Čajánek: JHMD jsou připravené dál provozovat dopravu, proti zamítnutí reorganizace zváží odvolání
JHMD, vůz M27. Víkend 1. a 2. října 2022. Autor: Dalibor Palko
Firma odmítla názor soudu, že reorganizačním návrhem sledovala nepoctivý záměr.
Je to škoda, že to tak dopadlo, ale nezapomínejme že to nahnuté bylo poměrně dlouho, minimálně od doby začátku sporů s Vysočinou (tam bych hledal nějakou prvotní příčinu).
Otázka je co s tímto poněkud unikátním systémem udělat, jestli třeba trať do Obrataně přerozchodovat a mírně přetrasovat (což ale z pohledu grafu není nutné), nebo hledat cesty k záchraně úzkorozchodky. Snad by se dal najít nějaký vhodný EU program, například pro přeshraniční spolupráci, najít, ale to by asi nešlo bez dotažení do Ličova. 😉
Je to možná trochu zjednodušené, ale klíčový problém je pan Čajánek, jeho nepřiměřené tahání peněz z firmy a chaotické řízení. Před jeho nástupem do vedení se firma postupně stabilizovala, opravovala majetek a dokonce investovala.
…nevratná škoda bude, když se vozidla rozprodají mimo republiku…
Hašišbeden z pohledu fandů i cestujících škoda nebude i když generovaly nějaký ten zisk. Ale škoda je toho jako celku a možná nejvíc je škoda ztracené důvěry. Tu by musel jakýkoliv nástupce začínat budovat od nuly i kdyby hned vytáhl z kouzelnického klobouku kromě peněz a smysluplného plánu tichá krásná pohodlná nízkopodlažní vozidla.
Pane Čajánku, vy už nejste důvěryhodný partner ani pro Jihočeský kraj, natož pro Vysočinu. Nyní sklízíte to co jste zaseli.
Reorganizace v čele s Čajánkem je akorát pokračování agonie. Nebo tunelu?
Těžko lze uvěřit, že současnému vedení JHMD šlo o provozování dopravy jako o hlavní cíl. Leze na světlo to, na co někteří, minimálně od začátku roku poukazovali, se postupně jeví jako pravda. Na druhou stranu se povedlo to, že o JHMD se snad nikdy dříve tak vášnivě nemluvilo jako nyní (horký úsměv a černý humor). Jděte od toho. My co jsme „venku“ si ve většině případů přejeme, aby se našel někdo a nějaký způsob, jak provoz a další existenci úzkých kolejí u JH zachová alespoň turistický (rozumněj sezónní) provoz. Alespoň ze slušnosti zaplaťte těm, kteří pro vás do poslední chvíle… Číst vice »
Nenajde se nikdo…. Bohužel
To je tak pravda z poloviny. Jsem si jist, že i v tomto stavu by se někdo našel, ale vše je „jen“ o ceně, jakou za to dát.
Otázka je, jestli kraje potom tomu dotyčnému budou po tom všem věřit a objednají dopravu.
Nevyjádřil se pan Čajánek i o té pohledávce 39 mil. Kč vůči JHMD, která se soudu zdála podezřelá?
A co když to prostě byl jen kalkul jak zvýšit závazky firmy a rychleji ji poslat do insolvence?…. Já jsem čím dál více přesvědčený, že Č. není tunelář, jak mu tady všichni nadáváte…jen strašný matlal… prostě všechno vsadil na poslání firmy do insolvence, reorganizaci, vnucení kolejí státu a vydírání zajištěním dopravy, platy zaměstnanců a obnovením licence…. Jenže to celé vymyslel stejně hloupě a diletantsky jako putler s ukrajinou…. A stejně tak to dopadne….
Já mu nenadávám, jen se ptám. Přihlásit si neexistující pohledávku by byl trestný čin, což by snad došlo i totálnímu matlákovi.
Tak to jsi bud blázen nebo jsi podlehl pohádkám
Kdo je ten odvážlivec, který pro ně jezdí NAD?
Věříte, že mně to napadlo jako první věc? Zaměstnanci bez výplaty protože prázdná kasa a najednou sežene NAD? Vlastní busy řidici v pohotovosti přece nemá…
Čekal bych, že platil na dřevo předem, ale jak vybral z obstavených účtů je mi také záhadou.
To určitě. Vlastním zaměstnancům neplatí, ale Čajánek je připravený platit za náhradní autobusovou dopravu.
Tlachate a vůbec nic nevíte .Když to tady čtu musím se smát nemáte ani ponětí co všechno by se muselo udělat to znovu rozjed za 1velje peníze za 2 opět veškeré licence vyřídit za 3 dat do hromady trať protože není jak má být .Je toho šílené moc .
Jo, pěkný humbuk.
Jsem zvědav o kolik větší bude humbuk až dojde ke zreálnění rozsahu dotované železniční dopravy v ČR. Buď na úroveň hustoty železniční sítě v
Maďarska (mínus cca 10%) nebo
Rakouska či Slovenska (mínus cca 25 až 30%) nebo
Německa či Polska (mínus cca 40 až 50%)
Axelíku, chceš se protrollit k dalšímu banu?
Namísto další přehlídky závisti/nenávisti/malosti vůči nějakým lidem, je lepší myslet konstruktivně. Pozitivně.
Když si 60 šotoušů, namísto vzájemného hecování k nenávisti, koupí IN 100, tak ten utržený milion může být rozhodující, aby ČD brzy nešlo do insolvence.
A když IN100 bude doma, tak co objíždět tratě na zavření (=neelektrifikované)? Fotit? A sbírat do kronik co a proč bylo? Neboť tamní odborníky, po ukončení dotací, život zavede jinam a jejich historická pamět se ztratí.
Ale kdo chce dál prožívat život bezduchou nenávistí a nadáváním na jiné, ve stylu kulhavého Josefa G., tak jeho/její volba. Já raději pozitivní, tvořivý život
Tvořivý život = dorazit už tak skomírající síť železničních spojení a vylít místo ní do krajiny další lány silnic a parkovišť, jako by jich pořád nebylo dost? No… 🙂
Naopak. Na tělesech zrušených tratí budou fajn silnice.
Tak dráha se dorazila sama myšlením. Nicméně do sítě se nějak hrábnout bude muset a k nějaké redukci bude muset dojít také. Respektive buď redukci, nebo převodu na spolky, obce, kraje atd., aby se dalo investovat do jiných tratí, které mohou mít mnohem lepší výsledky, ale dnes jsou v neuspokojivém stavu. Zatímco asi bude mít smysl elektrifikace a rozvoj tratě do Lanškrouna, udržovat dráhu někam na Malou Morávku asi smysl moc nemá a bylo by lepší ji snést, nebo odprodat.
Hmm, „tvořivý život“.
To je ve vašem případě, zdá se, docela silný eufemismus, pokud tím míníte vaše minulé (Axel), současné (Vtvt) a zřejmě i budoucí (???) grafomanské výtvory, kterými tuto rubriku dost dobře samozásobíte.
Co ? Návrat legendárního Axela … už se mi stýskalo. Alespoň to tady dostane tu správnou dialektiku
Ono, až bude efektivita objednávané dopravy tématem obecních, krajských či republikových voleb, tak se teprve bude řešit proč se objednavá 810 či 814 za 100 Kč/km, když to odjezdí autobus s náklady 50 Kč/km, který je klimatizovaný, nízkopodlažní, má zastávky blíže centru obce a čas dopravy je v průměru stejný (někde rychlejší, někde pomalejší).
Podobně, jako proč objednavá MD vlaky na trase České Budějovice – Písek – Praha, když tam jezdí autobusy bez dotací a o hodinu rychleji.
Kdyby za 100 Kč, nebylo to spíš 175 Kč do Mochova? Autobusový motor má obojí, jen ten autobus splňuje mnohem přísnější emisní normy a sežere méně nafty.
Jistě, protože kolejovou dopravu je zakázáno modernizovat více než silniční – počínaje sítí a konče vozidly. Nakonec, všichni už mohou jezdit auty. Občasná modernizace vlaků na úroveň držící se povinně nejméně krok za automobily je s ohledem na tím udržovaný nízký podíl kolejí logicky výrazně nákladnější.
Ne, není to zakázáno, ale je to citelně dražší… bohužel, už se do kolejí nalily moře peněz a pořád výsledky nic moc, tuhle minutka, onde tři… Hlavně že si úpěnlivě držíme svoje vlastní specifické technické předpisy, aby ani náhodou nešly používat cizí vozidla, to by jistě byl konec domácí… čeho vlastně? Výroby? Kromě elektrických jednotek už doma prakticky nic nevyrábíme, a u těch se schadewerke chlubí jak se jim daří exportovat (a tedy plnit i podstatně jiné TP)… Jako čas, jasně, takže uplynulo 30 let a pořád tu bez podstatných změn nemůže jezdit cizí vozidlo. Podobná zvrácenost se na silnici… Číst vice »
Pane Františku, už jste se dočetl, že až pojedete třeba do Mnichova (fuj)autem, budete si předtím muset pro vaše vozidlo vyřídit povolení tamního silničního úřadu, vyměnit výfuk (kvůli jinému tvaru, než se nosí u nás doma) a vy osobně budete muset předtím absolvovat přezkoušení z místních dopravních předpisů? Já jsem teda na podobné kraviny v silniční dopravě nenarazil, na rozdíl od té železniční, kde to je smutnou realitou. O sjednocování standardů a interoperabilitě na železnici toho bylo od našeho vstupu do EU v roce 2004 napsáno už habaděj a kam jsme se za těch 18 let prozatím dohrabali? Dokud bude… Číst vice »
U těch nedotovaných autobusů je problém, že nikdo neví dne ani hodiny, kdy se to tam dopravce rozhodne zabalit (třeba proto, že se mu naskytne lukrativnější linka). Navíc zrovna Písek není pro autobusy konečná, ty pokračují do Budějovic/Krumlova, a proto dopravce logicky preferuje cestující až do Krumlova před cestujícím do Písku, protože pak půlku cesty nebude sedačka prázdná.
Jasně, takže je cílem každého „správného“ krajského organizátora dopravy jakékoliv soukromníky vytlačit, vyřídit či rovnou zakázat. A to celé pod záminkou abrakadabra „jistoty“… přitom když se krátí peníze, bude krajský organizátor (s pokrčením ramen) první kdo bude redukovat, protože se „nic nedá dělat“… Přitom spoje zřizované přímo krajem výrazně trpí tím že se snaží téměř za každou cenu obsloužit úplně každou nejmenší zastávku, takže jsou z nich typicky pomalé vymetací „vyhlídkové“ spoje. To by se sice s komerčními spoji (které víc dají na potřeby většiny, která je platí) mohlo docela dobře doplňovat, ale kraje v nich vidí jenom „kradače“ kteří… Číst vice »
Zase ten hloupý a nepravdivý argument se zastávkami blíže „centru“ obce (když už, tak středu obce, obec, kde se jen bydlí, žádné centrum opravdu nemá)? Je hodně případů, kdy vlak zastavuje v obci a dokonce jsou i případy, kdy vlak zastavuje blíže, než autobus. Co z toho máte, pořád dokola psát ten stejný a tisíckrát vyvrácený nesmysl? Kromě toho, na mnohých místech lidi běžně chodí na vzdálenější vlak i když mají autobus blíže, když vlak nabídne lepší spojení (což je téměř vždy, pokud jezdí dostatečně často a v potřebných časech), tak si k němu prostě lidi dojdou. A kromě toho,… Číst vice »
Jsem z jižních Čech, takže pro příklad Kaplice, Velešín, Nové Hrady. A to se bavím o městech s několika tisíci obyvateli. A ano, také znám několik obcí, kde vede železnice blíže než zastávka na rozcestí, ale ty to nevytrhnou. Vzhledem k tomu, že regionální autobusy přepraví dvojnásobek cestujících než vlaky v celé republice je určitě statisticky dané, že více lidí užívá autobusy než vlaky.
To není o shazovani vlaků, to je o tom, že zeleznicice zamrzla co se týče trasování, traťových rychlostí, kapacity tratí a místo rozvoje železnice, kde to má význam se řeší nesmyslné zachování lokálek vozících vzduch.
Nejprve tedy omezíme význam železnice jejím zastaráním, a poté tímto významem argumentujeme proti zlepšením. Kde tedy má železnice význam? Jen dálkový tranzit nákladů, neb už jsme cílovou dopravu převedli na kamiony, a příměstská doprava (ovšem jen na udržovaných tranzitních tratích), protože se do města nevejdou další parkoviště? Proč se všichni tak vyhýbají nápravě onoho „zamrznutí“, zatímco u silnic běží přeložky a rozšiřování na plné obrátky, až pak už nezbývá na údržbu?
Ano, protože místo, aby MD a SŽ řekli, tyto tratě zavřeme a tyto postavíme nové, zkapacitněníme, tak až na výjimky viz. 4. Koridor se spíše konzervuje současný stav, který neodpovídá potřebám dálkové dopravy, nákladní dopravy. Příměstskou dopravou plníme koridorové koleje, místo aby měli vlastní tratě či koleje.
Kua, začínáte psát rozumně, a pak z toho najednou přeskočíte k „vyvrácenému nesmyslu“… člověče vy používáte nějakou jinou než normální logiku? Sám píšete že „existují dokonce případy kdy má vlak zastávku blíž“ no ano, existují ale je to vyjímka která potvrzuje pravidlo. TAKŽE, v průměru OPRAVDU platí že zastávka autobusu je blíž zákaznictvu než zastávka vlaku, a je to vcelku logický důsledek toho že vytvořit autobusovou zastávku je relativně maličkost (i když to chcete udělat dobře, se zálivem, přístřeškem a přechodem) kdežto obyčejná zastávka na železnici je proti tomu megastavba…
Vite, možná bych vám i zatleskal za tu rozpoctovou odpovědnost ale jen a pouze poté, co mi spočítate jak rozpočtové odpovědné a efektivní je platit různé kulturní instituce, festivaly, sport, péči o nevylecitelne nemocné, církve a spoustu dalších věcí. A dojdete k tomu, že se snad nevyplatí ani stavět chodníky. Jenže to je cesta do středověku. Přestanme šetřit každou korunu, ať to na použitelnosti dané služby má jakýkoliv dopad. Komerční bus není argumentem zrušení vlakuv obdobně relaci. Tím by byl pouze bus dle objednávky státu jakkoliv s malou kompenzaci. Odhadem by jezdil daleko casteji, tím pádem byl méně obsaženy a… Číst vice »
Pro regionální spojení jsou zde regionální autobusy a vlaky. Podobně je otázka, zde je nutné objednávat rychlíky a expresy na jedné lince, tedy zda-li by expresy neměli jezdit na tržní riziko dopravce a rychlíky jako doplněk.
Jo, mezi Hořovicemi a Berounem byly zrušeny posilové a první/poslední Od. Zkuste hádat, kolik autobusů místo nich Středočeský kraj objednal. Přes dotčené vesnice nic navíc.
Řeknu vám to zcela jasně. Pokud dnes jezdím do práce spojením autobus 10 minut/přestup vlak a hodinu vlakem, je to přijatelné a pohodlné. Pokud mi ten vlak zrušíte a nahradíte autobusem, tak dvěma autobusy opravdu jezdit nebudu. autobus jede sice stejnou dobu jako vlak, ale na okresních silnicích je to naprosto nepohodlné, nesmím si dát hodinu před odjezdem kafe ani čaj, modlím se abych nedostal potřebu malou či velkou. Děkuji, nahraďte vlak autobusem a třeba já jdu do auta. A jestli třeba pan Borecký zkusil jet Sorkou po silnici druhé a třetí třídy déle jak 30 minut, tak bych chtěl… Číst vice »
Možná jste nepochopil příčinu = příliš nejsou peníze na dopravní dotace. Čili Vaše rozhodnutí přesednout do auta je win-win. Neboť z benzínu do státní kasy plynou daně, zatímco za dopravní dotace peníze ze státní kasy utíkají. Osobně považuji za smysluplné, aby venkovskou dopravu v odlehlých oblastech provozovali lokální lidi, něco jako DB RegioNetze. Ale bude to těžké, neboť přeprava lidí na železnici to u věřitelů má/bude mít těžké. Neboť osud řady dopravců je neradostný Stalltaget je na prodej Abellio vesměs hodilo ručník do ringu vzdali to i SNCF = eurobahn Provozovatel Caledonian Sleeper končí Arriva i Italo je na prodej… Číst vice »
7.10. 21:35 Srovnáme-li bus a vlak, tak jde v obou případech o nízkopodlažní klimatizované/vytápěné vozidlo se sedadly a plechovou skříní. Asi to mají stejné. Rozdílná jsou zmiňovaná vozidla v mobilitě, ceně, v plynulosti jízdy, v prostoru pro cestující. To všechno napovídá, kam se bus/vlak hodí. Koleje nevedou všude, tady je bus nenahraditelný, je levnější, než vlak. Vlaku hraje do karet plynulost jízdy, tedy jednoznačně pohodlnější jízda. V regionální dopravě jde především o trasu, většinou vede nerovným terénem. Koleje mají poloměry oblouků výrazně větší poloměr než silnice, také co se týče stoupání/klesání je situace relativně příznivá. Připočítáme-li u silnic třeba kruháče… Číst vice »
Záleží na případu. Pokud bude trať s traťovou rychlostí 50 km/hod s propady rychlostí kvůli přejezdům, tak bych o plynulé jízdě nemluvil. A v regionální dopravě je spousta tras, kde autobusy v kolonách nestojí, protože se jedná o malá města.
Kde berete jistotu, že zrovna v Rakousku (kde reliéf části tamního území nedovolil různým tratím vůbec vzniknout) či Německu je „reálný“ rozsah dotované železniční dopravy?
Tak třebas to s českými žel. tratěmi dopadne jak v Belgii (=mínus 65%) nebo v Holandsku (=mínus 80%).
Nizozemsko? Vy jste opravdu úplně mimo. Ta země byla v druhé světové válce v podstatě srovnána se zemí a vyvinula se potom úplně jinak. Seznam zrušených tratí je dlouhý. Ale seznam tratí postavených po roce 1970 je dlouhý skoro stejně. Staví se další a další jsou plánovány. Nikdo tam neplatí za tratě územím, kde před válkou žil trojnásobek obyvatel, než dnes (jako u nás polovina Sudet) a tak tam mají peníze na novostavby. Systém se musí vyvíjet spolu se zemi. Česká údrzba tratí dvojnásob delších než silnice s max. rychlostí 40 km/h, které vedou směry, kde stačí bus má za… Číst vice »
Podporuji investice např do:
– Bezděčínské a Všejanské spojky
– Plzeň-Mnichov
– Otrokovice-Zlín
Ale fakt bylo potřeba za Babišovy/Okamurovy/Filipovy vlády za 350 milionů opravovat zastávky v Holešově za víc než 500 milionů v Bystřici pod Hostýnem? Nebylo to trochu přehnané, když jde o průjezdní zastávky?
https://zdopravy.cz/dve-stanice-na-regionalni-trati-z-kojetina-do-valasskeho-mezirici-ceka-investice-za-900-milionu-kc-70511/
Podobně mi není jasný smysl 200 milionů v Semilech.
Holešovu zastávka ve městě opravdu hodně chybí. Mám na mysli ten prostor v blízkosti Masarykovy. Ta měla fungovat už léta a nevyhánět lidi do busů a aut.
jj, to samé viz souměstí Bzenec-M.Písek = zastávky:
– Bzenec
– Bzenec-Olšovec
– Moravský Písek
– Moravský Písek zastávka
P.S. Bzenec-Přívoz nepočítám.
A podíl klesne od nedávných slabých 17 až někam k 10 a méně procentům přeprav. To bude ten ideální stav. A robustní zdravotnictví k tomu, ovšem nejlépe už každý za své. Super představa. 🙂
No a co, konečně by došlo k tomu, že by se začaly lít peníze pouze do životaschopných hlavních tratí.
Pokud vrazíte 50 mil. do trati z Kostelce u Jihlavy do Slavonic, tak to(kromě zlepšení pro místní lidi, celkem nic nepřinese. Pokud tu samou sumu vrazíte do opravy nějakého úseku na trati HavlBrod – Brno, tak asi nějaký účinek zaznamenáte.
Sakra chlape! To přece neznamená, že když zrušili cancour z Nemotic do Koryčan (zdravím na stavědlo), že se musí rušit šmahem další tratě.
Vidíte Axeli, stačilo vyhodit pár slov ze slovníku (na to „pasažérské“ si dejte pozor), nechat to chvíli odležet, a u vašich postů je zase živo… 😉