Dopravci Železnice

Bez soutěže až na 10 let. Většinu dálkových vlaků pro stát budou dál provozovat ČD

Railjet mezi Brnem a Adamovem u bílovických tunelů. Foto: České dráhy
Railjet mezi Brnem a Adamovem u bílovických tunelů. Foto: České dráhy

České dráhy mají jistotu, že bez porovnání jejich nabídek s konkurencí budou příštích až deset let zajišťovat většinu dálkových železničních spojů v objednávce ministerstva dopravy včetně expresů do Polska, Německa, Rakouska či na Slovensko. Stát současně plánuje, že přidá na některé linky další spoje, zejména v okrajových časech.

Vyplývá to z materiálu, který zveřejnilo ministerstvo dopravy na úřední desce. Ten uvádí, že ministerstvo s Českými drahami chce uzavřít přímo smlouvu na provoz dálkových vlaků na celkem 18 linkách. Jako první na něj upozornila Česká televize. Ročně ministerstvo dopravy za provoz dálkových linek zaplatí přes 4 miliardy korun.

O plánu ministerstva dopravy nepokračovat v porovnání nabídek od více dopravců informoval deník Zdopravy.cz v lednu, teď je záměr státu oficiálně potvrzený a detailněji rozpracovaný. Podle dokumentu České dráhy získají desetiletou jistotu na většině expresních linek: Ex1 (Ostrava – Polsko/Slovensko), Ex3, (Praha – Brno – Břeclav), Ex4 (Břeclav – Bohumín) a Ex5 (Praha – Děčín – Německo).

Desetiletý kontrakt předpokládá ministerstvo dopravy i u linek R15 (Praha – Ústí nad Labem – Cheb), R19 (Praha – Česká Třebová – Brno) a R20 (Děčín – Praha). Jde přitom o linky, které byly několikrát v harmonogramu plánovaných soutěží jako jedny z prvních.

Z expresních linek bude kratší smlouva u Jižních expresů (Ex7), kde stát počítá s kontraktem na šest let. Na stejnou dobu chystá stát i smlouvu na provoz linky R11A (České Budějovice – Plzeň) a R17 (Praha – Tábor – České Budějovice). U Západních expresů (Ex6) stát počítá se smlouvou na pět let, stejně tak u linky R16 (Praha – Klatovy).

Na osm let mají mít České dráhy jistotu provozu na lince Brno – Šumperk, na sedm let pak u rychlíků České Budějovice – Brno. Rychlíky Brno – Plzeň jsou nově rozdělené jako dvě linky, ale jen formálně, návrh jízdního řádu počítá dál s jízdou většinou spojů v celé trase.

Navrhované přímé zadání ale dává jiným dopravcům naději, že soutěže či poptávková řízení se přeci jen ještě chystají. Jen na dva roky mají mít České dráhy kontrakt u linek R9 (Praha – Havlíčkův Brod – Brno), R10 (Praha – Trutnov) a R23 Ústí nad Labem – Kolín. Jen na rok chce stát uzavřít smlouvu na linku R14B (Ústí nad Labem – Liberec) a R27 (Ostrava – Krnov – Olomouc).

Ostatní linky prošly poptávkovým řízením loni nebo už dříve. Od prosince tak dojde k nástupu Arrivy na pětici rychlíkových linek zejména z Prahy a RegioJetu na trasu Brno – Bohumín, linku Ex2 a rychlíky R17 uhájily v rozstřelu České dráhy.

Na rozdíl od minulosti se nedá očekávat přílišná kritika alternativních dopravců, že stát zadává zakázky přímo. Nemají totiž už kapacitu další výkony pokrýt.

Ministerstvo dopravy současně zveřejnilo tabulky s předpokládaných jízdních řádů vlaků dálkové dopravy 2019-2020 zajišťovaných Českými drahami.  Jde zatím jen o návrh. Ukazuje mírný nárůst počtu objednaných kilometrů, dochází k posílení zejména okrajových spojů mimo špičku. Například u expresů Praha – Brna navrhuje nový spoj těsně po půlnoci a ve čtyři ráno zpět z Brna.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jedine vlaky
Host
Jedine vlaky

To je jedině dobře, ať nemusím při cestě kupovat 4 různé jízdenky, rok 2020 jednotný tarif.. To je trošku brzy… Projekt přece musí ležet dalších 30 let na stole, ne??

K.L.
Host
K.L.

Nechápu proč se dálková doprava dotuje, když může Jančura jezdit z Prahy na Moravu bez dotací, může to tak fungovat i na jiných dálkových linkách.

Pavel Hromek
Host
Pavel Hromek

Pardon,ale zapomeňte na to,že RJ,Leo ad.jezdí bez dotací…. Někde si to na Googlu ověřte.Dávno by krachli,dotují se i autobusy-i nákupy nových,MHD ad.

MartinS.
Host
MartinS.

Spíš Vy si to někde ověřte. Na dosavadních rychlíkových trasách jezdí RegioJet i LeoExpres bez dotací. Nezaměňujte platby za objednané služby (laicky pojmenovávané jako dotace) a kompenzace státem nařízených slev. Ano stát posílá soukromníkům peníze, ale jen proto, že jim nařizuje, komu musí poskytovat slevy a v jaké výši. Kdyby jim to nenařídil, nemusel by jim posílat nic.

železničář
Host
železničář

A proč teda RJ předem neodmítne platbu za objednávku dopravy na lince Brno-Bohumín, když teda umí bez dotací, má možnost
A ta úhrada za studenty je taky zvláštní, by mě zajímalo kolik skutečných studentů a důchodců je uhrazeno a kolik z nich je „studentů“ na kterých dopravci všech barev vydají jízdenku jako akční či jinak zlevněnou a vykáží jako studenta či důchodce, tohle je moc neprůhldné a když už se něco takového vymyslelo, mělo se to dělat přes čipovou kartu a stát by uhradil jen to co skutečně bylo

mmm
Host
mmm

Protože je lepší „bejt přisátej na státní nebo krajský cecík“. Pak je jedno jestli vozíte vzduch nebo jste narvaný k prasknutí. Svoje máte jistý v obou případech.

Aslanex
Host
Aslanex

Stát si určil výši slev a způsob prokazování. Že toho komerční dopravci využívaj, je pochopitelné z principu, že jsou komerční – tedy nemají žádné závazkové peníze, ale jen ty, co sami získaj. Vy byste snad nevyužil nabídnutou slevu?

K.L.
Host
K.L.

Pane Hromek nemíchejte hrušky s jabkama a platby za státem nařízené slevy nejsou dotace.

Bureš
Host
Bureš

Za 10-15 let se všichni probudí z poblouznění liberalizace, budou psát o tom, jak jsme si nechali vytunelovat železnici atd. A budou to ti samí, kteří ji teď adorují. Opakuje se zde to, co v 90tých v kuponové a jiné privatizaci. Kdo byl proti, byl smradlavý bolševik, nyní modrá guma, či komunistický odborář. A píšou to právě takoví, kteří být 50tá léta sedí v modrých košilích ČSM v akčních výborech. Už nyní začíná být zřejmé, že náklady na lince PHA-OVA rostou. Opravdu jsme tak nepoučitelní???

Michal
Host
Michal

My jí neadorujeme, jen se modrogumům, smradlavým bolševikům a komunistickým odborářům stále nepovedlo dokázat, že jeden dodavatel bez konkurence je lepší než více hráčů na trhu.
Naopak, Jančurovi se povedlo prokázat přesný opak, a to dokonce i na české železnici.

MartinS.
Host
MartinS.

Náklady na lince Praha – Ostrava rostou, ale roste i počet cestujících. A je jen těžké dopočítat, zda by to při současném počtu cestujících a současném počtu spojů bylo při původním systému plateb levnější nebo dražší… a rozhodně by bylo dražší jízdné, protože by nebyla konkurence…

TPal
Host
TPal

Proč Ministerstvo Dopravy nevyhlásí soutěž minimálně na 15 let s požadavkem na nové vozy? Myslím, že většina linek potřebuje obnovený vozový park.

Karel
Host
Karel

A proč ne hned na 100 let..? Co to hrají za divnou hru? Mě docela uráží ta vládní faleš, kdy něco jiného obhajují a něco jiného pak v praxi dělají. Co je to za lidi?

TPal
Host
TPal

100 let je nesmysl, ale životnost železničního vozidla je 30 let. V cca polovině životnosti udělat velkou modernizaci. Tohle řešení vidím jako nejlepší jak pro cestující, dopravce i stát.

Samozřejmě, konkurence je dobrá a je dobré, když někdy vyhraje RegioJet, někdy LEO, někdy Arriva. 🙂

Netris
Host
Netris

Nemůžou, legislativa unie umožňuje v přechodném období (2019 – 2023) uzavírat smlouvy přímým zadáním maximálně na deset let. Pokud chce objednatel uzavřít delší smlouvu, tak musí soutěžit. A od roku 2024 bude muset soutěžit vždy.

Pavel Hromek
Host
Pavel Hromek

V pořádku…..

noerf
Host
noerf

Jen přemýšlím, proč stát (MD) chce stále objednávat linky typu Praha-Ostrava-Slovensko, či Praha – Brno – Vídeň/Bratislava, když konkurenční dopravci jezdí bez objednávky za své. To se do jisté míry týká i linky Praha – Luhačovice (Staré Město).
Systém koncepce expresů a rychlíků z Prahy přes Tábor do Českých Budějovic, v podstatě zvýšil počet spojů a pochybuji, že nějak extra zvýšil počet cestujících v úseku Benešov – České Budějovice. Přitom za stejné peníze by stačilo střídat po hodině dvouhodinové takty expresů a rychlíků. A ušetřené sloty věnovat spojům Benešov – Praha v rámci PID.

Železničář
Host
Železničář

Třeba proto,že se může na volbu zítra vykašlat.A co potom?V závazku ne.

Železničář
Host
Železničář

Vozbu. Oprava.

noerf
Host
noerf

Železničár: Vzhledem k tomu, že musí platit zaměstance a splácet úvěry na vlaky, tak jen tak říci, že nevyjede je směšný argument. Nehledě na to, že například Regiojet či Arriva spíše přidávají dálkové spoje a nikoliv ubírají a to fungují bez objednávky státu již téměř osm let.
A v případě omezení vlaků v rámci objednávky MD si myslím, že by tito dopravci byli své kapacity schopni posílit.

Železničář
Host
Železničář

Podstatnou část zisku jim dává MD za státní slevy,dříve za nařízené slevy pro studenty.A zítra nejedu je jen jejich rozhodnutí. Myslete si co chcete,ale závazek se musí plnit,proto to tak funguje všude a doprava se objednává.Hezky den,jdu do služby v závazku 😀

noerf
Host
noerf

Železničár: Ano, ale ty peníze mají za to, že vozí cestující, ne vzduch. Vzhledem ke zrušení několika spojů v pondělní ranní špičce ze strany ČD, tak by mě zajímalo, kde se stala chyba.
Koukněte se prosím k autobusům, tam jezdí dálkové autobusy bez objednávky a na některých linkách i častěji a ve významně vyšší kvalitě, než jezdili většinou klasické ČSAD i v časech, kdy to nikoho nenapadlo.

Radka
Host
Radka

Proč vlastně Česká republika neprovozuje třeba státní pekárnu? Vždyť soukromník se může na pečení chleba zítra vykašlat. A co potom? To je daleko horší, než když nepojede vlak.

AAA
Host
AAA

provozuje pivovar, to musí stačit 🙂
(za případná moudra o rozdílu mezi státním a národním podnikem předem děkuji a posílám klíčenku)

Tronda
Host
Tronda

Pivo je jak známo tekutý chléb, takže pivovar musí stačit, i kdyby se na to zítra všechny pekárny vykašlali.

Rossec
Host
Rossec

Však už to skoro tak je, pekárnu vlastní Estébák premiér ČR a ten se na pečení chleba nevykašle, jelikož by přišel o dotace a živnostník (pokud ještě nějaký zbyl) se na pečení taky nevykašle, jelikož by neměl za co s rodinou žít.

Tomariero
Host
Tomariero

Jezdím tak 3-5x za měsíc tam a zpět a oproti počtu cestujících před zavedením expresní vrstvy je tam nárůst znatelný a jsou vlaky kde se mezi Táborem a Prahou běžně stojí hlavně v sezóně u vlaků které pokracuji z/do Rakouska.

Jarda V.
Host
Jarda V.

Ty přeplněné vlaky asi budou tím že dříve jezdilo standartne 7 vozu (v pátek a neděli 9) teď na expresech 3-4 s výjimkou večerního kde jsou navic 1-2 vozy do Zurichu a na rychlících 5 mozna ve špičce 6. Neni nad to si za stejnou kapacitu nechat zaplatit 2x. To zaslouzi medaili.

Petr
Host
Petr

Např proto,že stát musí zajistit jistotu dopravní obslužnosti.Tenhle žlutý nebo černý borec,když se mu vy*ere souprava(a jakože se to stává často),vlak neodjede a vy máte smůlu,nikoho nezajímánezajímá ze mate dulezitou prac.schuzku,zlousku na vysoke atd..Z zavazku si hodne rozmyslite neco neodjet a delate vse proto,aby se to nestalo,tzn drzite rezervni vozidla….Taktez bez zavazku se jezdi na mistenky,kdyz je vyprodano(coz ted diky nudicim se duchodcum docela stava)opet mate.smulu….Takze jen at stat objednava,dokud na ruzoveho Radima neni spoleh,neni jina cesta

noerf
Host
noerf

Petr: Předložte mi statistiku, kolik vlaků nevypravili ČD, Regiojet, Arriva, GWT v procentech k počtu vypravovaných spojů. A u ČD či Arrivy to můžete rozdělit ještě na objednané a neobjednané vlaky.

Kylchap
Host
Kylchap

Můžete si udělat sám u LeoExpressu když měl asi půl roku jednu soupravu neschopnou.

noerf
Host
noerf

Kylchap: Tak leo epress je na rozdíl od ostatních dopravců spíše parodie na dopravu, proto jsem je v předchozím výčtu nejmenoval. Nicméně ta statistika nevypravenych spojů by mne velmi zajímala. Akorát data by mohli mít na SŽDC, ale asi nebudou dostupná.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Protože rozsahem dopravy, kapacitou, schopností ji zajistit a zajížděním až do Budapešti/Vídně/Luhačovic/Lince jsou pořád soukromníci pořád dost zanedbatelní. Bejt vše na komerční riziko, tak Jančura na dráž modernizovaných úsecích na 200 bude stejně jezdit levnějšími Traxxy 160, stejně jako teď už deset let 140km/h Peršany do Ostravy.

noerf
Host
noerf

Co má společného mezinárodní doprava s dopravní obslužnosti daného státu. Autobusový i letečtí dopravci zajišťují tuto dopravu bez objednávky státu a zpravidla vydělávají.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Protože jsou to spojité nádoby? 😀 Budapešť, Varšava, Bratislava, Maďarsko, Rakousko, Německo, to jsou destinace, kde cestující rychle rostou. Motání letadel a low-cost busů v menších rozsazích už asi nemá cenu komentovat.

noerf
Host
noerf

Autobusy jezdící tyto linky (Regiojet, Flixbus) mají dnes výbavu a servis o kterém se cestujicim na jižních či západních expresech může leda zdát. Včetně automatické místenky a možnosti zrušení nakupu jízdenky krátce před odjezdem.
Mimochodem do Bratislavy, Nitry, Košic či Vídně jezdi vlaky bez objednavky MD již dnes. A v případě linky z Prahy do Košic dokonce častěji než ČD/ZSSK v objednávce států.
A pokud cestující na zahraničních linkách rostou tak lze očekávat, že cena za objednavku MD bude klesat.

petr.r
Host
petr.r

ale stíhá to i dvanácti vagony rychleji, jak lokotka čd na 200, která m tři vagony.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Že v úseku Budějovice-Benešov skokově nepřibývají cestující je lež.

petr.r
Host
petr.r

A ještě ty linky jdou každý rok do větší ztráty.

Jakub
Host
Jakub

Kontrakt na 2 roky u R10 chápu. V pozdějším zadání po těch dvou letech lze očekávat podmínku výhledového nasazení techniky na 160 km/h. Dává to smysl, počínaje tak rokem 2025 už se bude jezdit minimálně do Lysé vyšší rychlostí, kterou momentální různorodé vozy neumožňují.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Tak on ten rozdíl 140 nebo 160 na rychlíku, který zastaví u každé vrby, zrovna rozdíl neudělá.

Jakub
Host
Jakub

120.

MRC
Host
MRC

140. Od nového GVD. Ale ano, občas se tam objeví peršing jen na 120… 🙂

Kuba
Host
Kuba

140 a mezi Prahou a Lysou stejně víc nebude. Spíš bych za tím (rád) viděl budoucí zlomení ramene v Hradci.

Artur
Host
Artur

Nedávno jsem po cca pěti letech kupoval jízdenku na vlak jinak, než přes web nebo aplikací. Progresivní soukromnik totiž přes web umí prodat jen 2. třídu. Na nádraží prodává jízdenky v trafice, takže si k tomu člověk může koupit i kafe, což je fajn, akorát při platbě kartou je nutné platit nadvakrát. Vláček samotný docela fajn, ale rozhodně ne lepší, než srovnatelná nová vozidla ČD. Služby navíc ani v 1. třídě žádné, jen kontrola jízdenek mírně zpruzelým mladíkem. Za ten rozvrat komfortního a jednoduchého nákupu jízdenek to rozhodně nestoji a dokud ho někdo nenahradí něčím aspoň stejně dobrým, budu stale… Číst vice »

David
Host
David

Asi by jste nemohl napsat aspoň , který soukromník neumožňuje nákup jiné než druhé třídy. Protože z mé zkusenosti jsem u soukromého dopravce u překážky nikdy nestál a businiss class jezdím pravidelně.

Artur
Host
Artur

GW

petr.r
Host
petr.r

a má vůbec první třídu? Jaká linka to byla.

Artur
Host
Artur

Plzeň – Most. Na webu to lze koupit přes AMS BUS, který ale nenabídne jedničku. Tu maj v trafice Pont v Plzni na hlavním. Geniální systém 🙂

petr.r
Host
petr.r

a jela 628? Nebo co jelo?

Artur
Host
Artur

Ano.

Rtep
Host
Rtep

Od GW probůh neočekávajte genialitu. Stačí se podívat na to, jak dopadla Šumava.

Michal
Host
Michal

Co by jste chtěl za služby? Kafe, vodu a noviny? V regionálním rychlíku asi těžko.

Michal
Host
Michal

Proč srovnáváte starý vlak s novými od ČD? Trochu mimo ne? Srovnávejte srovnatelné.

Jarda
Host
Jarda

Joooo, socializmus se vrací! Všichni komanči teď onanují do bezvědomí! Jen tak dál a nikdy se nikam neposuneme.

Jirka
Host
Jirka

Uprimne receno jako vlakvedouci, ktery na mnoha techto linkach jezdi, bohudik za to. 🙂

Mohu porovnavat s praci u Regiojetu a zlate CD oproti nim. A jit nekde k Arrive a klesnout s penezma tezce dolu, to by asi nikdo nechtel. Takze samozrejme ze si nas ted vice oddychlo – konkurence sili, takze obavy samozrejme byly, misto jiste nemame. Ale jsem rad, ze stat stale uprednostnuje sveho hlavniho dopravce, tak jak by mel.

A pak: Kde by asi tak Regiojet a Leos vzal vlaky a personal na dalsi linky, kdyz uz ted maji obojiho nedostatek?:)

Zesp
Host
Zesp

No jo, teď už ale zas cestující bude jen ten substrát, protože kolikrát ten přístup vlakových čet k cestujícím je katastrofální. To teď bude dalších 10 let… Koho by to taky teď u JSD nutilo, chovat se jinak a lépe? A budeme dál jezdit stále v tom stejném šrotu, jako dosud. A za těžké peníze, nic teď nedonutí molocha, aby vyšel cestujícím (substrátu) nějak vstříc. Nehezké představy….

Lektor
Host
Lektor

Počítá ministerstvo za ušetřené peníze obnovu dříve zrušených linek např. HK-Brno, Pardubice- Jihlava, které byly zrušeny oficiálně jako nedostatek vozového parku a šetření co už neplatí tak by se linky měli obnovit ne? Případně zavést za ušetřené peníze nové linky např Praha-Jihlava-Znojmo 🙂

Kubrt
Host
Kubrt

HK-Brno ne – s přestupem v Pardubicích je nabídka velmi luxusní. Nadto se bude za pár let kutat na 260, takže tam nic přidávat tuplem nemá smysl.

lukas
Host
lukas

Pardubice – Jihlava ? rychlíky Chrudimka a Doubrava nikdo v celé trase nejezdil, tak proto se zrušily. V této relaci prakticky neexistuje ani přímé autobusové spojení (byť je rychlejší a levnější).

Karel
Host
Karel

To by jste se divil kolik lidí jezdilo v celé trase Pardubice – H. Brod ( Jihlava ), hlavně v pátek a neděli.

Kuba
Host
Kuba

Argumentace, že tím nikdo nejezdil v celé trase (což je navíc velmi pochybné tvrzení) trochu selhává, pokud člověk uváží, že stát objednává rychlíky Praha – Písek – České Budějovice, Olomouc – Krnov – Ostrava nebo Brno – Břeclav – Olomouc.

Standa
Host
Standa

Existuje přímá linka Hradec Králové – Pardubice -Jihlava. Ale jen v pátek tam a v neděli zpět.
Oproti lokálce přes Vysočinu o moc rychlejší není .
Pardubice -Jihlava se jezdí přes Kolín a HB.

Standa
Host
Standa

Problem je, že v této relaci neexistuje žádné pořádné spojení ani vlakem ani po silnici. Jihlava -HK je vzdušnou čarou nějakých jen nějakých 150 km, pod tři hodiny to ovšem nedáte ani vlakem ani po silnici..
Ono dostat se z Jihlavy jako centra kraje Vysočina kamkoli na sever ( HK, Náchod, Pardubice) je v roce 2019 tragédie..

Vláďa
Host
Vláďa

Dobrý den. Prosím, abyste si opravili ve zprávě následující texty:
„Ex4 (Břeclav – Bohumín“ – zde chybí závorka, a
„provoz linky R11A (České – Budějovice – Plzeň)“ – zde neexistuje žádné město s názvem „Česká“ a ani „Budějovice“. Děkuji.
Jinak jsem za informace rád. Přeji příjemný den a hodně zajímavých zpráv z dopravy.

BoH
Host
BoH

Dalších 8 let potažená koženka? No, jediné, co mě trochu uklidňuje, že je tam kam dát nohy 🙂

VRT
Host
VRT

Zas buďme spravedliví. Vídeň dobrý, Berlín většinou taky. Jinde pořád strašný. Ale to ať si ošéfuje objednavatel.

BoH
Host
BoH

Já vůbec netvrdím, že ČD nemají dobrá vozidla. Naopak. Nicméně tam, kam se potřebuji dostat já, tak posílají ten největší šrot a pokud se nestane zázrak, tak minimálně dalších 8 let ho budou i nadále posílat. A taky neříkám, že za to může jen ČD – naopak za to může především MD, že bude i nadále financovat tyto pojízdné šroty 🙂 …. Ale na druhou stranu. Když jsem viděl, co si přivezl Regiojet do linku Brno – Bohumín, tak ve „čtyřce“ je snad více místa i u Honeckerovy pomsty, takže v tomto ohledu zase vedou béčka 🙂

BoH
Host
BoH

P. S. Já nejsem zase tak náročný. Stačilo by mi úplně obyčejné Bpee a nenapíšu nic špatného. Dokonce i u Bdpee bych sice chvíli mrmlal, ale nakonec bych se s ním spokojil. O ani neuvažuji, takový luxus si u nás ani neumím představit. Ale B s občas několika Bdtee je prostě zlo 🙂

BoH
Host
BoH

Pardon, vypadlo mi lusux Bdmpee :))

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Co je na Chebech špatného? To s těmi Budějovicemi je hádám kvůli výlukovým omezením a potřeb souprav na obou stranách, Plzeň-Brno je vymeták, Děčíny se budou dále převlékat. Někde asi taky budou muset objevit vozy z Bohumína.

Kuzma
Host
Kuzma

BoH: A odkud jsi? Já už neviděl koženku léta. Dokonce i na osobácích z Plzně do Domažlic jezdí kupíčka po ,,humanizaci,,.

BoH
Host
BoH

Řekněme, že jde o linku R12. Potaženou koženkou jsem myslel béčko po „humanizaci“ 🙂 … Musím ale říci, že už se alespoň nestává v této humanizaci, že mě na cestách píchají pérka do zadku :))

Riki
Host
Riki

Správně tak to má být .

Samuel Novák
Host
Samuel Novák

Ach jo. Linku R10 používám pravidelně. Představa, že tam nastoupí soukromník s vozovým parkem určeným pro Gabon není moc lákavá. Když bude nejhůře, tak půjde IN karta do zásuvky a budu jezdit autem. Hradecká dálnice je celkem použitelná

VRT
Host
VRT

Zrovna R10 by se teda mohla zlepšit. Jak vozovým parkem, tak především infrastrukturou.

Jakub
Host
Jakub

Mám pocit, že dříve jezdilo na R10 více Bmz a Bee. Co se týče infrastruktury, další úsek začne možná již tento měsíc.

VRT
Host
VRT

No, možná.

Tronda
Host
Tronda

Mýlíte se, plesnivé BDs, které je v kmenové soupravě skoro všech hradeckých rychlíků (kromě R do Mezáru, kde je kmenová souprava 1*AB + 2*B) jsou určeny pro Mauretánii.

Tronda
Host
Tronda

V případě většího počtu rychlíkových linek je to takové Pyrrhovo vítězství. 🙂 🙂 🙂

Kuba
Host
Kuba

Pár postřehů k jízdním řádům. Nemění se toho moc, ale nějaké drobnosti jsou zajímavé: Ex7: Rozšíření počtu spojů (nové spoje ve 12 a 16 z ČB a v 9 a 12 z Prahy, některé další nově denně), do Krumlova o hodinu později (příjezd až na oběd a hned za dvě hodiny zpátky – moc nechápu smysl takového produktu) R9: Posilové spoje nově do Žďáru. Časová poloha u Brna bohužel beze změny R10: Eskapáda s rychlíkem do Meziměstí končí, jinak bohužel žádná změna. R11: Na úvrať v Budějovicích pouze 7/8 minut místo současných 17/12. Celé se to bude pravidelně sypat jak… Číst vice »

Kuba
Host
Kuba

U R17 jsem ještě zapomněl na celkem podstatnou změnu, že část spojů pojede nově do Velenic (do ČB přípoj ve Veselí na R11). Mimochodem časové polohy na 226 kolidují s těmi, které v poslední verzi předpokládá návrh objednávky Jihočeského kraje (zatímco předchozí verze s rychlíky počítala).

Kajman
Host
Kajman

No a konečně taky někoho napadlo, že dva vlaky těsně za sebou z Veselí do Budějic (a opačně) a pak dvě hodiny nic (protože se ušetří děsný milióny, jak se mi doneslo) není úplně ono a za stejný peníze se dosáhne podstatně lepšího efektu. Za mě palec nahoru.

Kajman
Host
Kajman

Nicméně pravda je ta, že zpoždění od Plzně jsou prakticky na denním pořádku. Takže rychlík ve dvě bude klasicky odjíždět tak kolem 14,20 nejdřív. No, co se dá dělat.

Kubrt
Host
Kubrt

Vlak do Krumlova není určen pro jednodenní návštevníky – o ty nikdo nestojí, přinášejí minimum peněz.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Ano, dnešní vlak jede moc brzo, to se ani Japonci nestihnou v Praze v hotelu v klidu nasnídat.

Kuba
Host
Kuba

Komu? Dopravci? Tomu přinášejí peněz naopak nejvíc.

Kubrt
Host
Kubrt

Přinášejí minimum peněz do města, místnbím podnikatelům – dají si maximálně zámek a oběd (někteří si dovezou sváču v batohu) a tradá pryč. Z hlediska města (obecně jakékoliv turistické lokality) jsou mnohem zajímavější návštěvníci, co přenocují – zaplatí ubytování, více jídel, více pití atd.

modrá guma
Host
modrá guma

To je skvělá zpráva – dalších deset let krásných nových vlaků podporujících domácí průmysl místo ojetých šrotů, dochvilných spojů podle kterých se dají řídit hodinky místo chronického zpoždění, zaručených zisků pro Čechy místo jejich odtékání cizákům, spokojených strojvedoucích a průvodčích místo vystresovaných řidičů tramvají a roznašečů nekvalitního kafe, vozů s otevíracími okny místo nemocí z klimatizace, čtení knih a prohlížení krajiny místo civění do mobilů, no a koneckonců i seriózní modrobílé barevné kombinace místo přihřátých žlutých a tyrkysových kreací!

Zapa
Host
Zapa

Dá se operovat se vším a s plno věcmi se dá i souhlasit, ale s tím zpožďováním běžte laskavě někam… Pořád jezdíme po stejných kolejích, a že by byli soukromníci ve včasnosti nějak lepší, tak to jsem si fakt nevšiml.

Kajman
Host
Kajman

No já bych hlavně uvítal, aby rozpadající se šroty zmizly z R17. Jakou bude mít něco novějšího barvu je mi u zadele.

lOL
Host
lOL

Praha – Ústí n.L – Cheb není R15 ale R5… A v Ústí nad Labem hlásí „Ex5“ …

Petr
Host
Petr

Těm, kteří jezdí pohodlně a moderně například do Brna nebo Plzně, se asi ulevilo, že tam ČD budou jezdit i nadále. Ale my, kteří na R20 do Lovosic jezdíme 40 let starými vagóny, bychom konkurenci rádi uvítali. Howgh…

Zapa
Host
Zapa

I tam se to lepší, nicméně těch vozů je bohužel pořád málo.

Ondra
Host
Ondra

Od nového JŘ2019 už jezdí na lince Praha-Děčín komfortní Bmz, ale je pravda, že některé soupravy jezdí ještě staré vagony. Mimochodem, věděl by někdo, kdy půjde do provozu těch dalších asi 40 Bmz v minulém roce pořízených?

Martin
Host
Martin

Už dávno jezdí.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Vždyť před nimi jezdilo i do Ostravy souprava půlkou z Béček.. Na Děčín asi spíš počítat s těmi černými tramvajemi, které budou Leošovi za pár let asi k ničemu.

Zesp
Host
Zesp

Do Ostravy jezdí Béčka i nadále. Na každém druhém vlaku. A k tomu i Áčka. A na Slováckých expresex po zrušení kategorice Rx už taky. A z Prahy do Brna přes ČT jsou to krásné retro soupravy pouze z B, BDs a A. Nádhera!!! Teď to máme zafixované na dalších 10 let!!! Ale to je mnohým zde diskutujícím jedno, hlavně že budou mít správnou barvu a bude platit režijka!!! Běžný, platící cestující je každému buřt…

Honza
Host
Honza

Smlouva jen na rok, dva? Na to bych se být ČD vykašlal a řekl ministerstvu ať si to odjezdí třeba někdo jiný. Směšné. V Rakouskou, Slovensku a v dalších zemích zadají vše na 10 let svému národnímu dopravci jen tady ministerstvo chce svého dopravce asi co nejvíce poškodit. Jinak si ty jednoleté nebo dvouleté smlouvy nedokážu vysvětlit.

Zapa
Host
Zapa

Na mě tahle krátká zadání působí tak, že už na ministerstvu asi „tuší“ kdo to bude chtít a bude na to mít kapacity. Něco se šoupne soukromníkům, nebo Arrivě ( abych se zase nedozvěděl, že ne všichni jsou soukromníci), zbytek, na co už nebudou mít síly, se nechá ČD.

Ondra
Host
Ondra

Jelikož ty krátké smlouvy jsou vesměs na linkách, kde jezdí staré soupravy, může působit jako zdvižený prst, aby brzo došlo ke zlepšení kvality.

Juraj
Host
Juraj

Zároveň sú to často linky, kde je lepšia šanca postaviť ponuku na ucelených jednotkách a nižších nárokoch na personál. Nahradiť veľký expres je predsa len ťažšie, než R linku s motorákmi. To by som videl ako jeden z hlavných faktorov – nižšia bariéra pre vstup alternatívnych dopravcov v kratšom časovom horizonte.

Michal
Host
Michal

Jenže s perspektivou krátké doby nikdo modernizovat nebude.

Radka
Host
Radka

Proč si teda ČD neprolobují dlouhodobé soutěže?
Aha, protože by některé z nich třeba nemusely vyhrát.

Michal
Host
Michal

Vypadá to na kalkul. Linky přidělené na různé doby, aby ostatní dopravci strávili to, co dostali teď, a mohli dostat další příděl. Trasa do Českých Budějovic na 6 let je jasná – staví se Sudoměřice – Votice (hotovo 2021?), Hostivař – hlavní nádraží (hotovo 2021?), Soběslav – Doubí (podle plánu hotovo 2022, ale dosud neproběhla soutěž, ÚHOS…). Přece se nebudou dokonalí soukromníci obtěžovat organizováním výlukového JŘ, NAD a dokonce zajištěním souprav uvázlých „za výlukou“. Tyhle problémy se hodí na fujfuj ČD, aby pak na hotovou trať mohl nastoupit soukromník a ukázat, jak jezdí bez výluk a nepotřebuje NAD.

Pražák
Host
Pražák

Pak na tu trať nenastoupí „dokonalý“ soukromník, ale ten kdo vyhraje tendr, což klidně mohou být ČD. Tedy za předpokladu, že bude liberalizace postupně pokračovat, v což doufám. Protože pokud ČD nebudou vystaveny tvrdé konkurenci, tak se vrátí tam odkud se snaží vyškrábat, tj. do stavu socialistické „modré armády“, kde je smrádek, klient až na posledním místě, ale odborářské teploučko.

Radka
Host
Radka

Je to kalkul – soutěžit se bude postupně dál, jestli budou ČD dál prohrávat je čistě na nich.
„Dokonalý soukromník“ nastupuje např. na trať Brno-Bohumín, která bude výlukami velmi zatížena, podobně se intenzivně výlukuje mezi Plzní a Mostem, na trati 149 byla v roce 2017 nějaká výluka v celkovém rozsahu více jak půl roku apod. Méně té paranoie.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Já na trasu Budějovice-Praha, jak rychlíkovou, tak expresní, která je proběhy provázaná a tím efektivnější, s očekáváním nových vozidel a násobení kapacity, počítám jen s hlášením se velkých hráčů, tedy velkou šancí pro ČD.

Michal
Host
Michal

„Provázání proběhy“ myslíte návrat Ex soupravy na rychlíku v 8 večer?

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

A celkově vozy, které točí, jak rychlíky, tak Ex, tohle výhoda je, když tam místo toho tyto dvě linky jezdily dva dopravci.

Dominik
Host
Dominik

Správně, tak to má být. ČD jsou ve vlastnictví státu a je to tedy chování řádného hospodáře, který chce aby jeho podnik měl zakázky.

Martin K.
Host
Martin K.

Jo, ale řádný hospodář se také stará o to, aby si jeho „dceřiná“ společnost nedělala z něho srandu a nerozhazovala peníze na blbosti, díky kterým nemá pak na investice, údržbu, mzdy a další… Někdy se označují ČD za „státní podnik“ a když se jim to hodí, tak za „obchodní společnost“.

Zapa
Host
Zapa

Připadá Vám, že stát se chová jinak? Ono je to propojené. Bohužel.

bkp
Host
bkp

V tom případě jste buď objevil ekonomické perpetum mobile, nebo jste diletant.
Soutěže obecně (u nás i v zahraničí) ukazují, že vysoutěžené služby jsou levnější, udržovat tedy chod podniku přihráváním předražených zakázek není chování řádného hospodáře, ale napřeshubu.

Dominik
Host
Dominik

Stát vlastní podnik proto, aby mu zajišťoval dopravní obslužnost (je to jako mít pekárnu, ale kupovat housky u konkurence), soukromník ať si jezdí za sebe. Soutěže poškozují podnik ve vlastnictví státu, což rozhodně není chování řádného hospodaře.
Hlavně Jančura vykřikoval jak je snadné jezdit bez dotací, ale teď by rád do ZDO. Když se ho v jedné diskuzi zeptali zda nepůjde jezdit tam a tam, tak odpověď zněla, až bude soutěž.

AAA
Host
AAA

Socialismus už skončil, sorry jako.

Juraj
Host
Juraj

Ale veď ČD predsa všade hlásia, že sú „zcela standardní akciová společnost“, tak sa musia prispôsobiť realite liberalizovaného trhu.
Monopol nemotivuje – ostatne nástup konkurencie veľmi pomohol práve ČD. Takže ministerstvo s povinnosťou riadneho hospodára sa v prvom rade zodpovedá verejnosti, a až potom firmám, v ktorých má vlastnícky podiel.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Brno si žije pořád dál stejným životem, tím co si MD zadal, stejně jako většina ostatních linek, krom Praha-Ostrava, kde jsme si lepší kvalitu a četnost, zbavení se fuj fuj dotování zvýšili náklady s neobjednávanou trasou a od deseti let od vstupu konkurence se všemi náklady se nejspíš budeme pohybovat kolem zdražení 1 000%.