Automobily Elektromobilita

BMW postaví v Česku zkušební centrum pro samořiditelné vozy a elektromobily

Vizualizace nového zkušebního centra BMW u Sokolova. Foto: BMW
Vizualizace nového zkušebního centra BMW u Sokolova. Foto: BMW

Česko přilákalo další velkou investici do automobilového průmyslu. Německá automobilka BMW začne u Sokolova na pozemcích Sokolovské uhelné stavět zkušební centrum pro elektromobily a samořiditelné vozy.

Firma to dnes oznámila na tiskové konferenci společně s CzechInvestem. Do areálu chce BMW investovat „tříciferné hodnoty v milionech eur“, tedy nejméně miliardy až desítky miliard korun. Areál o rozloze 500 hektarů má začít fungovat po roce 2020.

Testovací centrum vznikne na ploše přibližně 500 hektarů poblíž Sokolova a nedaleko hraničního přechodu Svatý Kříž/Waldsassen, tedy přibližně dvě a půl hodiny jízdy vozem od hlavního výzkumného a vývojového centra FIZ (Forschungs und
Innovationszentrum) společnosti BMW Group v Mnichově. Nové zkušební středisko BMW Group které poskytne práci několika stovkám zaměstnanců, bude zprovozněno počátkem příštího desetiletí.

V Česku jde už o druhý zkušební okruh pro autonomní vozy, u Stříbra ho plánuje postavit skupina Accolade.

Podle Herberta Grebence z BMW chce bude v plánovaném vývojovém centru v Sokolově automobilka pokračovat například ve zdokonalování elektromobilitě, digitalizaci, autonomním řízení nebo asistenčních systémů.  Důvodem stavby nového zázemí není přesun za levnější pracovní silou, ale vytíženost ostatních vývojových center.

„V Sokolově jsme našli ideální podmínky a lokaci pro testování vozidel. Otevření prvního vývojového centra ve východní Evropě vytvoří nové možnosti a současně bude milníkem v historii naší společnosti. Spolupráce s vlastníkem pozemků, společností Sokolovská uhelná, a všemi politickými zástupci byla extrémně pozitivní a je založena na vzájemné důvěře,“ uvedl Grebenc.

Automobilka by na stavbu měla čerpat investiční pobídku. „V souvislosti s oznámením investice společnosti BMW v Karlovarském kraji do vybudování zkušebního centra pro nové automobilové technologie se připravuje společná Deklarace o spolupráci
mezi vládou ČR a společností BMW Group. Vláda se návrhem této deklarace po odborné stránce bude zabývat v nejbližším období. Ministerstvo průmyslu a obchodu velmi vítá takovéto typy investic, které kromě vysoce kvalifikovaných a specializovaných pracovních pozic přinesou české ekonomice také vysokou přidanou hodnotu,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

O vstupu BMW se jednalo podle šéfa CzechInvestu Karla Kučery přes dva roky. „Zkušební centrum BMW je výstavním příkladem investic s vyšší přidanou hodnotou, o které nyní Česká republika stojí a o které v CzechInvestu poslední roky usilujeme,“ řekl Kučera.

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vojta

Par kilometru od nemeckych hranic a uz o nas mluvi jako o vychodni Evrope. Smutny.

asdf

Na tom není nic smutnýho. Železná opona zanechala v myšlení lidí výraznou stopu.

Ignác

Asi se Němci nepovažují za Západní Evropu ale za Evropu Střední.

Ondřej

Hraniční přechod Svatý kříž je na Chebsku a nikoliv na Sokolovsku 😮

asdf

Mám takové tušení, že tam stejně budou pracovat hlavně Němci, ale na výsypce ať si staví, co chtějí.