regio-vlak

Ceny nafty dohání benzín. Dvouletá zimní anomálie je nejspíše u konce

Čerpací stanice Benzina. Foto: BenzinaČerpací stanice Benzina. Foto: Benzina

Majitele aut s naftovým motorem nečeká letos přes zimu zřejmě tak levné tankování, jak v posledních dvou letech. Ceny nafty

Majitele aut s naftovým motorem nečeká letos přes zimu zřejmě tak levné tankování, jak v posledních dvou letech. Ceny nafty začaly totiž v posledních týdnech rychle růst a dohánět benzín.

Roky bylo přitom pravidlem, že nafta byla přes zimu dražší, než benzín. Mělo to řadu důvodů, hlavní klíč ale leží ve venkovních teplotách. Na teplotách venku závisí totiž cena topného oleje, který je v řadě zemí hojně používanou surovinou pro vytápění. V uplynulých dvou letech jeho cena přes zimu klesala. Na cenu oleje navazuje i cena nafty, kterou lidé rovněž používají často k vytápění. Nafta tak přes zimu byla nečekaně i o tři koruny levnější, než benzín.

Podle Borise Tomčiaka ze společnosti Finlord dochází ke zdražování nafty už poslední dva týdny, což je o měsíc až dva dříve, než v minulých letech. Důvody jsou zatím nejasné.

Podle údajů CCS za poslední týden benzín zdražil o jeden haléř na 30,19 Kč za litr, nafta o 16 haléřů na 29,02 Kč za litr. „V nejbližším týdnu předpokládáme další zdražení nafty o 10 až 15 haléřů. Naopak u benzinu je pravděpodobná stagnace a koncem týdne je možné i mírné zlevnění. Na burze v Rotterdamu se cena nafty srovnala s cenou benzinu, přičemž ještě na počátku září byl benzin o 20 % dražší,“ řekl Tomčiak.  V Česku je na naftu zhruba o korunu nižší spotřební daň.

Stav na trhu s ropu přitom není před zimou úplně příznivý. Rusko i OPEC se shodly na tom, že omezení těžby začíná mít na cenu ropy kýžený efekt. Nabídka komodity na trhu postupně klesá, což pomalu tlačí cenu ropy Brent k úrovni 60 USD za barel. Obě ropné velmoci jsou ochotné diskutovat o prodloužení limitu těžby o několik dalších měsíců za dosavadní horizont březen 2018. Mezinárodní energetická agentura uvedla, že letos očekává nejvyšší růst poptávky po ropě od roku 2015. Odhad růstu spotřeby ropy ve světě v roce 2017 zvedla na 1,6 milionu barelů denně. Důvodem je silný ekonomický rozmach asijských zemí. Agentura taktéž uvedla, že zásoby pohonných hmot ve světě se pohybují blízko pětiletého průměru a už velmi brzy by mohly poklesnout pod něj.

 

Tagy ceny pohonných hmot
Žádné komentáře