egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

Británie zachraňuje Flybe. Stát zřejmě sníží odletovou daň, investoři slíbili více peněz

Embraer E195, foto: Flybe
Embraer E195, foto: Flybe
Letecká společnost Flybe na poslední chvíli odvrátila svůj kolaps. Po dohodě s jejími majiteli vláda slíbila, že prověří snížení nebo  zrušení odletové daně ve výši 13 liber, vlastníci výměnou slíbili další finanční injekci do aerolinek, které se dostaly na hranici krachu po necelém roce od záchrany.
Dohodu oznámila ministryně obchodu Andrea Leadsomová na twitteru. „Jsem potěšena, že jsme se dohodli s akcionáři Flybe. Udržíme společnost v provozu a zajistíme tak propojení britských regionů,“ uvedla Leadsomová.
O potížích Flybe informovala v neděli televize Sky News. Záchranný krok kritizují zejména ekologické organizace, podle kterých jde snižování odletové daně proti plánům vlády na snížení emisí. Šéf International Airlines Group Willie Walsh označil kroky vlády jako zneužití veřejných peněz. British Airways, které patří do skupiny IAG, s Flybe na některých trasách soupeří.
Flybe podle BBC  dluží na odletové taxe státu přes 100 milionů liber, vláda ji zřejmě část odpustí. Flybe zajišťuje více než polovinu vnitrostátních letů mimo Londýn. Krachem by tato letiště přišla náhle o letecké spojení.
Pokud by nedošlo k dohodě, během půl roku by došlo ve Velké Británii k dalšímu velkému krachu: loni na podzim padly Thomas Cook Airlines. Flybe zaměstnává přes dva tisíce lidí, provozuje 75 letadel.

 

tagy
2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka B.

V poslední době nějak sílí můj pocit, že se vracíme zpět někam do středověku, kde se také za vstup do města platilo mýto, za plavbu se dřevem po řece se platilo mýto … jen dnes máme spotřební, odletové a příletové daně, daň z letenek, emisní známky, mýto do centra Londýna, vstupné do Benátek a další nesmysly …

karl-x

To není úplně přesná aktualita, vlastně je dost nepřesná. O zrušení APD se sice jedanlo, ale Boris Johnson prozatím tuto úpravu odmítl. Pravdou je, že vláda souhlasila s odložením přímých daňových plateb a vyzvala akcionáře, aby zajistili dostatek operativní hotovosti.