Železnice

Brno – Šalingrad. Brňané vybrali jméno pro nové nádraží

Brno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Brno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Anketa brněnského magistrátu mezi obyvateli města o výběr jména pro nové nádraží skončila překvapivým výsledkem. Nejvíce hlasů získal název Brno – Šalingrad. 

Vyplývá to z výsledků, které město zveřejnilo na stránkách ankety.  V poslední fázi soutěže, v které mohli hlasovat už jen držitelé plně ověřeného účtu portálu brnoid.cz nebo ti, kteří podali hlasovací lístek osobně na podatelně magistrátu. Celkem hlasovaly necelé dvě tisícovky lidí.

Pro Šalingrad hlasovalo 837 lidí, stávající název Brno hlavní nádraží získal 698 hlasů. Třetí příčku obsadilo Nádraží Járy Cimrmana se 166 hlasy. 

Chtěl jsem, aby bylo Brno něčím speciální, a pokud by město pojmenovalo nové nádraží Brno-Šalingrad, tak si myslím, že by to bylo víc než speciální. Slovo šalina je pro Brno specifické, vzniklo někdy kolem roku 1900, kdy v Brně část obyvatel hovořila německy a část česky a bylo třeba se dorozumět. Německé slovo Elektrische Linie si Brňané počeštili na slovo ‚šalina‘ a používáme ho dodnes,“ říká k volbě svého návrhu jeho autor Jaromír Boleslav. Brno mu za vítězství v anketě předá roční jízdenku na MHD. 

Název Šalingrad není přitom jistý, jména zastávek a stanic schvaluje Drážní úřad. „Magistrát města Brna nyní předá vítězný název Brno-Šalingrad Správě železniční dopravní cesty, která je investorem budoucího nádraží. Právě SŽDC bude následně formálně řešit pojmenování nádraží, které vznikne u řeky Svratky, s Drážním úřadem,“ uvedlo Brno v tiskové zprávě. 

Stejně tak není jisté, zda bude vůbec co pojmenovávat. O přesunu nádraží se v Brně mluví desítky let a i přes zdánlivý posun v celé problematice za poslední rok reálně k velkému pokroku v přípravě stavby nedošlo. SŽDC například dosud ani nevypsala zakázku na studii, která posoudí požadavky nákladních dopravců.

Všechny autory vrhů názvů z finálové TOP 10 se stejně jako deset vylosovaných hlasujících mohou těšit na odměnu s nádražní tematikou. „V sobotu 17. listopadu pro ně bude připravena speciální jízda motoráčkem ze stávajícího nádraží do lokality budoucího nádraží, kde je komentovaná prohlídka seznámí nejen s místem, ale i podobou nového dopravního uzlu,“ uvedl projektový manažer přestavby železničního uzlu Dan Škaroupka. Autoři pětice návrhů, které ve finále získaly nejvíce hlasů, pak budou mít možnost podívat se také do zázemí a veřejnosti nepřístupných částí stávajícího nádraží. Autor vítězného názvu navíc získá roční kupon na brněnskou MHD.

64 komentářů

Klikni pro vložení komentáře

Diskuse pod články deníku Zdopravy.cz slouží pouze ke slušné výměně názorů. Prosíme diskutující, aby se vyvarovali vulgarismů a urážek jakéhokoliv druhu. Za obsah diskusí je zodpovědný vydavatel, který si proto vyhrazuje právo urážlivé, vulgární a jinak nevhodné příspěvky smazat bez dalšího upozornění. Děkujeme, že nemusíme mazat. Vaše redakce.

 • Špatně jsem četl,prvně jsem četl Stalingrad…..Běžte už někam s tím přesunem hl.n. v Brně.De facto,téměř vichni železniční odborníci jsou proti přesunu.Jen pá politiků a lobbistů si myslí,že jsou středem světa.

 • Ta brněnština mi leze krkem už od doby, co jsem se naučil mluvit. Tomu shluku slov namíchaných hlavně z němčiny se snad ani nedá říkat řeč. Oni nemluví, oni slova přežvykují a plivou!
  Ti Brnáci jsou někdy opravdu cáklí. Vím to, protože mezi nimi žiju. Podle Boleslava je to odporné slovo „šalina“ pro Brno specifické, no budiž. Ale pro ostatní lokality jsou zase specifická jiná slova. Nebo lidé. Vsetín třeba mohli přejmenovat na Čunkov. Ale nikdo se nesnaží tyhle trapné paskvily promítnout do všeobecně užívaných názvů.

  • Já bych to pojmenoval Kocourkov (podle. Franty Kocourka samozřejmě).

   Jinak se podívejte na takovou Vídeň. Tam je to sice pořád to nudné Wien Hbf. Ale už to nádraží mají. Na druhou stranu v Rakousku zase nemají ty české blbečky, takže když chci vidět pěkné nádraží, sedám do Railjetu a jedu se kochat.

   • Tak to budeš mít do budoucna ganz einfach.
    Protože ten novej Brněnskej nádr, bude jmenovat “ Wien Nordkurve“.
    😉

 • Slovo lidu by mělo být respektováno, ač se žádné nádraží přemisťovat nebude, aspoň do konce století ne.

 • V diskuzi se objevilo, ze Šalingrad je castecne rusky. Ale „Grad“ je ve skutecnosti velkomoravsky / staroslovensky – hlavni mesto Velke Moravy v 9. stoleti byl Veligrad! Vznikla okolo 833.

  V te dobe nazev Rusko nikdo neznal, az pozdeji v roce 883 vzniklo Kyjevske knizectvi tj. Kyjevska Rus.

  • Ono to tak uplne neni pravdou, G prislo s pismem z Cyrilice/Hlaholice, kde H neni, psalo se G, ale vyslovnost byla H u zapadnich slovanu – proto nerikame ani dnes Glagolice, ale Hlaholice…

   https://www.czechency.org/files/upload/fig/HLAHOLICE-fig000.png

   Pozdeji vznikl jiny znak pro H, velmi podobny puvodnimu G a i jine tehdy byzantske znaky pisma, ktere se prizpusobovali „nasemu“ dialektu…
   Samozrejme tu byl i nejaky vliv z vychodu a tak se v nekterych oblastech vyslovnost lisila, Velka Morava byla uzemim rozsahla vice na vychod a jih, kde napr. u jiznich slovany vyslovnost G byla a je i dnes…

    • Martin: Nesouhlasim s Vami. Pokud vim, v roce 833 slovanske pismo jeste nebylo, protoze hlaholice, na kterou se zde odvolavate, byla vytvorena Konstantinem / jeste pozdeji Cyrilem az v roce 862 pri priprave na pozdejsi misi na Velkou Moravu, cili o 29 let pozdeji. A tehdy se ve staroslovenstine jestw nepsalo, protoze s tim zacali az Cyril a Metodej. Latinka se na uzemi CR pouzivala k psani pouze v latine, pokud tam byli fransti knezi, popr. mozna v predchudci pozdejsi nemciny. Ale ne ve slovanskych jazycich. To, co tady pisete, platilo az o 50 let pozdeji. Cili „grad“ okolo 833 byl zapadoslovansky, az vyrazne pozdeji se „g“ u zapadnich slovanu prevedlo na dnesni „h“, tehdy i dnes je grad jihoslovansky, napr. srbsky i slovinsky, je otazka, zda tehdy vubec byl ve vychodoslovanskych jazycich…
     K tomu napr. slovnik Davida Zbirala na
     http://www.david-zbiral.cz/uzivsl-stsl.txt
     Cili Šalingrad by byl moravsko-český slepenec.

     Nejsem historik a tato otazka je jen teoreticka, cili navrhuji tuto diskuzi ukoncit.

 • No nevim, pokud by to DU vzal vazne, tak toho v budoucnu budou brnane litovat….
  Zvlast expresivne zni zkracenina nemciny s ruskou koncovkou…

 • Původně jsem jako vtim navrhoval Nádraží Michala Haška… jak dnes vidím, můj návrh mohl mít šanci. Nový název je komický stejně jako celá přestavba ŽUB a vlastně Brno obecně. Proč nenazvat komicky, když jde o fiktivní věc, která stejně nikdy nebude (usuzuji z toho, že ČR a Brno nejsou tak bohaté, aby si mohli dovolit dát 100 mld. za jeden uzlík na koridoru, kde se jezdí šedesátkou).

 • Nó tož my tadyk v Brně sme pochopili, že to s tím novým nádrem je enem čurina (vtip). No a tak sne pojali aj tu anketu. 😉
  🙂

  • SŽDC rekonstruuje, aby životnost stávajícího nádraží prodloužilo o 25 let. To je oficiální věta z úst tiskové mluvčí…z toho mi vychází, že vlastně nikdo nevěčí tomu, že by nádraží stálo dřív, než v roce 2045.

 • 837 občanů…kolik brněnských hňupů volilo toho nefachčenka, co se na Ukrajině nechal bičovat od šlápoty? Výsledek nevypovídá naprosto o ničem. O intelektu štatláků už vůbec ne.

 • Tak jméno pro Nádraží by bylo, jízdní řád pro metro už je taky hotový…..jen škoda že se ještě nekoplo do země a dalších 20 let se nic nestane

 • Naprosto dementní a trapné. Někteří si myslí, jací jsme v česku vtipálci a že si před námi Evropa padne na zadek, když přijede do Šalingradu. Bohužel to samozřejmě není pravda…. Jako brňák se neskutečně stydím na tímto českým pivním buranstvím. HA HA HA.

  • Už jsem jako Pražák chtěl uznat, že mají Brňáci smysl pro humor, bohužel vy jste to svým zatrpklým komentářem zazdil.

   • A co je na tom proboha tak humorného, když pojede třeba Francouz nebo Ital do Brna a bude číst tento nesrozumitelný název??? Jak se to bude říkat v zahraničních hlášeních na nádražích??? Jak se to bude překládat v letáčcích ve vlacích v u zahraničních dopravců?

    To musí v té Evropě být idioty a ještě se tím chlubit, jak jsme dobří? To opravdu svědčí o tom, že 3/4 lidí sedí akorát doma a kouká na Ordinaci, místo, aby se jeli podívat, jak to taky vypadá jinde než u té Ordinace a v Kauflandu.

    • To nádraží (pokud teda bude odsunuto, doufám, že ne), se samozřejmě bude jmenovat „Brno hl.n.“, jako ostatní obdobná nádraží v zemi. Politici akorát ukázali, jak jsou stále mimo a občani pochopili recesistický význam ankety.

     • Ja osobne bych si naopak pral, aby v Praze se hl.n. opet prejmenovalo na Wilsonovo nadrazi,… a mrzi me, ze ted k tomu pri stem vyroci republiky nedoslo…

    • No jo, další co nemá smysl pro humor. Mimochodem dost často od cizinců slyšíme názor, že jsme jedni z mála co si sami ze sebe umí udělat srandu, skoro to až obdivují, prostě jsme v ČR, Evropa si z nás nemusí sedat na zadek, ale to ani my z ní. Proč překládat či hlásit? Správně se názvy měst či jmen nepřekládají, takže to budou psát a hlásit, tak jak to je.

   • Jako Pražáci jste projevili velký humor pojmenováním letiště Ruzyně, takže myslím, že už toho humoru v názvech stačilo…

    • Zadna anketa na pojmenovani letiste nebyla…
     Jinak mi nevadi, ze je pojmenovano podle Havla, ktery ma v zahranici celkem slusne jmeno…

  • Češi neberou vážně vůbec nic. Když se něčemu vysloveně nevysmívají, tak tím aspoň pohrdají nebo to ignorují. A když si hrají na vážné a zodpovědné (jako třeba slavení státního svátku nebo styky s ostatními státy), je to vážné a zodpovědné jen na povrchu a pod povrchem je zase ten nevážný přístup ke všemu.
   Já bych udělal anketu, komu při čtení (čtení) Pána prstenů napadlo, že profesor Tolkien vytvořil hobity podle Čechů – s veškerou vážností brali jedině popíjení odpoledního čaje, pečení domácích koláčků a kouření z dýmky, opravdové starosti světa „tam venku“ jim byly šumafuk.

  • Trapný jste vy, když do toho bůhví proč zamotáte Evropu a padání na zadek. Výsledek není nijak závazný a účast 2 000 lidí znamená jenom to, že drtivé většině Brňáků je to úplně jedno.

  • tak jeste nam zustava stavajici role, ze ktereho snad bude zastavka pro primestskou dopravu, takze Cimrman ma jeste nadeji 😉

  • Bude-li skutečně vyhnáno do bažin, pak to bude název skutečně důstojný – jen by si tam ještě měli nasadit bobry, aby jim tam ten „grad“ postavili jako výzdobu („umělecké dílo“ – kdysi /“za bolševika“/ to v rozpočtech staveb bývala „hlava 5“ a bylo v ní vyčleněno několik procent z celkové rozpočtované sumy právě na „umělecká díla“ …).

   • ad Zeleznicar v duchodu: Vy nejste z Brna, ze? nove nadrazi nebude v zadnych bazinach. ve skutecnosti bude bliz k centru, nez je prazsky hlavak ze Staromestskeho namesti, takze bude porad v centru, akorat o kousicek dale, nez je ted. a mimochodem, my brnaci se uz nemuzeme dockat…

    • Jenže Praha má 4x více obyvatel a několikanásobně širší centrum než Brno… máte pravdu, nebude to v bažinách, ale u autobazaru, parkoviště a průmyslové zóny

    • @Nekdo
     nemůžu se dočkat toho, až celej ten cirkus se stupidním přesunem zmizí někam pod koberec, dokud nebude postavený VRT a „metro“ či jak se to jmenuje, nemá smysl mluvit o přesunu…

    • My brňáci se na ten megatunel s pozemkama, kvůli kterému to všechno vzniklo, teda netěšíme a jen se modlíme, aby to Babiš skrze těch 40 mld. zařízl

    • Máte pravdu, nejsem – to bych to vyhrál, kdybych byl: věčným ukřivděncem, kňouralem a „prvničkou“, která sice neví, co vlastně chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane, bych rozhodně být nechtěl …

Newsletter

Partneři