se vším všudy. Ale vzhledem… Číst vice »
Push pully a NIMy maji rozdílnou skříň? Ja myslel, ze je to totožný vlak, jen jiný nátěr a interiér.
Je to tak, netrakční dvoupatrové jednotky pro MSK vychází z projektu NIM pro DB a skříně vč. řídícího vozu se nijak neliší. Jiné je jen uspořádání v interiéru.
Skříň je zcela rozdílná. Předně NIM je 760, pushpull 550. NIM má schody nahoru z nástupního prostoru, pushpull přes představek. NIM má nad představky rovnou sníženou střechu překrytou kryty, pushpull má klenutou střechu po celé délce vozu s výřezy na technologii. To jsou ty hlavní zjevné rozdíly. Profily a princip konstrukce skříně asi bude stejný nebo podobný, ale svařené hrubé stavby mají od pohledu málo co společného
Hnací část už je plně vyprojektovaná, jen musí někdo objednat aby se dal do výroby
CityElefanty? Odkud je vezmete a co bude jezdit místo nich?
Navíc je to příměstská jednotka a chybí tomu střídavý systém, takže to v Kutné Hoře skončí a dál na běžkách?
Já už nevím,jak ty vlaky vypadaly, ale je fakt, že by sem mohli dát něco lepšího. Dali nám vyřazený krámy ze zahraničí a jsou stejně blbý
Vlakem s rodinou cestujeme jako turisté. Kdyby, jezdil vlak k nám do obce, určitě bych s ním jezdil i do práce a děti do školy. Ve vlaku si příjemně odpočinu a myslím si, že dráhy investují nemalé peníze do vozového parku. Jsem rád, že se nakoupí nové jednotky a zvýší se komfort. Proto držím dráze palce.
Ještě nemáme ani 1 km trasy na 200 km a už se objednávají rychlíky… Jen dotaz, kdo s nimi bude jezdit a kam??? Už dnes vchází cesta osobním vozem pro dva lidi levněji než vlak a to se bude v prosinci zdražovat!!!! Nehledě k tomu, že není týdne, aby někde nejely dva vlaky proti obě,enes kdesi u Písku zastavily až 15 metrů od sebe!!! Bude se v budoucnu dávat za nastoupení do vlaku státní vyznamenání „Za odvahu“??? Aby to nebyl stejný průser jako Pendolína nebo řada 380, která nám mimochodem účetním snížením hodnoty na jaře tohoto roku pěkně snížila inflaci… Číst vice »
Co je tohle za výblitek?
Pokud má někdo jiný názor než vy, tak diskutujete stylem, že to nazvete výblitkem??? Trať na 200 km nemáme a v nejbližší době mít nebudeme, případně budeme mít pár km /PHA – ČB, možná něco u Pardubic a pod Brnem – vždy krátké úseky, kde snad bude mít smysl to na 200 rozjet, aby se brzdilo zpět na 160 / – výblitek? Cena pro dva – při dálkové jízdě mám spotřebu max 5,6 l na 100 km, na 300 km cca16,5 l x 42,50 = cca 700,- Kč, dokážete odvézt po prosincovém zdražení vlakem 300 km pod 700,- dva lidi… Číst vice »
A až ty tratě budeme chtít stavět, budete křičet že na ně stejně nemáme vozidla. Co tam máte dál?
Máte tam početní chybu. Jízdou 300 km si vyčerpáte 0,1% konstrukčního nájezdu 300 000 km, což znamená vypočteno hrubě přes palec pokles hodnoty vozidla o 0,1%. Když budu počítat počáteční cenu 500 000 Kč, tak to dělá 500 Kč. Cena pro dva tak je 500 + 700 = 1200 Kč, a to není započítaná jakákoliv údržba auta nebo další náklady. Za 1200 Kč dvě osoby vlakem odvezu 300 km i po prosincovém zdražení celkem s přehledem a to ani nemusím uplatňovat jakékoliv slevy. V praxi by ten výpočet samozřejmě musel být složitější, když nic jiného tak protože pokles ceny vozidla… Číst vice »
Tarif ČD bez jakýchkoliv slev je 1,5 Kč za kilometr. Vy opravdu dokážete jet autem za méně než 3 Kč na kilometr? A tím nemyslím jen palivo, ale celkové náklady na provoz auta, protože to auto si taky musíte koupit a udržovat.
…tenhle přístup (= že by se mělo počítat „všechno“) ale prostě většinově nefunguje, protože když už to auto máte, tak naopak některé náklady (např. povinné ručení, ale do určitých proběhů i olej nebo pneu) dokážete ve větším počtu ujetých kilometrů naředit lépe. A když přičtete lahůdky typu současných koridorových výluk a ještě třeba v neděli odpoledne trefíte sebevraha u Pardubic, tak to ta železnice bohužel opravdu začíná prohrávat. A toto musím, prosím pěkně, konstatovat z pozice drážního nadšence. Bohužel… 🙁
Na druhou stranu mnoho oprav, výměna pneu a dalších součástek, pravděpodobnost nehody/pokuty a obecně snížení hodnoty auta jsou více či méně přímo úměrné najetým km, byť ne úplně lineárně… Zároveň nespolehlivost silnic či auta je často ještě horší ztrátou času a případný odtah/opravu musíte řešit sám. Nicméně souhlas, nákup/povinné ručení může vlastník auta považovat za utopené náklady a nebrat při volbě dopravy v potaz.
Ano i ne. Hodně lidí tyhle náklady nepočítá, protože přece to auto už mají a tak ho aspoň využijí, jenže už si neuvědomují, že o těch pár kilometrů co ujedou na výlet si reálně snižují životnost, respektive následnou prodejní cenu. Jedna věc je pojištění, které se platí tak či tak. Ale jestli ujedu každý pracovní den 80 km a po deseti letech prodávám auto se 180 tisíci, nebo si k tomu každý druhý víkend střihnu 200 km výlet a po deseti letech mám 230 tisíc, tak je to sakra rozdíl. Příklad s nezapočítáváním nákladů na olej a pneu uznávám, ale… Číst vice »
Spousta věcí na autě odchází s věkem, ne jen s nájezdem… Třeba zrovna ten olej a nebo gumy…
Je to jako se fším. Když už takovou (drahou a složitou) věc mám, vyplatí se ji používat. Auto není vrtačka, kterou klidně po roce vytáhnu ze skříně a můžu používat.
Ano, konstrukční životnost většiny nových aut je 15 let. Proto taky zmiňuji, že mít auto při ročním nájezdu do 10 tisíc km je celkem nesmysl, protože se rozpadne stářím dřív než se stíhne ojezdit. Pokud ho přesto někdo chce mít, tak sice není nutné počítat do ceny ujetého kilometru amortizaci a servis, ale zase je nutné počítat, že za každý jeden den vlastnictví auta proletí alespoň 100 Kč komínem ať už se kolo pohne nebo ne – což v konečném důsledku vychází stejně nebo hůř než kdyby se to rozpočítávalo do kilometrů. A o tom to je. Neexistuje žádné takové… Číst vice »
Hele a na kolik si ceníte pohodlí a ušetřený čas při jízdě autem? Pojedete se třemi čtyřmi malými dětmi a manželkou MHD a vlakem na celodenní pěší výlet s batůžky? A co když s bicykly?
Já přece nikomu nezakazuju jezdit kamkoliv autem. A pokud někdo prohlásí „finančně mě sice jízda autem vychází dráž než vlakem, ale za ty ušetřené nervy a pohodlí mi to stojí“, tak ani nepípnu.
Co mi vadí je, když někdo prohlásí, že jej auto vyjde levněji než vlak, přičemž počítá jen a pouze cenu paliva. Protože je to v lepším případě sebeklam a v horším případě otevřená lež.
Je to podobná hovadina, jako kdybych srovnával cenu zájezdu od cestovky s cenou holých letenek. Taky mě to bude vycházet výhodněji, ale je to sčítání hrušek s jabkama.
Já si naopak cením čas, který mohu ve vlaku pracovat nebo číst. Tedy jízda autem je čistě ztrátová záležitost. Takže pohled může být i opačný.
Veliké štěstí, že jste tady nebyl v době, kdy ČSD objednávaly krysy.
ty vlaky se objednavaji na desitky let.
objednavat vlaky na 200 az pote , co budeme mit trate – predpokladam, ze budete prvni ve fronte, co bude kricet, proc mame trate na 200, kdyz nemame vlaky …?
ČD udává životnost
– pasažérských vagonů 20 až 30 let
– lokomotiv 20 až 35 let
Vyřazení složitějších/málopočetných vagonů po cca 20ti letech není neobvyklé. Viz ICE Metropolitan nebo ICE-TD
Těch 20 let je ale praxe spíše v bohatších západních zemích a ty ojeté vozy se ještě za nezanedbatelné peníze prodávají mimo jiné k nám. U nás je praxe spíše že po 15-20 letech jde vozidlo na rekonstrukci a slouží dalších 15-20 let. Výjimkou přitom nejsou ani 50 a více let staré vozidla jako jsou třeba 460
Shledávám rozdíl v opotřebení vlaku s maximálkou 110 a 200 km/h.
Rychlejší vlak pochopitelně potřebuje důslednější údržbu, ale to neznamená, že bude mít kratší životnost. ICE1 aktuálně slouží 30 let a dalších minimálně 10 let provozu je ještě čeká.
No v zásadě znamená.
Tak vezmeme postupně.
Věta č.1= totální absence nadčasovosti, vyblitek.
Č2.-to právě uvidíte až se rozjedou, taky nadčasový.
3.hodnoceni současné situace, a to silně autofilně.
4.hodnoceni Mú, čistě subjektivní. Vyblitek
5.vyblitek
6.tak na to už fakt nemám novou,nerozbitnou, vyleštěnou křišťálovou kouli.
Další autobusy…
Jediný pořádný soupravy dělá STADLER a pak ještě SIEMENS.
Jenže obyčejný Mireo je na 160, jak jsou na tom ty různý deriváty tedy netuším, je možný, že některej by podmínky splňoval. A jedinej Siemens by byl ochotnej to udělat opět v konsorciu s dvorním dodavatelem ČD.
Primární je bez ohledu na to, co to bude zač, jak to bude vypadat uvnitř. Myslím si, že pokud by Flirt dostal i do dvojky pořádný sedačky, může být naprosto v klidu komfortnější jak RailJet.
Hmm, je zaujímavé že tie sedačky nevadia Švajčiarom. Alebo snáď používajú nejaké špeciálne?
Jenže pokud by to ČD koupily je téměř jisté, že ty sedačky co mají ve švýcarsku by se tam neobjevily.
To sa nedá doobjednať, či vo vedení chcú niečo iné?
Spíš bych neřešil značky, ale spolehlivost v provozu, komfort
… neodrbat to na podvozcích jak InterPantera + udělat třeba uličku, kde všichni nebudou muset chodit naštorc bokem napřed (kdyby si to český dělný lid zasloužil)
Jsem zvědav na parametry:
1) Kolik jednotek bude závazně objednáno, aby to nebylo jako posledně 0 s tím, že po podpisu smlouvy se Škodou se ihned podepisuje závazná objednávka na velký počet kusů.
2) Bude tam nějaký diskriminační požadavek jako u jiných soutěží? Např. jednotka již schválená pro provoz v ČR, šířka dveří, kterou splňuje jen InterPanter, …
Co si tak tu zadávačku otevřít a přečíst? Pak byste nepsal tento zbytečný komentář. 😉
V době psaní komentáře zadání ještě nebylo na profilu zadavatele. Teď už vidím, že to je spíš taková předběžná tržní konzultace na neupřesněný počet jednotek (0-60) jen se dvěma technickými požadavky počet míst na sezení a rychlost 200km/h. Tak jsem zvědav na ty finální podmínky.
Je tam zadávací dokumentace, ve které se mj. píše, že je zaručen odběr 14 ks, bohudík. Co je mi skryto jsou požadavky na uspořádání interiéru.
Děkuji, hledal jsem to tam jak vyhledáváním tak systematicky, ale nenapadlo mě to hledat v sekci „Doba plnění Veřejné zakázky a způsob uzavírání jednotlivých dílčích kupních smluv na základě Rámcové dohody“. Tedy to zatím vypadá docela rozumně.
Hezký sen.
Nemají na to. A na slušný úrok, v současné situaci, jim asi nikdo nepůjčí.
Prosím, šetři počtem příspěvků. Stačí jeden, ale k nový, objevný a věci. Zatím je to kvantita, s kvalitou co se limitně přibližuje 0.
Copak ČD na to má?
Skupina ČD v pololetí dlužila 70 miliard. Skoro nic na hotovosti. A napevno objednáno za cca 50 miliard investic (vlaky,…) = ČD v pololetí mělo finanční závazky zhruba 70+50 miliard Kč
Od té doby si půjčili dalších cca 12 miliard za nevýhodných podmínek.
A chtějí kupovat až 90x EMU400 a až 19x (B)EMU 140/160. A asi budou potřeba lokomotivy. Plus digitální spřáhlo.
Takže další vlaky za desítky miliard jsou scifi.
V tom prípade škoda, že o tom vieš len ty a nie aj manažment ČD. Zajtra by si im to tam mal ísť oznámiť.
Finanční ředitel ČD mluví o navýšení kapitálu ČD nebo o oddlužení firmy ČD státem. Viz rozhovor v Železničářovi letos v září.
Ředitel ČD mluví o tom, že ČD chtějí změnit dotační smlouvy = chtějí extra peníze daňových poplatníků
cituji (…) Podle této logiky bychom mohli měnit cenu jen podle pohybů před dvěma lety, a tam byl dokonce pokles. To bychom museli zlevnit.(…)
viz rozhovor v Hospodářkách v půlce září
https://archiv.hn.cz/c1-67112560-jizdne-zdrazime-tak-aby-nenastal-odliv-lidi-zpet-k-autum-slibuje-sef-ceskych-drah
To asi nevadí že teď jim na to nikdo nepůjči s nízkým úrokem když to bude mít dodávky až za 3 a více let.
Nebo žijete v představě že se to platí celé takhle dopředu? 😀
Zapomínáte, že současné dluhy ČD nejsou do nekonečna.
Příští jaro splatit 400 milionů EUR (10 miliard). Za 3 roky splatit dalších 500 milionů EUR (cca 12 miliardy). Plus menší splátky.
A připomínám ty SOUČASNÉ objednané investice za zhruba 50 miliard Kč na které Skupina Čd nemá peníze.
Čili v 2025 bude Skupina ČD patrně mnohem víc zadlužena než nyní (i bez EMU o kterých je článek).
Nemám dost podrobných informací, ale já jako laik nevylučoval bych ani insolvenci ČD.
Aha … takže o vývoji úrokových sazeb tam nemáte nic že? :-DDD
„Nemám dost podrobných informací,….“
…ale žvaním a žvaním a žvaním!
Koho mi to jen pripomina ,- osem miliard sme im dali , a hentem dve miliardy , to tamten nedal ani korunu….vzdy mi vykouzlil usmev na rtech jak rozdaval miliardy
Pana H. ze Sazky? Nebo pana S. z velkých Vítkovic?
Než udeřila insolvence?
A kdo z dopravců v ČR podle Vás by na to měl?
Možná Arriva.
A proto jezdí se 40 let starými vraky že třetí ruky. Protože mají na nové vlaky…
V nejbližších letech asi žádný nemá na 60 nových vlaků.
Pronájem 😜
Státní firma nemůže zkrachovat.
Zavazky ČD uhradí stát, ČD se opět transformují do statniho podniku, ideálně opět sloužit do jedné firmy s Cergdm a Správou železnic .A fertig.
Nemáte pravdu. Za dluhy ČD stát neručí.
20+20 Coradia Stream (jednopatrová verze, 6ti vagonová, zhruba 300 sedaček, maximálka 160 km/h) včetně 15ti leté údržby bylo letos nabízeno rumunskému zákazníkovi za zhruba 750 milionů EUR. Určeno na dálkové linky
Vizualizace interiéru
https://www.rynek-kolejowy.pl/img/20221010150259wn.jpg
Poprosím místní znalce, chystá se něco i na relaci Brno Olomouc via Prostějov?
K rychlíkové lince R12 (Brno-Olomouc-Zábřeh-Šumperk/Jeseník) cituji: „Střednědobý výhled linky (2022-2026) Plánované koncepční změny: Současný smluvní vztah s dopravcem České dráhy, a.s. je uzavřen do prosince roku 2027, což na toto období stabilizuje provozní koncept a časové polohy linky R12. Požadavky na infrastrukturu a vozidlový park: Dokončení žádoucích modernizací trati Brno – Přerov, trati Nezamyslice – Olomouc a železničního uzlu Brno lze předpokládat nejdříve v období po roce 2030. Pro zvýšení stability stávajícího provozního konceptu by bylo vhodné zvýšení traťové rychlosti v úseku Zábřeh na Moravě – Hanušovice. Vzhledem k dělení a spojování souprav ve stanici Zábřeh na Moravě budou na… Číst vice »
Díky. Ta modernizace trati Nezamyslice Olomouc.. No jsem zvědav kolik měsíců ty vlaky pak nepojedu.
Dodání iz v roce 25? No tak to jsem zvědav. Nabídku dá jen Škoda
České dráhy by s těma jejich modrohnusama měly zmizet někam do pryč!
Bezva a co navrhujete? Ono ani soukromí dopravci nejsou žádný ideál.
koupit část z těch cca 900 rychlíkových vagonů DB, které budou cca od 2025 volné. Už dneska jsou některé volné (v Mukranu)
Vás jsem se neptal, tak se laskavě nevyjadřujte!
No tak.
Nevztekejte se. Cpete se všude, přestože mlátíte prázdnou slámu pořád a pořád dokola. XP3 se ptal Švejka, ne vás, samozvaného rádoby znalce. Opusťte píseček. 😀
Brzy po něm budu chtít proplatit náklady na výměnu klávesy se šipkou dolů. Kdykoli se objeví, tak obvykle roluju dolů až na konec toho flamu, co vždy rozpoutá.
Podle mě je aktuální, že dosavadní výše dotací pro železnici není udržitelná. Bude se snižovat, přestože železničáři leckdy volají po navýšení.
Čili kupovat ojetiny a korunu obrátit aspoň třikrát, než ji utratím, je jediná šance pro železničáře.
Anebo zdražit jízdné třebas na pětinásobek při velmi slušném vytížení kapacity, či na desetinásobek při dosavadním vytížení kapacity
Dobrý nápad, až na to, že ty vozy jsou jen o málo roků mladší než vozy řady B u ČD.
Obávám se, že v Evropě moc novějších dálkových vagonů není/nebude na prodej.
Snad italské.
Např. švýcaři své relativně staré EC-Wagen nechávají zmodernizovat.
https://www.lok-report.de/news/europa/item/31049-schweiz-sbb-plant-die-erneuerung-ihrer-eurocity-wagen.html
Hlavně už nic od Schadewerke, proboha.
Jo, sice se může zdát, že ComfortJety vyřeší všechno a současné vozy popadají na klasické rychlíky, ale o čem se zatím moc nemluví, že první A(p)ee a B(p)ee začínají docela solidně hnít. Je to škoda, docela jsem si na ně i zvyknul a nevadí mi.
Pokud myslíte zmodernizované vagony z 60./70.tých let, tak není divu.
ČD udává životnost pasažérských vagonů 20 až 30 let
Dejte prosím příklad který vůz ČD nahradili a vyřadili po 20 letech.
Krom některých nepovedených sérií mě totiž vůbec nic nenapadá. Naopak vozů které jezdí 40, 50 let je nemálo.
Citoval jsem aktuální názor ČD.
Ono totiž zapomínáte na ten objem investovaných peněz do hloubkových modernizací vagonů. Obvykle jde o desítky milionů na jeden modernizovaný vagon.
Je pravda, že modernizace nastávají zhruba v odpovídající době. ALE rozhodně nejde o životnost protože:
a) nikdo vozidlo po této době nesešrotuje, neb mu dál ponese zisk (prodej, modernizace)
b) modernizace může být i velmi levná a mírná (např. B ČD, 845 GWTR, RJ, vše u ARR, 846 LE)
Lokomotivy pak jezdí 50 let v takřka původní podobě.
Jsou různé úrovně modernizací. Např. polská PKP IC nechává hodně důkladně zmodernizovat. Opačným příkladem jsou low-costové modernizace, o kterých jste mluvil.
ČD často modernizuje za desítky milionů viz 15 milionů na jeden spací vagon WLABmee. Pro srovnání ŽSSK kupovalo jeden nový sedací vagon (dálkový) za cca 45 milionů.
Nebo 13,5 milionů za modernizace Bdmtee (Honeckery), která ale nedopadla, přičemž ceny modernizací stoupají viz opakovaná soutěž na modernizaci Bdmtee
https://zdopravy.cz/nekonecny-pribeh-uprav-honekru-ceske-drahy-chtely-vymenit-zpozdeneho-dodavatele-jineho-ale-nenasly-93374/
Ř 470?
Dvě prototypove a nepovedené soupravy. Jen škoda, že se jedná nezachovala alespoň jako staticky exponát.
Ono těch prototypu šlo do smelcu celkem dost celkem brzy, tuším ani prototypovy zabotlam dlouho nežil a dtto řidiči vozy k řadě 560
„Krom některých nepovedených sérií“
Dobře, špatně jsem se vyjádřil, kraken není série.
To to je dobra zprava, snad to vyjde. Za me idealni varianta je Flirt s nastupni hranou ve vysce 760 mm.
Chtelo by k tomu i nejake jednotky s mensi kapacitou na spojovani v predpravnich spickach, popr pro mene vytizene casy.
Proč proboha s nástupní hranou v 760mm? Když už kupujete novou jednotku tak snad tak, aby byla bezbariérově přístupná v ČR!
Patrně šlo o to, že za cenu jednoho schodu při nástupu ten Flirt nabídne bezbariérový průchod celým vlakem. Což má samozřejmě své pro i proti….
I bez toho schodu má FLIRT bezbariérový průchod celým vlakem, jen je mezi vozy rampa.
že by konec pendolina?
To těžko. Jinak by se je nesnažili tak zuřivě opravovat. A navíc se zdá, že jsou mezi cestujícími dost oblíbené.
Ta obliba mezi cestujícími může být klasickej jednookej mezi slepými … Mezi tím, co je aktuálně na kolejích v ČR jsou Pendolina z pohledu cestujícího samozřejmě nadprůměr, ale to fakt neznamená, že by je nemohly nový dálkový jednotky strčit v tomto ohledu do kapsy…
Až ty nový jednotky budou mít uspořádání sedaček 2+1 ve dvojce, tak se o tom můžeme začít bavit.
A uspořádání sedaček 2+1 je snad nějaká technická vlastnost Pendolina? Nebo to jde namontovat do libovolného vlaku? Co myslíte?
Čendolíno dokoupí nebo to bude jako každej pes jiná ves .
Čendolíno už skoupila technická muzea nebo kluby přátel staré železniční techniky.
a peníze máte jo
Zaujala mě úvaha o tom, že by se mohlo jednat o („Podle vyjádření se nabízí například) spojení Praha – Havlíčkův Brod – Brno ….“. Vždyť na této relaci je pouze krátký úsek do Kolína na 160 km/hod. a v budoucnu se počítá zatím jen s VRT Polabí na rozdíl od relace Praha – České Budějovice, kde je daleko více úseků nad 160 km/hod. s možností i 200 km/hod. pro naklápěcí jednotky. Otázkou je, zda budou jednotky naklápěcí, aby mohly 200 km/hod. dosáhnout.
Je to kvůli výběrovému řízení od MD, které počítá s tím, že od Kolína rychlíky Vysočina pojedou po nové VRT jde bude rychlost 200 km/h
Myslím, že Dobrá správa určitě rozsah úseků s větší rychlostí nad 70 km v v této relaci brzy rozšíří. Jinak pokud by to jezdilo aspoň těch 160 a hlavně přesně a spolehlivě, pak se můžeme začít bavit o nějakém navýšení rychlosti a vlhkých snech o VRT.
Tak esíčka u Kalabousku by měla být odstraněna co nejdřív, tam by šlo minimálně 140 i v navazujících úsecích. Ale mezi GJ a Přibyslaví je nesmysl dělat přeložky (jen z toho úseku vycucnout maximálku bez výrazného rychlostního cimbuří, asi by sloiszo 70 mít minimálně 75; 85 alespoň pro I = 130 mm). I do budoucna, pokud náhodou bude nějaká ta VRT přes Vysočinu.
Už za obloukem zastávky Pohledští Dvořáci je dávno rychlost 100 km/h.
Kdo jim na to půjčí?
Že by banky?
dobrý vtip
Nebo investoři. Dluhopisy státem vlastněného dopravce s odpovídajícím úrokem by byly dost zajímavou investiční příležitostí.
Přesně tak. O financování bych fakt strach neměl.
O profinancování to není. Spíše o zárukách ( i to bude za slib v poho) ale hlavně vlastním splácení.
Možná se pletu, ale stát neručí, že ČD splatí dluhopisy.
Ono taky nikdo firmě ČD nepůjčil na dluhopisy ani v červnu a ani v září. Ještě v září ČD doufala v úrok pod 3% ročně.
Až v říjnu (na potřetí) se našli věřitelé, kteří půjčili firmě ČD 5ti letý dluhopis ČD, úrok 5,6% ročně a ČD na sebe vzalo kurzové riziko (dluhopisy byly v EUR, ČD má příjmy zejména v Kč) … to fakt není OK.
Ano, plete se.
Jako ve většině věci co tu píšete.
😁🤣
Díky za názor. A za které úvěry firmy ČD dluží Česká republika?
Nenašel jsem žádnou záruku splácení dluhů firmy ČD prostřednictvím ČMZRB.
A ani žádnou účinnou přímou záruku zvláštním zákonem.
Vůbec by nebylo špatné spojení Interpanteru, dvě hnací hlavy a tak čtyři až šest vložených poschoďových vozů, které už jezdí z Ostravy do Frýdlantu. To je do roku 2025 celkem reálné
InterKraken? 😮
Nebo Desiro HC.
Teď jsem si poprskal obědem displej.😂
co se to stalo? Po ucelenych jednotkach tu clovek doufa uz mi. 10-15 let… a furt slysel, ze to nejde, ze je treba variabilita v poctu vozu apod.
Mně spíš zaráží, že v požadavku není i napájení 15kV. Nečekal bych s tím lítat Hamburk, ale umět „kousek za humna“ do Österajchu by bylo fajn.
Za humna do Österreichu jezdí railjety.
Tak třeba na chystané vlaky přes Velenice by to nemuselo být marné vozidlo (třeba v nějaké méně kapacitní verzi).
Jasně, kvůli jednomu páru vlaků se bude kupovat nová řada jednotek. To jsou zase nápady!
Nevyužité Talenty3 jsou odstavené. Některé měly jezdit z Lince do Č. Budějovic.
Tož vlaky Č. Budějovice-Č.Velenice-Vídeň by byly schůdné.
Problém těch plonkových Talentů3 je mj. že prý použitá verze ETCS není schválena v Rakousku.
Vzhledem k tomu, že na těch 16,7 Hz je zapotřebí podstatně větší transformátory a tedy jak dražší tak těžší, tak je to dost drahá sranda k tomu, aby se to použilo jen příležitostně.
Hypoteticky by bylo zajímavé schválit pro klasické 25kV/50Hz vozidlo jakýsi výkonově omezený „last mile“ režim pro 15kV/16,7Hz. Technicky by to nemusel být problém, jen to papírování kolem by asi bylo finančně neúnosné peklo.
Viz „úspěšný“ provoz řady 340 ?
Někomu asi správně došlo, že sehnat lidi na posun bude taky čím dál větší problém.
O obratech beze ztráty času při posunu nemluvě.
Já myslel, že ten posun dělají normálně strojvedoucí co s tím pak odjedou zpátky, ne? Nebo jsem úplně mimo?
Jenže někdo tu mašinu musí ze soupravy utrhnout a z druhé strany zase přivázat. To strojvedoucí dělat nebude.
Budete se divit, ale zejména v menších stanicích je tohle standard. Pochopitelně čas na obrat se tím o to více prodlouží
Ale bude. Treba arr v č.l. celé léto 5x rozpojuji a 5x spojuji.
Pendolino, InzerPanter nebo railjet jste již zaznamenal?
Myslíte putovní výstavku 7 Pendolin, putovní výstavku 7 Railjetů a trošku větší sérii Interpanterů, které jsou ale po stránce interiéru a chodových vlastností mimořádně odfláknuté?
Znám nemálo hard šotoušů, jejichž výtrusy se mění v Maggi v kostkách, když mohou jet socialistickým výkovkem derivátu B. Pokud ty vozy mají ještě takový ten husákovský zápach, tak tito tvorové jsou fakt nadšeni. Pro ně bude zmizení béček opravdovou tragédií a výkřiky typu, že dráha už není, co bývávala, budou plevelit různé diskuze …
Chmm. Když se vám to nelíbí, tak jezdit nemusíte,mezi ultras nepatřím, ale když pravidelně cestují někam na druhý konec republiky, a ještě po práci, tak poslední co je tak je to se dívat, když na vás někdo z druhé strany velkoprostoru čumí jak jíte, to že když je tma a prázdný vvagon- kupé tak si taky občas nechám odpočinout rád oči v tlumeném světle kupé nebo celkově, pokud to jde – tedy nějaká přiměřená dávka soukromí. O někdy nefunkční klima v moderních vozech ani nemluvě. To i ty proklínané B jsou tisíckrát lepší než cokoliv a to nemusí být člověk… Číst vice »
Potrefená husa?
Nikoli. Cokoli prázdné je lepší než cokoli plné, to je univerzální pravda. Vše ostatní je jen normální maskirovka o plných velkoprostorech a prázdých kupátkách. Aneb, když se na mě někdo ve velkoprostoru kouká jak jím, to vadí, ale v plném kupé (správné plné kupé v B obsahuje 8 ks lidí) to asi nevadí. Nejlíp Vorhänge zuziehen a čtyřhran v kapse, ne?
Schválně zkuste pravidelně jezdit delší vzdálenosti (na českých kolejích) a to těmi šílenými B-éčky, napůl s InterPanterem. Schválně po kolika tisících km se vám začne komfort Wi-Fi, podvozků ála žebřiňák a zpěvu měničů přejídat a raději skončíte v tom strašlivém ‚B‘ bez Wi-Fi, podvozek (vůči Panteru) jako fr. limuzína, (těch 30-40 dní v roce klimatizaci obrečíte) a jako největší smutek, ty bordel nedělající měniče.. Ale co bych Vám.. Zkrátka je trochu rozdíl jet vlakem 5x do roka a být šťasten, že máte Wi-Fi kvůli soc.sitim apod., a potom druhá možnost, kdy měsíčně najezdíte tisíce km. (a ten Váš Husákův smrad… Číst vice »
Snad se poučili z Interpanterů a jednička nebude průchodák..
snad se poucili obecne a nebude to na sobe mit znacku skoda.
Problém nebyl ve značce. Problém byl v laxnosti přístupu ČD, které se nezajímaly o to, co Škoda dělá a až pak se divily, že Škoda sice do písmenka splnila zadání, ale že je ten výsledek jaký je.
Nedivil bych se kdyby stejně postupoval jakýkoliv jiný výrobce
Myslíte, aby se přejímač aktivně zajímal o konstrukci vozidla a aktivně do ní zasahoval místo aby byl jen zalezlý v kanclíku a nechal zprasit vozidlo doslovným dodržováním specifikace? Tak na to bych u ČD nesázel.
A schválil nákup těch jednotek Vtvt?
Nerouhejte se 😀 Vstupoval jsem do diskuze s obavou, že dvě třetiny komentářů budou jeho, a mile mě překvapilo, že se tady komentuje víceméně věcně a hlavně k tématu.
Jak vidíte níže, flašinet se už opět rozjel. Netřeba chválit den před večerem.
Ten až si to přečte, tak ho asi trefí šlak.
Kéž by 🙂
Je-li aspoň zbla reálného na tomto snu ČD, tak to asi znamená, že ČD nebudou kupovat další nové (iLinty, RegioFoxy) a ani použité vlaky (RegioSpidery, Desira).
Finančně se vyčerpají s nákupem pár BEMU, předpokládám, že dosáhnou do dotaci z Modernizačního fondu.
Čili víceméně pozitivní. Byť je škoda, že asi nekoupí ojeté dieslové vlaky.
Koupil bych 60 Railjetu! Jezdim s tim v Rakousku a nikde neni problem s nastupovanim nebo vystupovanim..
Tisickrat pohodlnejsi nez InterPanter!!
Tak to jste bohatý člověk.
Tak kupte, jenže ČD chtějí nízkopodlažní jednotky.
Railjety mají těžkou lokomotivu a nejsou tak vhodné na stálé rozjezdy a brždění. Pro rychlíky je to vyloženě nevhodná jednotka, ale ani na dálkových spojích není moc efektivní: Na trase Wien – Linz měl KISS Westbahnu spotřebu 2.5MWh zatímco RailJet s Taurusem má spotřebu 3.4-4MWh
A nebude to aj tým, že zatiaľ čo KISS má maximálku 200kmúh tak RailJet tam jazdí 230km/h? Asi to až tak neefektívne vozidlo nebude, keď OBB v tom koncepte pokračujú aj naďalej a objednali ďalšie súpravy pre denné ale aj nočné vlaky.
Ale na Interregionálnu dopravu používajú hlavne CityJety. RailJety sú hlavne na takú luxusnejšiu diaľkovú dopravu…
Počet lidí/ váha vozidla na to může/ nemůže mít vliv?
A to že nikde není problém s nastupováním nebo vystupováním se pozná podle toho, že lidi které ta vysoká podlaha od cestování vlakem odradí na nádraží neuvidíte? Přece jen railjet moc nejezdí na vlacích typu rychlík z Prahy do Budějovic, což je navíc dost oblíbená relace pro cyklisty, a tak se ten nízkopodlažní nástup hodí. Kromě toho mi přijde zbytečné řešit ještě nové lokomotivy, ta koncepce railjetu se skoro nikde jinde asi ne náhodou nepoužívá.
A co Vám v tom brání, když na to máte? Ještě nám napište na jakých relacích hodláte jezdit a budeme Vám držet palce!
Která jednotka by to v současnosti asi mohla být?
Kdo má relativně nějaké volné kapacity.
Která jednotka je v Evropě již schválená?
ALSTOM Coradia Liner (Vmax = 200km/h).
Je to rychlíkový derivát Alstom Coradia Regiolis.
Výrobce jej umí vyrobit pro všechny napěťové soustavy a dokonce ve verzi Polyvalent i s dieselovým powerpackem na střeše (Vmax 140km/h), nebo s vodíkovým či bateriovým pohonem.
Konečná montáž probíhá v závodě Reichshoffen v Alsasku. Je to ten závod, který měl být Alstomem prodán v rámci kontraktu Alstom/Bombardier. Bohužel Škoda Transportation nevyužila exkluzivitu při jednáních a tak závod přechází pod CAF i s výrobním programem.
Několik těch hybridů by bylo určitě potřeba taky. Napadá mne třeba rychlík Praha – Český Krumlov, a určitě by se našlo víc takových destinací. Žádné přepřahání, a tím pádem žádné zbytečné jízdy samostatných dieselových lokomotiv, aby odvezly jeden pár expresu…
Volné kapacity mají některé polské fabriky. Viz 4 nabídky na až 200 EMU pro PolRegio.
A to nabídku nepodal Alstom (v Polsku vyrábí Coradia Stream) a ani Škoda.
https://www.railjournal.com/fleet/four-bids-to-supply-polregio-with-200-emus/
Pokud jde o CAF, tak uvidíme.
Hlavně by to chtělo nějaké zázemí pro minibary, v internetech to je fakt nešťastně řešeno a neustále s těmi vozíky překážejí…
Přesně tak. Absence pořádnějšího cateringu v InterJetu vnímám jako jejich největší mínus. Pokud už nebyl prostor alespoň na malé výdejní okno (kde by mohl být alespoň lepší kávovar a mikrovlnka), tak měl být alespoň vyhrazený prostor pro minibar, který tam reálně dnes většinu času opravdu překáží v uličce 1. třídy.
A nejsou ty minibarový vozíky obecně totálně přežitá věc? Osobně bych místo nich měl ve vlaku radši automat nebo dva na občerstvení. Sortiment může být prakticky stejnej a bude to k dispozici na předem známým místě celou cestu. Nebudu muset čekat, až ke mě zrovna přijede, nebo ho hledat neznámo kde po vlaku. Plus to nebude chrastit a překážet v chodbičce…
V automatu si nekoupíte plechovku piva, protože automaty neumějí kontrolovat věk zákazníka. A co tak sleduji, je o pivo z minibaru docela zájem, protože ho mají docela slušně vychlazené a za rozumné ceny.
To by s eidentitou asi nemusel být problém.
A je to pivo (alebo alkohol všeobecne) také dôležité? To ľudia nevydržia tri hodiny bez tvrdého chľastu, alebo čo?
Co je tohle za dotaz? Každý ať si kupuje co chce ne.
Na Slovensku se pivo počítá mezi „tvrdý chlast“?
Žádný tvrdý chlast minibary v ČR nenabízejí 🙂
Na Slovensku je alkohol pouze borovička. Všechno ostatní je normální spotřeba.
Pán je nepoučený cholerik?
u vás n Slovensku rozhodně ne
Cože? Vy opravdu věříte tomu, že si 1 pivo dává člověk proto, aby se ožral?
Tak tohle je vyřešené, dle přepravních podmínek se nepřeravují osoby pod vlivem. Takže už to že ČD teď pivo prodávají je dost přes čáru a když se tenhle socialistický přežitek zruší, bude to jen dobře.
Hmm, „socialistický přežitek“. Podobní soudruzi po roce 1948 označovali mnoho věcí, jako kapitalistický přežitek.
Pokud se dostanete do stavu „pod vlivem“ po jednom pivu, tak to je mi vás opravdu líto. Asi na tom se zdravím nebudete právě dvakrát dobře.
Někdo má rád nápoj z přírodních surovin (voda, chmel, slad), jinému chutná obervená aromatizovaná voda s bublinama. Cisterny, které vozí ten koncentrát do jedné stáčírny u polských hranic mají cedule „nebezpečný náklad“.
To ale znamená, že v dalším režimu budou naši následníci
sušit hubu, protože důvodem buď bude přežitek kapitalistický nebo socialistický…
Prodávání piva je socialistický přežitek jo? :-DDD
A podle Vás tedy by před vstupem do vlaku měl každý cestující projít kontrolou na alkohol? Tedy jednak by musel“dychnout“a jednak by musel vybalit zavazadla a ukázat že nemá s sebou ani jednu plechovku?
Chápu, ale jsou to takový tržby z piva, aby to stálo za placení člověka navíc a menší pohodlí ostatních cestujících?
A druhá věc, nedala by se ta kontrola věku automatem vyřešit? Nepřijde mi to jako zvlášť náročnej problém.
Někde na Baťově kanálu byl samovýčep a ten fungoval právě na občanku, takže si myslím, že tohle je už vyřešené.
Já tedy raději živou obsluhu, která za mnou přijede až na místo, může mi případně něco doporučit, může doplnit chybějící zásoby cestou v nácestných stanicích (to se dnes běžně děje, u automatu to půjde těžko), umí přijímat koruny, eura, kompenzační vouchery, již brzy (snad teda…) i platební karty. Ale souhlasím že obě možnosti mají něco do sebe. Minibar se podle mě hodí spíše na opravdu dálkové vlaky, a měl by být řekněme vyšší kvality, na meziregionálních spojích typu Svitava, Lužnice, Rožmberk či Berounka by pak ideální byl ten automat. Ale ne ten, co je v InterPanteru, který totálně do interiéru… Číst vice »
Asi je to otázka vkusu, já si radši dojdu k automatu a v klidu si prohlídnu nabídku a rozmyslím se bez pocitu, že toho člověka zdržuju. A to kdykoli během cesty, ne ve chvíli, kdy to náhodou vyjde. Co se týče toho doporučení, nemyslím si, že je v sortimentu minibarů něco, co by za doporučování stálo, přijde mi, že tam jsou vesměs obecně známé produkty. Navíc v dnešní době by asi nebyl problém mít v palubním portálu podrobnější popis nabídky toho automatu, takže kdo potřebuje podrobnosti (třeba kvůli nějaké alergii), mohl by si to v klidu najít ve svém telefonu,… Číst vice »
dobrej nápad, sortiment, kafe, plechovkový pivo, bakety….
Jenže ty bakelity a sortiment musíte správně ohřát, jinak nejsou dobré. A to ani v automatu, ani na vozíku, který se vejde do uličky, dost dobře nejde,
Přesně to mě napadlo. Pivo lze technicky vyřešit skenem občanky už teď, ne? Navíc lidí, kteří se nebudou moci takto prokázat bude do budoucna rapidně ubývat a nebude to ani dlouho trvat (když se tak kouknu na svou 78 letou mamku, jak zvládá bankovnictví v mobilu, FB, WA, žádost od příspěvek na bydlení přes bankovní identitu atd…). Zbytek to pořeší donesením vlastního nebo krátkodobou abstinencí.
Chtělo by to alespoň bufet a teplé jídlo.
Tak instatní nudle tam můžou bejt v automatu.
Zdravím do Plzně!
Bude Inter Panter na rychlost 200? 🙂
Nic není nemožné 🙂
Už je! 100 + 100. Stačí spojit dvě jednotky.
160 + 160 = …. fofr jak sviňa
Že by chtěli koupit Siriuse od CRRC? 🤔
Sirius je ale na V = 160 km/h a požadované minimum je V = 200 km/h, takže Sirius to nebude:-)
Nebyl minimální požadavek pro vjezd na VRT schopnost dosáhnout 230 km/h?
Nad 200 km/h.
A takový požadavek určuje kdo?
Ten požadavek stanovuje propustnost trati. Pomalá vozidla je radikálně snižují.
Tomu rozumím – např. na japonské VRT síti. Ovšem v ČR, kde – pokud vůbec – se budeme ještě dlouho bavit o VRT-fragmentech typu Polabí a Moravská brána, nevidím ve vozidle s vmax 200 km/h problém.
Taky to budou částečně požadovat technické parametry tratě, kdy bude vlak muset mít nějaký maximální přebytek převýšení (E), aby se spodní kolejnicový pás rovnoměrně ojížděl.
Existuje vůbec nějaká el. jednotka s Vmax 230? Bývají buď 160/200, nebo už skutečně vysokorychlostní. 230 má railjet, a dál?
ICE-L (Talgo) pro DB je netrakční jednotka pro V = 230 km/h (produktová řada výrobce Intercity: Talgo 230) – viz níže:
https://www.talgo.com/passenger-cars
Vmax 230 má ICE-T, ale pokud se ptáte na aktuálně vyráběná vozidla, tak taky nevím.
Zefiro Express pro švédské SJ je na 250 km/h
https://zdopravy.cz/svedske-drahy-kupuji-25-rychlovlaku-alstom-zefiro-na-rychlost-az-250-km-h-110279/
Huraaaaa. Zdá se že už i u ČD konečně pochopili že je potřeba nízkopodlažní jednotky a ne sice nové a velmi pěkné ale koncepčně a uživatelsky velmi zastaralé a velmi nepohodlné pro nastupování starších/maminek/zasádrovanych a postizenych InterJety nebo ComfortJety…tím se ČD vážně střelili do nohy! Uvidíme jaké jednotky nakonec vyberou – už se těšíme!!!
Potřeby pro pomalejší segment dálkové dopravy s místní regionální frekvencí jsou zcela odlišné oproti nejrychlejší vrstvě dálkoviny. Takový příklad ze severu – na Ex5, R15 je skutečně vhodnější vůz klasické stavby. Přechody mezi vozy jsou jednodušší, není kladený důraz na rychlou výměnu cestujících, je méně energeticky náročné udržet teplotní pohodu, lze efektivněji reagovat v superšpičkách na extrémní poptávku, která se projevuje nejvíce právě na dlouhých linkách z Prahy na Ostravsko, Valašsko, Chebsko. Kdežto na lince R20 je vůz klasické stavby vražda. Cestující se tu mixují na každé stanici, velké množství cyklistů v sezoně, skupiny do Terezína, turisti do Středohoří a… Číst vice »
Kéž by to nebyl InterPanter ale třeba FLIRT-III
Interpanter je sám o sobě celkem pohodlný.. ale pouze když stojí. Když jede, máte chvílemi pocit, že jste v Regionově pro dálkovou dopravu.
Nové Interpantery by ale měly určitě ty nové přepracované podvozky z Regiopanterů nové generace a těch se musím zastat, ty mají jízdní vlastnosti výborné.
Samozřejmě Flirt je pořád to nejlepší co se spolehlivosti ale i komfortu týče. Hodně by pak záleželo na sedadlech a uspořádání interiéru. Flirt se dá totiž objednat ve verzi jako má Leo Express nebo ve verzi připomínající spíše metro.
Tak FLIRT má na 200km/h dva druhy jednotiek. Klasický FLIRT200 – používaný napríklad PKP na IC vlaky, alebo KISS200 – čo je poschodová jednotka používaná spoločnosťou WestBahn. Štvordielna jednotka má kapacitu 326 miest, 6-dielna má kapacitu 526 miest. Mne osobne by sa páčili KISS200….
Nemohu se zbavit dojmu o nezodpovědnosti nebo o finanční negramotnosti . Když byli na trhu sami a platilo se jim co si řekli tak jsme jezdili oprasovanym šrotem a nyní, v době jakoby konkurence a nižších reálných cen se nakupuje ve velkém . Může mi někdo vysvětlit , kde se na to vezmou chechtaky ? Chápu dosypy za koleje či nádraží ale to je tak dvacet let odklad a potom co ? Privatizace ?
Objednavatelé.
Nechci tu nějak obhajovat předliberalizační ČD, jasně že se ta firma posunula. Ovšem teď objednávka ZDO funguje v dost jiných částkách, než před 10-15 lety.
Něco z toho samozřejmě tlačí personální náklady, energie atp., ale ceny vlaků se zase tak dramaticky nezměnily. I proto jsou „najednou“ moderní vlaky dosažitelnější a veřejný objednavatel je ochotnější něco takového vůbec poptávat.
Právě to je důsledek té liberalizace. Zatímco dříve ČD jezdily draho se starými šroty, dnes by to soukromník zvládl za menší peníze i s novými jednotkami. Proto kdyby ČD neobměnili svůj vozový park, mohly by na výkony v osobní dopravě zapomenout. Jedním z velkých faktorů je taky to, že i objednatelé jsou si vědomi toho, že lidé nechtějí cestovat starými šroty a tak i výběr z jízdného se zvýší tím, že se nasadí modernější jednotky.
Pak opět vyvstává zásadní otázka, proč vůbec ČD když i dle tvého vyjádření to jiní zvládají lépe a levněji. Nebo to pročistit jako aby to fungovalo konkurenceschopně.
Zapomínáte na fakt, že před nástupem Žaludy někdy koncem první dekády ČD v zásadě odjezdily to, co se po nich žádalo a peníze se pak řešily ad hoc, kumulací ztráty a občasným dosypem z eráru. Nic moc prostředí pro rozvoj… systém ‚budeme jezdit, co si zaplatíte‘ celé prostředí zpřehlednil, přinesl lepší rating a umožňuje dlouhodobé investice. Jde to pomalu, ale jde to…
Vždy jezdily za to co si vlastně řekli. Jezdily za náklady a přiměřený zisk. Ikyby to bylo jen reálných pět procent , dle smluv z objednávajícim , tak mi prostě hlava nebere kde by na to dnes vzaly. Nikdy nejezdily za své a pod cenou jakože nějaká veřejná služba. To jsou stejné plavání jako o vyzobávání rozinek atd.
Aha a proč se tedy ČD po oddělení Carga propadly v roce 2008 do mnohem větší ztráty, než byla v roce 2007, když dostaly oč si řekly?
Navíc do konce roku 2009 byla většina smluv s objednateli vždycky jen na rok, takže to nějaké investice moc nebylo…
Když prožereš víc než vyděláš ? To je snad normální , nenormální je se tomu divit. Mraky nesmyslných a finančně náročných aktivit a neekonomika provozu je u ČD bezbřehá.Navíc se k matce stáhli největší netáhla včetně parodií „odborářů“.
Do těch modernizací je tlačí právě konkurenční prostředí. Divím se, že se divíte.
Já se nedivím modernizaci či obnově. Jen mě máte množství a z čeho se to bude splacet, neboť vyjezdit to v podání ČD nelze
Tohle je jednoduché. V podstatě to zaplatíme všichni v ČR ať chceme nebo ne.
R, Sp a podobné linky objednává MD a výjimečně kraje. Ano některé linky jezdí ČD na vlastní riziko. Ale ty už má většinou pokryté.
A někdo si konečně uvědomil, že je potřeba na dané objednávané linky nasadit kvalitní soupravy, které opravdu přilákají lidí do vlaků. Takže kde na to ČD vezme? No primárně si na to půjčí a sekundárně mu splátky zaplatí MD a kraje.
V Plzni se už třesou! (bohužel)
Proboha jen ať to zase není nějakej hyperpanter. Traversa z obrázku by byla krásná.
Můžu se zeptat, co je s pantery tak špatně? Vím o nějakých počátečních problémech, ale dnešní panter mě osobně určitě neuráží (ani poté, co jsem letos vlakem projížděl Švýcarsko). Na rychlíkové jednotky by mi nějaká nová panterovitost také nevadila, pokud by měla pohodlné sedačky. Ale nevím, třeba mi něco uniká, proto se ptám.
Je to strašně hlučné jak zvenku tak zevnitř, má to příšerné chodové vlastnosti, hlavně co se týče různých rázů při jízdě přes srdcovky, a všude jsou schody. O „uspořádání“ interiéru v InterPanteru ani nemluvím.
To byl problém prvních (inter)panterů. Ty dnešní jsou už hodně o něčem jiném a není důvod, aby budoucí panteři byly level 3.
Venkovní hlučnoat alespoň při stání ve stanici mně pořád přijde dost vysoká (viz regiopantery po „faceliftu“ pro Plzeňský kraj). Vzhledově a designově bohužel taky retro.
Venkovní hlučnost? A ono něco od Škodovky je lepší? Ešus? Nebo takovej Plecháč když dofukuje nebo spouští sběrač?
Sběrač cestou dolů vydává nějaký kravál jo? 😀
Možná měl na mysli „odstřel“ hlavního vypínače.
to „od škodovky“ je právě ten problém
ony jsou nejake nove interpantery? vyvijela se jen verze regiopanter a i ta je v nejnovejsi verzi porad podprumerne vozidlo.
Tak jeďte v InterPanteru v první třídě a zjistíte proč to je vlak úplně na nic.
Poslední panťáci na Plzeňsku jsou prakticky ticho. To se od uřvaný první série na Pardubicku nedá srovnat.
Jel jsem z Plzně do KV Panterem v první třídě. Kdybych neměl NC sluchátka, tak mi z těch zvuků, které elektronika Pantera vydávala, snad upadne hlava. A to mám elektronickou hudbu rád 🙂
Proto má wifinu a zásuvky. Pak je to snesitelné 😆
To by ovšem ta WiFi u těch Plzeňských Panterů musela někdy fungovat.
První Siriusy se už testují?
Zní to lákavě. Začínám se i těšit. Doufám, že to něco nepokazí.
Je to rámcová dohoda, garantovaná (v případě uzavření smlouvy) je dodávka pouze 14 ks dvousystémových jednotek, dalších 46 ks + smlouva na Full-service je negarantovaná.
Pokud to nebude derivát regionální jednotky, ale skutečně pohodlná prostorná jednotka, tak mi tato zpráva velice zlepšila den! Rok dodání 2025 mě rovněž udivuje, bude to dodávané skoro jako ComfortJety, které se řeší už léta. Kdysi Škodovka mluvila o nástupci RegioPanteru, má někdo nějaké info, jestli tohle není nahrávka pro Škodu udělat fungl novou jednotku pro dálkovku (debaty o InterPanteru vynechme prosím).
Jaké jsou konstrukční rozdíly mezi „derivát regionální jednotky“ a „skutečná pohodlná prostorná jednotka“? Děkuji za vysvětlení.
V podstatě komfortem z jízdy. Je rozdíl, když si řeknete „tak u RegioPanteru u každýho vozu zalátáme jedny dveře a pošleme ho na Praha – Brno“ než když od začátku tu jednotku stavíte tak, že víte, že v ní člověk bude trávit možná hodiny. Ale jasně, jde udělat i pohodlná jednotka pro dálkovku z regionální, ovšem ta regionální už sama o sobě musí být sakra pohodlná.
Takže buď je vlak navržen a vyroben pořádně a nabízí pohodlnou jízdu na 15 i 150 minut, nebo je to hrkač, ve kterém se 15 minut dá přežít, ale 150 už ne.
Třeba Pesy Dart nebo ty Stadlery co má PKPIC jsou čistokrevné dálkové jednotky.
Tak on by i ten Flirt 200 mohl být fajn. Je otázka co si do toho poručí a zaplatí. Ona by pak i druhá třída mohla být královsky pohodlná.
Na kolik je dodání v roce 2025 při aktuální situaci na trhu vozidel realistické?
Ona Schadewerk něco dodá, to se nebojte.
A jenom s drobným, zhruba tak dvouletým zpožděním. Kvůli neočekávaným okolnostem.
Snad to zpoždění nebude zase tradičně doplácet objednavatel.
Pokud se vrátí pandemie, bude dvouleté zpoždění ještě krátké.
Jestli to právě není účel, aby se mohli někteří výrobci vyšachovat kvůli malým kapacitám.
Tenhle „fígl“ byl v minulosti dost oblíbený.
Třeba to ČD tlačí na nějaký upravený Pantery.
Téměř nemožné. V roce 2025 by mohl s bídou být tak maximálně prototyp na okruhu.
Když to bude na bázi RegioPanteru, nemyslím, že je to nereálné.
Nestrašte.
Zajímalo by mě, zda budou jednotky alepsoň připravené na kamerový systém nebo již vybavené z výroby.
Tfuj!
No jo, vystrašená společnost potřebuje tyhle řešení 😀
Wooooooooooouuuuuuuu
Co vlastně znamená ten full-service? Znamená to že zaměstnanci výrobce budou řešit každou maličkost typu ucpaný záchod nebo výměna zářivky, nebo to jsou akorát spíš věci typu vyvazovačky a jiné větší opravy (plus garance dílů)?
Ano, je to tak a na full service je extra smlouva – viz třeba namátkou smlouva na full-service pro jednotky JMK – viz Příloha č. 2 Smlouvy o zajištění full-service železničních elektrických jednotek Podmínky pro provádění úklidu, čištění a doplňkových služeb A. Vratné čištění – minimálně 1x za den alespoň v rozsahu: 1) vysypání nádob na odpadky 2) odstranění hrubých nečistot, odpadků, zmrazků apod. z podlah, zametení, vysátí či vytření podlah (= celá podlaha Jednotky, včetně nástupních prostorů uvnitř Jednotky, stupátek a schůdků, WC, stanovišť strojvedoucího, …) 3) odstranění nečistot a setření stolků desinfekčním prostředkem 4) odstranění drobných nečistot ze… Číst vice »
Takže to chápu správně, že ČD dílenští zaměstnanci se těch jednotek vlastně ani nedotknou.
Nic z toho co je zde vyjmenováno ale dílenští zaměstnanci nedělají,tohle je úklid a ne údržba…
To je fakt, ale objednávat u dodavatele jednotek úklid a daleko náročnější údržbu řešit vlastními silami by bylo dost postavené na hlavu. Pokud by se objednával i ten úklid, bude se téměř jistě stejně objednávat i údržba…
ČD má stejně na úklid externí firmu, to už je celkem jedno jestli tu firmu najme třeba Škoda.
Ehm.. Vygruntováno jako ve vlaku! Kdo najde odvahu vyvěsit to manželce na ledničku?
Tak tomu říkám výzva 👏👏👏😃
jj