LOT 3a leaderboard

Boeing nám slevil málo, oznámil Ryanair konec jednání o nákupu 737 MAX10

První let Boeingu 737 MAX 10. Foto: BoeingPrvní let Boeingu 737 MAX 10. Foto: Boeing

Ryanair netradičně oznámil konec vyjednávání v tiskové zprávě, v které si neopomněl rýpnout do Boeingu kvůli novým zakázkám Airbusu.

Mohla to být zatím největší letadla ve flotile Ryanairu, poprvé s kapacitou více než 200 míst. Jejich nákup se ale zatím odkládá. Největší evropský dopravce oznámil, že s Boeingem ukončil vyjednávání o nákupu desítek až stovek nových letadel 737 MAX10.

V leteckém průmyslu nejde o úplně běžné oznámení: letecké společnosti obvykle nezveřejňují, že jednání o nákupu nikam nevedla. V případě Ryanairu, který v minulosti Boeing dovedl k velkým slevám, se tak nabízí stále i možnost, že jde jen o součást další vyjednávací taktiky.

Jednání skončila bez dohody na ceně,“ uvedl Ryanair v tiskové zprávě. Podle dopravce není ale budoucí růst firmy ohrožen, protože má objednáno dostatek jiných letadel, konkrétně celkem 210 strojů 737-8200. Převzetím těchto letounů chce Ryanair dosáhnout velikosti 600 letadel a 200 milionů přepravených cestujících ročně.

Jednání probíhala posledních deset měsíců. Podle dopravce začalo být minulý týden jasné, že cenová nabídka Boeingu neodpovídá představám Ryanairu a obě strany se dohodly na ukončení jednání.

Boeing má optimističtější představu o cenách letadel než my. Jsme disciplinovaní a nechceme nakupovat letadla draze,“ řekl šéf Ryanairu Michael O’Leary. V tiskové zprávě si stihnul ale do Boeingu okamžitě rýpnout, když připomněl nedávné zakázky Delty a Jet2.com, které objednaly nová letadla u Airbusu. V obou případech jde o A321neo, tedy přímou konkurence MAX10.

Boeing 737 MAX10 je největší verzí letadla 737 MAX, má pojmout až 230 cestujících. Boeing má na tento model přes 200 objednávek, zákazníkům ho má začít dodávat od roku 2023.

Tagy 737 MAX 19 boeing Boeing 737 MAX 10 Ryanair seznam
21 komentářů