České dráhy přestaví restaurační vozy na další bistra, zatím počítají s devíti

Bistrovůz Českých drah. Autor: České dráhyBistrovůz Českých drah. Autor: České dráhy

České dráhy hodlají potlačit ve své flotile klasické restaurační vagony ve prospěch takzvaných bistrovozů. Firma v těchto dnech finišuje s

České dráhy hodlají potlačit ve své flotile klasické restaurační vagony ve prospěch takzvaných bistrovozů. Firma v těchto dnech finišuje s přípravou přestavby prvních devíti restauračních vagonů. Jejich proměna na vozy s bistrem a s oddílem 1. třídy pro 40 cestujících by měla být hotova do poloviny příštího roku.

„Cílem je zvýšit efektivitu provozu, tedy především snížit náklady na provoz dálkových vlaků a gastronomického provozu při zachování gastronomických služeb na palubě vlaků a zvýšení úrovně těchto služeb,“ uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Záměr už schválily orgány firmy.

Součástí bistrovozů je oddíl 1. třídy. Autor: České dráhy

Součástí bistrovozů je oddíl 1. třídy.
Autor: České dráhy

Po přestavbě devíti restauračních vozů přijde na řadu i redesign šesti dnes provozovaných bistrovozů (Armpee). Ty dnes jezdí například na lince Praha – Olomouc – Vsetín – Žilina. K prosinci příštího roku by tak měly mít dráhy k dispozici 15 moderních bistrovozů. Dalších 14 je pevnou součástí jednotek pendolino a railjet.

„Počítáme se zachováním nabídky jídel a nápojů ve stejném rozsahu jako dnes, dokonce díky rozšíření vybavení kuchyně o moderní techniku, jako je konvektomat, by se měly možnosti kuchyně ještě rozšířit. To, co je tedy pozitivně hodnocené na našich restauračních vozech, chceme zachovat, ve větší míře se ale prosadí koncept servírování občerstvení na místa cestujících,“ doplnil Šťáhlavský.

https://www.facebook.com/cdrail/videos/2037172212974128/

Dráhy v současnosti provozují 37 restauračních vagonů. Přestavba devíti z nich má být jen první etapou. Kolik z nich nakonec skončí jako bistrovozy, dráhy zatím neuvádějí. Bistrovozy mají sloužit především na mezinárodních expresních linkách.

Díky svým jídelním vozům České dráhy nedávno bodovaly v hodnocení železničních dopravců společnosti Loco2. „České vlaky mají pro cestující páry co nabídnout. Dobrý, staromódní servis, hodně kupé a velmi dobré jídelní vozy jsou příležitostí pro páry, které hledají něco jiného,“ uvedli autoři žebříčku.

Tagy bistrovůz České dráhy restaurační
36 komentářů