Bez demolice. Správa železnic soutěží napodruhé opravu nádraží v Holešově

Výpravní budova v Holešově. Foto: Ptáček pozemní stavbyVýpravní budova v Holešově. Foto: Ptáček pozemní stavby

Správa železnic jedná o prodeji části budovy městu.

Správa železnic vypsala novou soutěž na opravu výpravní budovy v Holešově. První zrušila poté, co se stala terčem kritiky kvůli plánu ji částečně zbourat. Rekonstrukce budovy, která prošla opravou před deseti lety, má přinést lepší zázemí cestujícím.

Zakázku vyhlásila Správa železnic jen pár dní poté, co zasmluvila velkou rekonstrukci samotné stanice, která přinese nové kolejiště a nástupiště.  Zatímco v první soutěži na rekonstrukci mělo zmizet celé patro, teď půjde opravdu jen o opravu. „K částečnému odstranění budovy nedojde,“ potvrdila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

„Předmětem prací jsou stavební úpravy části dispozice 1. nadzemního podlaží. Ostatní části stávajícího objektu budou ponechány stávající,“ uvedla Správa železnic v zadávací dokumentaci. Opravy se netýkají nádražní restaurace.

Opravou projdou prostory pro cestující a dopravce

Proti bourání části budovy vznikla petice, která nakonec byla úspěšná. Správa železnic nakonec podepsala s městem Holešov memorandum, která má řešit využití budovy. „V současné době jednáme s Městem Holešov o možném odprodeji části budovy a pronájmu některých prostor. V rámci zadávané akce dojde k opravě prostor pro cestující, komerčních prostor a kanceláře dopravce. Oprava prostor pro pronájem městu by následovala,“ dodala Friebová.

Správa železnic plánovala budovu z roku 1888 „optimalizovat“, což by znamenalo zbourání jednoho patra. Objekt by tak zůstal přízemní. Vysvětlovala to náročností údržby nebo náklady na energie. Budova prošla rekonstrukcí před 11 lety v době, kdy ještě patřila Českým drahám. Petici proti bourání podepsalo 750 lidí. „Přejeme si, aby vedoucí pracovníci Správy železnic přistupovali k výše zmíněné historické stavbě a k jejímu pěknému, estetickému okolí s úctou, jakou si zaslouží, a aby vzácnou architektonickou památku z 19. století v Holešově zanechali postavenou pro další generace,“ uvedla autorka petice Olga Svátková.

Město nabídlo Správě železnic už dříve využití pro potřeby Městské policie, zázemí řidičů autobusů nebo jako centrum volného času. „Bylo nám sděleno, že stát do cizího majetku nemůže investovat. Je nám to velmi líto, zmizí velmi historická budova,“ uvedl na jaře starosta Holešova Rudolf Seifert.

Tagy Holešov rekonstrukce nádraží Správa železnic trať 303 Kojetín - Valašské Meziříčí
1 komentář