Letecké společnosti Letectví

Boeing uspěl ve Vietnamu, VietJet a Bamboo Airways kupují letadla za 357 miliard

Vizualizace Boeingu 787-9 v barvách Bamboo Airways nad Ha Long Bay. Foto: Boeing
Vizualizace Boeingu 787-9 v barvách Bamboo Airways nad Ha Long Bay. Foto: Boeing

Americký výrobce letadel Boeing vyhrál velkou bitvu o dodávky pro jeden z nejrychleji rostoucích leteckých trhu. Vietnamské aerolinky VietJet a Bamboo Airways si u něj objednaly během návštěvy prezidenta USA Donalda Trumpa ve Vietnamu až 110 nových letadel v ceníkové ceně 15,8 miliardy dolarů (357 miliard korun).

VietJet si u Boeingu objednal 100 dalších boeingů 737 MAX v ceníkové ceně 12,7 miliard dolarů. Rozšířil tak původní objednávku na sto letadel o další stovku. Jde o dvacet letadel ve verzi MAX 8 a osmdesát v dosud nepříliš prodávané verzi MAX 10.

Pro Boeing jde o důležitou zakázku i z důvodu, že po nehodě Lion Air loni v říjnu začali někteří asijští dopravci zvažovat, zda si další letadla tohoto typu objednají. VietJet chce letadla použít pro vnitrostátní i mezinárodní spoje. Jde o největší objednávku v historii vietnamského letectví

Nákup 200 nových letadel je pro nás důležitým krokem pro další mezinárodní expanzi,“ řekla prezidentka VietJetu Nguyễn Thị Phương Thảo. K podpisu smlouvy došlo dnes v Hanoji před summitem mezi USA a Severní Koreou.

VietJet poprvé vzlétl na konci roku 2011, dosud létá s Airbusy A320 a A321. Firma loni oznámila objednávku dalších 50 A320neo.

Boeing 737 MAX v barvách VietJet. Foto: Boeing
Boeing 737 MAX v barvách VietJet. Foto: Boeing

Boeing ve Vietnamu uzavřel i další kontrakt s podstatně mladším dopravcem, společností Bamboo Airways. Aerolinka, která první komerční let vypravila 16. ledna letošního roku, si objednala deset nových Boeingů 787-9 Dreamliner. Zakáka má hodnotu 3 miliardy dolarů „Naším dlouhodobým plánem je spojit Vietnam s hlavními trhy v Asii, Evropě a Severní Americe. Dreamlinery nám umožní otevřít tyto dálkové linky,“ řekl Trinh Van Quyet, šéf skupiny FLC, pod kterou Bamboo Airways patří. Už letos chce firma začít s mezinárodními lety do okolních zemí, s nasazením dreamlinerů zamíří i na jiné kontinenty.

Vietnam patří mezi nejrychleji rostoucí trhy s leteckou dopravou na světě.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

Neví někdo, jak je to s linkou z Prahy do Vietnamu? Psalo se o tom, ale nějak to utichlo.

Jiří Šrámek

Krásná fotka

Grobar44

Dotaz, jsou to opravdu nové zakázky nebo jsou to letadla již dříve předběžně objednaná a za účasti Trumpa došlo k finálnímu podpisu smluv?

Tom

Pane Sůro, a ty předběžné objednávky se týkají i těch druhých sto Boeingů pro Viet Jet nebo jen ta první stovka?

Tom

Děkuji za odpověď.

Martin

65 milionů cestujících?

Greyfin

Podle stránek vietjetair.com společnost přepravila za druhé čtvrtletí 2018 5,8 miliónu cestujících, takže číslo 65 miliónů za celý rok se jeví jako nesmyslné.