LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Brno – Šalingrad. Brňané vybrali jméno pro nové nádraží

Brno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářBrno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Anketa brněnského magistrátu mezi obyvateli města o výběr jména pro nové nádraží skončila překvapivým výsledkem. Nejvíce hlasů získal název Brno

Zpět na článek
64 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Hromek

Špatně jsem četl,prvně jsem četl Stalingrad…..Běžte už někam s tím přesunem hl.n. v Brně.De facto,téměř vichni železniční odborníci jsou proti přesunu.Jen pá politiků a lobbistů si myslí,že jsou středem světa.

jan

bylo by to hezké. Měli by to natisknout na ty cedule. Nejlíp hned. Nemusí být vše důstojné.

To

Přejmenujte Brno na Šulinov a je to. Šulinov – Šulingrad

A.R.

Ta brněnština mi leze krkem už od doby, co jsem se naučil mluvit. Tomu shluku slov namíchaných hlavně z němčiny se snad ani nedá říkat řeč. Oni nemluví, oni slova přežvykují a plivou!
Ti Brnáci jsou někdy opravdu cáklí. Vím to, protože mezi nimi žiju. Podle Boleslava je to odporné slovo „šalina“ pro Brno specifické, no budiž. Ale pro ostatní lokality jsou zase specifická jiná slova. Nebo lidé. Vsetín třeba mohli přejmenovat na Čunkov. Ale nikdo se nesnaží tyhle trapné paskvily promítnout do všeobecně užívaných názvů.

Jan

typické brněnské slovo pro tramvaj je „šlingr“, ten měl vyhrát

Fan_thomas

Já bych to pojmenoval Kocourkov (podle. Franty Kocourka samozřejmě).

Jinak se podívejte na takovou Vídeň. Tam je to sice pořád to nudné Wien Hbf. Ale už to nádraží mají. Na druhou stranu v Rakousku zase nemají ty české blbečky, takže když chci vidět pěkné nádraží, sedám do Railjetu a jedu se kochat.

X 1

Tak to budeš mít do budoucna ganz einfach.
Protože ten novej Brněnskej nádr, bude jmenovat “ Wien Nordkurve“.
😉

Pibik

Slovo lidu by mělo být respektováno, ač se žádné nádraží přemisťovat nebude, aspoň do konce století ne.

Pavel Hromek

Na to „slovo lidu“ Vám politici z vysoka kašlou…Stačí se podívat na výsledek voleb v Brně a nyní na cirkus,kdy je vše naopak.

Fan_thomas

Však to dopadlo podle hlasu lidu, ne ? Nebo snad měli estébáci 50,1% ?

LK

V diskuzi se objevilo, ze Šalingrad je castecne rusky. Ale „Grad“ je ve skutecnosti velkomoravsky / staroslovensky – hlavni mesto Velke Moravy v 9. stoleti byl Veligrad! Vznikla okolo 833.

V te dobe nazev Rusko nikdo neznal, az pozdeji v roce 883 vzniklo Kyjevske knizectvi tj. Kyjevska Rus.

Martin

Ono to tak uplne neni pravdou, G prislo s pismem z Cyrilice/Hlaholice, kde H neni, psalo se G, ale vyslovnost byla H u zapadnich slovanu – proto nerikame ani dnes Glagolice, ale Hlaholice…

https://www.czechency.org/files/upload/fig/HLAHOLICE-fig000.png

Pozdeji vznikl jiny znak pro H, velmi podobny puvodnimu G a i jine tehdy byzantske znaky pisma, ktere se prizpusobovali „nasemu“ dialektu…
Samozrejme tu byl i nejaky vliv z vychodu a tak se v nekterych oblastech vyslovnost lisila, Velka Morava byla uzemim rozsahla vice na vychod a jih, kde napr. u jiznich slovany vyslovnost G byla a je i dnes…

Martin

Jen doplnim, ano neexistovalo Kyjevske knizectvi, ale to neznamena, ze lide nemeli jazyk, ev. pismo…

LK

Martin: Nesouhlasim s Vami. Pokud vim, v roce 833 slovanske pismo jeste nebylo, protoze hlaholice, na kterou se zde odvolavate, byla vytvorena Konstantinem / jeste pozdeji Cyrilem az v roce 862 pri priprave na pozdejsi misi na Velkou Moravu, cili o 29 let pozdeji. A tehdy se ve staroslovenstine jestw nepsalo, protoze s tim zacali az Cyril a Metodej. Latinka se na uzemi CR pouzivala k psani pouze v latine, pokud tam byli fransti knezi, popr. mozna v predchudci pozdejsi nemciny. Ale ne ve slovanskych jazycich. To, co tady pisete, platilo az o 50 let pozdeji. Cili „grad“ okolo 833… Číst vice »

Prngr

Kdyby bylo ve finále Praha – Venkov …. snad bych i šel hlasovat

Janek

Vídeň – Sever taky nebyl špatný název 🙂

Martin

No nevim, pokud by to DU vzal vazne, tak toho v budoucnu budou brnane litovat….
Zvlast expresivne zni zkracenina nemciny s ruskou koncovkou…

To

A co šulingrad? To by nešlo?

železničář v důchodu

To by samozřejmě bylo jednoznečně mnohem realističtější – a tak by to u těch šulinů tím spíše neprošlo …

Fan_thomas

V tom by se někteří poznali (hollan, vokřál…)

a8n

Na rozdíl od Dona Pabla, Rumuna Monérky nebo Haszka Mihályho, u nichž se taková sebereflexe očekávat nedá.

To

Původně jsem jako vtim navrhoval Nádraží Michala Haška… jak dnes vidím, můj návrh mohl mít šanci. Nový název je komický stejně jako celá přestavba ŽUB a vlastně Brno obecně. Proč nenazvat komicky, když jde o fiktivní věc, která stejně nikdy nebude (usuzuji z toho, že ČR a Brno nejsou tak bohaté, aby si mohli dovolit dát 100 mld. za jeden uzlík na koridoru, kde se jezdí šedesátkou).

X 1

Nó tož my tadyk v Brně sme pochopili, že to s tím novým nádrem je enem čurina (vtip). No a tak sne pojali aj tu anketu. 😉
🙂

To

Předpokládám, že anketa bude představiteli města zohledněna stejně pouze v případě, pokud výsledek nebude v rozporu s jejich představami – stejně jako tomu bylo při referendech, kdy se ptali jen v Brně, a to ještě za podivných okolností

X2

Hele, rodilej brňák ze štatlu neříká nádr ale hókne rola.

X 1

Když bysme začaly hantecem, tož nam toď nikdo nubude rozumět. 😉

Já

Ale kdeže. Rola je plac před nádrem, zas neházé cancy.

XXX

Máš recht – více na http://www.hantec.cz

HonzaEM

Hlavně že to stávající se pořád rekonstruuje.

liposh

SŽDC rekonstruuje, aby životnost stávajícího nádraží prodloužilo o 25 let. To je oficiální věta z úst tiskové mluvčí…z toho mi vychází, že vlastně nikdo nevěčí tomu, že by nádraží stálo dřív, než v roce 2045.

Premek

Aha: takže tam nebudou jezdit vlaky, ale tramvaje ???

To

Ano

Pedro72

Přesněji řečeno tam budou jezdit nákladní vlaky, které už tudy jezdí.

venkov4ever

837 občanů…kolik brněnských hňupů volilo toho nefachčenka, co se na Ukrajině nechal bičovat od šlápoty? Výsledek nevypovídá naprosto o ničem. O intelektu štatláků už vůbec ne.

tm

Tak jméno pro Nádraží by bylo, jízdní řád pro metro už je taky hotový…..jen škoda že se ještě nekoplo do země a dalších 20 let se nic nestane

Petr.R

kdyby místo tych anket natřeli ten plech na té fotce.

Já

Přesně tak.

Jan

Naprosto dementní a trapné. Někteří si myslí, jací jsme v česku vtipálci a že si před námi Evropa padne na zadek, když přijede do Šalingradu. Bohužel to samozřejmě není pravda…. Jako brňák se neskutečně stydím na tímto českým pivním buranstvím. HA HA HA.

thegrid

Už jsem jako Pražák chtěl uznat, že mají Brňáci smysl pro humor, bohužel vy jste to svým zatrpklým komentářem zazdil.

Jan

A co je na tom proboha tak humorného, když pojede třeba Francouz nebo Ital do Brna a bude číst tento nesrozumitelný název??? Jak se to bude říkat v zahraničních hlášeních na nádražích??? Jak se to bude překládat v letáčcích ve vlacích v u zahraničních dopravců?

To musí v té Evropě být idioty a ještě se tím chlubit, jak jsme dobří? To opravdu svědčí o tom, že 3/4 lidí sedí akorát doma a kouká na Ordinaci, místo, aby se jeli podívat, jak to taky vypadá jinde než u té Ordinace a v Kauflandu.

Radek Janata

To nádraží (pokud teda bude odsunuto, doufám, že ne), se samozřejmě bude jmenovat „Brno hl.n.“, jako ostatní obdobná nádraží v zemi. Politici akorát ukázali, jak jsou stále mimo a občani pochopili recesistický význam ankety.

Martin

Ja osobne bych si naopak pral, aby v Praze se hl.n. opet prejmenovalo na Wilsonovo nadrazi,… a mrzi me, ze ted k tomu pri stem vyroci republiky nedoslo…

To

Šalingrad budou cizinci vyslovovat asi stejně tak blbě jako hlavní nebo dolní nádraží

Martin

No jen aby se nepletli a nevyslovovali to Stalingrad…

Dominik

No jo, další co nemá smysl pro humor. Mimochodem dost často od cizinců slyšíme názor, že jsme jedni z mála co si sami ze sebe umí udělat srandu, skoro to až obdivují, prostě jsme v ČR, Evropa si z nás nemusí sedat na zadek, ale to ani my z ní. Proč překládat či hlásit? Správně se názvy měst či jmen nepřekládají, takže to budou psát a hlásit, tak jak to je.

Jan

No jasně. A v zahraniční to bude vyslovovat jako Stalingard a Češi zase dokážou Evropě, jací jsou humoristi.

Martin

…budou si myslet, ze jsou ve Stalingradu…

maxov

Jako Pražáci jste projevili velký humor pojmenováním letiště Ruzyně, takže myslím, že už toho humoru v názvech stačilo…

Martin

Zadna anketa na pojmenovani letiste nebyla…
Jinak mi nevadi, ze je pojmenovano podle Havla, ktery ma v zahranici celkem slusne jmeno…

bv

Češi neberou vážně vůbec nic. Když se něčemu vysloveně nevysmívají, tak tím aspoň pohrdají nebo to ignorují. A když si hrají na vážné a zodpovědné (jako třeba slavení státního svátku nebo styky s ostatními státy), je to vážné a zodpovědné jen na povrchu a pod povrchem je zase ten nevážný přístup ke všemu.
Já bych udělal anketu, komu při čtení (čtení) Pána prstenů napadlo, že profesor Tolkien vytvořil hobity podle Čechů – s veškerou vážností brali jedině popíjení odpoledního čaje, pečení domácích koláčků a kouření z dýmky, opravdové starosti světa „tam venku“ jim byly šumafuk.

Tomas

Trapný jste vy, když do toho bůhví proč zamotáte Evropu a padání na zadek. Výsledek není nijak závazný a účast 2 000 lidí znamená jenom to, že drtivé většině Brňáků je to úplně jedno.

Já

A já jako brňák se stydím za vaši zapšklost.

Aneb děkujeme za názor, tady máte klíčenku.

pavlass2

Moč do rukou lidu!

Kocourkov

Určitě se spletli, protože správně má být Brno – Šulingrad.
Tak tu anketu laskavě opravte!

Jakub K.

stupidní..

VRT

Konečně důstojný název pro nové nádraží. I když je škoda, že neprošel ten Cimrman.

n

tak jeste nam zustava stavajici role, ze ktereho snad bude zastavka pro primestskou dopravu, takze Cimrman ma jeste nadeji 😉

železničář v důchodu

Bude-li skutečně vyhnáno do bažin, pak to bude název skutečně důstojný – jen by si tam ještě měli nasadit bobry, aby jim tam ten „grad“ postavili jako výzdobu („umělecké dílo“ – kdysi /“za bolševika“/ to v rozpočtech staveb bývala „hlava 5“ a bylo v ní vyčleněno několik procent z celkové rozpočtované sumy právě na „umělecká díla“ …).

Nekdo

ad Zeleznicar v duchodu: Vy nejste z Brna, ze? nove nadrazi nebude v zadnych bazinach. ve skutecnosti bude bliz k centru, nez je prazsky hlavak ze Staromestskeho namesti, takze bude porad v centru, akorat o kousicek dale, nez je ted. a mimochodem, my brnaci se uz nemuzeme dockat…

To

Jenže Praha má 4x více obyvatel a několikanásobně širší centrum než Brno… máte pravdu, nebude to v bažinách, ale u autobazaru, parkoviště a průmyslové zóny

liposh

Hele , poslóché kemo, dej si majzla, aby ti někdo nerozhodil sandál, jo? 😀

hoholu

@Nekdo
nemůžu se dočkat toho, až celej ten cirkus se stupidním přesunem zmizí někam pod koberec, dokud nebude postavený VRT a „metro“ či jak se to jmenuje, nemá smysl mluvit o přesunu…

Já

My brňáci se na ten megatunel s pozemkama, kvůli kterému to všechno vzniklo, teda netěšíme a jen se modlíme, aby to Babiš skrze těch 40 mld. zařízl

železničář v důchodu

Máte pravdu, nejsem – to bych to vyhrál, kdybych byl: věčným ukřivděncem, kňouralem a „prvničkou“, která sice neví, co vlastně chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane, bych rozhodně být nechtěl …